مقایسه Tara V1 Plus و Saipa Shahin Plus Automatic

محصول:

Tara V1 Plus

Saipa Shahin Plus Automatic

مدل:تارا دنده ای V1 پلاسشاهین پلاس اتوماتیک
سازنده:

ایران خودرو (Iran Khodro)

سایپا (Saipa)

کشور:ایران (Iran)ایران (Iran)
سال:20232023
گروه:

خودرو (Car)

خودرو (Car)

زیرگروه: سدان (Sedan) سدان اتوماتیک (Automatic Sedan)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:74 از 10072 از 100
برنده:Tara V1 Plus
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه تارا V1 پلاس دنده ای و شاهین پلاس اتوماتیک؛ بررسی فنی، امکانات و ارزش خرید


تارا V1 پلاس ایران خودرو و شاهین پلاس اتوماتیک سایپا از سدان های جدیدتر و مجهزتر بازار خودرو ایران هستند که با وجود قرار گرفتن در بازه قیمتی نزدیک، برای نیازهای متفاوتی طراحی شده اند. تارا V1 پلاس با موتور کم استهلاک TU5 پلاس و گیربکس 6 سرعته دستی، انتخابی مناسب برای خریدارانی است که عملکرد قابل پیش بینی، هزینه نگهداری منطقی و کنترل بیشتر روی خودرو را ترجیح می دهند. در مقابل، شاهین پلاس اتوماتیک با موتور تنفس طبیعی ME16 و گیربکس 6 سرعته اتوماتیک، راحتی بیشتری در رانندگی شهری ارائه می کند. در ادامه این دو خودرو از نظر مشخصات فنی، مصرف سوخت، امکانات، ایمنی، فضای کابین، هزینه مالکیت و ارزش خرید بررسی می شوند.

مقایسه مشخصات فنی تارا V1 پلاس و شاهین پلاس اتوماتیک

تارا V1 پلاس به موتور 4 سیلندر 16 سوپاپ TU5 پلاس با حجم تقریبی 1.6 لیتر مجهز است. این پیشرانه حدود 113 اسب بخار قدرت و 144 نیوتن متر گشتاور تولید می کند و نیروی آن از طریق گیربکس 6 سرعته دستی به چرخ های جلو منتقل می شود. شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت تارا V1 پلاس حدود 12.5 ثانیه اعلام شده و حداکثر سرعت آن نزدیک به 190 کیلومتر بر ساعت است.

شاهین پلاس اتوماتیک از موتور 4 سیلندر 16 سوپاپ ME16 با حجم حدود 1.6 لیتر استفاده می کند. توان این موتور در منابع مختلف حدود 111 تا 115 اسب بخار و گشتاور آن حدود 150 نیوتن متر اعلام شده است. این نیرو به کمک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک AT به محور جلو منتقل می شود. شاهین پلاس از نظر کشش اولیه به دلیل گشتاور بیشتر وضعیت قابل قبولی دارد، اما وزن بالاتر و استفاده از گیربکس اتوماتیک باعث می شود برتری محسوسی نسبت به تارا در شتاب گیری نداشته باشد.

تفاوت عملکرد و تجربه رانندگی

تارا V1 پلاس به دلیل وزن کمتر، ضرایب مناسب گیربکس 6 سرعته و هماهنگی قابل قبول موتور TU5 پلاس، در جاده و مسیرهای بین شهری عملکرد متعادل و قابل پیش بینی دارد. دنده ششم نیز در سرعت های بالا به کاهش دور موتور و صدای پیشرانه کمک می کند. نقطه ضعف اصلی تارا، دستی بودن گیربکس است که در ترافیک های سنگین می تواند برای برخی رانندگان خسته کننده باشد.

شاهین پلاس اتوماتیک برای استفاده روزمره در شهر راحت تر است و نبود پدال کلاچ، رانندگی را در ترافیک ساده می کند. گیربکس AT آن از نظر دوام و رفتار حرکتی معمولا گزینه مطمئن تری نسبت به گیربکس های CVT ارزیابی می شود، اما واکنش آن در شتاب گیری ناگهانی کاملا اسپرت نیست. موتور ME16 در دورهای پایین عملکرد آرامی دارد و برای رانندگی خانوادگی مناسب است، ولی نباید از آن انتظار کشش در حد خودروهای توربوشارژ داشت.

مصرف سوخت و هزینه نگهداری

مصرف سوخت ترکیبی تارا V1 پلاس حدود 7.0 تا 7.1 لیتر در 100 کیلومتر اعلام می شود و در صورت رانندگی اقتصادی می تواند هزینه سوخت مناسبی داشته باشد. موتور TU5 پلاس از نظر فراوانی قطعات، شناخت تعمیرکاران و دسترسی به خدمات، مزیت مهمی در بازار ایران دارد.

مصرف سوخت ترکیبی شاهین پلاس اتوماتیک حدود 7.2 لیتر در 100 کیلومتر اعلام شده است. اختلاف مصرف با تارا زیاد نیست، اما هزینه سرویس گیربکس اتوماتیک و حساسیت بیشتر آن به کیفیت و سطح روغن باید در محاسبه هزینه مالکیت در نظر گرفته شود. در مجموع، تارا معمولا هزینه تعمیر و نگهداری ساده تری دارد و شاهین پلاس در صورت سرویس منظم، راحتی بیشتری ارائه می دهد.

مقایسه ابعاد، کابین و فضای بار

تارا V1 پلاس با طول تقریبی 4519 میلی متر، فاصله محوری 2652 میلی متر و صندوق عقب حدود 410 لیتر، کابینی جادار برای استفاده خانوادگی دارد. فضای ردیف عقب برای دو سرنشین بزرگسال مناسب است و عرض کابین نیز در سطح قابل قبولی قرار می گیرد. طراحی داخلی تارا ساده و کاربردی است، اما کیفیت برخی قطعات و مونتاژ در حد خودروهای اقتصادی داخلی باقی می ماند.

شاهین پلاس اتوماتیک حدود 4446 میلی متر طول، 2650 میلی متر فاصله محوری و 422 لیتر فضای صندوق عقب دارد. ارتفاع بیشتر بدنه، ورود و خروج آسان تری ایجاد می کند و فضای سر ردیف عقب نیز مناسب است. صندوق شاهین اندکی جادارتر از تارا است، اما فرم بدنه و طراحی داخلی ممکن است در استفاده از تمام فضای بار محدودیت هایی ایجاد کند. کیفیت سواری شاهین به لطف تنظیمات نرم تر سیستم تعلیق برای مسیرهای شهری مطلوب است، در حالی که تارا در سرعت های بالاتر حس پایداری و چسبندگی بهتری ارائه می دهد.

امکانات رفاهی و تجهیزات ایمنی

تارا V1 پلاس معمولا با امکاناتی مانند کروز کنترل، فرمان برقی، نمایشگر لمسی، دوربین عقب، سنسور پارک، تهویه مطبوع، ورود بدون کلید، استارت دکمه ای، سنسور نور و باران و رینگ آلیاژی عرضه می شود. در بخش ایمنی نیز وجود ترمزهای دیسکی، ABS، EBD، کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل کشش، کمک حرکت در سربالایی و کیسه های هوای جلو و جانبی، از نقاط قوت این نسخه محسوب می شود. تعداد و جزئیات برخی تجهیزات ممکن است با توجه به سال تولید و کد کلاس خودرو تغییر کند.

شاهین پلاس اتوماتیک نیز امکاناتی مانند کروز کنترل، محدودکننده سرعت، نمایشگر لمسی، دوربین عقب، سنسور پارک عقب، تهویه اتوماتیک، فرمان برقی، ورود بدون کلید و استارت دکمه ای دارد. سامانه های ABS، EBD، کنترل پایداری، کنترل کشش و کمک حرکت در سربالایی در فهرست تجهیزات ایمنی آن قرار دارند. شاهین پلاس در نسخه های رایج با 2 کیسه هوا عرضه می شود و از این نظر، در صورت مجهز بودن تارا V1 پلاس به 4 کیسه هوا، برتری ایمنی تارا از نظر پوشش سرنشینان بیشتر خواهد بود.

طراحی ظاهری و کیفیت بازار

تارا V1 پلاس طراحی مدرن تر و بدنه ای کشیده تر دارد و چراغ های جلو و عقب آن ظاهر متفاوتی نسبت به بسیاری از سدان های داخلی ایجاد می کنند. طراحی این خودرو ممکن است برای همه سلیقه ها جذاب نباشد، اما ظاهر آن در بازار دست دوم همچنان به عنوان یک سدان نسبتا به روز شناخته می شود.

شاهین پلاس از نظر طراحی، فرم عضلانی تر و ارتفاع بیشتری دارد و نمای جلو و جانبی آن برای بسیاری از خریداران جذاب است. کابین شاهین نیز طراحی هماهنگ تری دارد، هرچند کیفیت متریال و دقت مونتاژ در نمونه های مختلف می تواند متفاوت باشد. هر دو خودرو از مشکلاتی مانند افت کیفیت برخی قطعات پلاستیکی، صداهای کابین و نوسان کیفیت مونتاژ مصون نیستند و بررسی دقیق خودرو هنگام خرید ضروری است.

تفاوت قیمت و ارزش خرید

قیمت کارخانه و بازار این دو خودرو به دلیل تغییرات مداوم عرضه، شرایط فروش، نرخ ارز و وضعیت بازار خودرو ثابت نیست؛ بنابراین مقایسه ارزش خرید باید بر اساس اختلاف قیمت روز انجام شود. معمولا شاهین پلاس اتوماتیک به دلیل داشتن گیربکس اتوماتیک، قیمت بالاتری از تارا V1 پلاس دنده ای دارد. اگر اختلاف قیمت زیاد باشد، تارا از نظر هزینه خرید، هزینه سرویس و استهلاک انتخاب اقتصادی تری خواهد بود. شاهین پلاس زمانی ارزش خرید بالاتری پیدا می کند که راحتی گیربکس اتوماتیک، کابین مرتفع تر و صندوق کمی بزرگ تر برای خریدار اهمیت زیادی داشته باشد.

انتخاب مناسب برای گروه های مختلف خریداران

تارا V1 پلاس برای خریدارانی مناسب است که مصرف سوخت منطقی، هزینه تعمیرات پایین، دسترسی بهتر به قطعات، شتاب و پایداری قابل قبول و امکانات ایمنی کامل تر را می خواهند. این خودرو برای استفاده خانوادگی، سفرهای جاده ای و افرادی که با گیربکس دستی مشکلی ندارند، انتخاب متعادل تری است.

شاهین پلاس اتوماتیک برای افرادی مناسب است که بیشتر در شهر رانندگی می کنند و آسایش گیربکس اتوماتیک را به هزینه نگهداری کمتر ترجیح می دهند. ارتفاع بیشتر بدنه، طراحی کابین، صندوق کمی بزرگ تر و رانندگی ساده تر در ترافیک از مزیت های اصلی آن است. با این حال، توان موتور آن معمولی است و قیمت بالاتر، هزینه سرویس گیربکس و تعداد کمتر کیسه های هوا در برخی نسخه ها باید پیش از خرید بررسی شود.

سوالات متداول:

تارا V1 پلاس بهتر است یا شاهین پلاس اتوماتیک؟

تارا V1 پلاس از نظر هزینه نگهداری، دسترسی قطعات، مصرف سوخت و تجهیزات ایمنی انتخاب منطقی تری است، اما شاهین پلاس اتوماتیک به دلیل گیربکس اتوماتیک برای رانندگی شهری راحت تر خواهد بود.

کدام خودرو شتاب بیشتری دارد؟

تارا V1 پلاس به دلیل وزن کمتر و هماهنگی مناسب موتور و گیربکس، در عملکرد کلی تفاوت زیادی با شاهین پلاس ندارد و معمولا حس چابک تری ارائه می کند. شاهین پلاس گشتاور بیشتری دارد، اما وزن و گیربکس اتوماتیک بخشی از این مزیت را خنثی می کند.

مصرف سوخت کدام خودرو کمتر است؟

مصرف ترکیبی تارا V1 پلاس حدود 7.0 تا 7.1 لیتر و مصرف ترکیبی شاهین پلاس اتوماتیک حدود 7.2 لیتر در 100 کیلومتر است؛ بنابراین تارا اندکی کم مصرف تر محسوب می شود.

کدام خودرو برای ترافیک شهری مناسب تر است؟

شاهین پلاس اتوماتیک به دلیل گیربکس 6 سرعته اتوماتیک برای ترافیک شهری مناسب تر و کم دردسرتر است، در حالی که تارا V1 پلاس در مسیرهای ترکیبی و جاده ای کنترل بیشتری به راننده می دهد.

هزینه نگهداری تارا V1 پلاس کمتر است یا شاهین پلاس اتوماتیک؟

در حالت معمول، هزینه نگهداری تارا V1 پلاس کمتر است؛ زیرا موتور و گیربکس دستی آن ساختار ساده تری دارند و قطعات و تعمیرکاران بیشتری برای آن در دسترس هستند.

کدام خودرو فضای صندوق بیشتری دارد؟

شاهین پلاس اتوماتیک با حدود 422 لیتر، اندکی فضای صندوق بیشتری از تارا V1 پلاس با حدود 410 لیتر دارد.

جمع بندی نهایی

تارا V1 پلاس و شاهین پلاس اتوماتیک هر دو از گزینه های قابل بررسی در میان سدان های داخلی هستند، اما اولویت های متفاوتی دارند. تارا V1 پلاس با موتور شناخته شده، گیربکس 6 سرعته دستی، مصرف مناسب، هزینه نگهداری پایین تر و تجهیزات ایمنی کامل تر، انتخابی عقلانی و اقتصادی برای خریدار آگاه است. شاهین پلاس اتوماتیک با گیربکس AT، کابین مرتفع تر، صندوق کمی بزرگ تر و رانندگی راحت تر در شهر، برای خریدارانی مناسب است که آسایش استفاده روزمره را در اولویت قرار می دهند. در نهایت، انتخاب بهتر به میزان رانندگی شهری، بودجه خرید، اهمیت گیربکس اتوماتیک و اختلاف قیمت روز دو خودرو بستگی دارد.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت Tara V1 Plus و Saipa Shahin Plus Automatic
ویژگیتارا V1 پلاسشاهین پلاس اتوماتیک
برندایران خودروسایپا
کلاس بدنهسدان جمع و جورسدان جمع و جور
نوع شاسییکپارچهیکپارچه
پیشرانهTU5PME16
نوع موتور4 سیلندر خطی، بنزینی، تنفس طبیعی4 سیلندر خطی، بنزینی، تنفس طبیعی
تعداد سوپاپ1616
حجم موتور1587 cc1578 cc
حداکثر قدرت113 اسب بخار در 5800 rpm111 اسب بخار در 5800 rpm
حداکثر گشتاور144 نیوتن متر150 نیوتن متر در 4800 rpm
گیربکس6 سرعته دستی6 سرعته اتوماتیک AT
نوع انتقال قدرتدیفرانسیل جلودیفرانسیل جلو
شتاب 0 تا 10012.5 ثانیه12.5 ثانیه
حداکثر سرعت190 km/h190 km/h
مصرف سوخت ترکیبی7.06 تا 7.1 لیتر در 100 km7.2 لیتر در 100 km
استاندارد آلایندگییورو 5یورو 5
طول4519 mm4446 mm
عرض بدون آینه1748 mm1771 mm
ارتفاع1466 mm1490 mm
فاصله محوری2652 mm2650 mm
وزن خالص1170 kg1330 kg
ظرفیت صندوق عقب640 لیتر422 لیتر
ظرفیت باک50 لیتر47 لیتر
تعداد سرنشین5 نفر5 نفر
تعلیق جلومک فرسونمک فرسون
تعلیق عقبتویست بیمتیر پیچشی یکپارچه
ترمز جلودیسکیدیسکی
ترمز عقبدیسکیدیسکی
سامانه ترمزABS، EBD، BAABS، EBD، BA
کنترل پایداری و کششESC، TCSESC، TCS، HSA
نوع فرمانکمکی برقیکمکی برقی
سایز رینگ15 اینچ فولادی15 اینچ آلومینیومی
سایز تایر185/65 R15185/65 R15
تعداد کیسه هوا2 عدد2 عدد
سنسور پارکعقبعقب
دوربین عقبدارددارد
سنسور فشار باد تایردارددارد
چراغ روشنایی روزدارددارد
سنسور نور و بارانداردسنسور نور
نمایشگر مالتی مدیا7 اینچ لمسی10 اینچ لمسی
سیستم صوتی4 اسپیکر6 اسپیکر
قابلیت‌های مالتی مدیاBluetooth، USB، AUX، MirrorLink، Apple CarPlay، Android AutoGPS، نقشه آفلاین، USB، شارژر موبایل
تهویه مطبوعدستی با کنترل دیجیتالاتوماتیک
کروز کنترلدارددارد
ورود و استارت بدون کلیدندارددارد
صندلی راننده6 حالته دستی6 حالته برقی
گرمکن صندلی جلوندارددارد
سانروفندارددارد
آینه‌های جانبیتنظیم و تاشو برقیتنظیم و تاشو برقی، گرمکن‌دار

محصولات مشابه:

  • رانا پلاس

  • شاهین پلاس

  • دنا پلاس

  • تارا اتوماتیک V4

  • دنا پلاس توربو اتوماتیک

  • جک J4


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند SAIPA

سایپا یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان ایران است که در سال ۱۹۶۶ تاسیس شد و با تولید خودروهای سواری و تجاری، نقش مهمی در صنعت خودروی کشور و توسعه حمل‌ونقل ایفا می‌کند.

درباره برند Iran Khodro

ایران خودرو (IKCO) بزرگ ترین خودروساز ایران است که از سال 1962 فعالیت خود را آغاز کرده و در زمینه طراحی، تولید و عرضه خودروهای سواری، تجاری و خدمات پس از فروش فعالیت می کند.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI