مقایسه AMD Ryzen 9 7900 و Ryzen 9 7900X3D

محصول:

AMD Ryzen 9 7900

Ryzen 9 7900X3D

مدل:Ryzen 9 7900Ryzen 9 7900X3D
سازنده:

ای ام دی (AMD)

ای ام دی (AMD)

کشور:ایالات متحده آمریکا (United States)ایالات متحده آمریکا (United States)
سال:20232023
گروه:

پردازنده (Processor)

پردازنده (Processor)

زیرگروه: پردازنده دسکتاپ (Desktop Processor) پردازنده دسکتاپ (Desktop Processor)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:86 از 10084 از 100
برنده:AMD Ryzen 9 7900
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه AMD Ryzen 9 7900 و Ryzen 9 7900X3D؛ کدام پردازنده برای خرید بهتر است؟


پردازنده های AMD Ryzen 9 7900 و Ryzen 9 7900X3D هر دو از خانواده Ryzen 7000 و معماری Zen 4 هستند و برای سیستم های قدرتمند گیمینگ، تولید محتوا و کاربری حرفه ای طراحی شده اند. هر دو مدل 12 هسته و 24 رشته پردازشی دارند، اما تفاوت در میزان حافظه کش، توان مصرفی، فرکانس پایه و فناوری 3D V-Cache باعث می شود برای نیازهای متفاوتی مناسب باشند. Ryzen 9 7900 بیشتر روی بهره وری انرژی و عملکرد متوازن تمرکز دارد، در حالی که Ryzen 9 7900X3D با حافظه کش بسیار بزرگ تر، گزینه تخصصی تری برای اجرای بازی ها محسوب می شود.

مشخصات فنی Ryzen 9 7900 و Ryzen 9 7900X3D

AMD Ryzen 9 7900 به 12 هسته و 24 رشته مجهز است و از فرکانس پایه 3.7 گیگاهرتز و حداکثر فرکانس بوست 5.4 گیگاهرتز بهره می برد. حافظه کش L3 این پردازنده 64 مگابایت است و توان طراحی حرارتی آن 65 وات اعلام شده است. این مشخصات، Ryzen 9 7900 را به یکی از کم مصرف ترین پردازنده های 12 هسته ای سوکت AM5 تبدیل می کند.

در طرف مقابل، Ryzen 9 7900X3D نیز 12 هسته و 24 رشته دارد، اما فرکانس پایه آن به 4.4 گیگاهرتز و فرکانس بوست آن به 5.6 گیگاهرتز می رسد. نقطه قوت اصلی این مدل، حافظه کش L3 با ظرفیت 128 مگابایت است که از فناوری AMD 3D V-Cache استفاده می کند. توان طراحی حرارتی 7900X3D برابر با 120 وات است و AMD برای دستیابی به عملکرد پایدار، استفاده از خنک کننده مایع را توصیه می کند. اطلاعات رسمی این بخش در صفحات Ryzen 9 7900 و Ryzen 9 7900X3D قابل بررسی است.

مقایسه عملکرد در بازی

Ryzen 9 7900X3D در بازی ها معمولا عملکرد بالاتری نسبت به Ryzen 9 7900 ارائه می دهد. حافظه کش اضافی، دسترسی سریع تر پردازنده به داده های پرتکرار بازی را امکان پذیر می کند و در بسیاری از عناوین به افزایش میانگین نرخ فریم و بهبود حداقل نرخ فریم کمک می کند. این مزیت به ویژه در بازی هایی که به پردازنده و حافظه کش حساس هستند، در رزولوشن های پایین تر و هنگام استفاده از کارت گرافیک رده بالا بیشتر دیده می شود.

با این حال، اختلاف عملکرد در همه بازی ها یکسان نیست. در رزولوشن های 1440p و 4K، فشار اصلی معمولا روی کارت گرافیک قرار می گیرد و فاصله میان دو پردازنده کاهش پیدا می کند. بنابراین اگر کارت گرافیک میان رده دارید یا بیشتر با کیفیت تصویری بالا بازی می کنید، Ryzen 9 7900 نیز می تواند تجربه ای روان و قدرتمند ارائه دهد. Ryzen 9 7900X3D برای گیمرهایی ارزش بیشتری دارد که به نرخ فریم بالا، مانیتور با نرخ نوسازی زیاد و کارت گرافیک قدرتمند مجهز هستند.

مقایسه در تولید محتوا و کارهای حرفه ای

هر دو پردازنده به دلیل داشتن 12 هسته و 24 رشته، برای تدوین ویدئو، کامپایل نرم افزار، اجرای ماشین مجازی، فشرده سازی فایل و بسیاری از برنامه های مهندسی مناسب هستند. در کارهای چند رشته ای، Ryzen 9 7900X3D به دلیل فرکانس پایه و سقف توان بالاتر می تواند در برخی سناریوها عملکرد خوبی داشته باشد، اما حافظه کش 3D V-Cache در برنامه هایی مانند رندرینگ CPU، ویرایش تصویر و بیشتر وظایف اداری به اندازه بازی ها تاثیرگذار نیست.

در آزمون های تخصصی تولید محتوا، مدل های X3D معمولا عملکردی نزدیک به مدل های معمولی هم رده دارند و در بعضی کارهای رندرینگ به دلیل محدودیت های توان و فرکانس، کمی کندتر عمل می کنند. در مقابل، مزیت اصلی Ryzen 9 7900X3D در این بخش مصرف انرژی کمتر نسبت به مدل های پرمصرف سری X و عملکرد مناسب هم زمان در بازی و تولید محتوا است. برای کاربری حرفه ای که اولویت اصلی او رندرینگ CPU است، Ryzen 9 7900 از نظر هزینه خرید، خنک سازی و مصرف برق انتخاب منطقی تری خواهد بود؛ البته قیمت نهایی هر دو مدل در بازار ایران می تواند این نتیجه را تغییر دهد.

مصرف انرژی، دما و خنک کننده

Ryzen 9 7900 با توان طراحی حرارتی 65 وات، گزینه کم مصرف تری است و معمولا با خنک کننده مناسب بادی نیز به شکل مطلوب کار می کند. مصرف کمتر به معنای تولید گرمای پایین تر، صدای کمتر سیستم و هزینه مناسب تر برای تهیه تجهیزات خنک کننده است. این ویژگی برای سیستم های کاری، کامپیوترهای همیشه روشن و کیس هایی با فضای محدود اهمیت زیادی دارد.

Ryzen 9 7900X3D توان طراحی حرارتی 120 وات دارد و حداکثر دمای کاری اعلام شده برای آن 89 درجه سانتی گراد است. وجود حافظه 3D V-Cache موجب شده مدیریت دما و انتخاب خنک کننده در این مدل اهمیت بیشتری داشته باشد. استفاده از یک خنک کننده مایع با کیفیت یا خنک کننده بادی رده بالا، تهویه مناسب کیس و مادربرد دارای مدار تغذیه قابل اعتماد برای این پردازنده توصیه می شود.

سازگاری با مادربرد و امکانات پلتفرم

هر دو پردازنده از سوکت AM5، حافظه های DDR5 و فناوری AMD EXPO پشتیبانی می کنند و دارای گرافیک مجتمع ساده برای نمایش تصویر و کارهای پایه هستند. مادربردهای A620، B650، B650E، X670، X670E و برخی مدل های جدیدتر مانند B850 و X870 با این پردازنده ها سازگار هستند؛ با این حال، بررسی نسخه BIOS مادربرد پیش از خرید ضروری است. برای Ryzen 9 7900X3D بهتر است مادربردی با BIOS به روز و سیستم تغذیه مناسب انتخاب شود تا فناوری مدیریت هسته ها و 3D V-Cache به درستی عمل کند.

ارزش خرید در بازار ایران

ارزش خرید این دو پردازنده به اختلاف قیمت، نوع کارت گرافیک و کاربرد اصلی سیستم بستگی دارد. اگر هدف اصلی اجرای بازی های رقابتی و دستیابی به بیشترین نرخ فریم ممکن است، Ryzen 9 7900X3D انتخاب قوی تری است و هزینه بیشتر آن در کنار کارت گرافیک رده بالا توجیه پذیر می شود. اگر سیستم برای ترکیبی از کارهای روزمره، برنامه نویسی، تولید محتوا، رندرینگ سبک تا متوسط و بازی ساخته می شود، Ryzen 9 7900 تعادل بهتری میان عملکرد، مصرف انرژی و هزینه خنک سازی ایجاد می کند.

در خرید از بازار ایران، تنها مقایسه قیمت خود پردازنده کافی نیست و باید هزینه مادربرد AM5، حافظه DDR5، خنک کننده، گارانتی و توان منبع تغذیه نیز در نظر گرفته شود. اختلاف قیمت زیاد میان دو مدل می تواند باعث شود خرید Ryzen 9 7900 و اختصاص بودجه بیشتر به کارت گرافیک، در عمل نرخ فریم بالاتری ایجاد کند.

سوالات متداول:

آیا Ryzen 9 7900X3D برای بازی بهتر از Ryzen 9 7900 است؟

بله، به لطف حافظه کش 128 مگابایتی و فناوری 3D V-Cache، Ryzen 9 7900X3D در بسیاری از بازی ها نرخ فریم بالاتری ارائه می دهد؛ البته میزان اختلاف به کارت گرافیک، رزولوشن و نوع بازی بستگی دارد.

کدام پردازنده برای رندرینگ و تولید محتوا مناسب تر است؟

برای رندرینگ CPU و تولید محتوای مداوم، Ryzen 9 7900 معمولا ارزش خرید و بهره وری انرژی بهتری دارد. Ryzen 9 7900X3D زمانی انتخاب جذاب تری است که بازی در کنار تولید محتوا اهمیت زیادی داشته باشد.

آیا خنک کننده معمولی برای Ryzen 9 7900X3D کافی است؟

خنک کننده بادی رده بالا ممکن است کافی باشد، اما برای عملکرد پایدار و کنترل بهتر دما، استفاده از خنک کننده مایع با کیفیت یا مدل بادی قدرتمند توصیه می شود.

آیا Ryzen 9 7900 برای سیستم گیمینگ مناسب است؟

بله، این پردازنده برای سیستم های گیمینگ قدرتمند کاملا مناسب است و در رزولوشن های 1440p و 4K، عملکرد نهایی بیشتر به کارت گرافیک وابسته خواهد بود.

کدام مدل مصرف برق کمتری دارد؟

Ryzen 9 7900 با توان طراحی حرارتی 65 وات مصرف و نیاز خنک سازی پایین تری دارد. Ryzen 9 7900X3D با وجود بهره وری مناسب در رده عملکرد خود، توان طراحی حرارتی 120 وات دارد.

جمع بندی نهایی

AMD Ryzen 9 7900 انتخابی متعادل، کم مصرف و اقتصادی برای کاربران حرفه ای، تولیدکنندگان محتوا و گیمرهایی است که می خواهند بودجه بیشتری برای کارت گرافیک اختصاص دهند. AMD Ryzen 9 7900X3D با کش دو برابر و تمرکز بیشتر بر بازی، برای سیستم های گیمینگ رده بالا و کاربرانی که نرخ فریم زیاد را در اولویت قرار می دهند گزینه مناسب تری است. در نهایت، انتخاب بهتر بر اساس قیمت روز در ایران و تناسب پردازنده با کارت گرافیک و نوع استفاده مشخص می شود.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت AMD Ryzen 9 7900 و Ryzen 9 7900X3D
ویژگیAMD Ryzen 9 7900Ryzen 9 7900X3D
برندAMDAMD
سریRyzen 7000Ryzen 7000
کاربریدسکتاپ رده حرفه ایدسکتاپ رده حرفه ای و گیمینگ
کدنامRaphaelRaphael
معماریZen 4Zen 4
سوکتAM5AM5
فناوری ساخت هستهTSMC 5nm FinFETTSMC 5nm FinFET
فناوری ساخت I/O DieTSMC 6nm FinFETTSMC 6nm FinFET
تعداد هسته1212
تعداد رشته2424
پردازش چندرشته ای SMTدارددارد
فرکانس پایه3.7 GHz4.4 GHz
حداکثر فرکانس بوست5.4 GHz5.6 GHz
حافظه کش L1768 KB768 KB
حافظه کش L212 MB12 MB
حافظه کش L364 MB128 MB
فناوری حافظه کشاستانداردAMD 3D V-Cache
حافظه کش کل اعلامی76 MB140 MB
توان طراحی حرارتی پیش فرض65 W120 W
حداکثر دمای کاری95°C89°C
قابلیت اورکلاک هستهدارددارد
Precision Boost Overdriveدارددارد
Curve Optimizerدارددارد
فناوری بوستPrecision Boost 2Precision Boost 2
نوع حافظه قابل پشتیبانیDDR5DDR5
تعداد کانال حافظه22
حداکثر حافظه128 GB128 GB
نوع ماژول حافظهUDIMMUDIMM
حداکثر سرعت حافظهDDR5-5200DDR5-5200
پشتیبانی از ECCدارددارد
فناوری AMD EXPOدارددارد
نسخه PCIePCIe 5.0PCIe 5.0
تعداد خطوط PCIe کل2828
تعداد خطوط PCIe قابل استفاده2424
پشتیبانی NVMe8x Gen48x Gen4
گرافیک مجتمعAMD Radeon GraphicsAMD Radeon Graphics
تعداد هسته گرافیکی22
فرکانس گرافیک مجتمع2200 MHz2200 MHz
پشتیبانی DisplayPort از طریق USB-Cدارددارد
مجموعه دستورهاx86-64x86-64
افزونه های دستورالعملAES، AMD-V، AVX، AVX2، AVX512، FMA3، MMX-plus، SHA، SSE، SSE2، SSE3، SSE4.1، SSE4.2، SSE4A، SSSE3AES، AMD-V، AVX، AVX2، AVX512، FMA3، MMX-plus، SHA، SSE، SSE2، SSE3، SSE4.1، SSE4.2، SSE4A، SSSE3
پشتیبانی از AMD Ryzen Masterدارددارد
اندازه CCD71 mm²71 mm²
اندازه IOD122 mm²122 mm²
تعداد Die در بسته33
خنک کننده همراهAMD Wraith Prismندارد
خنک کننده پیشنهادیخنک کننده بادی مناسبخنک کننده مایع
چیپست های سازگارA620، X670E، X670، B650E، B650، X870E، X870، B840، B850A620، X670E، X670، B650E، B650، X870E، X870، B840، B850
تاریخ عرضه2023-01-142023-02-28
سیستم عامل های پشتیبانی شدهWindows 10 64-bit، Windows 11 64-bit، RHEL x86 64-bit، Ubuntu x86 64-bitWindows 10 64-bit، Windows 11 64-bit، RHEL x86 64-bit، Ubuntu x86 64-bit

محصولات مشابه:

  • Ryzen 9 7900X

  • Ryzen 9 7950X

  • Core i9-13900K

  • Ryzen 9 7950X3D

  • Ryzen 7 7800X3D


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند AMD

ای ام دی یا AMD یکی از برندهای پیشرو آمریکایی در زمینه طراحی پردازنده، کارت گرافیک و راهکارهای محاسباتی پیشرفته است که محصولات قدرتمندی برای رایانه، بازی، سرور و هوش مصنوعی ارائه می دهد.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI