مقایسه Canon EOS R5 و Sony Alpha 7R III

محصول:

Canon EOS R5

Sony Alpha 7R III

مدل:EOS R5Alpha 7R III
کد:EOS R5ILCE-7RM3
سازنده:

کانن (Canon)

سونی (Sony)

کشور:ژاپن (Japan)ژاپن (Japan)
سال:20202017
گروه:

دوربین (Camera)

دوربین (Camera)

زیرگروه: دوربین بدون آینه (Mirrorless Camera) دوربین بدون آینه (Mirrorless Camera)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:92 از 10087 از 100
برنده:Canon EOS R5
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه Canon EOS R5 و Sony Alpha 7R III؛ کدام دوربین فول فریم انتخاب بهتری است


Canon EOS R5 و Sony Alpha 7R III هر دو دوربین بدون آینه فول فریم با وضوح بالا هستند، اما برای نیازهای کاملا یکسانی طراحی نشده اند. کانن EOS R5 محصولی جدیدتر و قدرتمندتر است که روی سرعت، فوکوس خودکار پیشرفته و فیلمبرداری حرفه ای تمرکز دارد، در حالی که سونی Alpha 7R III با بدنه سبک تر، عمر باتری بهتر و قیمت معمولا اقتصادی تر، همچنان گزینه ای جدی برای عکاسی منظره، استودیو، پرتره و تولید محتوای تصویری محسوب می شود. در ادامه، این دو مدل را از نظر کیفیت تصویر، عملکرد، فیلمبرداری، فوکوس، طراحی، باتری و هزینه مالکیت بررسی می کنیم.

تفاوت حسگر و کیفیت عکس

Canon EOS R5 به حسگر فول فریم CMOS با وضوح حدود 45 مگاپیکسل مجهز شده است، در حالی که Sony Alpha 7R III از حسگر فول فریم BSI CMOS با وضوح حدود 42.4 مگاپیکسل استفاده می کند. اختلاف وضوح روی کاغذ چندان زیاد نیست، اما R5 در ثبت جزئیات و امکان کراپ کردن تصویر اندکی برتری دارد. هر دو دوربین برای چاپ های بزرگ، عکاسی منظره، معماری، پرتره و پروژه های تبلیغاتی کیفیت بسیار خوبی ارائه می دهند.

حسگر BSI سونی در شرایط نوری دشوار عملکرد قابل اعتمادی دارد و فایل های خام آن دامنه دینامیکی مناسبی برای اصلاح نور و سایه در نرم افزارهای ویرایش فراهم می کنند. کانن نیز در محدوده حساسیت استاندارد ISO 100 تا 51200 عملکرد قدرتمندی دارد و حساسیت آن تا ISO 102400 قابل افزایش است. در استفاده واقعی، کیفیت نهایی بیش از آنکه به اختلاف 2.6 مگاپیکسلی وابسته باشد، به لنز، نور، مهارت عکاس و شیوه پردازش فایل بستگی دارد.

سرعت عکاسی و عملکرد در سوژه های متحرک

EOS R5 از نظر سرعت شاتر و عکاسی پیاپی برتری محسوسی دارد. این دوربین با شاتر مکانیکی تا 12 فریم بر ثانیه و با شاتر الکترونیکی تا 20 فریم بر ثانیه عکاسی می کند. Alpha 7R III در حالت عکاسی پیاپی به سرعت حداکثر 10 فریم بر ثانیه می رسد. بنابراین برای عکاسی ورزشی، حیات وحش، مراسم و سوژه های سریع، کانن انتخاب توانمندتری است.

البته سرعت بالا در R5 به کارت حافظه سریع نیاز دارد و فایل های حجیم آن فضای ذخیره سازی بیشتری مصرف می کنند. سونی به دلیل حجم کمی پایین تر فایل ها و عملکرد متعادل تر، برای عکاسانی که تعداد زیادی عکس خام ثبت می کنند، مدیریت ساده تری دارد.

مقایسه سیستم فوکوس خودکار

Canon EOS R5 از سیستم Dual Pixel CMOS AF II استفاده می کند و قابلیت تشخیص چشم، صورت و سر انسان را در اختیار می گذارد. تشخیص حیوانات از جمله سگ، گربه و پرندگان نیز یکی از نقاط قوت آن است. پوشش فوکوس گسترده، عملکرد مناسب در نور کم و توانایی دنبال کردن سوژه باعث می شود R5 برای عکاسی اکشن و فیلمبرداری دستی عملکرد بسیار مطمئنی داشته باشد.

Sony Alpha 7R III نیز از فوکوس خودکار ترکیبی با 399 نقطه تشخیص فاز و قابلیت تشخیص چشم بهره می برد. فوکوس آن برای پرتره، منظره، استودیو و بسیاری از موقعیت های روزمره همچنان قابل اعتماد است، اما در ردیابی سوژه های متحرک و تشخیص حیوانات، به سطح عملکرد EOS R5 نمی رسد. برای عکاسی ورزشی و حیات وحش، برتری فوکوس کانن کاملا محسوس است.

مقایسه قابلیت های فیلمبرداری

بزرگ ترین فاصله میان این دو دوربین در بخش فیلمبرداری دیده می شود. Canon EOS R5 می تواند ویدیوهای 8K با نرخ حداکثر 30 فریم بر ثانیه و ویدیوهای 4K با نرخ حداکثر 120 فریم بر ثانیه ثبت کند. ضبط داخلی 10 بیت، پشتیبانی از Canon Log و امکان ثبت ویدیوی RAW، این مدل را برای فیلمسازان، تولیدکنندگان محتوای حرفه ای و پروژه های سینمایی بسیار جذاب می کند.

Sony Alpha 7R III حداکثر ویدیوهای 4K با نرخ 30 فریم بر ثانیه و ویدیوهای Full HD با نرخ 120 فریم بر ثانیه ضبط می کند. کیفیت 4K آن برای تولید محتوای عمومی، مستند، مصاحبه و استفاده تجاری مناسب است، اما نبود فیلمبرداری 8K و نرخ 4K 120p باعث می شود از نظر امکانات ویدیویی در سطح پایین تری قرار بگیرد.

یکی از نکات مهم درباره EOS R5 مدیریت گرما در حالت های ویدیویی سنگین است. ضبط 8K و 4K با نرخ بالا می تواند زمان فیلمبرداری پیوسته را محدود کند و در محیط گرم این محدودیت محسوس تر شود. سونی در فیلمبرداری 4K با نرخ 30 فریم بر ثانیه فشار حرارتی کمتری ایجاد می کند و برای ضبط های طولانی انتخاب آرام تری است.

لرزشگیر داخلی و عکاسی در نور کم

هر دو دوربین به لرزشگیر داخلی 5 محوره مجهز هستند. سیستم لرزشگیر EOS R5 در ترکیب با لنزهای سازگار می تواند تا حدود 8 استاپ اصلاح لرزش ارائه دهد، در حالی که لرزشگیر Sony Alpha 7R III نیز برای عکاسی با سرعت شاتر پایین و فیلمبرداری دستی بسیار کاربردی است. عملکرد واقعی به لنز مورد استفاده، فاصله کانونی و نوع حرکت دوربین بستگی دارد.

برای عکاسی شب، معماری و منظره، هر دو مدل امکان ثبت تصاویر واضح تر با سرعت شاتر پایین را فراهم می کنند. با این حال، لرزشگیر داخلی جایگزین سه پایه برای سوژه های متحرک نیست، زیرا حرکت سوژه همچنان می تواند باعث تاری تصویر شود.

طراحی بدنه، نمایشگر و منظره یاب

EOS R5 بدنه ای بزرگ تر و سنگین تر دارد و وزن آن همراه با باتری و کارت حدود 738 گرم است. وزن Alpha 7R III با باتری و کارت حدود 657 گرم اعلام شده است. اختلاف وزن در استفاده روزمره چندان زیاد نیست، اما برای سفر، کوهنوردی و حمل طولانی مدت، سونی انتخاب راحت تری خواهد بود.

کانن به نمایشگر لمسی 3.2 اینچی با قابلیت چرخش کامل و منظره یاب الکترونیکی 5.76 میلیون نقطه مجهز شده است. نمایشگر چرخان R5 برای فیلمبرداری، عکاسی از زوایای پایین و ثبت تصاویر عمودی کاربرد زیادی دارد. سونی نمایشگر لمسی 3.0 اینچی با حرکت محدودتر و منظره یاب 3.69 میلیون نقطه دارد. در نتیجه، EOS R5 از نظر وضوح منظره یاب و انعطاف نمایشگر برتری دارد.

هر دو دوربین بدنه ای مقاوم در برابر گردوغبار و رطوبت دارند و برای استفاده حرفه ای ساخته شده اند. با این حال، مقاومت در برابر شرایط جوی به نحوه استفاده، وضعیت درپوش ها و نوع لنز نیز وابسته است و نباید آن را به معنای ضدآب بودن کامل دانست.

کارت حافظه، باتری و ارتباطات

EOS R5 از یک کارت CFexpress Type B و یک کارت SD با استاندارد UHS-II پشتیبانی می کند. استفاده از CFexpress برای فیلمبرداری 8K و عکاسی پیاپی سریع ضروری یا بسیار توصیه شده است و هزینه تجهیزات جانبی را افزایش می دهد. Alpha 7R III به دو درگاه کارت SD مجهز است و هزینه تهیه کارت حافظه برای آن معمولا پایین تر تمام می شود.

از نظر عمر باتری، Sony Alpha 7R III برتری مشخصی دارد و با یک باتری شارژشده تعداد عکس بیشتری نسبت به EOS R5 ثبت می کند. این موضوع برای سفر، عکاسی فضای باز و پروژه هایی که دسترسی به برق محدود است اهمیت زیادی دارد. کانن نیز امکان شارژ از طریق USB را در اختیار می گذارد، اما برای استفاده حرفه ای بهتر است حداقل یک باتری اضافه همراه دوربین باشد.

مقایسه مانت لنز و هزینه مالکیت

Canon EOS R5 از مانت RF استفاده می کند و به مجموعه رو به رشد لنزهای RF دسترسی دارد. لنزهای RF جدید معمولا کیفیت اپتیکی و عملکرد فوکوس بسیار خوبی دارند، اما قیمت برخی از آن ها در بازار ایران بالا است. امکان استفاده از لنزهای EF با آداپتور نیز وجود دارد و این موضوع انتخاب های بیشتری برای کاربران کانن ایجاد می کند.

Sony Alpha 7R III از مانت E استفاده می کند و به مجموعه گسترده ای از لنزهای سونی، سیگما، تامرون، سامیانگ و دیگر برندها دسترسی دارد. تنوع بیشتر لنزهای سازگار و وجود نمونه های اقتصادی تر، یکی از مهم ترین مزیت های سونی برای خریدار ایرانی است. در عمل، هزینه لنزها و لوازم جانبی می تواند تاثیر بیشتری از اختلاف قیمت بدنه بر بودجه نهایی داشته باشد.

مقایسه ارزش خرید در بازار ایران

قیمت این دو دوربین در ایران به عواملی مانند نو یا کارکرده بودن، سلامت شاتر، وضعیت سنسور، تعداد باتری، وجود جعبه و گارانتی و نوسان ارز وابسته است. به همین دلیل، تعیین برنده فقط بر اساس قیمت روز منطقی نیست. Alpha 7R III معمولا به دلیل سن بالاتر و عرضه بیشتر در بازار کارکرده، ارزش خرید اقتصادی تری دارد. EOS R5 با امکانات جدیدتر و عملکرد حرفه ای تر در فوکوس و فیلمبرداری، برای کاربرانی که از این قابلیت ها استفاده می کنند، توجیه هزینه بیشتری دارد.

Canon EOS R5 برای چه کسانی مناسب است

EOS R5 برای عکاسان حرفه ای، فیلمبرداران، تولیدکنندگان محتوای سطح بالا، عکاسان حیات وحش و ورزشی و افرادی مناسب است که به سرعت بالا، فوکوس پیشرفته، لرزشگیر قدرتمند، 8K و 4K با نرخ بالا نیاز دارند. اگر فیلمبرداری بخش مهمی از فعالیت شماست یا از سوژه های متحرک عکاسی می کنید، R5 انتخاب آینده نگرانه تری محسوب می شود.

Sony Alpha 7R III برای چه کسانی مناسب است

Alpha 7R III برای عکاسان منظره، معماری، پرتره، استودیو، سفر و تولیدکنندگان محتوایی که به فیلمبرداری 4K استاندارد اکتفا می کنند، گزینه ای منطقی است. وزن کمتر، باتری بادوام تر، دو درگاه SD و تنوع گسترده لنزهای مانت E باعث می شود این مدل برای خرید اقتصادی و استفاده طولانی مدت جذاب باقی بماند.

سوالات متداول:

آیا Canon EOS R5 از Sony Alpha 7R III بهتر است

از نظر فوکوس خودکار، سرعت عکاسی، لرزشگیر، منظره یاب و قابلیت های فیلمبرداری، EOS R5 برتری دارد. با این حال، Alpha 7R III سبک تر است، باتری بهتری دارد و معمولا با هزینه پایین تری تهیه می شود.

برای عکاسی پرتره کدام دوربین مناسب تر است

هر دو دوربین برای پرتره عملکرد بسیار خوبی دارند. EOS R5 در تشخیص چشم و دنبال کردن سوژه عملکرد پیشرفته تری دارد، اما Alpha 7R III نیز با حسگر 42.4 مگاپیکسلی و دامنه دینامیکی مناسب، انتخابی قدرتمند برای پرتره است.

برای فیلمبرداری حرفه ای Canon EOS R5 انتخاب بهتری است

بله، R5 با ضبط 8K، فیلمبرداری 4K با نرخ 120 فریم بر ثانیه، رنگ 10 بیت و قابلیت های لاگ، امکانات حرفه ای تری ارائه می دهد. محدودیت زمانی ناشی از گرما در حالت های سنگین باید هنگام خرید و استفاده در نظر گرفته شود.

آیا Sony Alpha 7R III برای عکاسی حیات وحش مناسب است

بله، اما EOS R5 برای این کار مناسب تر است. سرعت 20 فریم بر ثانیه، تشخیص حیوانات و ردیابی پیشرفته تر کانن در ثبت سوژه های سریع مزیت مهمی ایجاد می کند.

کدام دوربین باتری بهتری دارد

Sony Alpha 7R III با یک بار شارژ تعداد عکس بیشتری ثبت می کند و برای سفر یا عکاسی طولانی مدت گزینه مناسب تری است. EOS R5 به دلیل پردازنده قدرتمند و قابلیت های ویدیویی مصرف بیشتری دارد.

برای خرید اقتصادی در ایران کدام مدل ارزش بیشتری دارد

اگر اولویت اصلی عکاسی با کیفیت بالا، باتری بهتر و هزینه کمتر برای بدنه و کارت حافظه است، Alpha 7R III ارزش خرید بالاتری دارد. اگر امکانات پیشرفته فیلمبرداری و فوکوس برای شما مهم است، هزینه بیشتر EOS R5 منطقی تر خواهد بود.

جمع بندی نهایی

Canon EOS R5 دوربینی مدرن تر و همه کاره تر است که در سرعت، فوکوس خودکار، فیلمبرداری و امکانات حرفه ای برتری محسوسی دارد. Sony Alpha 7R III با وجود قدیمی تر بودن، همچنان کیفیت عکس بسیار بالا، باتری بادوام، بدنه سبک و اکوسیستم لنز گسترده ای ارائه می کند. انتخاب نهایی باید بر اساس نوع استفاده انجام شود؛ برای کاربر حرفه ای و تولید محتوای ویدیویی، EOS R5 گزینه کامل تری است و برای عکاسانی که به دنبال کیفیت تصویر بالا با هزینه منطقی تر و حمل آسان تر هستند، Sony Alpha 7R III انتخابی هوشمندانه محسوب می شود.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت Canon EOS R5 و Sony Alpha 7R III
ویژگیCanon EOS R5Sony Alpha 7R III
نوع دوربینبدون آینه فول فریمبدون آینه فول فریم
نوع حسگرCMOSBSI CMOS Exmor R
ابعاد حسگر36 × 24 mm35.9 × 24.0 mm
رزولوشن موثر45 MP42.4 MP
رزولوشن تصویر8192 × 54647952 × 5304
پردازنده تصویرDIGIC XBIONZ X با Front-End LSI
نسبت تصویر3:2، 4:3، 16:9، 1:13:2، 16:9
فیلتر پایین گذردارددارد
لرزشگیر داخلی5 محوره، تا 8 استاپ5 محوره، تا 5.5 استاپ
نوع مانت لنزCanon RFSony E
سازگاری لنزلنزهای RF و RF-S؛ لنزهای EF و EF-S با آداپتورلنزهای Sony E
سیستم فوکوس خودکارDual Pixel CMOS AF IIFast Hybrid AF
نقاط فوکوس1053 ناحیه انتخاب خودکار؛ 5940 موقعیت عکاسی399 نقطه تشخیص فاز و 425 نقطه تشخیص کنتراست
حداقل نور فوکوسEV -6EV -3
تشخیص سوژهانسان، حیوان و وسایل نقلیهچهره، چشم انسان و حیوان
محدوده ISO عکاسی100 تا 51200؛ قابل گسترش تا 50 تا 102400100 تا 32000؛ قابل گسترش تا 50 تا 102400
سرعت شاتر30 تا 1/8000 ثانیه30 تا 1/8000 ثانیه
عکاسی پیاپی12 فریم بر ثانیه با شاتر مکانیکی؛ 20 فریم بر ثانیه با شاتر الکترونیکی10 فریم بر ثانیه
نوع شاترمکانیکی و الکترونیکیمکانیکی و الکترونیکی
فرمت عکسJPEG، HEIF، RAW، C-RAWJPEG، RAW
عمق رنگ RAW14 بیت14 بیت
نمایشگرLCD لمسی چرخان 3.15 اینچی با 2.1 میلیون نقطهLCD لمسی خم شونده 3.0 اینچی با 1.44 میلیون نقطه
منظره یابOLED الکترونیکی 0.5 اینچی با 5.76 میلیون نقطهOLED الکترونیکی Quad-VGA با 3.69 میلیون نقطه
پوشش منظره یاب100%100%
بزرگ نمایی منظره یاب0.76x0.78x
حداکثر وضوح ویدیو8K DCI با ابعاد 8192 × 43204K با ابعاد 3840 × 2160
حداکثر نرخ فریم ویدیو8K با 30p؛ 4K با 120p4K با 30p
فرمت ویدیوMP4، RAW CRMXAVC S
نمونه برداری رنگ4:2:2 ده بیت یا 4:2:0 هشت بیت4:2:0 هشت بیت
پروفایل ویدیوCanon Log، Canon Log 3S-Log2، S-Log3، HLG
میکروفونداخلی مونو؛ ورودی میکروفون خارجیداخلی استریو؛ ورودی میکروفون خارجی
خروجی هدفوندارددارد
خروجی HDMIMicro HDMI نوع DMicro HDMI نوع D
درگاه کارت حافظه1 عدد CFexpress نوع B و 1 عدد SD UHS-II2 درگاه؛ SD UHS-II و SD یا Memory Stick Duo
ارتباط بی سیمWi-Fi، Bluetooth 4.2Wi-Fi، Bluetooth
درگاه USBUSB Type-C 3.2 Gen 2USB Type-C 3.1 Gen 1
باتریLP-E6NHNP-FZ100
عمر باتری490 عکس با LCD؛ 320 عکس با منظره یاب650 عکس با LCD؛ 530 عکس با منظره یاب
ابعاد138.5 × 97.5 × 88 mm127 × 96 × 74 mm
وزن با باتری و کارت738 g657 g
جنس بدنهآلیاژ منیزیم و پلی کربنات تقویت شدهبدنه مقاوم با ساختار آلیاژی

محصولات مشابه:

  • Canon EOS R5

  • Nikon Z8

  • Sony Alpha 1

  • Sony Alpha 7R IV

  • Nikon Z7 II


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند Sony

سونی یک برند ژاپنی پیشرو در حوزه لوازم الکترونیکی، سرگرمی، بازی، دوربین، صوت و تصویر است که با محصولات نوآورانه و فناوری های پیشرفته در سراسر جهان شناخته می شود.

درباره برند Canon

کانن یک برند ژاپنی پیشرو در حوزه دوربین، لنز، چاپگر، تجهیزات تصویربرداری و راهکارهای صنعتی است که از سال 1937 فعالیت می کند و محصولات نوآورانه ای برای عکاسی، کسب و کار و مصارف حرفه ای ارائه می دهد.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI