مقایسه لاماری ایما و کی ام سی X5؛ کدام کراس اوور برای خرید مناسب تر است؟
لاماری ایما و کی ام سی X5 از کراس اوورهای مونتاژی پرطرفدار بازار ایران هستند که با طراحی مدرن، موتور توربوشارژ و امکانات رفاهی قابل قبول، در یک محدوده رقابتی قرار می گیرند. در این بررسی، نسخه بنزینی رایج لاماری ایما و نسخه فعلی کی ام سی X5 مبنا قرار گرفته است؛ زیرا ممکن است مشخصات برخی تیپ ها یا مدل های تولیدی در طول زمان تغییر کند. لاماری ایما محصول آرین پارس موتور و نسخه ایرانی فورتینگ T5 Evo است، در حالی که کی ام سی X5 توسط کرمان موتور عرضه می شود و از نظر فنی ادامه مسیر جک S5 فیس لیفت به حساب می آید.
مقایسه طراحی ظاهری لاماری ایما و KMC X5
لاماری ایما از طراحی اسپرت، تهاجمی و متمایزی بهره می برد. چراغ های روشنایی روز باریک، جلوپنجره بزرگ، سقف با شیب ملایم و چراغ های عقب به هم پیوسته، ظاهر این خودرو را جوان پسند کرده اند. رینگ های 19 اینچی نیز به جذابیت نمای جانبی ایما کمک می کنند، هرچند هزینه تعویض لاستیک و حساسیت بیشتر رینگ های بزرگ در مسیرهای ناهموار از نکات منفی آن است.
کی ام سی X5 در نمای جلو چهره ای مدرن و متفاوت دارد و چراغ های LED، جلوپنجره بزرگ و چراغ عقب سرتاسری، آن را از جک S5 متمایز می کنند. با این حال، فرم کلی بدنه و نمای جانبی همچنان ریشه های جک S5 را نشان می دهد. طراحی X5 برای خریدارانی که ظاهر آینده نگر و امکانات ظاهری مدرن را می پسندند جذاب است، اما از نظر انسجام طراحی بیرونی، لاماری ایما شخصیت یکدست تری دارد. انتخاب برنده در این بخش تا حد زیادی سلیقه ای است، ولی ایما معمولا ظاهر اسپرت تر و خاص تری ارائه می کند.
مقایسه فضای کابین و کاربرد خانوادگی
کابین لاماری ایما با نمایشگرهای دیجیتال پیوسته، فرمان D-Cut، دسته دنده الکترونیکی و دریچه های تهویه دایره ای، حس مدرن تری دارد. فاصله محوری 2715 میلی متر باعث شده فضای ردیف عقب برای استفاده خانوادگی مناسب باشد و صندوق عقب 480 لیتری نیز برای سفرهای معمول کافی است. کیفیت متریال در حد خودروهای اقتصادی چینی ارزیابی می شود و نباید انتظار کیفیت محصولات لوکس را از آن داشت.
کی ام سی X5 فاصله محوری 2660 میلی متر و صندوق عقب 485 لیتری دارد. فضای کابین برای 5 سرنشین مناسب است و طراحی داشبورد آن با نمایشگر مرکزی بزرگ، کلاستر دیجیتال و کنسول میانی کاربردی، حس مدرنی ایجاد می کند. از نظر ظرفیت بار، X5 اندکی برتری دارد، اما فضای پای سرنشینان عقب در لاماری ایما به دلیل فاصله محوری بیشتر، کمی بهتر است.
مقایسه مشخصات فنی و عملکرد رانندگی
لاماری ایما به موتور 1.5 لیتری چهار سیلندر توربوشارژ با تزریق مستقیم سوخت مجهز است. این پیشرانه 195 اسب بخار قدرت و 285 نیوتن متر گشتاور تولید می کند و نیروی آن از طریق گیربکس 7 سرعته دوکلاچه تر به چرخ های جلو منتقل می شود. شتاب اعلامی صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت حدود 9.5 ثانیه و مصرف سوخت ترکیبی اعلامی حدود 6.6 لیتر در 100 کیلومتر است. عملکرد فنی ایما در شتاب گیری، سبقت و مسیرهای شیب دار یکی از نقاط قوت اصلی آن محسوب می شود.
کی ام سی X5 نیز از موتور 1.5 لیتری توربوشارژ با تزریق مستقیم سوخت استفاده می کند، اما قدرت آن 172 اسب بخار و گشتاور آن 280 نیوتن متر است. گیربکس 6 سرعته دوکلاچه، نیروی موتور را به محور جلو منتقل می کند. شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت X5 در منابع مختلف حدود 11 ثانیه و مصرف سوخت ترکیبی آن حدود 7.9 لیتر در 100 کیلومتر اعلام شده است. در نتیجه، لاماری ایما از نظر قدرت، شتاب و مصرف سوخت رسمی برتری دارد، در حالی که X5 به دلیل استفاده از پیشرانه و مجموعه فنی شناخته شده خانواده S5، برای برخی خریداران از نظر سابقه فنی و تامین قطعه اطمینان بیشتری ایجاد می کند.
مقایسه سیستم تعلیق و کیفیت سواری
هر دو خودرو در محور جلو از سیستم مک فرسون استفاده می کنند، اما تفاوت مهم در محور عقب دیده می شود. لاماری ایما به سیستم تعلیق مستقل چند اتصالی مجهز است که در عبور از پیچ ها، مسیرهای ناهموار و سرعت های بالاتر، پایداری و نرمی بهتری ایجاد می کند. سیستم تعلیق عقب کی ام سی X5 از نوع نیمه مستقل است و ساختار ساده تری دارد. این سیستم معمولا هزینه نگهداری پایین تری دارد، اما از نظر کیفیت سواری و کنترل بدنه به پای مولتی لینک ایما نمی رسد. هر دو خودرو برای رانندگی شهری و جاده ای مناسب هستند و نباید از آنها انتظار قابلیت آفرود جدی داشت.
مقایسه امکانات رفاهی و ایمنی
کی ام سی X5 در نسخه رایج خود امکاناتی مانند نمایشگر مرکزی 12.8 اینچی، کلاستر دیجیتال 7 اینچی، دوربین 360 درجه، سانروف پانوراما، صندلی راننده برقی با حافظه، گرمکن صندلی راننده، کروز کنترل، ترمز پارک برقی، اتوهلد، سنسور باران، سنسور نور، کنترل پایداری، کنترل کشش، پایش فشار باد تایرها و سیستم ورود و استارت بدون کلید دارد. سیستم صوتی 10 بلندگو به همراه ساب ووفر نیز از نقاط قوت این خودرو است. طبق مشخصات رسمی کرمان موتور، نسخه فعلی X5 به 4 کیسه هوا مجهز است؛ بنابراین بررسی دقیق تیپ و تجهیزات خودرو هنگام خرید اهمیت دارد.
لاماری ایما نیز به امکاناتی مانند سقف پانوراما، تهویه مطبوع اتوماتیک، کروز کنترل، ترمز پارک برقی، اتوهلد، کنترل پایداری، کنترل کشش، کنترل حرکت در سربالایی و سرازیری، پایش فشار باد تایرها، دوربین عقب، دوربین ثبت وقایع، کول باکس، صندلی راننده برقی و نمایشگرهای دیجیتال مجهز است. در برخی نسخه ها و مدل های به روز، امکاناتی مانند دوربین 360 درجه، هشدار نقطه کور و گرمکن صندلی نیز ارائه شده است. ایما در نسخه های رایج با 6 کیسه هوا شناخته می شود، اما امکانات دقیق باید با کاتالوگ خودرو و سال تولید تطبیق داده شود.
از نظر تجهیزات رفاهی، کی ام سی X5 معمولا نمایشگر بزرگ تر و دوربین 360 درجه را به صورت کامل تر ارائه می کند، اما لاماری ایما در بخش قوای محرکه، طراحی کابین و تعداد کیسه های هوا در نسخه رایج، شرایط رقابتی تری دارد. هیچ کدام از این دو مدل را نباید دارای امکانات کامل رانندگی خودکار یا سامانه های پیشرفته کمک راننده دانست.
مقایسه هزینه نگهداری و خدمات پس از فروش
هر دو خودرو به موتور توربوشارژ و سیستم تزریق مستقیم سوخت مجهز هستند؛ بنابراین کیفیت بنزین، تعویض منظم روغن و استفاده از قطعات استاندارد در طول عمر موتور و گیربکس اهمیت زیادی دارد. گیربکس های دوکلاچه تر در ترافیک سنگین می توانند به سرویس دقیق و رانندگی صحیح نیاز داشته باشند و هزینه تعمیر آنها در صورت بی توجهی بالا خواهد بود.
کی ام سی X5 از مزیت سابقه طولانی تر خانواده جک S5 در ایران برخوردار است و شبکه کرمان موتور برای بسیاری از خریداران شناخته شده تر است. لاماری ایما نیز از پشتیبانی آرین پارس موتور و بازار قطعات رو به رشد بهره می برد، اما در بعضی شهرها ممکن است گستردگی خدمات آن به اندازه شبکه کرمان موتور نباشد. پیش از خرید، فاصله محل سکونت تا نمایندگی مجاز، موجودی قطعات مصرفی و هزینه بیمه و لاستیک را بررسی کنید.
مزایا و معایب لاماری ایما
مهم ترین مزایای لاماری ایما شامل طراحی جذاب، موتور قدرتمند، شتاب بهتر، گیربکس 7 سرعته دوکلاچه تر، سیستم تعلیق عقب مولتی لینک، کابین مدرن و مصرف سوخت ترکیبی پایین تر است. در مقابل، حساسیت موتور GDI به کیفیت سوخت، نبود برخی امکانات در نسخه های پایه، هزینه احتمالی بالای قطعات توربو و گیربکس و نبود سامانه های پیشرفته کمک راننده از نقاط ضعف آن محسوب می شود.
