نقد و بررسی ASUS TS100-E9-PI4-A توسط هوش مصنوعی

نام:

ASUS TS100-E9-PI4-A

مدل:E9-PI4-A
کد:TS100
سازنده:

ایسوس (ASUS)

کشور:تایوان (Taiwan)
سال:2016
گروه:

سرور (Server)

زیرگروه: سرور ایستاده (Tower Server)
لینک: وبسایت ایسوس
امتیاز هوش:48 از 100
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

نقد و بررسی سرور ایسوس TS100-E9-PI4-A؛ سرور تاور کم‌ صدا برای کسب‌ و کارهای کوچک


سرور ایسوس TS100-E9-PI4-A یک سرور تاور تک‌ سوکته از نسل E9 است که برای شرکت‌ های کوچک، دفاتر اداری، فروشگاه‌ ها و محیط‌ های کاری با نیاز پردازشی متوسط طراحی شده است. این مدل بر پایه مادربرد ASUS P10S-X و چیپست Intel C232 ساخته شده و از پردازنده‌ های Intel Xeon E3-1200 v5 و v6، برخی پردازنده‌ های Core i3 و Pentium با سوکت LGA1151 پشتیبانی می‌ کند. در بازار، پسوند A ممکن است به پیکربندی یا شناسه فروشنده اشاره داشته باشد؛ بنابراین مشخصات نهایی مانند پردازنده، رم، هارد و درایو نوری باید هنگام خرید به صورت جداگانه بررسی شود.

طراحی و کاربری سرور ایسوس TS100-E9-PI4-A

این محصول برخلاف سرورهای رکمونت، در قالب Tower عرضه می‌ شود و ابعاد آن حدود 423 در 190 در 435 میلی‌ متر است. وزن خالص دستگاه نزدیک به 10.32 کیلوگرم اعلام شده و بدنه آن برای قرارگیری در اتاق سرور کوچک یا فضای اداری طراحی شده است. طراحی کم‌ صدا با سطح نویز اعلامی کمتر از 26 دسی‌ بل، یکی از نقاط قوت مهم این سرور محسوب می‌ شود و باعث می‌ شود برای محیط‌ هایی که سر و صدای تجهیزات آزاردهنده است، انتخاب مناسبی باشد.

پردازنده و توان پردازشی

مادربرد P10S-X دارای یک سوکت LGA1151 است و از خانواده پردازنده‌ های Intel Xeon E3-1200 v5 و v6 پشتیبانی می‌ کند. پردازنده‌ هایی مانند Xeon E3-1220 v5 برای سرویس‌ های اداری، فایل سرور، نرم‌ افزارهای حسابداری، مجازی‌ سازی سبک و میزبانی چند سرویس کم‌ مصرف عملکرد قابل قبولی دارند. با این حال، تنها یک سوکت پردازنده وجود دارد و این مدل برای بارهای سنگین پردازشی، پایگاه داده‌ های بزرگ یا مجازی‌ سازی گسترده گزینه ایده‌ آلی نیست. هنگام خرید باید توجه داشت که TS100-E9-PI4-A معمولا به شکل Barebone عرضه می‌ شود و ممکن است پردازنده روی آن نصب نشده باشد.

رم و قابلیت ارتقا

این سرور چهار اسلات حافظه DDR4 دارد و از چینش دوکاناله پشتیبانی می‌ کند. ظرفیت رم تا 64GB از نوع UDIMM اعلام شده است و امکان استفاده از حافظه‌ های ECC و non-ECC، بسته به پردازنده و پیکربندی انتخابی، وجود دارد. پشتیبانی از ECC برای سرورهای فایل و سرویس‌ هایی که پایداری داده در آن‌ ها اهمیت دارد، مزیت مهمی است. برای استفاده اداری معمول، 16GB یا 32GB رم انتخاب متعادلی محسوب می‌ شود؛ اما برای اجرای چند ماشین مجازی بهتر است پیش از خرید، فهرست حافظه‌ های سازگار ایسوس و نوع پردازنده بررسی شود.

فضای ذخیره‌ سازی و RAID

کنترلر Intel C232 شش درگاه SATA 3 با سرعت 6Gb/s در اختیار کاربر قرار می‌ دهد و از فناوری Intel RSTe برای ساخت RAID نرم‌ افزاری در سیستم‌ عامل ویندوز پشتیبانی می‌ کند. این پلتفرم امکان پیکربندی RAID 0، RAID 1، RAID 5 و RAID 10 را دارد، هرچند RAID نرم‌ افزاری از نظر امکانات مدیریتی و حفاظت از داده با کنترلر سخت‌ افزاری حرفه‌ ای قابل مقایسه نیست. شاسی دارای 3 جایگاه داخلی برای هارد 3.5 اینچی و 1 جایگاه داخلی برای دیسک 2.5 اینچی است. دو جایگاه 5.25 اینچی نیز برای تجهیزات رسانه‌ ای در نظر گرفته شده است. تعداد مناسب جایگاه‌ های ذخیره‌ سازی، این سرور را برای فایل سرور و نگهداری اطلاعات سازمانی سبک کاربردی می‌ کند، اما نبود قابلیت Hot Swap در این رده به معنای نیاز به دقت بیشتر هنگام تعویض دیسک‌ ها است.

شبکه و درگاه‌ های ارتباطی

TS100-E9-PI4-A به دو کنترلر شبکه Intel I210AT مجهز است و دو پورت Gigabit Ethernet در اختیار می‌ گذارد. این ویژگی امکان جداسازی شبکه مدیریت از شبکه سرویس یا استفاده از افزونگی شبکه را فراهم می‌ کند. در بخش ارتباطی، مجموعا چهار پورت USB 3.0 و چهار پورت USB 2.0، دو پورت RJ-45، خروجی VGA، پورت سریال و PS/2 برای صفحه‌ کلید و ماوس دیده می‌ شود. چنین مجموعه‌ ای برای تجهیزات قدیمی، دستگاه‌ های جانبی اداری و مدیریت مستقیم سرور مناسب است، اما نبود USB-C و شبکه 10GbE نشان می‌ دهد که این مدل برای زیرساخت‌ های مدرن و انتقال داده بسیار سریع ساخته نشده است.

اسلات‌ های توسعه و گرافیک

وجود 6 اسلات توسعه از نقاط قابل توجه این سرور است. ترکیب آن شامل یک اسلات PCIe Gen3 x16، یک اسلات PCIe با لینک فیزیکی x8 و چهار اسلات PCI سی‌ و دو بیتی است. استفاده هم‌ زمان از اسلات‌ های PCIe و PCI قدیمی به سازمان‌ هایی که هنوز کارت‌ های توسعه نسل قبل مانند کارت‌ های صنعتی یا ضبط تصویر دارند، انعطاف بیشتری می‌ دهد. کنترلر گرافیکی Aspeed AST1400 با 64MB حافظه تصویری برای نمایش تصویر و مدیریت سرور کافی است، اما این محصول برای پردازش گرافیکی حرفه‌ ای یا اجرای نرم‌ افزارهای سه‌ بعدی مناسب نیست.

مدیریت از راه دور و سیستم‌ عامل

پشتیبانی از ASWM Enterprise امکان پایش وضعیت، کنترل توان، به‌ روزرسانی BIOS و مدیریت چند سرور از طریق رابط وب را فراهم می‌ کند. این قابلیت برای مدیران فناوری اطلاعاتی که چند دستگاه را در یک مجموعه کوچک مدیریت می‌ کنند، ارزشمند است. این مدل با سیستم‌ عامل‌ هایی مانند Windows Server 2012 R2، نسخه‌ هایی از Red Hat Enterprise Linux، SUSE Linux Enterprise Server، CentOS، VMware و Citrix XenServer سازگاری دارد. با توجه به قدیمی بودن پلتفرم، نصب سیستم‌ عامل و درایورهای جدیدتر باید با بررسی پشتیبانی رسمی و سازگاری سخت‌ افزار انجام شود.

منبع تغذیه و مصرف انرژی

منبع تغذیه تک‌ عددی 300W با گواهی 80 PLUS Bronze برای پیکربندی استاندارد دستگاه در نظر گرفته شده است. این توان برای یک پردازنده Xeon کم‌ مصرف، چند هارد و کارت‌ های توسعه معمول کافی است، اما در صورت نصب چند دیسک، کارت گرافیک یا تجهیزات توسعه پرمصرف، حاشیه اطمینان زیادی باقی نمی‌ ماند. تک‌ منبع بودن PSU نیز به این معناست که در برابر خرابی منبع تغذیه، افزونگی سخت‌ افزاری وجود ندارد؛ بنابراین TS100-E9-PI4-A بیشتر برای کسب‌ و کارهایی مناسب است که هزینه اولیه و سادگی را بر دسترس‌ پذیری سطح دیتاسنتر ترجیح می‌ دهند.

ارزش خرید سرور ASUS TS100-E9-PI4-A در بازار ایران

مزیت اصلی این سرور در بازار ایران، ترکیب شاسی تاور کم‌ صدا، دو پورت شبکه، چهار اسلات رم، ظرفیت مناسب ذخیره‌ سازی و تعداد زیاد اسلات‌ های توسعه است. از طرف دیگر، پردازنده‌ های Xeon E3 و رابط‌ های PCIe این پلتفرم قدیمی شده‌ اند و مدل‌ های جدیدتر عملکرد، امنیت و بهره‌ وری انرژی بهتری ارائه می‌ دهند. خرید این محصول زمانی منطقی است که قیمت آن در بازار دست دوم یا استوک به شکل محسوسی کمتر از سرورهای نسل جدید باشد، وضعیت مادربرد و منبع تغذیه سالم باشد و فروشنده پیکربندی دقیق را شفاف اعلام کند. وجود رم ECC، هاردهای سالم و پردازنده مناسب می‌ تواند ارزش نهایی محصول را به میزان زیادی تغییر دهد.

مزایا و معایب:

  • مزایا:
    • طراحی تاور کم‌ صدا با نویز اعلامی کمتر از 26 دسی‌ بل
    • پشتیبانی از پردازنده‌ های Xeon E3-1200 v5 و v6
    • پشتیبانی از حداکثر 64GB حافظه DDR4 UDIMM
    • امکان استفاده از حافظه ECC در پیکربندی سازگار
    • شش اسلات توسعه شامل PCIe و PCI قدیمی
    • دو پورت شبکه Gigabit مبتنی بر Intel I210AT
    • چهار جایگاه داخلی برای هاردهای 3.5 و 2.5 اینچی
    • پشتیبانی از RAID 0، 1، 5 و 10 از طریق Intel RSTe
    • مدیریت متمرکز و نظارت از راه دور با ASWM Enterprise
  • معایب:
    • قدیمی بودن نسل پردازنده و پلتفرم سخت‌ افزاری
    • تک‌ سوکته بودن و محدودیت در ارتقای پردازنده
    • منبع تغذیه 300W تک‌ عددی بدون افزونگی
    • نبود شبکه 10GbE و درگاه USB-C
    • نبود کنترلر RAID سخت‌ افزاری حرفه‌ ای در پیکربندی پایه
    • احتمال عرضه به صورت Barebone بدون CPU، رم و هارد
    • نامشخص بودن برخی پیکربندی‌ های پسوند A در بازار
    • محدودیت در اجرای بارهای سنگین مجازی‌ سازی و پردازش گرافیکی

سوالات متداول:

سرور ایسوس TS100-E9-PI4-A برای چه کاربری مناسب است

این مدل برای فایل سرور، سرور چاپ، نرم‌ افزارهای اداری، حسابداری، سرویس‌ های شبکه، دوربین مداربسته سبک و مجازی‌ سازی محدود در شرکت‌ های کوچک مناسب است.

آیا پردازنده و رم همراه سرور ارائه می‌ شود

همه پیکربندی‌ های این مدل یکسان نیستند و بسیاری از نمونه‌ ها به صورت Barebone فروخته می‌ شوند. پیش از خرید باید مدل CPU، ظرفیت و نوع رم، هارد و اقلام همراه از فروشنده دریافت شود.

حداکثر ظرفیت رم TS100-E9-PI4-A چقدر است

این سرور دارای 4 اسلات DDR4 UDIMM است و ظرفیت رسمی آن تا 64GB اعلام شده است. سازگاری ECC یا non-ECC به پردازنده و ماژول انتخابی بستگی دارد.

آیا این سرور از RAID پشتیبانی می‌ کند

بله، کنترلر Intel C232 با Intel RSTe در محیط ویندوز از RAID 0، RAID 1، RAID 5 و RAID 10 پشتیبانی می‌ کند. برای نیازهای حساس بهتر است از کنترلر RAID سخت‌ افزاری سازگار استفاده شود.

آیا TS100-E9-PI4-A برای استفاده 24 ساعته مناسب است

این مدل برای کار مداوم طراحی شده است، اما سلامت منبع تغذیه، فن‌ ها، مادربرد و هاردها در نمونه‌ های استوک اهمیت زیادی دارد. برای سرویس‌ های حیاتی، نبود منبع تغذیه افزونه و Hot Swap باید در تصمیم‌ گیری لحاظ شود.

آیا خرید این سرور در ایران ارزش دارد

اگر دستگاه با قیمت مناسب و همراه با قطعات سالم عرضه شود، برای کاربردهای سبک و متوسط ارزش خرید دارد. برای پروژه‌ های جدید و حساس، سرورهای نسل بالاتر با پشتیبانی بهتر، مصرف کمتر و امکانات مدیریتی مدرن انتخاب مطمئن‌ تری هستند.

جمع بندی نهایی

سرور ایسوس TS100-E9-PI4-A یک سرور تاور اقتصادی و کم‌ صدا است که با پشتیبانی از رم DDR4، دو پورت شبکه Intel، چندین جایگاه هارد و اسلات‌ های توسعه متنوع، نیاز بسیاری از دفاتر و کسب‌ و کارهای کوچک را پوشش می‌ دهد. نقطه ضعف اصلی آن به نسل قدیمی پردازنده، نبود افزونگی منبع تغذیه و محدودیت در امکانات مدرن شبکه و ذخیره‌ سازی مربوط می‌ شود. این محصول در صورت قیمت‌ گذاری مناسب و بررسی دقیق وضعیت قطعات، برای خرید استوک یا راه‌ اندازی سرویس‌ های عمومی انتخابی قابل قبول است؛ اما برای بارهای سنگین، رشد بلندمدت و سرویس‌ های حساس بهتر است سراغ نسل‌ های جدیدتر بروید.


آیا این مقاله نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقاله قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک نقد و بررسی جدید برای این کالا تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


بررسی مشخصات فنی:

مشخصات ASUS TS100-E9-PI4-A
ویژگیمشخصات فنی
برندASUS
مدلTS100-E9-PI4-A
نوع محصولسرور ایستاده Tower
نسلE9
چیپستIntel C232
سوکت پردازنده1 x LGA1151
پردازنده های سازگارIntel Xeon E3-1200 v5 و v6، Intel Core i3، Intel Pentium، Intel Celeron
حافظه رمDDR4-2400 و DDR4-2133 UDIMM، ECC و Non-ECC
تعداد اسلات رم4 اسلات، دو کاناله
حداکثر ظرفیت رم64 GB
ظرفیت های رم قابل پشتیبانی4 GB، 8 GB و 16 GB
درگاه ذخیره سازی6 x SATA 3 با سرعت 6 Gb/s
کنترلر ذخیره سازیIntel Rapid Storage Technology Enterprise یا Intel RSTe
پشتیبانی RAIDRAID 0، 1، 5 و 10
فضای نصب هارد3 محفظه داخلی 3.5 اینچی و 1 محفظه داخلی 2.5 اینچی
فضای نصب درایو نوری2 محفظه 5.25 اینچی، پشتیبانی اختیاری از DVD-ROM و DVD-RW
اسلات های توسعه1 x PCIe x16 نسل 3 با لینک x16، 1 x PCIe x8 نسل 3 با لینک x4، 4 x PCI 32-bit/33 MHz، 1 x MIO
شبکه2 x Intel I210AT Gigabit Ethernet
پردازنده گرافیکیASPEED AST1400 با 64 MB حافظه VRAM
درگاه های پنل جلو2 x USB 2.0، 2 x USB 3.0، ورودی میکروفون و خروجی هدفون با کارت MIO اختیاری
درگاه های پنل پشت1 x Serial، 2 x RJ-45، 2 x USB 3.0، 2 x USB 2.0، 1 x VGA، 1 x PS/2 برای صفحه کلید و ماوس
کنترل ها و نشانگرهاکلید روشن و خاموش، کلید Reset، نشانگر Power و نشانگر فعالیت هارد
سیستم عامل های سازگارWindows Server 2016، Red Hat Enterprise Linux، SUSE Linux Enterprise Server، CentOS، Citrix XenServer و VMware
مدیریت سرورASWM Enterprise
منبع تغذیه300 W، استاندارد 80 PLUS Bronze، ورودی 100 تا 240 V، فرکانس 50 تا 60 Hz
سطح نویزکمتر از 26 dB
ابعاد423 x 190 x 435 mm
وزن خالص10.32 kg
وزن ناخالص14.95 kg
دمای کاری10 تا 35 °C
دمای غیرکاری-40 تا 70 °C
رطوبت غیرکاری20 تا 90 درصد، بدون میعان
استانداردهای سازگاریBSMI، CE، C-Tick و FCC Class B
اقلام اختیاریکارت خوان هوشمند، بسته CD آنتی ویروس، DVD-ROM و DVD-RW

محصولات مشابه:

  • سرور ایسوس TS300-E9-PS4

  • سرور ایسوس RS200-E9-PS2

  • سرور ایسوس RS300-E9-RS4


آیا سوالی درباره ASUS TS100-E9-PI4-A دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این کالا دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این کالا را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید کالای ASUS TS100-E9-PI4-A را دارید؟

اگر قصد خرید این کالا را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت ASUS TS100-E9-PI4-A در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


آیا شما فروشنده کالای ASUS TS100-E9-PI4-A هستید؟

اگر شما فروشنده این کالا هستید می توانید با ثبت نام و تکمیل اطلاعات فروشگاه خود بصورت رایگان، در همین صفحه توسط خریداران در سراسر ایران دیده شوید!


درباره برند ASUS

ایسوس یک برند پیشرو تایوانی در حوزه فناوری است که انواع لپ تاپ، کامپیوتر، قطعات سخت افزاری، نمایشگر، گوشی هوشمند و تجهیزات گیمینگ را با تمرکز بر نوآوری و عملکرد بالا تولید می کند.

شما می توانید در صفحه ارزیابی محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را نقد و بررسی نمایید

شروع ارزیابی با AI