مقایسه TCL 408 Mobile Phone و POCO M5

محصول:

TCL 408 Mobile Phone

POCO M5

مدل:408POCO M5
سازنده:

تی سی ال (TCL)

شیائومی (Xiaomi)

کشور:چین (China)چین (China)
سال:20232022
گروه:

گوشی موبایل (Phone)

گوشی موبایل (Phone)

زیرگروه: گوشی هوشمند (Smartphone) گوشی اندرویدی (Android Phone)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:46 از 10070 از 100
برنده:POCO M5
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه گوشی TCL 408 و POCO M5؛ کدام گوشی اقتصادی ارزش خرید بیشتری دارد؟


گوشی TCL 408 و POCO M5 هر دو در گروه گوشی های اقتصادی 4G قرار می گیرند و برای کاربری روزمره، وب گردی، تماشای ویدئو و استفاده از شبکه های اجتماعی طراحی شده اند. با این حال، تفاوت قابل توجه میان نمایشگر، پردازنده، سرعت شارژ و ظرفیت حافظه باعث می شود انتخاب میان این دو مدل برای خریدار آگاه ساده نباشد. در این مقایسه، نسخه رایج TCL 408 با 4 گیگابایت رم و 64 گیگابایت حافظه داخلی در برابر نسخه های رایج POCO M5 بررسی می شود.

طراحی و کیفیت ساخت TCL 408 و POCO M5

TCL 408 با ابعاد 164.66 در 75.4 در 8.99 میلی متر و وزن 190 گرم، کمی سبک تر از POCO M5 است. در مقابل، POCO M5 حدود 201 گرم وزن دارد و با ضخامت 8.9 میلی متر، بدنه ای مشابه اما اندکی سنگین تر ارائه می کند. هر دو گوشی از بدنه پلاستیکی و طراحی اقتصادی بهره می برند و حسگر اثر انگشت در لبه کناری قرار دارد. طراحی POCO M5 به لطف پنل پشتی با ظاهر چرمی، معمولا حس متفاوت و جذاب تری ایجاد می کند؛ TCL 408 نیز طراحی ساده و کاربردی با رنگ های خاکستری و آبی دارد.

مقایسه نمایشگر

POCO M5 در بخش نمایشگر برتری کاملی دارد. این گوشی به پنل IPS LCD با اندازه 6.58 اینچ، وضوح Full HD+ معادل 1080 در 2408 پیکسل و نرخ نوسازی 90 هرتز مجهز است. تراکم حدود 401 پیکسل در هر اینچ، نمایش متن و تصاویر را واضح تر می کند و نرخ نوسازی بالا نیز پیمایش روان تری به همراه دارد. نمایشگر TCL 408 اندازه 6.6 اینچ دارد، اما وضوح آن HD+ و معادل 720 در 1612 پیکسل است و تراکم آن به حدود 269 پیکسل در هر اینچ می رسد. روشنایی معمولی این پنل حدود 400 نیت است، در حالی که POCO M5 با روشنایی اعلامی 500 نیت در شرایط مناسب دید بهتری در فضای باز دارد. بنابراین برای فیلم دیدن، مطالعه و استفاده طولانی، POCO M5 انتخاب برتر است.

عملکرد سخت افزاری و تجربه استفاده

مهم ترین تفاوت این دو مدل در پردازنده دیده می شود. TCL 408 از تراشه MediaTek MT6762 یا Helio G25 با پردازنده 8 هسته ای کم مصرف استفاده می کند. این ترکیب برای تماس، پیام رسانی، اجرای برنامه های سبک و استفاده معمول مناسب است، اما در اجرای همزمان چند برنامه و بازی های گرافیکی محدودیت دارد. POCO M5 به تراشه MediaTek Helio G99 با فناوری ساخت 6 نانومتری، پردازنده ای تا فرکانس 2.2 گیگاهرتز و پردازنده گرافیکی Mali-G57 MC2 مجهز شده است. عملکرد POCO M5 در اجرای برنامه ها، بازی های سبک و نیمه سنگین و جابه جایی میان برنامه ها به شکل محسوسی بهتر است. نسخه 6 گیگابایت رم POCO M5 برای استفاده چندساله و چندوظیفگی گزینه مناسب تری محسوب می شود.

حافظه داخلی و قابلیت ارتقا

TCL 408 در نسخه رایج با 4 گیگابایت رم و 64 گیگابایت حافظه داخلی عرضه می شود و از کارت حافظه microSD تا ظرفیت 512 گیگابایت پشتیبانی می کند. POCO M5 در نسخه های 4 گیگابایت رم و 64 گیگابایت حافظه، 4 گیگابایت رم و 128 گیگابایت حافظه و 6 گیگابایت رم و 128 گیگابایت حافظه در بازار دیده می شود. پشتیبانی POCO M5 از کارت حافظه تا 1 ترابایت، فضای بیشتری برای عکس، ویدئو و برنامه ها فراهم می کند. از نظر سرعت ذخیره سازی نیز استفاده از UFS 2.2 در POCO M5 در برابر حافظه داخلی معمولی TCL 408، تجربه سریع تری ایجاد می کند.

دوربین TCL 408 در برابر POCO M5

هر دو گوشی دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی دارند و در نور مناسب می توانند عکس های قابل قبول ثبت کنند. دوربین اصلی TCL 408 به فوکوس خودکار تشخیص فاز مجهز است و در کنار آن یک دوربین عمق سنج 2 مگاپیکسلی قرار دارد. POCO M5 از دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی با دیافراگم F1.8، فوکوس خودکار تشخیص فاز، دوربین ماکرو 2 مگاپیکسلی و دوربین عمق سنج 2 مگاپیکسلی استفاده می کند. کیفیت عکس در هر دو مدل در سطح گوشی های اقتصادی است و نباید از آنها انتظار عملکرد حرفه ای در شب داشت. TCL 408 دوربین سلفی 8 مگاپیکسلی دارد، در حالی که POCO M5 به دوربین سلفی 5 مگاپیکسلی مجهز است؛ از این نظر، TCL 408 برای تماس تصویری و ثبت عکس سلفی روی کاغذ برتری دارد. هر دو مدل توانایی ضبط ویدئو با وضوح 1080p و نرخ 30 فریم بر ثانیه را دارند.

باتری و سرعت شارژ

ظرفیت باتری هر دو گوشی 5000 میلی آمپر ساعت است و با استفاده معمول، شارژدهی یک روز کامل را ارائه می کنند. TCL 408 با شارژر 10 وات عرضه می شود و شارژ کامل آن حدود 3.5 ساعت زمان می برد. POCO M5 از شارژ سریع 18 وات پشتیبانی می کند و شارژر 22.5 وات در جعبه آن قرار دارد؛ به همین دلیل زمان انتظار برای شارژ باتری کمتر است. با وجود ظرفیت یکسان، نمایشگر Full HD+ و پردازنده قدرتمندتر POCO M5 مصرف بیشتری دارند، اما در مجموع این گوشی همچنان از نظر سرعت شارژ برنده است.

نرم افزار و امکانات ارتباطی

TCL 408 با Android 12 و رابط TCL UI یا TCL ROM 5.0 عرضه شده است. POCO M5 نیز در زمان عرضه Android 12 و رابط MIUI 13 for POCO داشت و در برخی مناطق امکان دریافت نسخه های جدیدتر نرم افزاری برای آن فراهم شده است. هر دو گوشی از شبکه 4G، دو سیم کارت، Wi-Fi دو بانده، جک هدفون 3.5 میلی متری، رادیو FM و حسگر اثر انگشت کناری پشتیبانی می کنند. POCO M5 به Bluetooth 5.3 مجهز است، در حالی که TCL 408 از Bluetooth 5.1 استفاده می کند. هر دو مدل برای استفاده در شبکه های 4G رایج مناسب هستند، اما پیش از خرید باید سازگاری باندهای ارتباطی نسخه وارداتی با اپراتور مورد استفاده بررسی شود.

مزایا و معایب TCL 408

TCL 408 با وزن کمتر، دوربین سلفی 8 مگاپیکسلی، نمایشگر بزرگ، باتری 5000 میلی آمپر ساعتی و قیمت احتمالا پایین تر، برای کاربرانی مناسب است که استفاده آنها به تماس، پیام رسانی، محتوای آنلاین و برنامه های سبک محدود می شود. وضوح HD+ نمایشگر، شارژ 10 وات، پردازنده ضعیف تر و حافظه داخلی کمتر، مهم ترین نقاط ضعف آن هستند.

مزایا و معایب POCO M5

POCO M5 نمایشگر Full HD+ با نرخ نوسازی 90 هرتز، پردازنده Helio G99، حافظه سریع تر، گزینه های حافظه متنوع، شارژ 18 وات و پشتیبانی بهتر از بازی های موبایلی را ارائه می کند. وزن بیشتر، دوربین سلفی 5 مگاپیکسلی و رابط کاربری شلوغ تر MIUI از نکاتی هستند که ممکن است برای بعضی خریداران اهمیت داشته باشند.

ارزش خرید و انتخاب نهایی

اگر هدف اصلی خرید یک گوشی ارزان برای کارهای پایه باشد و TCL 408 با اختلاف قیمت قابل توجه عرضه شود، این مدل می تواند انتخابی منطقی و اقتصادی باشد. با این حال، در بیشتر معیارهای مهم مانند کیفیت نمایشگر، قدرت پردازنده، سرعت حافظه، اجرای بازی، ظرفیت نسخه های قابل خرید و سرعت شارژ، POCO M5 برتری دارد. برای خرید گوشی اقتصادی با عمر استفاده طولانی تر، نمایشگر بهتر و عملکرد روان تر، POCO M5 انتخاب پیشنهادی این مقایسه است. TCL 408 تنها زمانی ارزش خرید بالاتری پیدا می کند که قیمت آن به شکل محسوسی کمتر باشد یا دوربین سلفی بهتر و وزن پایین تر برای خریدار اولویت اصلی داشته باشد.

سوالات متداول:

آیا POCO M5 از TCL 408 بهتر است؟

بله، POCO M5 از نظر نمایشگر، پردازنده، سرعت شارژ، حافظه داخلی و عملکرد کلی بهتر است و برای بیشتر کاربران انتخاب کامل تری محسوب می شود.

باتری TCL 408 و POCO M5 کدام شارژدهی بهتری دارد؟

هر دو گوشی باتری 5000 میلی آمپر ساعتی دارند و شارژدهی روزانه مشابهی ارائه می کنند، اما POCO M5 به دلیل پشتیبانی از شارژ 18 وات سریع تر شارژ می شود.

کدام گوشی برای بازی مناسب تر است؟

POCO M5 به دلیل تراشه Helio G99 و پردازنده گرافیکی Mali-G57 MC2 برای بازی های سبک و نیمه سنگین مناسب تر از TCL 408 است.

کدام گوشی نمایشگر باکیفیت تری دارد؟

POCO M5 با نمایشگر Full HD+، نرخ نوسازی 90 هرتز و روشنایی بیشتر، نمایشگر باکیفیت تری نسبت به پنل HD+ گوشی TCL 408 دارد.

آیا TCL 408 برای استفاده روزمره مناسب است؟

بله، TCL 408 برای تماس، پیام رسانی، شبکه های اجتماعی، وب گردی و تماشای ویدئو مناسب است، اما برای بازی و اجرای همزمان برنامه های سنگین محدودیت بیشتری دارد.

جمع بندی

مقایسه TCL 408 و POCO M5 نشان می دهد که هر دو گوشی برای استفاده اقتصادی ساخته شده اند، اما POCO M5 سخت افزار قدرتمندتر و نمایشگر بهتری دارد و از نظر ارزش خرید کلی در جایگاه بالاتری قرار می گیرد. TCL 408 برای خریدارانی مناسب است که به دنبال گوشی ساده، سبک و کم هزینه برای کارهای روزمره هستند؛ در مقابل، POCO M5 انتخاب مناسب تری برای کاربرانی است که سرعت، کیفیت تصویر و امکان اجرای برنامه های متنوع را در اولویت قرار می دهند.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت TCL 408 Mobile Phone و POCO M5
ویژگیTCL 408POCO M5
برندTCLXiaomi
تاریخ معرفیJanuary 2023September 2022
تاریخ عرضهMarch 2023September 2022
شبکه ارتباطیGSM / HSPA / LTEGSM / HSPA / LTE
تعداد سیم کارتDual SIMDual SIM
نوع سیم کارتNano-SIMNano-SIM
ابعاد164.66 x 75.4 x 8.99 mm163.99 x 76.09 x 8.9 mm
وزن190 g201 g
جنس بدنهبدنه پلاستیکینمایشگر شیشه ای با Gorilla Glass 3، فریم و قاب پشتی پلاستیکی
رنگ هاGravity Grey، Midnight BlueBlack، Green، Yellow
نوع نمایشگرIPS LCDIPS LCD
اندازه نمایشگر6.6 inches6.58 inches
رزولوشن نمایشگر720 x 1612 pixels1080 x 2408 pixels
تراکم پیکسلی269 ppi401 ppi
نسبت تصویر20:920:9
نرخ نوسازی نمایشگر60 Hz90 Hz
حداکثر روشنایی400 nits500 nits
محافظ نمایشگرنامشخصCorning Gorilla Glass 3
نسبت صفحه نمایش به بدنه89.1%83.6%
تراشهMediaTek MT6762G Helio G25MediaTek Helio G99
فناوری ساخت تراشه12 nm6 nm
پردازنده مرکزیOcta-core، شامل 4 هسته 2.0 GHz و 4 هسته 1.5 GHzOcta-core، شامل 2 هسته 2.2 GHz و 6 هسته 2.0 GHz
پردازنده گرافیکیPowerVR GE8320Arm Mali-G57 MC2
سیستم عامل اولیهAndroid 12Android 12
رابط کاربریTCL UI 5.0MIUI 13 for POCO
حافظه رم4 GB4 GB یا 6 GB
حافظه داخلی64 GB64 GB یا 128 GB
نوع حافظه داخلیeMMC 5.1UFS 2.2
پشتیبانی از کارت حافظهmicroSD تا 512 GBmicroSD تا 1 TB
دوربین اصلی50 MP، دیافراگم f/1.8، فوکوس خودکار PDAF50 MP، دیافراگم f/1.8، فوکوس خودکار PDAF
دوربین عمق2 MP، دیافراگم f/2.42 MP، دیافراگم f/2.4
دوربین ماکرودارد، در دوربین اصلی ادغام شده2 MP، دیافراگم f/2.4
دوربین سلفی8 MP، دیافراگم f/2.05 MP، دیافراگم f/2.2
فیلم برداری دوربین اصلی1080p با سرعت 30fps1080p با سرعت 30fps
فیلم برداری دوربین سلفی1080p با سرعت 30fps1080p با سرعت 30fps
فلشLEDLED
بلندگودوگانهتک بلندگو
جک هدفون3.5 mm3.5 mm
رادیو FMدارددارد
Wi-Fi802.11 a/b/g/n/ac، دو بانده802.11 a/b/g/n/ac، دو بانده
بلوتوث5.15.3
موقعیت یابیGPS، GLONASS، Galileo، BDSGPS، GLONASS، Galileo، BDS
NFCدر برخی مدل هادارد
درگاه مادون قرمزندارددارد
درگاه USBUSB Type-C 2.0USB Type-C 2.0
OTGدارددارد
حسگرهااثر انگشت کناری، شتاب سنج، حسگر مجاورت نرم افزاریاثر انگشت کناری، شتاب سنج، حسگر مجاورت، قطب نما، حسگر نور محیط
قابلیت های امنیتیحسگر اثر انگشت، تشخیص چهرهحسگر اثر انگشت، تشخیص چهره
ظرفیت باتری5000 mAh5000 mAh
نوع باتریLi-PoLi-Po
توان شارژ10 W18 W
شارژر داخل جعبه10 W22.5 W
نوع درگاه شارژUSB Type-CUSB Type-C

محصولات مشابه:

  • گوشی موبایل تی سی ال 50 NxtPaper

  • گوشی موبایل سامسونگ A14

  • گوشی موبایل شیائومی Poco M5

  • پوکو M4 پرو

  • سامسونگ گلکسی M32

  • شیائومی ردمی 10


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند Xiaomi

شیائومی، برند چینی پیشرو در فناوری، از سال ۲۰۱۰ محصولات هوشمند مانند گوشی موبایل، تبلت، ساعت، لوازم خانگی و تجهیزات خانه هوشمند را با تمرکز بر نوآوری و ارزش خرید عرضه می کند.

درباره برند TCL

تی سی ال یک برند جهانی فناوری از چین است که در زمینه تولید تلویزیون، نمایشگر، لوازم خانگی، محصولات تهویه مطبوع و دستگاه های موبایل فعالیت می کند و با تمرکز بر نوآوری، کیفیت و فناوری های هوشمند، محصولات خود را در بازارهای مختلف عرضه می کند.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI