نقد و بررسی ASUS Prime B760-Plus توسط هوش مصنوعی

نام:

ASUS Prime B760-Plus

مدل:PRIME B760-PLUS
سازنده:

ایسوس (ASUS)

کشور:تایوان (Taiwan)
سال:2023
گروه:

مادربرد (Motherboard)

زیرگروه: مادربرد دسکتاپ (Desktop Motherboard)
لینک: وبسایت ایسوس
امتیاز هوش:76 از 100
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

نقد و بررسی مادربرد ایسوس PRIME B760-PLUS؛ انتخابی متعادل برای سیستم های نسل 12 تا 14 اینتل


مادربرد ایسوس PRIME B760-PLUS یک مدل ATX مبتنی بر چیپست Intel B760 و سوکت LGA1700 است که برای پردازنده های نسل 12، 13 و 14 اینتل طراحی شده است. این نسخه از حافظه DDR5 استفاده می کند و نباید آن را با مدل مشابه PRIME B760-PLUS D4 که مخصوص DDR4 است اشتباه گرفت. تمرکز این محصول روی امکانات کاربردی، فضای ارتقا و قیمت منطقی است؛ بنابراین برای کاربرانی مناسب است که به یک سیستم قدرتمند روزمره، گیمینگ یا کاری نیاز دارند اما قصد استفاده از قابلیت اورکلاک حرفه ای پردازنده را ندارند.

طراحی و فرم ساخت

PRIME B760-PLUS در فرم استاندارد ATX و با ابعاد 30.5 در 24.4 سانتی متر ساخته شده است. این ابعاد فضای کافی برای نصب کارت گرافیک بزرگ، چند حافظه ذخیره سازی و کارت های توسعه را فراهم می کند، اما انتخاب کیس باید با پشتیبانی از مادربرد ATX انجام شود. طراحی ظاهری این سری ساده و کم زرق و برق است و برای سیستم هایی که ظاهر رسمی یا مینیمال دارند گزینه مناسبی به شمار می رود. مادربرد به هدرهای Aura RGB و Addressable Gen 2 مجهز است، اما نورپردازی داخلی پررنگ و گسترده ای مانند مدل های گیمینگ رده بالاتر ندارد.

پشتیبانی از پردازنده و حافظه رم

این مادربرد از پردازنده های Intel Core نسل 12، 13 و 14، همچنین برخی مدل های Pentium Gold و Celeron روی سوکت LGA1700 پشتیبانی می کند. چهار اسلات DIMM امکان نصب حداکثر 192GB حافظه DDR5 را فراهم می کنند و معماری دوکاناله و پشتیبانی از Intel XMP نیز برای دستیابی آسان تر به سرعت های بالاتر در نظر گرفته شده است. فرکانس های بالای حافظه تا 7200MT/s به صورت اورکلاک اعلام شده اند و نتیجه واقعی به مدل پردازنده، کیت رم، تعداد ماژول ها و نسخه BIOS وابسته است. برای سیستم های گیمینگ و کاری جدید، استفاده از دو ماژول همسان DDR5 معمولا تعادل مناسبی میان ظرفیت، سازگاری و عملکرد ایجاد می کند.

اسلات های توسعه و کارت گرافیک

اسلات اصلی کارت گرافیک از PCIe 5.0 x16 پشتیبانی می کند و از نظر پهنای باند برای کارت های گرافیک آینده نیز محدودیت جدی ایجاد نخواهد کرد. یک اسلات PCIe 4.0 x16 با پهنای باند x4 و دو اسلات PCIe 3.0 x1 نیز برای کارت های توسعه در اختیار کاربر قرار دارد. این چینش برای یک کارت گرافیک قدرتمند، کارت صدا یا تجهیزات جانبی معمول مناسب است، اما برای آرایش های چند کارت گرافیک یا کارت های توسعه بسیار پرمصرف، امکانات یک مادربرد حرفه ای را ارائه نمی دهد.

فضای ذخیره سازی و عملکرد آن

یکی از نقاط قوت PRIME B760-PLUS وجود 3 اسلات M.2 و 4 درگاه SATA 6Gb/s است. دو اسلات M.2 از PCIe 4.0 x4 پشتیبانی می کنند و اسلات سوم با حالت PCIe 4.0 x2 کار می کند. در نتیجه امکان نصب چند SSD پرسرعت برای سیستم عامل، بازی و فایل های کاری وجود دارد، اما همه اسلات ها از پهنای باند x4 برخوردار نیستند. یک هیت سینک M.2 و هیت سینک های بخش مدار تغذیه نیز به کنترل دما کمک می کنند. پشتیبانی از RAID برای درایوهای SATA نیز وجود دارد، هرچند استفاده از RAID برای کاربران عادی معمولا ضروری نیست.

مدار تغذیه و خنک سازی

ایسوس در این مدل از مدار تغذیه DIGI+ VRM، هیت سینک VRM و مجموعه ای از قابلیت های حفاظتی استفاده کرده است. این ترکیب برای پردازنده های میان رده و بسیاری از مدل های قدرتمند نسل 12 تا 14 در استفاده روزمره و گیمینگ مناسب است، اما PRIME B760-PLUS را نباید هم رده مادربردهای رده بالای مجهز به مدار تغذیه بسیار سنگین دانست. چیپست B760 امکان اورکلاک ضریب پردازنده را ارائه نمی دهد؛ بنابراین این محصول بیشتر برای استفاده از عملکرد استاندارد پردازنده و فعال کردن پروفایل XMP رم طراحی شده است. چهار هدر اصلی برای فن پردازنده، پمپ خنک کننده و فن های کیس، مدیریت پایه اما قابل قبول جریان هوا را فراهم می کنند.

درگاه های ارتباطی و شبکه

در بخش شبکه، کنترلر Realtek 2.5Gb Ethernet سرعت مناسبی برای شبکه های کابلی سریع، انتقال فایل و بازی آنلاین فراهم می کند. این مدل به صورت پیش فرض Wi-Fi و Bluetooth داخلی ندارد، اما یک اسلات عمودی M.2 Key E برای نصب ماژول بی سیم سازگار در نظر گرفته شده است؛ خود ماژول باید جداگانه تهیه شود. در پنل پشتی 1 درگاه USB 3.2 Gen 2x2 Type-C، دو درگاه USB 3.2 Gen 2 Type-A، یک USB 3.2 Gen 1 و دو USB 2.0 وجود دارد. تعداد و تنوع درگاه ها برای استفاده معمول مناسب است، ولی کاربرانی که تجهیزات USB زیادی دارند ممکن است به هاب یا پنل توسعه نیاز پیدا کنند.

خروجی تصویر و صدای onboard

خروجی های تصویر شامل DisplayPort، HDMI و VGA هستند و در صورت استفاده از پردازنده دارای گرافیک مجتمع، امکان اتصال نمایشگرهای مختلف فراهم می شود. DisplayPort و HDMI از وضوح 4K با نرخ 60Hz پشتیبانی می کنند. بخش صدا بر پایه کدک Realtek 7.1 Surround Sound ساخته شده و از پخش 24 بیت و 192 کیلوهرتز، خازن های صوتی مناسب، لایه های اختصاصی PCB و پوشش محافظ صوتی بهره می برد. با این حال، پنل پشتی فقط 3 جک صوتی دارد؛ بنابراین برای استفاده کامل از صدای چندکاناله ممکن است اتصال صحیح پنل صوتی جلوی کیس اهمیت پیدا کند.

BIOS و امکانات نصب

قابلیت هایی مانند Q-DIMM، Q-Slot، Q-LED Core، ASUS EZ Flash 3 و CrashFree BIOS 3 نصب قطعات و عیب یابی اولیه را ساده تر می کنند. وجود هدر USB Type-C برای پنل جلوی کیس، هدر Thunderbolt و هدرهای متعدد RGB و فن، انعطاف خوبی برای ساخت یک سیستم مدرن ایجاد کرده است. فقط 1 کانکتور برق 8 پین پردازنده روی برد دیده می شود که برای پیکربندی هدف این محصول کافی است، اما کاربران حرفه ای با پردازنده های پرمصرف ممکن است به مادربردهای بالاتر علاقه بیشتری داشته باشند.

مزایا و معایب:

  • مزایا:
    • پشتیبانی از پردازنده های نسل 12، 13 و 14 اینتل با سوکت LGA1700
    • پشتیبانی از حافظه DDR5 تا ظرفیت 192GB و پروفایل XMP
    • اسلات اصلی PCIe 5.0 x16 برای کارت گرافیک
    • 3 اسلات M.2 و 4 درگاه SATA برای فضای ذخیره سازی گسترده
    • شبکه کابلی سریع 2.5Gb Ethernet
    • وجود USB Type-C پرسرعت و هدر USB Type-C پنل جلویی
    • هیت سینک برای مدار تغذیه و یکی از اسلات های M.2
    • فرم ATX و امکانات مناسب برای ارتقا
  • معایب:
    • نداشتن Wi-Fi و Bluetooth به صورت داخلی
    • پشتیبانی از اورکلاک ضریب پردازنده در چیپست B760 وجود ندارد
    • اسلات سوم M.2 فقط با حالت PCIe 4.0 x2 کار می کند
    • تعداد درگاه های USB پشتی در مقایسه با برخی رقبای هم رده محدود است
    • نورپردازی داخلی ساده و کمتر از مادربردهای گیمینگ
    • برای پردازنده های بسیار پرمصرف و استفاده سنگین طولانی مدت، مدل های رده بالاتر مناسب تر هستند

سوالات متداول:

آیا مادربرد ASUS PRIME B760-PLUS از رم DDR4 پشتیبانی می کند؟

خیر. نسخه PRIME B760-PLUS با حافظه DDR5 سازگار است. مدل جداگانه PRIME B760-PLUS D4 برای استفاده از رم DDR4 طراحی شده است.

این مادربرد برای کدام پردازنده های اینتل مناسب است؟

این مدل از پردازنده های سازگار با سوکت LGA1700 در نسل های 12، 13 و 14 اینتل پشتیبانی می کند. سازگاری دقیق برخی پردازنده ها ممکن است به نسخه BIOS وابسته باشد.

آیا PRIME B760-PLUS وای فای داخلی دارد؟

خیر. این مادربرد شبکه کابلی 2.5Gb دارد و برای اضافه کردن Wi-Fi و Bluetooth باید ماژول بی سیم سازگار را جداگانه تهیه و نصب کرد.

چند حافظه SSD M.2 روی این مادربرد نصب می شود؟

3 اسلات M.2 روی برد وجود دارد. دو اسلات از PCIe 4.0 x4 و اسلات سوم از PCIe 4.0 x2 پشتیبانی می کند.

آیا این مادربرد برای سیستم گیمینگ مناسب است؟

بله. پشتیبانی از DDR5، اسلات PCIe 5.0 برای کارت گرافیک، شبکه 2.5Gb و چند اسلات M.2، آن را برای سیستم گیمینگ میان رده تا قدرتمند مناسب می کند؛ انتخاب پردازنده و کارت گرافیک باید با سطح مدار تغذیه و خنک سازی کیس هماهنگ باشد.

آیا امکان اورکلاک پردازنده روی PRIME B760-PLUS وجود دارد؟

اورکلاک ضریب پردازنده در چیپست B760 پشتیبانی نمی شود، اما فعال سازی پروفایل XMP برای استفاده از سرعت های بالاتر حافظه DDR5 امکان پذیر است.

جمع بندی

مادربرد ASUS PRIME B760-PLUS برای خریدارانی ساخته شده است که یک پلتفرم کامل و قابل ارتقا برای پردازنده های نسل جدید اینتل می خواهند، اما به Wi-Fi داخلی، نورپردازی گسترده یا اورکلاک حرفه ای پردازنده نیاز ندارند. پشتیبانی از DDR5، PCIe 5.0، سه M.2، شبکه 2.5Gb و طراحی ATX، ارزش خرید آن را در یک سیستم متعادل بالا می برد. در مقابل، نبود ارتباط بی سیم داخلی، محدود بودن برخی درگاه ها و عملکرد x2 اسلات سوم M.2 نکاتی هستند که باید پیش از خرید در نظر گرفته شوند. در مجموع، این مدل انتخابی منطقی برای سیستم های گیمینگ و کاری مدرن با پردازنده های غیرقابل اورکلاک اینتل است.


آیا این مقاله نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقاله قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک نقد و بررسی جدید برای این کالا تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


بررسی مشخصات فنی:

مشخصات ASUS Prime B760-Plus
ویژگیمشخصات فنی
مدلASUS PRIME B760-PLUS
فرم فاکتورATX، ابعاد 30.5 × 24.4 سانتی متر
سوکت پردازندهIntel LGA1700
پردازنده های قابل پشتیبانیپردازنده های Intel Core نسل 14، نسل 13 و نسل 12، پردازنده های Pentium Gold و Celeron
تراشهIntel B760
حافظه رم4 اسلات DIMM، حداکثر ظرفیت 192GB، حافظه DDR5 با فرکانس 4800 تا 5600MHz به صورت استاندارد و 5800 تا 7200+MHz به صورت اورکلاک، معماری دو کاناله، پشتیبانی از Intel XMP، Non-ECC و Unbuffered، فناوری OptiMem II
خروجی تصویر1 پورت DisplayPort 1.4 با پشتیبانی از حداکثر وضوح 4K در 60Hz، 1 پورت HDMI 2.1 با پشتیبانی از حداکثر وضوح 4K در 60Hz، 1 پورت VGA
اسلات توسعه1 اسلات PCIe 5.0 x16، 1 اسلات PCIe 4.0 x16 با پشتیبانی از حالت x4، 2 اسلات PCIe 3.0 x1
اسلات M.23 اسلات M.2 Key M؛ اسلات M.2_1 با رابط PCIe 4.0 x4 و پشتیبانی از اندازه های 2242، 2260 و 2280؛ اسلات M.2_2 با رابط PCIe 4.0 x4 و پشتیبانی از اندازه های 2242، 2260، 2280 و 22110؛ اسلات M.2_3 با رابط PCIe 4.0 x2 و پشتیبانی از اندازه های 2242، 2260 و 2280
رابط ذخیره سازی4 پورت SATA 6Gb/s، پشتیبانی از RAID 0، 1، 5 و 10 از طریق Intel Rapid Storage Technology
شبکه1 پورت Realtek 2.5Gb Ethernet
Wi-Fi و بلوتوثاسلات عمودی M.2 Key E با پشتیبانی از CNVi و PCIe؛ ماژول Wi-Fi به صورت جداگانه عرضه می شود
USB پنل پشتی1 پورت USB 3.2 Gen 2x2 Type-C، 2 پورت USB 3.2 Gen 2 Type-A، 1 پورت USB 3.2 Gen 1 Type-A و 2 پورت USB 2.0 Type-A
USB داخلی1 کانکتور USB 3.2 Gen 1 برای Type-C، 1 هدر USB 3.2 Gen 1 برای 2 پورت، 2 هدر USB 2.0 برای 4 پورت
صداکدک صوتی Realtek 7.1 کاناله High Definition Audio، پشتیبانی از پخش 24 بیت و 192kHz، تشخیص جک، Multi-streaming و تغییر کاربری جک پنل جلو، مجهز به Audio Shielding، خازن های صوتی مرغوب و لایه های اختصاصی PCB صوتی
پورت های پنل پشتی1 پورت USB 3.2 Gen 2x2 Type-C، 2 پورت USB 3.2 Gen 2 Type-A، 1 پورت USB 3.2 Gen 1 Type-A، 2 پورت USB 2.0 Type-A، 1 پورت DisplayPort، 1 پورت VGA، 1 پورت HDMI، 1 اسلات عمودی M.2 Key E، 1 پورت شبکه 2.5Gb Ethernet و 3 جک صوتی
کانکتورهای داخلی1 هدر فن پردازنده 4 پین، 1 هدر پمپ AIO چهار پین، 3 هدر فن کیس چهار پین، کانکتور برق اصلی 24 پین، کانکتور برق 8 پین +12V، 3 اسلات M.2، 4 پورت SATA، 3 هدر Addressable Gen 2، 1 هدر Aura RGB، 1 هدر Clear CMOS، 1 هدر COM، 1 هدر صدای پنل جلو، 1 هدر خروجی S/PDIF، 1 هدر SPI TPM چهارده پین، 1 هدر System Panel بیست و سه پین و 1 هدر Thunderbolt USB4
قابلیت های حفاظتیASUS 5X Protection III شامل DIGI+ VRM، LANGuard، محافظت در برابر اضافه ولتاژ، SafeSlot Core+ و پنل پشتی فولادی ضدزنگ
قابلیت های طراحیQ-DIMM، Q-LED Core، Q-Slot، هیت سینک M.2، هیت سینک VRM، ProCool و نورپردازی Aura Sync
BIOS128Mb Flash ROM، UEFI AMI BIOS، ASUS CrashFree BIOS 3، ASUS EZ Flash 3 و ASUS UEFI BIOS EZ Mode
نرم افزارهاArmoury Crate، Aura Creator، Aura Sync، Fan Xpert 2+، Power Saving، AI Suite 3، DIGI+ VRM، PC Cleaner، ASUS CPU-Z، Norton 360 Deluxe با 60 روز نسخه آزمایشی و WinRAR
قابلیت های مدیریتیWOL by PME و PXE
سیستم عاملWindows 11 و Windows 10 نسخه 64 بیتی
اقلام همراه2 کابل SATA 6Gb/s، 1 محافظ پنل پشتی، بسته لاستیکی M.2، 2 بسته پیچ M.2 و دفترچه راهنما

محصولات مشابه:

  • ASUS TUF B760-PLUS

  • MSI B760M PRO-VDH

  • Gigabyte B760 AORUS Elite


آیا سوالی درباره ASUS Prime B760-Plus دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این کالا دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این کالا را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید کالای ASUS Prime B760-Plus را دارید؟

اگر قصد خرید این کالا را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت ASUS Prime B760-Plus در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


آیا شما فروشنده کالای ASUS Prime B760-Plus هستید؟

اگر شما فروشنده این کالا هستید می توانید با ثبت نام و تکمیل اطلاعات فروشگاه خود بصورت رایگان، در همین صفحه توسط خریداران در سراسر ایران دیده شوید!


درباره برند ASUS

ایسوس یک برند پیشرو تایوانی در حوزه فناوری است که انواع لپ تاپ، کامپیوتر، قطعات سخت افزاری، نمایشگر، گوشی هوشمند و تجهیزات گیمینگ را با تمرکز بر نوآوری و عملکرد بالا تولید می کند.

شما می توانید در صفحه ارزیابی محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را نقد و بررسی نمایید

شروع ارزیابی با AI