مقایسه Vivo X200 FE و Tecno Pova 7 Pro 5G

محصول:

Vivo X200 FE

Tecno Pova 7 Pro 5G

مدل:X200 FELJ8
کد:POVA7PRO5G
سازنده:

ویوو (vivo)

تکنو (TECNO)

کشور:چین (China)چین (China)
سال:20252023
گروه:

گوشی موبایل (Phone)

گوشی موبایل (Phone)

زیرگروه: گوشی اندرویدی (Android Phone) گوشی مخصوص بازی (Gaming Phone)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:89 از 10081 از 100
برنده:Vivo X200 FE
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه Vivo X200 FE و Tecno Pova 7 Pro 5G؛ کدام گوشی برای خرید بهتر است؟


Vivo X200 FE و Tecno Pova 7 Pro 5G از دو مسیر متفاوت وارد بازار گوشی های هوشمند شده اند. Vivo X200 FE یک گوشی جمع و جور با سخت افزار نزدیک به پرچمداران، دوربین تله فوتو و مقاومت بدنه بالا است؛ در مقابل، Tecno Pova 7 Pro 5G بیشتر روی نمایشگر بزرگ و سریع، امکانات گیمینگ، باتری پرظرفیت و ارزش خرید تمرکز دارد. به همین دلیل انتخاب میان این دو مدل فقط به مقایسه عددی مشخصات محدود نمی شود و باید نیاز واقعی خریدار، بودجه و اهمیت دوربین، ابعاد، عملکرد و دوام را در نظر گرفت.

طراحی و ابعاد؛ برتری Vivo برای استفاده با یک دست

Vivo X200 FE با نمایشگر 6.31 اینچی، عرض حدود 71.8 میلی متر و وزن 186 گرم، برای کاربرانی مناسب است که گوشی خوش دست و نسبتا سبک می خواهند. بدنه باریک آن در استفاده روزمره، جابه جایی و عکاسی با یک دست راحت تر است. Tecno Pova 7 Pro 5G با نمایشگر 6.78 اینچی، ابعاد 163.5 در 75.9 در 8.15 میلی متر و وزن حدود 195 گرم، بزرگ تر و مناسب تر برای تماشای ویدیو و بازی است؛ اما در دست و جیب فضای بیشتری اشغال می کند.

از نظر مقاومت در برابر آب و گرد و غبار، Vivo X200 FE با استانداردهای IP68 و IP69 وضعیت بهتری دارد و برای استفاده در شرایط مرطوب یا محیط های پرریسک اطمینان بیشتری ایجاد می کند. Tecno Pova 7 Pro 5G به استاندارد IP64 مجهز است که بیشتر در برابر گرد و غبار و پاشش آب محافظت ایجاد می کند و نباید با مقاومت کامل در برابر غوطه ور شدن اشتباه گرفته شود.

نمایشگر؛ اندازه بزرگ تر در برابر کیفیت و خوانایی بهتر

Vivo X200 FE به پنل POLED یا LTPO AMOLED با وضوح 1216 در 2640 پیکسل، نرخ نوسازی 120 هرتز، پشتیبانی از HDR10+ و روشنایی بسیار بالا مجهز است. تراکم پیکسلی حدود 461 پیکسل در هر اینچ، نمایش متن و تصاویر را شارپ می کند و اندازه جمع و جور نمایشگر نیز برای مطالعه و استفاده روزانه مناسب است.

Tecno Pova 7 Pro 5G نمایشگر AMOLED بزرگ 6.78 اینچی با وضوح 1224 در 2720 پیکسل و نرخ نوسازی 144 هرتز دارد. نرخ نوسازی بالاتر، حرکت های سریع در بازی و اسکرول صفحات را روان تر نشان می دهد و ابعاد بزرگ برای فیلم دیدن و بازی مزیت محسوب می شود. با این حال، روشنایی اسمی بالای نمایشگر نباید به معنای عملکرد یکسان در همه شرایط نوری تلقی شود و کیفیت پردازش تصویر، تنظیمات نرم افزاری و نور محیط نیز اهمیت دارد. در مجموع، Vivo کیفیت و خوانایی متراکم تری ارائه می دهد و Tecno تجربه بزرگ تر و سریع تری را هدف گرفته است.

عملکرد سخت افزاری؛ Vivo X200 FE انتخاب قدرتمندتر

تفاوت اصلی این دو گوشی در پردازنده دیده می شود. Vivo X200 FE از تراشه MediaTek Dimensity 9300+ با معماری پرچمدار و فناوری ساخت 4 نانومتری استفاده می کند. این تراشه برای اجرای بازی های سنگین، ویرایش ویدیو، چندوظیفگی و استفاده طولانی مدت توان بسیار بالاتری دارد و از نظر قدرت پردازنده و گرافیک، به شکل محسوسی از Dimensity 7300 Ultimate موجود در Tecno Pova 7 Pro 5G قوی تر است.

Tecno Pova 7 Pro 5G برای بازی های روزمره و بسیاری از عناوین محبوب عملکرد مناسبی دارد، اما در بازی های سنگین یا تنظیمات گرافیکی بالا در سطح Vivo X200 FE قرار نمی گیرد. حافظه داخلی Vivo از نوع UFS 3.1 است، در حالی که Tecno از UFS 2.2 استفاده می کند؛ بنابراین سرعت نصب برنامه، انتقال فایل و بارگذاری برخی بازی ها در Vivo معمولا بهتر خواهد بود. هر دو مدل در نسخه های مختلف با حافظه داخلی و رم متفاوت عرضه می شوند، بنابراین هنگام خرید باید به نسخه دقیق توجه کرد و رم مجازی را با رم فیزیکی واقعی یکسان ندانست.

دوربین؛ Vivo برای عکاسی جدی و Tecno برای استفاده روزمره

Vivo X200 FE در بخش دوربین برتری روشنی دارد. دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی، دوربین تله فوتو پریسکوپی 50 مگاپیکسلی با زوم اپتیکال 3 برابر و دوربین فوق عریض 8 مگاپیکسلی، مجموعه ای کامل تر از Tecno ارائه می کند. همکاری با ZEISS، لرزشگیر اپتیکال در دوربین تله فوتو، فوکوس خودکار و حالت های اختصاصی پرتره و عکاسی شب نیز باعث می شوند X200 FE برای پرتره، عکاسی از سوژه های دور و ثبت عکس در نور کم گزینه بهتری باشد. دوربین سلفی 50 مگاپیکسلی این مدل نیز برای تماس تصویری و تولید محتوای شبکه های اجتماعی توانمندتر است.

Tecno Pova 7 Pro 5G از دوربین اصلی 64 مگاپیکسلی و دوربین فوق عریض 8 مگاپیکسلی استفاده می کند و دوربین سلفی آن 13 مگاپیکسلی است. عدد مگاپیکسل بالاتر دوربین اصلی به تنهایی به معنای کیفیت بهتر نیست و نبود دوربین تله فوتو، انعطاف این گوشی را در زوم و پرتره محدود می کند. دوربین Tecno برای عکس های روزمره، ثبت تصاویر در نور مناسب و فیلم برداری 4K قابل قبول است، اما در کیفیت پردازش، جزئیات زوم، ثبات رنگ و عکاسی شب به Vivo X200 FE نمی رسد.

باتری و شارژ؛ ظرفیت بالا در هر دو مدل

Vivo X200 FE به باتری 6500 میلی آمپر ساعتی و شارژ سریع سیمی 90 وات مجهز است. این ترکیب برای کاربرانی که استفاده سنگین دارند، شارژدهی بسیار خوبی فراهم می کند و سرعت شارژ نیز بالاست. ظرفیت باتری ممکن است بسته به بازار عرضه تفاوت داشته باشد، بنابراین نسخه وارداتی باید هنگام خرید بررسی شود.

Tecno Pova 7 Pro 5G باتری 6000 میلی آمپر ساعتی دارد و از شارژ سیمی 45 وات پشتیبانی می کند. مزیت مهم این مدل، پشتیبانی از شارژ بی سیم 30 وات است؛ قابلیتی که در این بازه قیمتی کمتر دیده می شود و برای استفاده روی پایه شارژ یا میز کار کاربردی است. در زمینه دوام شارژ، Vivo به دلیل ظرفیت بالاتر و تراشه قدرتمند اما بهینه، معمولا گزینه مطمئن تری برای استفاده سنگین است؛ در حالی که Tecno با نمایشگر بزرگ و نرخ نوسازی 144 هرتز ممکن است در بازی و پخش محتوای طولانی مصرف بیشتری داشته باشد.

نرم افزار و امکانات ارتباطی

Vivo X200 FE با Android 15 و رابط کاربری Funtouch OS عرضه می شود و معمولا تجربه ای پخته تر، امکانات تصویری گسترده تر و پشتیبانی نرم افزاری منظم تری ارائه می دهد. Tecno Pova 7 Pro 5G نیز با Android 15 و رابط HiOS عرضه شده است. HiOS قابلیت های شخصی سازی و ابزارهای کاربردی متعددی دارد، اما تعداد برنامه های پیش فرض و ظاهر رابط کاربری ممکن است برای همه کاربران به یک اندازه جذاب نباشد.

هر دو گوشی از شبکه 5G، NFC، بلوتوث، وای فای، حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر و فرستنده مادون قرمز پشتیبانی می کنند. Tecno یک جک 3.5 میلی متری هدفون نیز دارد که برای کاربران هدفون سیمی مزیت مهمی است؛ Vivo X200 FE فاقد این درگاه است و برای اتصال هدفون سیمی به مبدل یا هدفون USB Type-C نیاز دارد.

مقایسه ارزش خرید در بازار ایران

قیمت نهایی این دو گوشی در ایران به نسخه حافظه، واردات، رجیستری، گارانتی، رنگ و نوسان ارز وابسته است و نمی توان یک قیمت ثابت را برای همه فروشندگان معتبر دانست. Vivo X200 FE معمولا به دلیل پردازنده پرچمدار، دوربین ZEISS، مقاومت IP68 و IP69 و کیفیت ساخت بالاتر در رده قیمتی بالاتری قرار می گیرد. Tecno Pova 7 Pro 5G با تمرکز بر نمایشگر بزرگ، شارژ بی سیم، باتری مناسب و قیمت رقابتی، برای خریدارانی جذاب است که بیشترین امکانات را با هزینه کمتر می خواهند.

Vivo X200 FE برای چه کاربری مناسب است؟

این مدل برای کسانی مناسب است که گوشی جمع و جور، دوربین قدرتمند، زوم اپتیکال، عملکرد پرچمدار، مقاومت بدنه بالا و شارژدهی طولانی می خواهند. گیمرها، عکاسان موبایلی، کاربران حرفه ای و افرادی که چند سال قصد نگهداری از گوشی را دارند، از انتخاب Vivo X200 FE سود بیشتری می برند؛ البته باید قیمت بالاتر و نبود جک هدفون را پذیرفت.

Tecno Pova 7 Pro 5G برای چه کاربری مناسب است؟

این گوشی برای کاربران علاقه مند به نمایشگر بزرگ، بازی، تماشای فیلم، باتری پرظرفیت و امکاناتی مانند شارژ بی سیم مناسب است. اگر دوربین حرفه ای، زوم اپتیکال و بیشترین قدرت پردازشی اولویت اصلی نباشد، Pova 7 Pro 5G می تواند انتخاب اقتصادی تر و منطقی تری باشد. جک هدفون و نمایشگر 144 هرتزی نیز برای برخی کاربران مزیت های مهمی هستند.

سوالات متداول:

آیا Vivo X200 FE از Tecno Pova 7 Pro 5G قوی تر است؟

بله. تراشه Dimensity 9300+ در Vivo X200 FE به شکل محسوسی از Dimensity 7300 Ultimate در Tecno قدرتمندتر است و برای بازی و برنامه های سنگین عملکرد بهتری دارد.

دوربین کدام گوشی بهتر است؟

Vivo X200 FE دوربین کامل تر و باکیفیت تری دارد، زیرا علاوه بر دوربین اصلی و فوق عریض، به دوربین تله فوتو پریسکوپی 50 مگاپیکسلی با زوم اپتیکال 3 برابر مجهز است.

باتری کدام مدل دوام بیشتری دارد؟

Vivo X200 FE با باتری 6500 میلی آمپر ساعتی ظرفیت بیشتری دارد، اما Tecno Pova 7 Pro 5G نیز باتری 6000 میلی آمپر ساعتی و شارژ بی سیم 30 وات ارائه می دهد.

کدام گوشی برای بازی مناسب تر است؟

Vivo X200 FE به دلیل پردازنده بسیار قوی تر انتخاب مناسب تری برای بازی های سنگین است. Tecno Pova 7 Pro 5G نیز به لطف نمایشگر 144 هرتزی برای بازی های روزمره تجربه روانی دارد.

کدام گوشی برای استفاده در برابر آب مقاوم تر است؟

Vivo X200 FE با استانداردهای IP68 و IP69 مقاومت بالاتری دارد، در حالی که Tecno Pova 7 Pro 5G دارای استاندارد IP64 و مناسب پاشش آب است.

در نهایت Vivo X200 FE بخریم یا Tecno Pova 7 Pro 5G؟

اگر دوربین، قدرت پردازشی، ابعاد جمع و جور و مقاومت بدنه اولویت دارد، Vivo X200 FE انتخاب بهتر است. اگر نمایشگر بزرگ، جک هدفون، شارژ بی سیم و قیمت اقتصادی تر اهمیت بیشتری دارد، Tecno Pova 7 Pro 5G ارزش خرید بالاتری ارائه می کند.

جمع بندی نهایی

Vivo X200 FE در مجموع گوشی کامل تر و قدرتمندتری است و در زمینه عملکرد، دوربین، مقاومت بدنه، سرعت شارژ و قابلیت استفاده طولانی مدت برتری دارد. Tecno Pova 7 Pro 5G در برابر، گزینه ای اقتصادی تر با نمایشگر بزرگ 144 هرتزی، باتری مناسب، شارژ بی سیم و جک هدفون است. بنابراین برنده مطلقی برای همه کاربران وجود ندارد؛ Vivo برای خریدار حرفه ای و علاقه مند به کیفیت بالاتر انتخاب منطقی تری است و Tecno برای کاربری روزمره، سرگرمی و بازی با بودجه کنترل شده تصمیم مناسب تری خواهد بود.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت Vivo X200 FE و Tecno Pova 7 Pro 5G
ویژگیVivo X200 FETecno Pova 7 Pro 5G
مدلX200 FELJ8
شبکهGSM / HSPA / LTE / 5GGSM / HSPA / LTE / 5G
تاریخ معرفی23 ژوئن 20254 ژوئیه 2025
سیستم عاملAndroid 15 با Funtouch 15Android 15 با HiOS 15
ابعاد150.8 x 71.8 x 8 mm163.5 x 75.9 x 8.15 mm
وزن186 g195 g
جنس بدنهشیشه در جلو، فریم آلومینیومی، شیشه در پشتنامشخص
مقاومت در برابر آب و گرد و غبارIP68 و IP69IP64
نوع نمایشگرLTPO AMOLED، نمایش 1 میلیارد رنگ، HDR10+AMOLED
اندازه نمایشگر6.31 اینچ6.78 اینچ
وضوح نمایشگر1216 x 2640 پیکسل1224 x 2720 پیکسل
نسبت تصویر19.5:920:9
تراکم پیکسلیحدود 461 ppiحدود 440 ppi
نرخ نوسازی120 Hz144 Hz
روشنایی بیشینه5000 nits4500 nits
کاهش نور PWM2160 Hz2304 Hz
محافظ نمایشگرSchott Xensation Core یا Shield GlassCorning Gorilla Glass 7i
تراشهMediaTek Dimensity 9300+، لیتوگرافی 4 nmMediaTek Dimensity 7300 Ultimate، لیتوگرافی 4 nm
پردازنده مرکزی8 هسته ای، 1 هسته 3.4 GHz، 3 هسته 2.85 GHz، 4 هسته 2.0 GHz8 هسته ای، 4 هسته 2.5 GHz، 4 هسته 2.0 GHz
پردازنده گرافیکیImmortalis-G720 MC12Mali-G615 MC2
حافظه داخلی256 GB یا 512 GB128 GB یا 256 GB
حافظه RAM12 GB یا 16 GB8 GB یا 12 GB
نوع حافظه داخلیUFS 3.1UFS 2.2
درگاه کارت حافظهنداردندارد
دوربین اصلیسه گانه: 50 MP عریض، 50 MP پریسکوپی تله فوتو، 8 MP فوق عریضدوگانه: 64 MP عریض، 8 MP فوق عریض
دوربین تله فوتو50 MP پریسکوپی با زوم اپتیکال 3x و OISندارد
دوربین فوق عریض8 MP8 MP
دوربین سلفی50 MP13 MP
فیلم برداری دوربین اصلی4K با سرعت 30 و 60 فریم بر ثانیه، 1080p با سرعت 30، 60 و 120 فریم بر ثانیه4K با سرعت 30 فریم بر ثانیه، 1080p با سرعت 30 فریم بر ثانیه
فیلم برداری دوربین سلفی4K با سرعت 30 و 60 فریم بر ثانیه، 1080pنامشخص
فوکوس خودکار دوربین اصلیPDAF، Laser AFPDAF
لرزشگیر اپتیکالداردنامشخص
فلشLEDDual LED
بلندگودوگانه استریودوگانه استریو با Dolby Atmos
جک 3.5 میلی متریندارددارد
Wi-FiWi-Fi 6 یا Wi-Fi 7، دو باندهWi-Fi 6، دو بانده
Bluetooth5.4نامشخص
موقعیت یابیGPS، GALILEO، GLONASS، QZSS، BDSGPS، GLONASS، GALILEO، BDS
NFCدارددارد
فرستنده مادون قرمزدارددارد
رادیو FMنداردندارد
درگاه USBUSB Type-C 2.0، OTGUSB Type-C، OTG
حسگرهاحسگر اثر انگشت زیر نمایشگر، شتاب سنج، ژیروسکوپ، مجاورت، قطب نماحسگر اثر انگشت زیر نمایشگر، شتاب سنج، ژیروسکوپ، مجاورت، قطب نما، نور محیط، مادون قرمز
ظرفیت باتری6500 mAh6000 mAh
نوع باتریSi/C Li-IonLi-Po
شارژ سیمی90 W45 W
شارژ بی سیمندارد30 W
شارژ معکوسسیمیسیمی 10 W
رنگ هاLuxe Grey، Frost Blue، Amber Yellow، Pink VibeGeek Black، Dynamic Grey، Neon Cyan

محصولات مشابه:

  • Samsung Galaxy S25

  • Xiaomi 15

  • Vivo X200 Pro Mini

  • Nokia Magic Max 2

  • Motorola Edge 70 Pro

  • Realme Neo 7 SE


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند TECNO

تکنو (TECNO) برند فناوری چینی است که از سال ۲۰۰۶ فعالیت خود را آغاز کرده و با تمرکز بر گوشی های هوشمند، تبلت، لپ تاپ، پوشیدنی های هوشمند و محصولات دیجیتال نوآورانه، تجربه ای مدرن و مقرون به صرفه ارائه می دهد.

درباره برند vivo

ویوو (vivo) یک برند چینی فعال در حوزه فناوری و تولید گوشی های هوشمند، لوازم جانبی و محصولات دیجیتال است که با طراحی مدرن، دوربین های پیشرفته و عملکرد قدرتمند شناخته می شود.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI