مقایسه L90 و Saina

محصول:

L90

Saina

مدل:E2S
سازنده:

رنو (Renault)

سایپا (Saipa)

کشور:فرانسه (France)ایران (Iran)
سال:20072016
گروه:

خودرو (Car)

خودرو (Car)

زیرگروه: خودرو سدان (Sedan Car) خودرو سدان (Sedan)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:75 از 10060 از 100
برنده:L90
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه رنو L90 E2 و ساینا S؛ کدام خودرو برای خرید در ایران مناسب تر است؟


رنو L90 E2 و سایپا ساینا S هر دو از سدان های اقتصادی محبوب بازار ایران هستند، اما تفاوت قابل توجهی در سن، توان فنی، فضای کابین، هزینه نگهداری و شرایط خرید دارند. L90 E2 که در ایران با نام تندر 90 یا ال 90 شناخته می شود، خودرویی قدیمی تر اما فنی و بادوام است؛ در مقابل، ساینا S نسخه جدیدتر و فیس لیفت شده خانواده سایناست که با قیمت اقتصادی تر، قطعات فراوان و هزینه تعمیر پایین تر عرضه می شود. در این مقاله، این دو خودرو را از نظر طراحی، مشخصات فنی، مصرف سوخت، امکانات، ایمنی، بازار خرید و ارزش اقتصادی بررسی می کنیم.

معرفی رنو L90 E2 و ساینا S

رنو L90 E2 نسخه فول تر تندر 90 معمولی محسوب می شود و در ایران توسط ایران خودرو و پارس خودرو تولید شده است. این خودرو به موتور 1.6 لیتری K4M، گیربکس 5 سرعته دستی و دیفرانسیل جلو مجهز است. طراحی ساده، استهلاک فنی قابل قبول، فضای کابین مناسب و صندوق عقب بزرگ از مهم ترین ویژگی های L90 E2 به شمار می روند. با توجه به توقف تولید تندر 90، این خودرو در حال حاضر عمدتا در بازار دست دوم خرید و فروش می شود.

ساینا S فیس لیفت ساینا است که از سال 1399 وارد بازار شد. این خودرو از موتور 1.5 لیتری M15 با 4 سیلندر و 8 سوپاپ استفاده می کند و نسخه دنده ای آن به گیربکس 5 سرعته دستی مجهز است. تغییرات اصلی ساینا S نسبت به ساینا معمولی در طراحی چراغ ها، سپرها، جلوپنجره، غربیلک فرمان و برخی تجهیزات ایمنی و رفاهی دیده می شود و از نظر قوای محرکه تفاوت بنیادینی با نسل قبلی ندارد.

مقایسه طراحی و فضای کابین

رنو L90 E2 طراحی جعبه ای و محافظه کارانه ای دارد و از نظر ظاهری در برابر ساینا S مدرن به نظر نمی رسد. با این حال، همین فرم ساده باعث شده فضای سر و شانه در کابین L90 مناسب باشد. فاصله محوری 2630 میلی متری نیز فضای قابل قبولی برای سرنشینان عقب فراهم می کند. صندوق عقب L90 حدود 510 لیتر ظرفیت دارد و برای خانواده هایی که استفاده زیادی از فضای بار دارند، مزیت مهمی محسوب می شود.

ساینا S با چراغ های جدید، جلوپنجره متفاوت و سپرهای بازطراحی شده، ظاهر به روزتری نسبت به L90 دارد. کابین آن از نظر طراحی کلی ساده است، اما غربیلک فرمان و صفحه کیلومتر جدید، فضای داخلی را کمی مدرن تر کرده اند. فاصله محوری ساینا S حدود 2414 میلی متر و حجم صندوق عقب آن حدود 370 لیتر است؛ بنابراین فضای عقب و ظرفیت بار آن از L90 کمتر است، هرچند برای استفاده شهری و خانوادگی معمولی کفایت می کند.

مقایسه مشخصات فنی و عملکرد

رنو L90 E2 به موتور 4 سیلندر 1.6 لیتری K4M مجهز است که حدود 105 اسب بخار قدرت و 140 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. این موتور در کنار وزن و ضرایب مناسب گیربکس، شتاب و کشش بهتری نسبت به ساینا S ارائه می دهد. شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت L90 E2 در شرایط مختلف حدود 10.5 تا 11 ثانیه است و خودرو در مسیرهای بین شهری و سربالایی عملکرد مطمئن تری دارد.

ساینا S از موتور 1.5 لیتری M15 با قدرت حدود 87 اسب بخار و گشتاور حدود 128 تا 130 نیوتن متر استفاده می کند. شتاب صفر تا 100 این خودرو معمولا حدود 12.5 تا 13 ثانیه است و در صورت تکمیل ظرفیت سرنشینان یا حرکت در مسیرهای شیب دار، ضعف توان آن بیشتر احساس می شود. برای رانندگی روزمره در شهر، عملکرد ساینا S قابل قبول است، اما از نظر شتاب گیری و کشش به پای L90 نمی رسد.

مصرف سوخت ترکیبی L90 E2 معمولا حدود 6.9 تا 7.5 لیتر در 100 کیلومتر اعلام می شود. ساینا S نیز در شرایط استاندارد حدود 7 لیتر در 100 کیلومتر مصرف می کند. بنابراین اختلاف مصرف این دو خودرو زیاد نیست و سبک رانندگی، سلامت موتور، وضعیت لاستیک ها و ترافیک تاثیر بیشتری بر مصرف واقعی دارند.

مقایسه سواری، فرمان پذیری و ترمز

L90 E2 در جاده و سرعت های بالاتر پایداری و کیفیت سواری بهتری دارد. شاسی و سیستم تعلیق این خودرو برای استفاده در مسیرهای متنوع مناسب است و احساس اطمینان بیشتری به راننده منتقل می کند. البته فرمان و طراحی قدیمی تر آن در مانورهای شهری به اندازه خودروهای جدید سبک و چابک نیست.

ساینا S به دلیل ابعاد کوچک تر و وزن کمتر، در خیابان های شلوغ و فضاهای محدود شهری راحت تر کنترل می شود. سواری آن در مسیرهای ناهموار چندان نرم نیست و عایق بندی کابین نیز متوسط ارزیابی می شود. هر دو خودرو در محور جلو از ترمز دیسکی و در محور عقب از ترمز کاسه ای استفاده می کنند، اما تجهیزات ترمز و ایمنی ساینا S در نسخه های جدید معمولا با استانداردهای به روزتری هماهنگ شده است.

مقایسه امکانات و تجهیزات

امکانات L90 E2 نسبت به خودروهای جدید بازار محدود است، اما در زمان تولید، تجهیزاتی مانند شیشه های برقی عقب، آینه های جانبی برقی، مه شکن جلو، رینگ آلومینیومی، تنظیم ارتفاع صندلی راننده، کامپیوتر سفری و ریموت را ارائه می کرد. وجود این امکانات به مدل تولید و شرکت سازنده بستگی دارد و در زمان خرید نمونه کارکرده باید به صورت جداگانه بررسی شود.

ساینا S معمولا به دو کیسه هوا، ترمز ABS و EBD، سنسور پارک عقب، چراغ روشنایی روز، مه شکن جلو و عقب، آینه های برقی، شیشه های برقی، تهویه مطبوع نیمه اتوماتیک، خروجی USB و سیستم صوتی مجهز است. امکانات ساینا S در مقایسه با L90 جدیدتر و کاربردی تر هستند، اما این خودرو همچنان فاقد برخی تجهیزات پیشرفته مانند کنترل پایداری کامل در نسخه های معمولی و نمایشگر چندرسانه ای در تیپ پایه است.

مقایسه ایمنی

L90 E2 در زمان عرضه از دو کیسه هوا و در بسیاری از نمونه ها از ABS بهره می برد، اما سطح تجهیزات ایمنی آن به استانداردهای امروزی نزدیک نیست. همچنین این خودرو در آزمون های ایمنی جدید موسسات معتبر بین المللی حضور نداشته است. در نمونه های کارکرده، سلامت شاسی، ستون ها، کیسه های هوا و سامانه ترمز اهمیت زیادی دارد.

ساینا S نیز معمولا به دو کیسه هوا، ABS و EBD مجهز است و از نظر تجهیزات پایه ایمنی شرایط مناسبی برای یک خودروی اقتصادی دارد. با این حال، نبود نتایج معتبر از آزمون تصادف بین المللی باعث می شود نتوان درباره سطح ایمنی واقعی آن با قطعیت اظهار نظر کرد. در هر دو خودرو، رعایت سرعت، استفاده از کمربند و سلامت بدنه نقش مهمی در ایمنی سرنشینان دارد.

هزینه نگهداری و دسترسی به قطعات

قطعات ساینا S به دلیل اشتراک فنی با تیبا و کوییک، معمولا به آسانی در بازار پیدا می شوند و هزینه تعمیرات و سرویس های آن پایین است. ساختار فنی ساده نیز باعث می شود بیشتر تعمیرکاران با این خودرو آشنا باشند. کیفیت مونتاژ و برخی قطعات مصرفی ساینا S ممکن است بین خودروهای مختلف متفاوت باشد و بررسی دقیق نمونه مورد نظر اهمیت دارد.

L90 E2 از نظر دوام موتور و گیربکس معمولا عملکرد بهتری نشان می دهد، اما قطعات اصلی و برخی قطعات بدنه آن گران تر هستند. برای نمونه های قدیمی، سلامت سیستم خنک کاری، تسمه تایم، کلاچ، جعبه دنده و سیستم تعلیق باید با دقت بررسی شود. مدل های مجهز به گیربکس JHQ که در سال های پایانی تولید عرضه شدند، معمولا تجربه تعویض دنده بهتر و مشکلات کمتری نسبت به نمونه های قدیمی تر دارند.

مقایسه بازار خرید و ارزش فروش

ساینا S به دلیل عرضه جدیدتر و وجود نسخه های کم کارکرد یا صفر در بازار، برای خریدارانی که خودرو با سن پایین می خواهند گزینه ساده تری است. بازار فروش آن نیز به دلیل فراوانی محصولات سایپا فعال است. قیمت نهایی ساینا S به تیپ، سال تولید، رنگ، میزان کارکرد و شرایط بازار بستگی دارد و نمی توان بدون بررسی روزانه بازار رقم ثابتی برای آن اعلام کرد.

L90 E2 با وجود توقف تولید، همچنان طرفداران زیادی دارد و نمونه های سالم آن معمولا سریع تر از بسیاری خودروهای هم سن معامله می شوند. با این حال، اختلاف زیاد قیمت بین خودروهای کارکرده L90 بیشتر از هر چیز به سلامت فنی، بدون تصادف بودن بدنه، میزان کارکرد واقعی و سابقه سرویس بستگی دارد. پرداخت مبلغ بالا برای یک L90 فرسوده، از نظر اقتصادی منطقی نیست.

مزایا و معایب رنو L90 E2

مزایای اصلی L90 E2 شامل موتور قدرتمندتر، شتاب بهتر، فضای کابین جادار، صندوق عقب بزرگ، پایداری مناسب در جاده، دوام فنی قابل قبول و بازار فروش مطلوب است. در مقابل، طراحی قدیمی، امکانات محدود، سن بالای خودروهای موجود، هزینه بیشتر برخی قطعات و احتمال وجود نمونه های تصادفی یا فرسوده از معایب آن محسوب می شود.

مزایا و معایب ساینا S

ساینا S از مزایایی مانند سن کمتر، ظاهر به روزتر، قطعات ارزان و فراوان، هزینه تعمیر پایین، امکانات پایه بیشتر و دسترسی ساده به خدمات برخوردار است. ضعف موتور در شتاب گیری، کیفیت متوسط کابین، سواری نه چندان نرم، عایق بندی معمولی و سطح محدود تجهیزات ایمنی از نقاط ضعف آن هستند.

سوالات متداول:

رنو L90 E2 از ساینا S بهتر است؟

از نظر توان موتور، شتاب، فضای کابین، صندوق عقب و کیفیت رانندگی در جاده، L90 E2 برتری دارد. ساینا S از نظر سن کمتر، هزینه نگهداری، قیمت قطعات و امکانات پایه انتخاب اقتصادی تری است.

مصرف سوخت L90 E2 و ساینا S چقدر است؟

مصرف ترکیبی هر دو خودرو معمولا نزدیک به 7 لیتر در 100 کیلومتر است، اما مصرف واقعی به وضعیت فنی، نوع رانندگی و میزان ترافیک بستگی دارد.

برای استفاده شهری ساینا S مناسب تر است یا L90 E2؟

ساینا S به دلیل ابعاد کوچک تر، هزینه نگهداری پایین تر و دسترسی بهتر به قطعات برای استفاده شهری گزینه مناسبی است. L90 E2 نیز سواری و شتاب بهتری دارد، اما نمونه های موجود در بازار سن بالاتری دارند.

خرید L90 E2 کارکرده ارزش دارد؟

اگر خودرو از نظر شاسی و بدنه سالم باشد و موتور، گیربکس، سیستم تعلیق و تجهیزات ایمنی آن کارشناسی شود، L90 E2 همچنان می تواند خرید ارزشمندی باشد. سلامت خودرو از سال تولید و قیمت اسمی آن مهم تر است.

آیا قطعات ساینا S ارزان تر از L90 E2 است؟

بله، قطعات مصرفی و بیشتر قطعات فنی ساینا S معمولا ارزان تر و در دسترس تر از قطعات L90 E2 هستند. با این حال، کیفیت قطعه و استفاده از نمونه معتبر در هزینه های بلندمدت تاثیر زیادی دارد.

برای خانواده، L90 E2 انتخاب بهتری است یا ساینا S؟

به دلیل کابین جادارتر و صندوق عقب بزرگ تر، L90 E2 برای خانواده و سفر مناسب تر است. ساینا S برای خانواده های کم جمعیت و استفاده روزمره شهری، انتخاب کم هزینه تری خواهد بود.

جمع بندی نهایی

رنو L90 E2 و ساینا S برای دو نوع خریدار متفاوت ساخته شده اند. L90 E2 انتخاب مناسب تری برای فردی است که شتاب بهتر، دوام فنی، فضای بیشتر و کیفیت رانندگی در جاده را در اولویت قرار می دهد و می تواند یک نمونه کارکرده سالم پیدا کند. ساینا S برای خریدارانی مناسب است که خودرو کم سن تر، هزینه نگهداری پایین، قطعات فراوان و امکانات پایه بیشتر می خواهند. در نهایت، خرید L90 E2 سالم بر ساینا S فرسوده برتری دارد و ساینا S سالم نیز می تواند از یک L90 دارای تصادف یا تعمیرات سنگین انتخاب منطقی تری باشد.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت L90 و Saina
ویژگیرنو L90 E2سایپا ساینا S
نسخه مبنادستی بنزینیدستی بنزینی
نسلنسل اولنسل اول، فیس لیفت
نوع بدنهسدان کوچکسدان کوچک
نوع شاسییکپارچهیکپارچه
تعداد سرنشین5 نفر5 نفر
کد موتورK4MM15
نوع موتور4 سیلندر خطی، 16 سوپاپ، تنفس طبیعی4 سیلندر خطی، 8 سوپاپ، تنفس طبیعی، دریچه گاز برقی
حجم موتور1598 سی سی1503 سی سی
نوع سوختبنزینبنزین
استاندارد آلایندگییورو 4یورو 5
حداکثر قدرت105 اسب بخار در 5750 دور بر دقیقه87 اسب بخار در 5200 دور بر دقیقه
حداکثر گشتاور140 نیوتن متر در 3750 دور بر دقیقه128 نیوتن متر در 4000 دور بر دقیقه
نوع گیربکس5 سرعته دستی5 سرعته دستی
محور محرکجلوجلو
شتاب 0 تا 100 کیلومتر بر ساعت10.2 ثانیه12.8 ثانیه
حداکثر سرعت175 کیلومتر بر ساعت175 کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت ترکیبی6.9 لیتر در 100 کیلومتر7.02 لیتر در 100 کیلومتر
ظرفیت باک50 لیتر41 لیتر
سیستم تعلیق جلومک فرسونمک فرسون
سیستم تعلیق عقبمیله پیچشیتیر پیچشی
ترمز جلودیسکیدیسکی خنک شونده
ترمز عقبکاسه ایکاسه ای
سیستم ترمز ضدقفلABSABS
توزیع نیروی ترمزEBDEBD
فرمانهیدرولیکیهیدرولیکی
طول4250 میلی متر4215 میلی متر
عرض1740 میلی متر1663 میلی متر
ارتفاع1525 میلی متر1484 میلی متر
فاصله محوری2630 میلی متر2410 میلی متر
وزن1115 کیلوگرم1050 کیلوگرم
حجم صندوق عقب510 لیتر370 لیتر
سایز رینگ15 اینچ14 اینچ
سایز تایر185/65 R15185/60 R14
تعداد کیسه هوا2 عدد2 عدد
کیسه هوای راننده و سرنشین جلودارددارد
چراغ مه شکن جلودارددارد
چراغ مه شکن عقبدارددارد
چراغ روزندارددارد
چراغ بدرقهندارددارد
سنسور پارک عقبسفارشیدارد
تهویه مطبوعدستینیمه اتوماتیک
شیشه بالابر برقیجلو و عقبجلو و عقب
آینه جانبی برقیدارددارد
سیستم صوتی4 اسپیکر، CD، USB، MP3سیستم صوتی به همراه USB
صندلی رانندهتنظیم دستی 6 حالتهتنظیم دستی 6 حالته
صندلی سرنشین جلوتنظیم دستی 6 حالتهتنظیم دستی 4 حالته
ایزوفیکسندارددارد
کامپیوتر سفریدارددارد
ایموبلایزردارددارد
خروجی USBدارددارد

محصولات مشابه:

  • پژو پارس LX

  • دنا پلاس

  • برلیانس H330

  • تیبا SX

  • کوییک

  • ساینا S اتوماتیک


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند SAIPA

سایپا یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان ایران است که در سال ۱۹۶۶ تاسیس شد و با تولید خودروهای سواری و تجاری، نقش مهمی در صنعت خودروی کشور و توسعه حمل‌ونقل ایفا می‌کند.

درباره برند Renault

رنو یک برند خودروسازی فرانسوی با سابقه ای از سال ۱۸۹۸ است که خودروهای سواری، برقی و تجاری را با تمرکز بر نوآوری، طراحی، فناوری و حمل و نقل پایدار در بازارهای جهانی عرضه می کند.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI