مقایسه realme Narzo 50 4G و realme Narzo 60 5G

محصول:

realme Narzo 50 4G

realme Narzo 60 5G

مدل:Narzo 50 4GNarzo 60 5G
سازنده:

ریلمی (realme)

ریلمی (realme)

کشور:چین (China)چین (China)
سال:20222024
گروه:

گوشی موبایل (Phone)

گوشی موبایل (Phone)

زیرگروه: گوشی اندرویدی (Android Phone) گوشی هوشمند 5G (5G Smartphone)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:63 از 10072 از 100
برنده:realme Narzo 60 5G
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه ریلمی نارزو 50 4G و ریلمی نارزو 60 5G؛ کدام گوشی ارزش خرید بیشتری دارد؟


ریلمی نارزو 50 4G و ریلمی نارزو 60 5G دو گوشی میان رده از یک خانواده هستند که با فاصله حدود 1 سال عرضه شده اند. نارزو 50 4G بیشتر روی نمایشگر سریع، عملکرد مناسب در بازی و قیمت اقتصادی تمرکز دارد، در حالی که نارزو 60 5G با نمایشگر Super AMOLED، پشتیبانی از شبکه 5G، طراحی باریک تر و حافظه داخلی بیشتر، تجربه ای کامل تر ارائه می دهد. در این مقایسه، تفاوت های اصلی این دو گوشی را از نظر طراحی، نمایشگر، سخت افزار، دوربین، باتری و ارزش خرید بررسی می کنیم.

تفاوت طراحی و کیفیت ساخت

ریلمی نارزو 50 4G بدنه ای پلاستیکی دارد و با وزن حدود 194 گرم و ضخامت 8.5 میلی متر، گوشی نسبتا بزرگی محسوب می شود. طراحی آن ساده و کاربردی است و حسگر اثر انگشت روی لبه کناری با کلید پاور ادغام شده است. این مدل از جک 3.5 میلی متری هدفون و درگاه اختصاصی کارت حافظه microSD نیز بهره می برد.

ریلمی نارزو 60 5G طراحی مدرن تر و ظریف تری دارد. این گوشی حدود 182 گرم وزن و 7.9 میلی متر ضخامت دارد و در برخی نسخه ها از پوشش چرمی سازگار با محیط زیست در پنل پشتی استفاده می کند. محافظت از نمایشگر با شیشه Gorilla Glass 5 انجام می شود و حسگر اثر انگشت به صورت اپتیکال زیر نمایشگر قرار گرفته است. نارزو 60 همچنان جک هدفون و درگاه کارت حافظه اختصاصی را حفظ می کند. از نظر ارگونومی و ظاهر، نارزو 60 انتخاب برتر است.

مقایسه نمایشگر نارزو 50 و نارزو 60

نارزو 50 4G به نمایشگر 6.6 اینچی IPS LCD با وضوح 1080 در 2412 پیکسل و نرخ نوسازی 120 هرتز مجهز است. نرخ نوسازی بالاتر باعث حرکت روان تر در منوها و بازی های سازگار می شود و برای کاربرانی که بازی های رقابتی انجام می دهند، مزیت مهمی به حساب می آید. با این حال، پنل LCD در سطح نمایشگرهای AMOLED نیست و کنتراست، عمق رنگ مشکی و کیفیت نمایش محتوای ویدیویی پایین تری دارد.

نارزو 60 5G نمایشگر 6.43 اینچی Super AMOLED با وضوح 1080 در 2400 پیکسل و نرخ نوسازی 90 هرتز دارد. این پنل رنگ های زنده تر، کنتراست بسیار بهتر، مشکی عمیق تر و خوانایی مناسب تری در تماشای فیلم و استفاده روزمره ارائه می دهد. اندازه کوچک تر نمایشگر نیز به خوش دست تر شدن گوشی کمک می کند. بنابراین نارزو 50 از نظر نرخ نوسازی و اندازه صفحه برتری دارد، اما نارزو 60 از نظر کیفیت تصویر و تجربه بصری انتخاب بهتری است.

عملکرد سخت افزاری و نرم افزار

ریلمی نارزو 50 4G از تراشه MediaTek Helio G96 با معماری 12 نانومتری استفاده می کند. این تراشه برای استفاده روزمره، اجرای برنامه های اجتماعی، تماشای ویدیو و بازی های سبک تا متوسط عملکرد قابل قبولی دارد. نسخه های این گوشی با 4 یا 6 گیگابایت رم و حداکثر 128 گیگابایت حافظه داخلی عرضه شده اند و فناوری افزایش رم مجازی نیز در برخی پیکربندی ها وجود دارد.

نارزو 60 5G به تراشه MediaTek Dimensity 6020 با معماری 7 نانومتری مجهز است. پردازنده مرکزی این تراشه فرکانس بالاتری دارد و در کنار مدیریت انرژی بهتر، عملکرد روان تری در اجرای همزمان برنامه ها ارائه می دهد. این گوشی معمولا با 8 گیگابایت رم و 128 یا 256 گیگابایت حافظه داخلی عرضه می شود. در نتیجه، نارزو 60 برای استفاده طولانی مدت، اجرای برنامه های سنگین تر و نگهداری فایل های بیشتر مناسب تر است.

هر دو گوشی از پردازنده گرافیکی Mali-G57 MC2 استفاده می کنند و نباید از آن ها انتظار اجرای بازی های سنگین با بالاترین تنظیمات گرافیکی را داشت. با این حال، نارزو 60 به دلیل تراشه جدیدتر و رم بیشتر، در عملکرد کلی و پایداری بهتر برتری دارد. نارزو 50 با Android 11 و realme UI 2.0 عرضه شده است، در حالی که نارزو 60 با Android 13 و realme UI 4.0 وارد بازار شده و از نظر نسخه نرم افزار، محصول جدیدتری است.

مقایسه دوربین ها

نارزو 50 4G در پنل پشتی دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی با فوکوس خودکار تشخیص فاز دارد و در کنار آن از دوربین ماکرو 2 مگاپیکسلی و یک حسگر کمکی استفاده می کند. دوربین اصلی در نور روز عکس های قابل قبولی با جزئیات مناسب ثبت می کند، اما نبود دوربین فوق عریض، انعطاف پذیری آن را محدود کرده است. دوربین سلفی 16 مگاپیکسلی این مدل برای تماس تصویری و عکس های روزمره عملکرد متوسطی دارد.

ریلمی نارزو 60 5G به دوربین اصلی 64 مگاپیکسلی با فوکوس خودکار و یک حسگر عمق یا کمکی 2 مگاپیکسلی مجهز است. این دوربین در نور مناسب جزئیات بیشتری ثبت می کند و امکانات نرم افزاری تصویربرداری مانند حالت شب، زوم دیجیتال بهتر و فیلترهای متنوع را در اختیار کاربر می گذارد. دوربین سلفی 16 مگاپیکسلی نیز کیفیتی نزدیک به نارزو 50 دارد. نارزو 60 از نظر دوربین اصلی برنده است، اما هیچ کدام از این دو گوشی برای فیلمبرداری حرفه ای یا عکاسی در نور بسیار کم ساخته نشده اند.

باتری و سرعت شارژ

هر دو گوشی باتری 5000 میلی آمپر ساعتی و شارژ سیمی 33 وات دارند. ظرفیت باتری برای یک روز استفاده معمولی شامل تماس، پیام رسانی، وب گردی و تماشای ویدیو کافی است. نارزو 50 به دلیل نمایشگر LCD و تراشه قدیمی تر، مصرف انرژی قابل قبولی دارد و نارزو 60 به لطف معماری 7 نانومتری Dimensity 6020 مدیریت انرژی بهتری ارائه می دهد.

طبق مشخصات رسمی، نارزو 60 می تواند در حدود 29 دقیقه از صفر تا 50 درصد شارژ شود. سرعت واقعی شارژ به دمای دستگاه، سلامت باتری و شارژر مورد استفاده بستگی دارد. تفاوت محسوسی در ظرفیت باتری وجود ندارد و برتری نارزو 60 بیشتر به بهینه سازی سخت افزار و نرم افزار مربوط می شود.

ارتباطات و امکانات کاربردی

مهم ترین تفاوت ارتباطی این دو مدل، پشتیبانی نارزو 60 5G از شبکه های نسل پنجم است. این قابلیت برای استفاده در مناطق تحت پوشش 5G و خرید آینده نگرانه ارزش دارد، هرچند کیفیت و سرعت نهایی به اپراتور و پوشش شبکه در محل کاربر وابسته است. نارزو 50 تنها از شبکه 4G پشتیبانی می کند و برای استفاده معمولی در بسیاری از مناطق ایران همچنان کافی است.

هر دو گوشی از Wi-Fi دو بانده، بلوتوث، GPS، درگاه USB Type-C، جک 3.5 میلی متری هدفون و کارت حافظه microSD اختصاصی پشتیبانی می کنند. نارزو 50 حسگر اثر انگشت سریع روی لبه کناری دارد و نارزو 60 از حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر استفاده می کند. در هر دو مدل خبری از گواهی رسمی مقاومت در برابر آب و گرد و غبار نیست، بنابراین استفاده در محیط های مرطوب باید با احتیاط انجام شود.

ارزش خرید در بازار ایران

در بازار ایران، قیمت این دو گوشی به موجودی، رجیستری، نسخه حافظه، واردکننده و نوسان ارز وابسته است. نارزو 50 4G زمانی ارزش خرید بالاتری دارد که با اختلاف قیمت قابل توجه نسبت به نارزو 60 عرضه شود و نیاز کاربر به 5G، نمایشگر AMOLED و حافظه داخلی بیشتر نباشد. نرخ نوسازی 120 هرتز، باتری مناسب، جک هدفون و درگاه کارت حافظه از نقاط قوت آن هستند.

نارزو 60 5G برای کاربری که نمایشگر با کیفیت تر، طراحی سبک تر، عملکرد جدیدتر، دوربین اصلی بهتر، رم 8 گیگابایتی و حافظه داخلی تا 256 گیگابایت می خواهد، انتخاب منطقی تری است. پشتیبانی از 5G نیز عمر مفید ارتباطی گوشی را بیشتر می کند. با این حال، اگر اختلاف قیمت آن با نارزو 50 زیاد باشد، برای استفاده های ساده و روزمره پرداخت هزینه بیشتر همیشه ضروری نیست.

سوالات متداول:

ریلمی نارزو 60 5G برای بازی بهتر است یا نارزو 50 4G؟

نارزو 60 5G به دلیل تراشه 7 نانومتری جدیدتر و رم بیشتر، عملکرد کلی و پایداری بهتری دارد. نارزو 50 با نمایشگر 120 هرتز در حرکت های سریع روان تر است، اما از نظر قدرت پردازشی و آینده نگری، نارزو 60 انتخاب مناسب تری برای بازی است.

کدام گوشی نمایشگر بهتری دارد؟

نارزو 60 5G با پنل Super AMOLED کیفیت تصویر، کنتراست و عمق رنگ مشکی بهتری دارد. نارزو 50 فقط از نظر نرخ نوسازی 120 هرتز در برابر 90 هرتز نارزو 60 برتری دارد.

دوربین نارزو 50 بهتر است یا نارزو 60؟

دوربین اصلی 64 مگاپیکسلی نارزو 60 5G در ثبت جزئیات و پردازش تصویر عملکرد بهتری از دوربین 50 مگاپیکسلی نارزو 50 دارد. هر دو مدل دوربین فوق عریض ندارند و عملکرد آن ها در شب در سطح متوسط قرار می گیرد.

آیا خرید نارزو 50 4G در شرایط فعلی منطقی است؟

اگر بودجه محدود باشد و گوشی با قیمت مناسب، سلامت باتری مطلوب و گارانتی معتبر پیدا شود، نارزو 50 برای استفاده روزانه، تماشای محتوا و بازی های معمولی گزینه قابل قبولی است. در صورت نزدیک بودن قیمت دو مدل، نارزو 60 5G به دلیل نمایشگر AMOLED، سخت افزار جدیدتر و پشتیبانی از 5G انتخاب بهتری خواهد بود.

جمع بندی نهایی

ریلمی نارزو 60 5G در مجموع گوشی کامل تر و آینده نگرانه تری است و در نمایشگر، طراحی، قدرت پردازشی، دوربین اصلی، حافظه و ارتباطات برتری دارد. ریلمی نارزو 50 4G با نمایشگر 120 هرتز، باتری 5000 میلی آمپر ساعتی و قیمت احتمالا اقتصادی تر، برای خریدارانی مناسب است که به دنبال یک گوشی روزمره و مقرون به صرفه هستند. انتخاب نهایی به اختلاف قیمت در بازار ایران و اولویت کاربر بستگی دارد، اما برای خریدی ماندگارتر، نارزو 60 5G گزینه پیشنهادی این مقایسه است.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت realme Narzo 50 4G و realme Narzo 60 5G
ویژگیrealme Narzo 50 4Grealme Narzo 60 5G
فناوری شبکهGSM / HSPA / LTEGSM / HSPA / LTE / 5G
باندهای 2G850 / 900 / 1800 / 1900850 / 900 / 1800 / 1900
باندهای 3G850 / 900 / 1900 / 2100850 / 900 / 2100
باندهای 4G1, 3, 5, 8, 38, 40, 411, 3, 5, 8, 28, 40, 41
باندهای 5Gپشتیبانی نمی کند1, 3, 5, 8, 28, 40, 41, 77, 78، SA/NSA
تاریخ معرفی24 فوریه 20226 ژوئیه 2023
ابعاد164.1 × 75.5 × 8.5 میلی متر159.8 × 72.9 × 7.9 میلی متر
وزن194 گرم182 گرم
ساختار بدنهشیشه در جلو، فریم پلاستیکی، قاب پشتی پلاستیکیشیشه در جلو با محافظ Gorilla Glass 5، فریم پلاستیکی، قاب پشتی چرم مصنوعی یا پلاستیک
نوع سیم کارت2 سیم کارت Nano-SIM + کارت حافظه مستقل2 سیم کارت Nano-SIM یا 1 سیم کارت + کارت حافظه
نمایشگرIPS LCDSuper AMOLED
اندازه نمایشگر6.6 اینچ6.43 اینچ
وضوح نمایشگر1080 × 2412 پیکسل، نسبت 20:9، تراکم حدود 400 پیکسل در اینچ1080 × 2400 پیکسل، نسبت 20:9، تراکم حدود 409 پیکسل در اینچ
نرخ نوسازی120Hz90Hz
نرخ نمونه برداری لمسی180Hz180Hz
نسبت نمایشگر به بدنه90.8%90.8%
تعداد رنگ نمایشگر16.7 میلیون16.7 میلیون
تراشهMediaTek Helio G96، لیتوگرافی 12 نانومترMediaTek Dimensity 6020، لیتوگرافی 7 نانومتر
پردازنده مرکزی8 هسته ای، 2 هسته Cortex-A76 با فرکانس 2.05GHz و 6 هسته Cortex-A55 با فرکانس 2.0GHz8 هسته ای، 2 هسته Cortex-A76 با فرکانس 2.2GHz و 6 هسته Cortex-A55 با فرکانس 2.0GHz
پردازنده گرافیکیMali-G57 MC2Mali-G57 MC2
سیستم عامل اولیهAndroid 11 با realme UI 2.0Android 13 با realme UI 4.0
رم4GB یا 6GB، LPDDR4X8GB، LPDDR4X
حافظه داخلی64GB یا 128GB، UFS 2.1128GB یا 256GB
کارت حافظهmicroSDXC تا 1TB، درگاه مستقلmicroSDXC تا 1TB
دوربین اصلیسه گانه: 50MP، دیافراگم f/1.8، فوکوس خودکار تشخیص فاز؛ 2MP ماکرو با f/2.4؛ 2MP سیاه و سفید با f/2.4دو گانه: 64MP، دیافراگم f/1.79، لنز 6P، فوکوس خودکار تشخیص فاز؛ 2MP پرتره با f/2.4
قابلیت های دوربین اصلیHDR، پانوراما، حالت شب، حالت حرفه ای، پرتره، تشخیص صحنه هوشمند، Chroma Boost، ماکروفلاش LED، HDR، پانوراما، حالت شب، حالت حرفه ای، پرتره، تشخیص صحنه هوشمند، Chroma Boost، Street Photography
فیلم برداری دوربین اصلی1080p با سرعت 30 یا 120 فریم بر ثانیه1080p با سرعت 30 فریم بر ثانیه
دوربین سلفی16MP، دیافراگم f/2.0516MP، دیافراگم f/2.45، لنز 5P
فیلم برداری دوربین سلفی1080p با سرعت 30 فریم بر ثانیه، 720p با سرعت 30 فریم بر ثانیه، حرکت آهسته 1080p با سرعت 120 فریم بر ثانیه1080p یا 720p با سرعت 30 فریم بر ثانیه
بلندگوتک بلندگوتک بلندگو
جک هدفون3.5 میلی متری3.5 میلی متری
Wi-FiWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac، دو باندهWi-Fi دو بانده 2.4GHz و 5GHz
Bluetooth5.1پشتیبانی می کند
موقعیت یابیGPS، GLONASS، Galileo، BeiDouGPS، Galileo، GLONASS، BeiDou، QZSS
درگاه ارتباطیUSB Type-C 2.0 با OTGUSB Type-C
حسگرهاحسگر اثر انگشت کناری، شتاب سنج، ژیروسکوپ، مجاورت، قطب نما، نور محیطحسگر اثر انگشت زیر نمایشگر، شتاب سنج، ژیروسکوپ، مجاورت، قطب نما، نور محیط، سنسور القایی مغناطیسی
ظرفیت باتری5000mAh5000mAh، ظرفیت حداقل 4880mAh
شارژ سریع33W Dart Charge33W SUPERVOOC
رنگ هاSpeed Blue، Speed BlackMars Orange، Cosmic Black
شماره مدلRMX3286RMX3750

محصولات مشابه:

  • Realme 8i

  • Redmi Note 11

  • Samsung Galaxy A23

  • Realme Narzo 60 Pro

  • Redmi Note 11 Pro

  • Samsung Galaxy M13


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند realme

ریلمی یک برند چینی پیشرو در حوزه فناوری و تولیدکننده گوشی های هوشمند، موبایل های 5G، هدفون، ساعت هوشمند و محصولات هوشمند خانگی است که با طراحی مدرن و قیمت رقابتی شناخته می شود.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI