نقد و بررسی Panasonic Lumix DC-S1 II توسط هوش مصنوعی

نام:

Panasonic Lumix DC-S1 II

مدل:DC-S1 II
سازنده:

پاناسونیک (Panasonic)

کشور:ژاپن (Japan)
سال:2024
گروه:

دوربین (Camera)

زیرگروه: دوربین بدون آینه (Mirrorless Camera)
لینک: وبسایت پاناسونیک
امتیاز هوش:90 از 100
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

نقد و بررسی دوربین پاناسونیک لومیکس DC-S1 II؛ هیبریدی حرفه ای برای عکاسی و فیلم برداری


پاناسونیک لومیکس DC-S1 II که در برخی بازارها با نام DC-S1M2 شناخته می شود، یک دوربین بدون آینه فول فریم رده حرفه ای با مانت L است. این مدل در سال 2025 معرفی شد و با تکیه بر حسگر 24.1 مگاپیکسلی نیمه استک، فوکوس خودکار تشخیص فاز، لرزش گیر قدرتمند و مجموعه ای بسیار گسترده از امکانات فیلم برداری، برای کاربرانی ساخته شده است که از دوربین خود هم عکس حرفه ای و هم ویدئوی جدی می خواهند. S1 II بیشتر از آنکه یک دوربین صرفا عکاسی باشد، یک ابزار هیبریدی کامل برای تولید محتوا، مستندسازی، فیلم کوتاه، عکاسی طبیعت، پرتره و پروژه های تجاری محسوب می شود.

طراحی بدنه و ارگونومی

بدنه پاناسونیک S1 II از نظر طراحی به مدل های حرفه ای سری S نزدیک است و در دست حس مقاوم و مطمئنی دارد. وزن بدنه با باتری و کارت حافظه حدود 800 گرم و وزن خالص بدنه حدود 718 گرم است؛ بنابراین در مقایسه با مدل های فول فریم کامپکت، دوربین سبکی نیست. در مقابل، گریپ مناسب، دکمه های متعدد، کنترل های مستقیم و آب بندی در برابر گرد و غبار، رطوبت و سرمای تا حدود منفی 10 درجه سانتی گراد، استفاده طولانی مدت را آسان تر می کنند. نمایشگر 3 اینچی با رزولوشن 1,840,000 نقطه، قابلیت چرخش و باز شدن در زوایای مختلف دارد و برای فیلم برداری سلفی، تصویربرداری از زوایای پایین و کارهای ویدئویی بسیار کاربردی است. منظره یاب الکترونیکی 5.76 میلیون نقطه ای نیز تصویر شفاف و بزرگی ارائه می دهد.

کیفیت تصویر و حسگر نیمه استک

حسگر فول فریم 24.1 مگاپیکسلی S1 II برای چاپ های بزرگ، عکاسی پرتره، منظره و استفاده حرفه ای از فایل خام وضوح مناسبی دارد. وضوح آن به اندازه دوربین های پررزولوشن نیست، اما اندازه فایل ها منطقی تر است و عملکرد دوربین در نور کم و سرعت پردازش بهتر باقی می ماند. فناوری نیمه استک سرعت خوانش حسگر را نسبت به نسل های قبلی افزایش داده و به ثبت پیاپی سریع تر، کاهش اعوجاج رولینگ شاتر و فیلم برداری با نرخ فریم بالا کمک می کند. رنگ های JPEG معمولا طبیعی و قابل استفاده هستند و فایل های RAW دامنه مناسبی برای اصلاح نور و سایه در اختیار عکاس قرار می دهند. حالت High Resolution نیز با ترکیب چند تصویر، امکان تولید عکس 96 مگاپیکسلی را فراهم می کند؛ البته این قابلیت بیشتر برای سوژه های ثابت و استفاده روی سه پایه مناسب است.

سرعت عکاسی و عملکرد در سوژه های متحرک

پاناسونیک S1 II با شاتر الکترونیکی می تواند تا 70 فریم بر ثانیه عکاسی کند و حالت پیش ثبت تصویر تا 1.5 ثانیه، لحظه پیش از فشردن کامل دکمه شاتر را نیز ذخیره می کند. این ویژگی برای ثبت حرکات سریع، حیات وحش و رویدادهای ورزشی مفید است، اما ظرفیت بافر در بالاترین سرعت محدود است و پس از عکاسی پیاپی به زمان برای تخلیه نیاز دارد. سرعت 10 فریم بر ثانیه با شاتر مکانیکی برای بسیاری از کاربردهای عمومی مناسب تر است. در نتیجه این دوربین برای عکاسی ورزشی حرفه ای و ثبت طولانی مدت حرکات سریع، انتخابی تخصصی و بی نقص نیست، اما برای اکثر پروژه های عکاسی اکشن عملکرد قابل اتکایی دارد.

فوکوس خودکار و تشخیص سوژه

یکی از مهم ترین پیشرفت های S1 II نسبت به نسل اول، استفاده از سیستم فوکوس خودکار Phase Hybrid است. این سیستم تشخیص فاز را با قابلیت های تشخیص چهره، چشم، انسان، حیوانات، وسایل نقلیه، هواپیما، قطار و دوچرخه ترکیب می کند. حالت Urban Sports نیز برای سوژه هایی مانند اسکیت، پارکور و حرکات نمایشی طراحی شده است. عملکرد فوکوس خودکار پس از به روزرسانی میان افزار نسخه 1.2 به شکل محسوسی بهتر شده و در فیلم برداری و عکاسی روزمره دقت مناسبی دارد. با این حال، در دنبال کردن سوژه هایی که با سرعت نامنظم به سمت دوربین حرکت می کنند، هنوز در سطح بهترین مدل های کانن، نیکون و سونی نیست. ساختار منوی فوکوس نیز نسبت به برخی رقبا پیچیده تر است و برای دستیابی به بهترین نتیجه، تنظیم دقیق حالت تشخیص سوژه و ردیابی اهمیت دارد.

قابلیت های فیلم برداری

بخش فیلم برداری مهم ترین نقطه قوت پاناسونیک لومیکس DC-S1 II است. دوربین از ضبط ویدئوی 6K با نرخ 30 فریم بر ثانیه و حالت Open Gate با استفاده از تمام سطح حسگر پشتیبانی می کند. حالت 5.1K Open Gate با نرخ 60 فریم بر ثانیه نیز انعطاف زیادی برای برش و تغییر کادر در مرحله تدوین فراهم می کند. ضبط 4K با نرخ 120 فریم بر ثانیه برای ایجاد حرکت آهسته وجود دارد، اما در این حالت برش تصویر اعمال می شود. فیلم برداری 4K و 5.8K با نرخ 60 فریم بر ثانیه، ضبط داخلی ProRes RAW، خروجی RAW از طریق HDMI، ضبط روی SSD خارجی و پشتیبانی از کدک های 10 بیتی، S1 II را به گزینه ای جدی برای فیلم سازان تبدیل کرده است.

دامنه دینامیکی و پروفایل های رنگی

در حالت V-Log و با فعال بودن Dynamic Range Boost، دوربین می تواند تا حدود 15 استاپ دامنه دینامیکی ارائه دهد. این قابلیت برای حفظ جزئیات در بخش های روشن و تاریک صحنه ارزشمند است، اما به دلیل کاهش سرعت خوانش حسگر، برای صحنه های پرتحرک مناسب نیست و بیشتر در موقعیت های کنترل شده یا کم حرکت کاربرد دارد. پروفایل های V-Log، V-Gamut، HLG و Cinelike A2 امکانات خوبی برای اصلاح رنگ و هماهنگ کردن خروجی با دوربین های دیگر فراهم می کنند. پشتیبانی از ARRI LogC3 نیز از طریق ارتقای نرم افزاری جداگانه ارائه می شود و برای پروژه های سینمایی حرفه ای جذاب است.

لرزش گیر داخلی و امکانات صوتی

سیستم لرزش گیر 5 محوره Dual I.S. 2 با لنزهای سازگار تا حدود 8 استاپ اصلاح لرزش ارائه می دهد و یکی از نقاط قوت اصلی این دوربین است. عملکرد لرزش گیر در فیلم برداری دستی بسیار خوب است و حرکت های ناخواسته را بدون ایجاد پرش شدید کنترل می کند. قابلیت لرزش گیر الکترونیکی بدون برش نیز برای لنزهای سری S پاناسونیک در دسترس است. دوربین از مبدل صوتی DMW-XLR2 پشتیبانی می کند و امکان ضبط صدای 32 بیتی شناور را فراهم می سازد؛ قابلیتی که برای فیلم برداری حرفه ای و جلوگیری از از دست رفتن صدا در شرایط متغیر بسیار کاربردی است.

درگاه ها، کارت حافظه و باتری

پاناسونیک S1 II به یک درگاه CFexpress Type B و یک درگاه SD UHS-II مجهز است. این ترکیب برای ضبط فایل های سنگین ویدیویی مناسب است، اما کاربر باید هزینه کارت CFexpress و تجهیزات ذخیره سازی سازگار را نیز در نظر بگیرد. درگاه USB-C با سرعت انتقال 10 گیگابیت بر ثانیه برای شارژ، انتقال داده، اتصال SSD و تصویربرداری متصل به کامپیوتر استفاده می شود و خروجی HDMI فول سایز نیز برای رکوردرهای خارجی در نظر گرفته شده است. باتری DMW-BLK22 طبق استاندارد CIPA حدود 360 عکس با نمایشگر و حدود 320 عکس با منظره یاب ثبت می کند؛ در استفاده واقعی، فیلم برداری، نمایشگر روشن و انتقال بی سیم می توانند این مقدار را کاهش دهند. باتری اضافه یا گریپ عمودی DMW-BG2 برای پروژه های طولانی پیشنهاد می شود.

لنزها و ارزش خرید در بازار ایران

مانت L به مجموعه ای از لنزهای پاناسونیک، لایکا، سیگما و چند سازنده دیگر دسترسی دارد و از نظر تنوع در حال رشد است. لنزهای سری S پاناسونیک کیفیت اپتیکی بسیار خوبی دارند، اما برخی مدل های حرفه ای قیمت بالایی دارند و هزینه نهایی سیستم را افزایش می دهند. در بازار ایران، قیمت بدنه و لنز به نرخ ارز، واردکننده، وضعیت گارانتی و موجودی وابسته است؛ به همین دلیل مقایسه صرف قیمت بدنه با دوربین های مانت های دیگر کافی نیست. خرید این مدل زمانی منطقی تر است که خریدار از امکانات حرفه ای فیلم برداری، لرزش گیر، ضبط Open Gate و کنترل های گسترده آن استفاده کند. برای عکاسی ساده یا استفاده خانوادگی، مدل های ارزان تر مانند سری S5 انتخاب اقتصادی تری هستند.

مزایا و معایب:

  • مزایا:
    • حسگر فول فریم 24.1 مگاپیکسلی با کیفیت تصویر خوب
    • سرعت عکاسی الکترونیکی بسیار بالا تا 70 فریم بر ثانیه
    • فوکوس خودکار تشخیص فاز با عملکرد بهتر پس از به روزرسانی
    • ضبط 6K، 5.1K Open Gate و 4K با نرخ 120 فریم بر ثانیه
    • دامنه دینامیکی تا 15 استاپ در شرایط مناسب
    • لرزش گیر داخلی قدرتمند با عملکرد عالی در فیلم برداری
    • پشتیبانی از ProRes RAW، ضبط روی SSD و صدای 32 بیتی شناور
    • بدنه مقاوم، منظره یاب با وضوح بالا و نمایشگر چرخان
  • معایب:
    • قیمت بالاتر از بسیاری از رقبای هم رده
    • وزن نسبتا زیاد برای استفاده طولانی با لنزهای حرفه ای
    • ظرفیت بافر محدود در بالاترین سرعت عکاسی
    • عملکرد فوکوس خودکار هنوز کمی پایین تر از بهترین رقبا است
    • حالت 4K با نرخ 120 فریم بر ثانیه با برش تصویر همراه است
    • فعال کردن Dynamic Range Boost برای سوژه های متحرک مناسب نیست
    • هزینه بالای برخی لنزهای حرفه ای و کارت های CFexpress

سوالات متداول:

پاناسونیک Lumix DC-S1 II برای چه کسانی مناسب است؟

این دوربین برای فیلم سازان، تولیدکنندگان محتوای حرفه ای، عکاسان طبیعت و پرتره و کاربرانی مناسب است که به یک دوربین هیبریدی فول فریم با امکانات پیشرفته عکس و ویدئو نیاز دارند.

آیا S1 II برای عکاسی ورزشی مناسب است؟

سرعت عکاسی و فوکوس خودکار آن برای بسیاری از موقعیت های ورزشی مناسب است، اما بافر محدود و عملکردی که هنوز کمی از بهترین دوربین های ورزشی عقب تر است، استفاده از آن را برای عکاسی حرفه ای و طولانی مدت ورزشی محدود می کند.

آیا امکان ضبط ویدئوی 4K با نرخ 120 فریم بر ثانیه وجود دارد؟

بله، دوربین از ضبط 4K با نرخ 120 فریم بر ثانیه پشتیبانی می کند، اما در این حالت برش نسبی روی تصویر اعمال می شود.

آیا لنزهای دوربین های دیگر روی S1 II قابل استفاده هستند؟

این مدل از مانت L استفاده می کند و با لنزهای سازگار پاناسونیک، لایکا و سیگما کار می کند. استفاده از لنزهای مانت های دیگر به آداپتور مناسب نیاز دارد و ممکن است عملکرد فوکوس خودکار یا لرزش گیر را محدود کند.

آیا خرید پاناسونیک S1 II در ایران ارزش دارد؟

اگر هدف خرید یک دوربین حرفه ای برای فیلم برداری و عکاسی همزمان باشد، امکانات S1 II می تواند قیمت آن را توجیه کند. برای عکاسی معمولی یا استفاده تفریحی، مدل های ارزان تر هزینه منطقی تری دارند.

جمع بندی

پاناسونیک لومیکس DC-S1 II یکی از کامل ترین دوربین های فول فریم هیبریدی پاناسونیک است و در بخش فیلم برداری، لرزش گیر، تنوع فرمت ها و ابزارهای کنترلی عملکردی بسیار قدرتمند دارد. حسگر نیمه استک سرعت مناسب، کیفیت تصویر خوب و رولینگ شاتر کنترل شده را فراهم می کند و فوکوس خودکار نیز نسبت به نسل اول پیشرفت قابل توجهی داشته است. وزن بالا، قیمت زیاد، هزینه لنز و عملکردی که در فوکوس خودکار و عکاسی ورزشی هنوز به بهترین رقبای بازار نمی رسد، از محدودیت های آن هستند. در مجموع، S1 II برای خریدار حرفه ای و تولیدکننده محتوایی که از قابلیت های ویدئویی پیشرفته استفاده می کند، انتخابی ارزشمند است؛ اما برای عکاس صرف یا کاربر عمومی، خرید آن تنها در صورت وجود نیاز واقعی به امکانات حرفه ای توجیه دارد.


آیا این مقاله نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقاله قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک نقد و بررسی جدید برای این کالا تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


بررسی مشخصات فنی:

مشخصات Panasonic Lumix DC-S1 II
ویژگیمشخصات فنی
برندپاناسونیک
مدلPanasonic Lumix DC-S1 II
نوع دوربینبدون آینه فول فریم هیبریدی
مانت لنزL-Mount
نوع حسگرCMOS BSI نیمه استک شده
ابعاد حسگر35.8 x 23.8 میلی متر
رزولوشن موثر24.1 مگاپیکسل
رزولوشن کل حسگر26.8 مگاپیکسل
نسبت تصویر3:2، 4:3، 16:9، 1:1، 65:24، 2:1
پردازندهVenus Engine
محدوده ISO100 تا 51200، قابل گسترش از 50 تا 204800
تثبیت کننده تصویرتثبیت کننده داخلی 5 محوره Dual I.S. 2
حداکثر قدرت تثبیت8 استاپ در مرکز و 7 استاپ در حاشیه
محدوده دینامیکیتا 15 استاپ در V-Log با Dynamic Range Boost
سیستم فوکوس خودکارPhase Hybrid AF با تشخیص فاز
تشخیص سوژهانسان، چهره، چشم، حیوانات، وسایل نقلیه، هواپیما، قطار، موتورسیکلت، دوچرخه و ورزش های شهری
سرعت عکاسی پیاپیتا 70 فریم بر ثانیه با شاتر الکترونیکی، حدود 10 فریم بر ثانیه با شاتر مکانیکی
پیش عکاسیتا 1.5 ثانیه
حالت وضوح بالاتصاویر 96 مگاپیکسلی با ترکیب چند فریم و اصلاح حرکت درون دوربین
حداکثر اندازه عکس6000 x 4000 پیکسل، 12000 x 8000 پیکسل در حالت High Resolution
فرمت عکسJPEG، RAW، HEIF
فضای رنگsRGB، Adobe RGB
فرمت ویدیوMOV، MP4، MP4 Lite
کدک ویدیوH.264، H.265، Apple ProRes، Apple ProRes RAW
حداکثر وضوح ویدیو6K با سرعت 30p در حالت Open Gate
ویدیوی Open Gate6K با سرعت 30p و 5.1K با سرعت 60p با نسبت تصویر 3:2
ویدیوی 5.9K5888 x 3312 پیکسل با سرعت تا 60p
ویدیوی 4K3840 x 2160 پیکسل با سرعت تا 120p
ویدیوی C4K4096 x 2160 پیکسل با سرعت تا 120p
ویدیوی Full HD1920 x 1080 پیکسل با سرعت تا 239.76p
عمق رنگ ویدیو8 بیت و 10 بیت
نمونه برداری رنگ4:2:0 و 4:2:2
بیت ریت ویدیوتا 800 مگابیت بر ثانیه
پروفایل های تصویریV-Log، HLG، Cinelike D2، Cinelike V2، Cinelike A2
ARRI LogC3قابل استفاده با خرید کلید ارتقای نرم افزاری DMW-SFU3A
خروجی RAWخروجی 6K RAW از طریق HDMI و ضبط ProRes RAW داخلی
ضبط روی SSDپشتیبانی از ضبط ویدیو روی SSD خارجی از طریق USB-C
ضبط صدای داخلیLPCM دو کاناله 48 و 96 کیلوهرتز با عمق 24 بیت
ضبط صدای 32 بیت شناوربا اتصال آداپتور DMW-XLR2
درگاه کارت حافظه1 درگاه CFexpress Type B و 1 درگاه SD UHS-II
منظره یابOLED با وضوح 5.76 میلیون نقطه و بزرگنمایی 0.78x
نمایشگرنمایشگر لمسی چرخان و تاشو با وضوح 1.84 میلیون نقطه
حداکثر سرعت شاتر1/8000 ثانیه
حداکثر سرعت همگام سازی فلاش1/250 ثانیه
فن خنک کنندهدارد
مقاومت بدنهمقاوم در برابر گرد و غبار، رطوبت و یخ زدگی تا دمای -10 درجه سانتی گراد
عمر شاتر400000 سیکل
درگاه هاUSB-C با سرعت 10 گیگابیت بر ثانیه، HDMI فول سایز، ورودی میکروفون 3.5 میلی متری، خروجی هدفون 3.5 میلی متری و درگاه ریموت 2.5 میلی متری
باتریPanasonic DMW-BLK22 با ظرفیت 15.8 وات ساعت
عمر باتریحدود 360 عکس با نمایشگر و 320 عکس با منظره یاب طبق استاندارد CIPA
ابعاد134.3 x 102.3 x 91.8 میلی متر
وزن با باتری و کارت حافظه800 گرم
وزن بدنه718 گرم

محصولات مشابه:

  • Panasonic Lumix S1

  • Sony A7 III

  • Canon EOS R


آیا سوالی درباره Panasonic Lumix DC-S1 II دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این کالا دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این کالا را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید کالای Panasonic Lumix DC-S1 II را دارید؟

اگر قصد خرید این کالا را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت Panasonic Lumix DC-S1 II در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


آیا شما فروشنده کالای Panasonic Lumix DC-S1 II هستید؟

اگر شما فروشنده این کالا هستید می توانید با ثبت نام و تکمیل اطلاعات فروشگاه خود بصورت رایگان، در همین صفحه توسط خریداران در سراسر ایران دیده شوید!


درباره برند Panasonic

پاناسونیک یک برند ژاپنی پیشرو در تولید لوازم خانگی، تجهیزات صوتی و تصویری، محصولات صنعتی و راهکارهای فناوری است که با تمرکز بر نوآوری، کیفیت و دوام در بازارهای جهانی فعالیت می کند.

شما می توانید در صفحه ارزیابی محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را نقد و بررسی نمایید

شروع ارزیابی با AI