نقد و بررسی PowerEdge R330 توسط هوش مصنوعی

نام:

Dell PowerEdge R330

مدل:PowerEdge R330
سازنده:

دل (Dell)

کشور:ایالات متحده آمریکا (United States)
سال:2014
گروه:

سرور (Server)

زیرگروه: سرور رکمونت (Rack Server)
لینک: وبسایت دل
امتیاز هوش:64 از 100
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

نقد و بررسی سرور دل PowerEdge R330؛ سرور رکمونت 1U برای کسب و کارهای کوچک


سرور دل PowerEdge R330 یکی از مدل های محبوب Dell برای کسب و کارهای کوچک، دفاتر شعب، شرکت های متوسط و محیط های آزمایشگاهی است. این سرور با طراحی رکمونت 1U، پردازنده های کم مصرف Intel Xeon E3 و پشتیبانی از حافظه DDR4، در زمان عرضه تعادل مناسبی میان قیمت، مصرف انرژی و امکانات مدیریتی ایجاد کرد. در بازار ایران، R330 معمولا به صورت استوک یا بازسازی شده و با پیکربندی هایی مانند پردازنده Xeon E3-1220 v5، حافظه 16 یا 32 گیگابایت و کنترلر RAID عرضه می شود. از آنجا که PowerEdge R330 با پردازنده های Xeon E3 سری v5 و v6 تولید شده است، مشخصات دقیق هر دستگاه به نسل پردازنده، نوع شاسی و تجهیزات نصب شده بستگی دارد.

طراحی و ساختار سرور Dell PowerEdge R330

PowerEdge R330 یک سرور رکمونت 1U است و برای نصب در رک های استاندارد طراحی شده است. ارتفاع بدنه حدود 42.8 میلی متر، عرض آن با گوشواره های رک حدود 482.4 میلی متر و عمق آن در حدود 677.3 میلی متر است. ابعاد فشرده باعث می شود این مدل برای اتاق سرورهای کوچک و رک هایی با عمق محدود گزینه قابل قبولی باشد، هرچند فن های پرسرعت آن در زمان پردازش سنگین صدای بیشتری از رایانه های رومیزی تولید می کنند. کیفیت شاسی و دسترسی مناسب به قطعات داخلی، باز کردن درپوش، تعویض حافظه، نصب کنترلر RAID و سرویس دوره ای را ساده می کند.

پردازنده و توان پردازشی

این سرور از یک سوکت پردازنده پشتیبانی می کند و می توان آن را با خانواده Intel Xeon E3-1200 v5 یا v6، پردازنده های Core i3، Pentium و Celeron سازگار با این پلتفرم تهیه کرد. رایج ترین پیکربندی در بازار، Xeon E3-1220 v5 یا مدل های نزدیک به آن است. پردازنده های Xeon E3 معمولا برای اجرای سرویس های فایل، نرم افزارهای حسابداری، سرویس چاپ، وب سرور سبک، پایگاه داده کوچک و چند ماشین مجازی سبک عملکرد مناسبی دارند. با این حال، وجود تنها یک سوکت پردازنده و محدودیت خانواده Xeon E3 سبب می شود R330 برای مجازی سازی سنگین، پردازش های تحلیلی بزرگ یا سرویس هایی با تعداد کاربر بسیار بالا انتخاب ایده آلی نباشد.

حافظه رم و قابلیت ارتقا

Dell PowerEdge R330 دارای 4 اسلات حافظه UDIMM است و از حافظه DDR4 با پشتیبانی از ECC استفاده می کند. ظرفیت نهایی حافظه در پیکربندی استاندارد تا 64 گیگابایت اعلام شده و سرعت حافظه بسته به پردازنده و ماژول های نصب شده می تواند تا 2400MT/s باشد. پشتیبانی از ECC یک مزیت مهم برای سرور است، زیرا خطاهای تصادفی حافظه را تشخیص می دهد و احتمال اختلال در سرویس های مداوم را کاهش می دهد. ظرفیت 64 گیگابایت برای فایل سرور، نرم افزارهای سازمانی سبک و چند ماشین مجازی محدود کافی است، اما در مقایسه با سرورهای دو سوکت امروزی فضای ارتقای بسیار کمتری دارد.

فضای ذخیره سازی و انواع شاسی

یکی از نقاط قوت PowerEdge R330 تنوع شاسی و گزینه های ذخیره سازی آن است. این سرور بسته به مدل می تواند با 4 محفظه درایو 3.5 اینچی یا حداکثر 8 محفظه درایو 2.5 اینچی عرضه شود. نسخه های Hot Plug امکان تعویض دیسک بدون خاموش کردن سرور را فراهم می کنند و برای استفاده سازمانی انتخاب مناسب تری هستند. برخی مدل های دارای شاسی 4 درایوه از حداکثر 2 عدد SSD با اندازه 1.8 اینچ برای نصب سیستم عامل یا ایجاد آرایه بوت پشتیبانی می کنند. پیش از خرید باید نوع شاسی، وجود Backplane، کدی هارد و قابلیت Hot Swap به صورت دقیق بررسی شود، زیرا همه دستگاه های موجود در بازار ایران از یک آرایش ذخیره سازی برخوردار نیستند.

کنترلر RAID و امنیت اطلاعات

R330 می تواند با کنترلرهای PERC S130، PERC H330، PERC H730 یا H830 پیکربندی شود. PERC S130 برای آرایه های نرم افزاری SATA گزینه ای اقتصادی است، در حالی که PERC H330 برای استفاده از دیسک های SAS و SATA و ساخت آرایه های رایج مانند RAID 0، RAID 1، RAID 5 و RAID 10 مناسب تر است. کنترلرهای بالاتر مانند H730 معمولا Cache و امکانات مدیریتی بیشتری ارائه می دهند و برای محیط هایی که عملکرد و حفاظت داده اهمیت بالاتری دارد، انتخاب بهتری هستند. RAID جایگزین نسخه پشتیبان نیست و برای اطلاعات مهم همچنان به Backup جداگانه روی رسانه یا سرور دیگر نیاز است.

شبکه، درگاه ها و توسعه پذیری

این سرور به صورت استاندارد دو درگاه شبکه 1GbE دارد و برای شبکه های اداری، سرویس فایل و نرم افزارهای سازمانی معمولی کافی است. R330 از 2 اسلات PCIe 3.0 و یک محل توسعه داخلی برای تجهیزات ذخیره سازی پشتیبانی می کند. امکان نصب کارت شبکه سریع تر، HBA یا کارت توسعه، انعطاف مناسبی به دستگاه می دهد؛ البته در برخی پیکربندی ها رایزر PCIe باید جداگانه تهیه یا هنگام خرید نصب شده باشد. همچنین 5 درگاه USB شامل 2 درگاه در بخش جلو، 2 درگاه در بخش عقب و 1 درگاه داخلی در اختیار کاربر قرار می گیرد.

مدیریت از راه دور با iDRAC8

یکی از مزیت های مهم Dell PowerEdge R330 وجود کنترلر مدیریتی iDRAC8 با Lifecycle Controller است. نسخه iDRAC8 Express به صورت پیش فرض برای پایش وضعیت قطعات، مشاهده گزارش خطا، کنترل توان و انجام برخی تنظیمات مدیریتی کاربرد دارد. نسخه iDRAC8 Enterprise امکانات کامل تری مانند کنسول مجازی و دسترسی مدیریتی پیشرفته از راه دور ارائه می کند و ممکن است در همه دستگاه های استوک فعال نباشد. وجود iDRAC باعث می شود مدیر شبکه برای بسیاری از عملیات عیب یابی و مدیریت، نیاز کمتری به حضور فیزیکی کنار رک داشته باشد. هنگام خرید سرور کارکرده، سلامت پورت مدیریتی، وضعیت لایسنس و دسترسی به رابط iDRAC باید بررسی شود.

مصرف انرژی و منبع تغذیه

R330 معمولا با یک منبع تغذیه Hot Plug با توان 350 وات عرضه می شود و امکان نصب منبع تغذیه دوم برای افزونگی وجود دارد. نصب دو پاور به پایداری بیشتر کمک می کند و در صورت خرابی یکی از منابع، سرور بدون خاموشی ادامه کار می دهد. مصرف انرژی این مدل در مقایسه با سرورهای قدرتمند دو سوکت پایین است، اما تعداد دیسک ها، نوع پردازنده و کارت های توسعه روی مصرف نهایی تاثیر مستقیم دارند. برای استفاده دائمی در دفتر کار، صدای فن و تهویه مناسب رک باید در نظر گرفته شود.

عملکرد واقعی و کاربردهای پیشنهادی

PowerEdge R330 برای راه اندازی فایل سرور، سرویس Active Directory، نرم افزارهای مالی و اداری، سرور چاپ، وب سرور سبک، ذخیره سازی شبکه و مجازی سازی محدود عملکرد رضایت بخشی دارد. پردازنده Xeon E3 و حافظه ECC در این کاربردها پایداری مناسبی فراهم می کنند و پشتیبانی از RAID امکان طراحی ذخیره سازی امن تر را به وجود می آورد. این مدل برای پایگاه داده های متوسط، تعداد زیادی ماشین مجازی، نرم افزارهای تحلیلی، رندرینگ و پردازش سنگین مناسب نیست. در چنین کاربردهایی سرورهای دو سوکت مانند PowerEdge R630 یا مدل های جدیدتر با حافظه بیشتر و پردازنده های چند هسته ای انتخاب منطقی تری هستند.

ارزش خرید در بازار ایران

ارزش خرید سرور Dell PowerEdge R330 به شدت به قیمت، وضعیت قطعات و نوع پیکربندی بستگی دارد. خرید یک دستگاه استوک با پردازنده ضعیف، حافظه کم، دیسک های فرسوده یا بدون کنترلر RAID مناسب می تواند هزینه ارتقا و نگهداری را افزایش دهد. در مقابل، نمونه ای با حافظه حداقل 32 گیگابایت ECC، کنترلر PERC H330 یا H730، دیسک های سالم و دو پاور، برای بسیاری از کسب و کارهای کوچک گزینه ای اقتصادی است. در زمان خرید باید سلامت هاردها، تعداد ساعات کارکرد، وضعیت باتری RAID، عملکرد فن ها، تست iDRAC، وجود ریل رک و امکان تامین دیسک یا کدی سازگار بررسی شود.

مزایا و معایب:

  • مزایا:
    • طراحی کم حجم رکمونت 1U و مناسب برای رک های کوچک
    • پشتیبانی از پردازنده های Xeon E3 و حافظه DDR4 ECC
    • قابلیت نصب تا 64 گیگابایت رم در 4 اسلات
    • تنوع شاسی با 4 درایو 3.5 اینچی یا 8 درایو 2.5 اینچی
    • پشتیبانی از کنترلرهای متنوع PERC و آرایه های RAID
    • مدیریت سخت افزاری از راه دور با iDRAC8
    • امکان نصب دو پاور 350 وات برای افزونگی
    • مصرف انرژی مناسب برای سرورهای اداری سبک
  • معایب:
    • محدودیت پردازنده به یک سوکت و خانواده Xeon E3
    • حداکثر حافظه 64 گیگابایت که برای مجازی سازی گسترده محدود است
    • صدای فن بیشتر از رایانه های معمولی، به ویژه در بار کاری بالا
    • تفاوت زیاد میان شاسی ها و پیکربندی های موجود در بازار استوک
    • قدیمی بودن پلتفرم در مقایسه با سرورهای نسل جدید
    • احتمال نیاز به خرید جداگانه رایزر، کدی، ریل یا لایسنس iDRAC Enterprise

سوالات متداول:

سرور Dell PowerEdge R330 برای چه کسب و کارهایی مناسب است؟

این مدل برای شرکت های کوچک، دفاتر شعب، فروشگاه های زنجیره ای، سازمان های کم کاربر و محیط های آزمایشگاهی که به یک سرور رکمونت کم مصرف برای فایل سرور، نرم افزار اداری یا سرویس های شبکه نیاز دارند مناسب است.

حداکثر رم قابل نصب در PowerEdge R330 چقدر است؟

این سرور از 4 اسلات حافظه UDIMM DDR4 ECC و حداکثر 64 گیگابایت رم پشتیبانی می کند. سرعت نهایی حافظه به مدل پردازنده و مشخصات ماژول های نصب شده بستگی دارد.

آیا R330 برای مجازی سازی مناسب است؟

برای اجرای چند ماشین مجازی سبک با VMware ESXi یا Hyper-V مناسب است، اما محدودیت یک پردازنده و حداکثر 64 گیگابایت رم، استفاده از آن را برای مجازی سازی گسترده و سرویس های پرتعداد محدود می کند.

PowerEdge R330 از چند هارد پشتیبانی می کند؟

بسته به شاسی، امکان نصب حداکثر 4 هارد 3.5 اینچی یا 8 هارد 2.5 اینچی وجود دارد. نوع اتصال، قابلیت Hot Plug و پشتیبانی از SAS یا SATA باید از روی مدل شاسی و کنترلر بررسی شود.

آیا سرور R330 دارای RAID است؟

بله، این سرور از کنترلرهایی مانند PERC S130، H330، H730 و H830 پشتیبانی می کند. امکانات RAID بر اساس کنترلر نصب شده متفاوت است و برای عملکرد بهتر و پشتیبانی از دیسک های SAS، مدل های سخت افزاری PERC انتخاب مناسب تری هستند.

آیا خرید سرور استوک Dell R330 منطقی است؟

در صورت سلامت قطعات، قیمت مناسب و پیکربندی درست، خرید نمونه استوک R330 برای کاربردهای سبک و متوسط منطقی است. تست هاردها، رم ECC، پاور، فن، کنترلر RAID و iDRAC پیش از خرید اهمیت زیادی دارد.

جمع بندی نهایی

سرور دل PowerEdge R330 یک سرور 1U قابل اعتماد و اقتصادی برای کسب و کارهای کوچک و بارهای کاری سبک تا متوسط است. امکاناتی مانند حافظه DDR4 ECC، پشتیبانی از چند نوع شاسی ذخیره سازی، کنترلرهای PERC، دو شبکه 1GbE و مدیریت از راه دور iDRAC8، این مدل را همچنان به گزینه ای کاربردی در بازار سرورهای استوک ایران تبدیل کرده است. در مقابل، سقف 64 گیگابایت رم، تک سوکت بودن و قدیمی شدن پلتفرم، استفاده از آن را برای پروژه های بزرگ محدود می کند. اگر هدف، راه اندازی سرویس های سازمانی معمولی با هزینه کنترل شده باشد، R330 با پیکربندی سالم ارزش خرید مناسبی دارد؛ اما برای رشد سریع زیرساخت یا مجازی سازی سنگین، سرمایه گذاری روی سرورهای جدیدتر انتخاب آینده نگرانه تری خواهد بود.


آیا این مقاله نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقاله قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک نقد و بررسی جدید برای این کالا تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


بررسی مشخصات فنی:

مشخصات PowerEdge R330
ویژگیمشخصات فنی
برندDell
مدلPowerEdge R330
نوع سرورسرور رکمونت تک سوکت
ارتفاع رک1U
پردازندهپشتیبانی از 1 پردازنده از خانواده های Intel Xeon E3-1200 v5 و v6، Intel Core i3-6100، Intel Pentium G4500 و G4600، Intel Celeron G3900 و G3930
سوکت پردازنده1 سوکت
چیپستIntel C236
حافظه رمDDR4 UDIMM با سرعت های 1600، 1866، 2133 و حداکثر 2400 MT/s
اسلات حافظه4 اسلات DIMM
ظرفیت حافظه رمحداقل 4 GB و حداکثر 64 GB
ظرفیت ماژول رم4، 8 و 16 GB
نوع ذخیره سازیHDD و SSD از نوع SATA و SAS
پشتیبانی از درایوSSD یک و هشت دهم اینچی، SSD و HDD دو و نیم اینچی SATA، HDD دو و نیم اینچی SAS و Nearline SAS، HDD سه و نیم اینچی SATA و Nearline SAS
پیکربندی محفظه درایوحداکثر 4 درایو سه و نیم اینچی کابی یا Hot-Plug، حداکثر 8 درایو دو و نیم اینچی Hot-Plug، یا حداکثر 2 SSD یک و هشت دهم اینچی به همراه 4 درایو سه و نیم اینچی
کنترلر RAIDPERC S130، PERC H330، PERC H730 و PERC H830
اسلات توسعه2 اسلات PCIe نسل 3 به همراه 1 اسلات داخلی برای کنترلر ذخیره سازی
مشخصات اسلات PCIe1 اسلات نیمه ارتفاع و نیمه طول با لینک x4 و 1 اسلات تمام ارتفاع و نیمه طول با لینک x8
شبکه2 پورت 1GbE روی برد
مدیریت از راه دورiDRAC8 با Lifecycle Controller، نسخه iDRAC8 Express به صورت پیش فرض و iDRAC8 Enterprise به صورت ارتقاپذیر
پورت USB5 پورت USB 3.0 شامل 2 پورت جلو، 2 پورت پشت و 1 پورت داخلی
پورت های دیگر1 پورت VGA، 1 پورت سریال، پورت شبکه اختصاصی iDRAC به صورت اختیاری و پشتیبانی از SD یا vFlash
منبع تغذیهحداکثر 2 منبع تغذیه 350 W از نوع Hot-Plug و Redundant با راندمان Platinum
ورودی برق100 تا 240 V AC، فرکانس 50 تا 60 Hz، جریان 4.8 تا 2.4 A
سیستم عاملWindows Server 2012، Windows Server 2012 R2، Windows Server 2016، Red Hat Enterprise Linux و SUSE Linux Enterprise Server
پشتیبانی از مجازی سازیMicrosoft Hyper-V، VMware vSphere ESXi و Red Hat Enterprise Virtualization
مدیریت سیستمIPMI 2.0، Dell OpenManage Essentials، OpenManage Mobile و OpenManage Power Center
ابعاد با زبانه رکارتفاع 42.8 mm، عرض 482.4 mm و عمق 677.3 mm
عرض بدون زبانه رک434.0 mm
وزن شاسی 4 درایوه6.0 kg خالی و 13.8 kg در بیشترین پیکربندی
وزن شاسی 8 درایوه6.4 kg خالی و 13.4 kg در بیشترین پیکربندی
دمای کاری10 تا 35 °C در ارتفاع کمتر از 950 m
دمای نگهداری-40 تا 65 °C
رطوبت کاری10% تا 80% با حداکثر نقطه شبنم 29 °C
رطوبت نگهداری5% تا 95% با حداکثر نقطه شبنم 33 °C
تجهیزات رکریل کشویی ReadyRails II برای رک های 4 پایه

محصولات مشابه:

  • سرور دل مدل R320

  • سرور دل مدل R440

  • سرور دل مدل R630


آیا سوالی درباره PowerEdge R330 دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این کالا دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این کالا را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید کالای PowerEdge R330 را دارید؟

اگر قصد خرید این کالا را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت PowerEdge R330 در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


آیا شما فروشنده کالای PowerEdge R330 هستید؟

اگر شما فروشنده این کالا هستید می توانید با ثبت نام و تکمیل اطلاعات فروشگاه خود بصورت رایگان، در همین صفحه توسط خریداران در سراسر ایران دیده شوید!


درباره برند Dell

دل یک برند آمریکایی پیشرو در زمینه تولید لپ تاپ، کامپیوتر، مانیتور، تجهیزات ذخیره سازی و راهکارهای فناوری اطلاعات است که محصولات متنوعی برای کاربران خانگی، کسب و کارها و سازمان ها ارائه می دهد.

شما می توانید در صفحه ارزیابی محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را نقد و بررسی نمایید

شروع ارزیابی با AI