نقد و بررسی ASUS PRIME B760M-K D4 توسط هوش مصنوعی

نام:

ASUS Prime B760M-K D4

مدل:PRIME B760M-K D4
سازنده:

ایسوس (ASUS)

کشور:تایوان (Taiwan)
سال:2023
گروه:

مادربرد (Motherboard)

زیرگروه: مادربرد میکرو ای تی ایکس (Micro ATX Motherboard)
لینک: وبسایت ایسوس
امتیاز هوش:65 از 100
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

نقد و بررسی مادربرد ایسوس PRIME B760M-K D4؛ انتخاب اقتصادی برای پردازنده های اینتل


مادربرد ایسوس PRIME B760M-K D4 یک مدل Micro-ATX اقتصادی برای کامپیوترهای مجهز به پردازنده های نسل 12، 13 و 14 اینتل است. این مادربرد با سوکت LGA1700، چیپست Intel B760 و پشتیبانی از حافظه DDR4، برای کاربرانی طراحی شده که می خواهند با هزینه منطقی یک سیستم گیمینگ، اداری یا چندمنظوره بسازند و در عین حال سراغ حافظه های DDR5 نروند. وجود دو اسلات M.2 از نوع PCIe 4.0، شبکه 2.5 گیگابیتی و ابعاد جمع وجور، نقاط قوت مهم این محصول هستند؛ با این حال، محدودیت در تعداد اسلات رم، مدار تغذیه نه چندان قدرتمند و امکانات توسعه کمتر از مدل های گران تر، جایگاه آن را بیشتر در رده سیستم های میان رده مشخص می کند.

طراحی و کیفیت ساخت

PRIME B760M-K D4 از فرم فاکتور Micro-ATX با ابعاد 24.4 در 21.1 سانتی متر استفاده می کند و برای کیس های کوچک و متوسط گزینه مناسبی است. طراحی ظاهری ساده و عمدتا مشکی آن با بیشتر قطعات سخت افزاری هماهنگ می شود. ایسوس برای این مدل از هیت سینک مدار تغذیه، محافظت های سخت افزاری 5X Protection III، اسلات PCIe تقویت شده و پنل پشتی از جنس فولاد ضد زنگ استفاده کرده است. کیفیت ساخت برای یک مادربرد اقتصادی قابل قبول است، اما نباید از آن انتظار امکانات لوکس، هیت سینک گسترده یا طراحی حرفه ای مخصوص اورکلاک داشت.

سوکت پردازنده و توان پردازشی

این مادربرد از پردازنده های Intel Core نسل 12، 13 و 14 و همچنین پردازنده های Pentium Gold و Celeron با سوکت LGA1700 پشتیبانی می کند. چیپست B760 امکان استفاده از قابلیت های مدرن اینتل را فراهم می کند، اما ضریب پردازنده های سری K را برای اورکلاک پردازشی باز نمی گذارد. پشتیبانی از فناوری های Turbo Boost و Turbo Boost Max باعث می شود پردازنده های سازگار در بار کاری مناسب به فرکانس بالاتری برسند. برای استفاده از پردازنده های نسل 14، بررسی نسخه BIOS و فهرست سازگاری ایسوس اهمیت دارد؛ ممکن است برخی نمونه های موجود در بازار به به روزرسانی BIOS نیاز داشته باشند.

مدار تغذیه و خنک سازی

مدار تغذیه PRIME B760M-K D4 برای پردازنده های Core i3 و Core i5 و بسیاری از مدل های کم مصرف Core i7 مناسب است، اما برای پردازنده های پرمصرفی مانند Core i9 یا استفاده طولانی مدت با توان بالا انتخاب ایده آلی محسوب نمی شود. هیت سینک VRM به کنترل دما کمک می کند، ولی سطح خنک سازی و ظرفیت مدار تغذیه در حد مادربردهای حرفه ای نیست. بنابراین استفاده از یک خنک کننده مناسب پردازنده و جریان هوای کافی در کیس توصیه می شود. این مدل بیشتر برای سیستم های پایدار و متعادل ساخته شده است، نه پلتفرم های سنگین با مصرف انرژی بالا.

پشتیبانی از حافظه DDR4

ایسوس در این مادربرد 2 اسلات DIMM برای حافظه DDR4 در نظر گرفته است. حداکثر ظرفیت قابل پشتیبانی 64 گیگابایت است و حافظه ها در حالت دوکاناله کار می کنند. پشتیبانی از Intel XMP و سرعت های بالاتر از مقدار پایه تا DDR4-5333 در حالت اورکلاک، امکان استفاده از کیت های سریع را فراهم می کند؛ البته سرعت نهایی به پردازنده، نوع حافظه و کیفیت کنترلر حافظه بستگی دارد. استفاده از DDR4 هزینه نهایی سیستم را نسبت به DDR5 کاهش می دهد، اما وجود تنها 2 اسلات رم باعث می شود ارتقا در آینده به تعویض ماژول های فعلی وابسته باشد.

اسلات های توسعه و قابلیت ارتقا

یک اسلات PCIe 4.0 x16 برای کارت گرافیک در اختیار کاربر قرار دارد و دو اسلات PCIe 4.0 x1 نیز برای کارت های توسعه کوچک تر قابل استفاده هستند. این ترکیب برای یک کارت گرافیک مجزا، کارت صدا یا تجهیزات جانبی معمول کافی است، اما برای سیستم هایی با چند کارت توسعه محدودیت ایجاد می کند. پشتیبانی از PCIe 4.0 با کارت های گرافیک و SSD های جدید سازگاری خوبی دارد و از نظر پهنای باند برای بیشتر سیستم های گیمینگ میان رده کافی است.

فضای ذخیره سازی؛ نقطه قوت مهم

یکی از بهترین ویژگی های این مادربرد وجود 2 اسلات M.2 با پشتیبانی از SSD های NVMe PCIe 4.0 x4 در اندازه های 2242، 2260 و 2280 است. این قابلیت امکان نصب دو SSD پرسرعت بدون اشغال فضای کابل کشی را فراهم می کند. علاوه بر آن، 4 درگاه SATA 6Gb/s برای هارد دیسک و SSD ساتا در نظر گرفته شده است. پشتیبانی از RAID ساتا نیز وجود دارد، اما باید توجه داشت که اسلات های M.2 برای حافظه های NVMe طراحی شده اند و نباید آن ها را با درگاه M.2 ساتا اشتباه گرفت.

اتصالات شبکه، صدا و پنل پشتی

وجود کنترلر Realtek 2.5Gb Ethernet یکی از مزیت های قابل توجه PRIME B760M-K D4 است و در شبکه های داخلی سریع یا استفاده از اینترنت پرسرعت، ظرفیت بیشتری از شبکه گیگابیتی معمول ارائه می دهد. بخش صوتی از کدک Realtek 7.1 کاناله با پشتیبانی از پخش 24 بیت و 192 کیلوهرتز، محافظت صوتی و خازن های صوتی اختصاصی استفاده می کند. در پنل پشتی 4 درگاه USB 3.2 Gen 1، دو درگاه USB 2.0، خروجی HDMI، خروجی VGA، سه جک صوتی، درگاه شبکه 2.5 گیگابیتی و پورت ترکیبی PS/2 وجود دارد. نبود USB Type-C در پنل پشتی و تعداد محدود جک های صوتی، از نقاط ضعف این بخش است.

خروجی تصویر و سازگاری با پردازنده های دارای گرافیک داخلی

مادربرد به خروجی های HDMI و VGA مجهز است و در صورت استفاده از پردازنده دارای گرافیک داخلی، امکان اتصال نمایشگر بدون کارت گرافیک مجزا را فراهم می کند. خروجی HDMI از وضوح 4K با نرخ 60 هرتز پشتیبانی می کند، اما قابلیت های تصویر به مدل پردازنده بستگی دارد. برای سیستم های اداری، خانگی و چندرسانه ای این مجموعه خروجی مناسب است؛ گیمرها و کاربران حرفه ای همچنان به کارت گرافیک مجزا نیاز خواهند داشت.

BIOS و امکانات نرم افزاری

رابط UEFI BIOS ایسوس با حالت ساده و پیشرفته، تنظیمات قابل فهمی برای مدیریت حافظه، فن ها و پارامترهای سیستم ارائه می دهد. قابلیت هایی مانند EZ Flash 3، CrashFree BIOS 3، Q-LED Core و Fan Xpert عیب یابی و تنظیم سیستم را آسان تر می کنند. دو هدر Addressable Gen 2 و یک هدر Aura RGB نیز برای نورپردازی وجود دارد. تعداد هدرهای فن محدود است و فقط یک هدر فن پردازنده و یک هدر فن کیس در مشخصات اصلی دیده می شود؛ بنابراین در کیس های بزرگ ممکن است به هاب فن نیاز داشته باشید.

مزایا و معایب:

  • مزایا:
    • پشتیبانی از پردازنده های نسل 12، 13 و 14 اینتل
    • 2 اسلات M.2 PCIe 4.0 x4
    • شبکه سریع Realtek 2.5Gb Ethernet
    • پشتیبانی از حافظه DDR4 و فناوری XMP
    • فرم فاکتور جمع وجور Micro-ATX
    • 4 درگاه SATA 6Gb/s
    • قیمت معمولا مناسب تر نسبت به مادربردهای DDR5
    • رابط BIOS ساده و امکانات حفاظتی مناسب
  • معایب:
    • فقط 2 اسلات حافظه رم دارد
    • مدار تغذیه برای پردازنده های بسیار پرمصرف مناسب نیست
    • نبود درگاه USB Type-C در پنل پشتی
    • تعداد محدود هدر فن و امکانات توسعه
    • نداشتن Wi-Fi و Bluetooth داخلی
    • قابلیت اورکلاک پردازنده در چیپست B760 محدود است
    • برای استفاده از برخی پردازنده های نسل 14 ممکن است به به روزرسانی BIOS نیاز باشد

سوالات متداول:

آیا مادربرد ASUS PRIME B760M-K D4 برای پردازنده های نسل 14 اینتل مناسب است؟

بله، این مادربرد از پردازنده های نسل 14 اینتل پشتیبانی می کند، اما بهتر است پیش از خرید، نسخه BIOS و فهرست پردازنده های سازگار در سایت ایسوس بررسی شود.

آیا این مادربرد از حافظه DDR5 پشتیبانی می کند؟

خیر، PRIME B760M-K D4 فقط برای حافظه های DDR4 طراحی شده است و حداکثر 64 گیگابایت رم را در 2 اسلات پشتیبانی می کند.

چند SSD M.2 روی این مادربرد نصب می شود؟

2 اسلات M.2 وجود دارد و هر دو از SSD های NVMe با رابط PCIe 4.0 x4 پشتیبانی می کنند.

آیا PRIME B760M-K D4 برای سیستم گیمینگ مناسب است؟

برای سیستم گیمینگ میان رده با پردازنده Core i5 یا مدل های متعادل Core i7 و یک کارت گرافیک مجزا گزینه مناسبی است. برای پردازنده های پرمصرف و سیستم های حرفه ای بهتر است مدل قوی تری انتخاب شود.

آیا این مادربرد Wi-Fi دارد؟

خیر، Wi-Fi و Bluetooth داخلی ندارد و برای اتصال بی سیم باید از کارت توسعه یا دانگل جداگانه استفاده کنید.

آیا خرید مادربرد ایسوس PRIME B760M-K D4 ارزش دارد؟

اگر به دنبال مادربردی اقتصادی با پشتیبانی از DDR4، دو اسلات M.2 و شبکه 2.5 گیگابیتی هستید، ارزش خرید آن مناسب است. در مقابل، محدودیت 2 اسلات رم، نبود USB Type-C و مدار تغذیه متوسط باعث می شود برای سیستم های رده بالا انتخاب مناسبی نباشد.

جمع بندی نهایی

مادربرد ایسوس PRIME B760M-K D4 انتخابی منطقی برای کاربرانی است که قصد دارند یک سیستم مبتنی بر پردازنده های جدید اینتل را با هزینه کنترل شده و حافظه DDR4 راه اندازی کنند. دو اسلات M.2 PCIe 4.0، شبکه 2.5 گیگابیتی، ابعاد کوچک و BIOS کاربرپسند، ارزش خرید آن را افزایش می دهند. در مقابل، این مدل برای اورکلاک حرفه ای، پردازنده های بسیار پرمصرف، ارتقای گسترده رم یا استفاده از تجهیزات جانبی متعدد ساخته نشده است. در صورت انتخاب پردازنده متعادل، خنک کننده مناسب و قیمت رقابتی در بازار ایران، PRIME B760M-K D4 می تواند پایه ای قابل اعتماد برای یک کامپیوتر گیمینگ میان رده یا سیستم کاری روزمره باشد.


آیا این مقاله نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقاله قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک نقد و بررسی جدید برای این کالا تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


بررسی مشخصات فنی:

مشخصات ASUS PRIME B760M-K D4
ویژگیمشخصات فنی
برند و مدلASUS Prime B760M-K D4
فرم فاکتورMicro-ATX، ابعاد 24.4 x 21.1 سانتی متر
سوکت پردازندهIntel LGA1700
پردازنده های قابل پشتیبانیپردازنده های Intel Core نسل 14، نسل 13 و نسل 12، پردازنده های Pentium Gold و Celeron
تراشهIntel B760
اسلات حافظه2 اسلات DIMM
نوع حافظهDDR4، غیر ECC، Unbuffered، معماری Dual Channel، پشتیبانی از Intel XMP
حداکثر ظرفیت حافظه64GB
فرکانس حافظه2133، 2400، 2666، 2800، 2933، 3000 و 3200MHz؛ تا 3333، 3400، 3466، 3600، 3733، 4000، 4266، 4400، 4600، 4800، 5000، 5066 و 5333MHz در حالت OC
خروجی تصویر1 پورت VGA و 1 پورت HDMI 2.1، پشتیبانی از وضوح 4K در 60Hz
اسلات توسعه1 اسلات PCIe 4.0 x16 و 2 اسلات PCIe 4.0 x1
اسلات M.22 اسلات M.2 Key M با پشتیبانی از ابعاد 2242، 2260 و 2280 و رابط PCIe 4.0 x4
درگاه ذخیره سازی4 پورت SATA 6Gb/s، پشتیبانی از RAID 0، 1، 5 و 10
شبکهLAN دو و نیم گیگابیتی Realtek 2.5Gb Ethernet
پورت های USB پنل پشتی4 پورت USB 3.2 Gen 1 Type-A و 2 پورت USB 2.0 Type-A
کانکتورهای USB داخلی1 هدر USB 3.2 Gen 1 برای 2 پورت اضافی و 2 هدر USB 2.0 برای 3 پورت اضافی
صداکدک صوتی Realtek 7.1 Surround Sound High Definition Audio، پشتیبانی از پخش 24 بیت و 192kHz
قابلیت های صوتیتشخیص جک، پخش چندگانه، تغییر کاربری جک پنل جلو، محافظ صوتی، خازن های صوتی مرغوب و لایه های اختصاصی PCB صوتی
خروجی های صوتی پنل پشتی3 جک صوتی
پورت های پنل پشتیUSB، VGA، HDMI، LAN، جک های صوتی و PS/2 ترکیبی صفحه کلید و ماوس
کانکتورهای داخلیکانکتور برق 24 پین، کانکتور برق 8 پین +12V، هدر فن پردازنده 4 پین، هدر فن کیس 4 پین، هدر COM، هدر صدای پنل جلو، هدر S/PDIF، هدر Speaker، هدر SPI TPM، هدر پنل سیستم، هدر Clear CMOS
نورپردازی1 هدر Aura RGB و 2 هدر Addressable Gen 2
BIOSUEFI AMI BIOS، حافظه Flash با ظرفیت 128Mb، پشتیبانی از ASUS CrashFree BIOS 3 و ASUS EZ Flash 3
قابلیت های حفاظتیASUS 5X PROTECTION III، DIGI+ VRM، LANGuard، محافظت در برابر ولتاژ بیش از حد، SafeSlot Core و پنل پشتی استیل ضد زنگ
قابلیت های اختصاصیQ-DIMM، Q-LED Core، Q-Slot، ProCool، هیت سینک VRM و Aura Sync
سیستم عامل سازگارWindows 10 نسخه 64 بیتی و Windows 11
اقلام همراه2 کابل SATA 6Gb/s، محافظ پنل پشتی، 2 عدد M.2 Anchor و دفترچه راهنما

محصولات مشابه:

  • ASUS PRIME B760M-A D4

  • Gigabyte B760 DS3H

  • MSI B760M PRO-VDH


آیا سوالی درباره ASUS PRIME B760M-K D4 دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این کالا دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این کالا را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید کالای ASUS PRIME B760M-K D4 را دارید؟

اگر قصد خرید این کالا را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت ASUS PRIME B760M-K D4 در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


آیا شما فروشنده کالای ASUS PRIME B760M-K D4 هستید؟

اگر شما فروشنده این کالا هستید می توانید با ثبت نام و تکمیل اطلاعات فروشگاه خود بصورت رایگان، در همین صفحه توسط خریداران در سراسر ایران دیده شوید!


درباره برند ASUS

ایسوس یک برند پیشرو تایوانی در حوزه فناوری است که انواع لپ تاپ، کامپیوتر، قطعات سخت افزاری، نمایشگر، گوشی هوشمند و تجهیزات گیمینگ را با تمرکز بر نوآوری و عملکرد بالا تولید می کند.

شما می توانید در صفحه ارزیابی محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را نقد و بررسی نمایید

شروع ارزیابی با AI