مزایا و معایب کی ام سی X5
کی ام سی X5 از مزایایی مانند شبکه خدمات پس از فروش شناخته شده، کابین جادار، صندوق عقب بزرگ، نمایشگر 12.8 اینچی، دوربین 360 درجه، امکانات رفاهی مناسب و سابقه فنی خانواده جک S5 برخوردار است. در مقابل، قدرت و شتاب کمتر از لاماری ایما، مصرف سوخت بالاتر، سیستم تعلیق عقب نیمه مستقل و طراحی جانبی نزدیک به نسل قبلی جک S5 را می توان از محدودیت های آن دانست.
لاماری ایما بخریم یا KMC X5؟
اگر اولویت شما شتاب، قدرت موتور، ظاهر اسپرت، سواری پایدارتر و کابین متمایز است، لاماری ایما انتخاب مناسب تری خواهد بود. این خودرو برای خریدارانی ساخته شده که تجربه رانندگی و طراحی را مهم تر از تعداد زیاد آپشن ها می دانند. اگر شبکه خدمات، دوربین 360 درجه، نمایشگر بزرگ، سابقه حضور خانواده جک S5 و کاربرد خانوادگی برای شما اهمیت بیشتری دارد، کی ام سی X5 می تواند گزینه منطقی تری باشد.
از نظر ارزش خرید، اختلاف میان این دو خودرو فقط با مقایسه قیمت روز بازار، شرایط فروش، سال تولید و وضعیت آپشن ها مشخص می شود. قیمت خودرو در ایران نوسان زیادی دارد و اعلام یک رقم ثابت برای بازار یا کارخانه، بدون توجه به زمان خرید، می تواند گمراه کننده باشد. در خرید نمونه کارکرده، سلامت توربو، گیربکس دوکلاچه، سیستم خنک کاری، سابقه سرویس و وضعیت بدنه اهمیت بیشتری از اختلاف جزئی در امکانات دارد.
سوالات متداول:
لاماری ایما قوی تر است یا کی ام سی X5؟
لاماری ایما با 195 اسب بخار قدرت و 285 نیوتن متر گشتاور، از کی ام سی X5 با 172 اسب بخار قدرت و 280 نیوتن متر گشتاور قوی تر است و شتاب بهتری ارائه می کند.
مصرف سوخت لاماری ایما و KMC X5 چقدر است؟
مصرف سوخت ترکیبی اعلامی لاماری ایما حدود 6.6 لیتر در 100 کیلومتر و مصرف سوخت ترکیبی اعلامی کی ام سی X5 حدود 7.9 لیتر در 100 کیلومتر است. مصرف واقعی به ترافیک، کیفیت سوخت، سبک رانندگی و وضعیت خودرو بستگی دارد.
کدام خودرو کابین جادارتری دارد؟
هر دو خودرو برای 5 سرنشین مناسب هستند، اما لاماری ایما به دلیل فاصله محوری 2715 میلی متر، فضای پای بیشتری در ردیف عقب دارد. کی ام سی X5 نیز با صندوق عقب حدود 485 لیتری، اندکی ظرفیت بار بیشتری ارائه می کند.
کدام خودرو امکانات بیشتری دارد؟
کی ام سی X5 در نسخه رایج با دوربین 360 درجه، نمایشگر 12.8 اینچی و سیستم صوتی پرقدرت، در برخی بخش های رفاهی برتری دارد. لاماری ایما نیز در نسخه های مختلف به امکاناتی مانند دوربین ثبت وقایع، کول باکس و 6 کیسه هوا مجهز است، اما تجهیزات دقیق باید بر اساس تیپ و سال تولید بررسی شود.
آیا لاماری ایما و KMC X5 برای آفرود مناسب هستند؟
خیر. هر دو خودرو دیفرانسیل جلو هستند و برای استفاده شهری، جاده ای و مسیرهای معمولی طراحی شده اند. ارتفاع مناسب از سطح زمین به معنی برخورداری از قابلیت آفرود حرفه ای نیست.
خرید لاماری ایما بهتر است یا کی ام سی X5؟
برای عملکرد فنی، طراحی اسپرت و کیفیت سواری، لاماری ایما انتخاب برتر است. برای دسترسی به شبکه خدمات شناخته شده، امکاناتی مانند دوربین 360 درجه و فضای بار کمی بیشتر، کی ام سی X5 انتخاب متعادل تری محسوب می شود.
جمع بندی نهایی
لاماری ایما و کی ام سی X5 هر دو کراس اوورهای قابل قبول بازار ایران هستند، اما شخصیت متفاوتی دارند. لاماری ایما با موتور قوی تر، شتاب بهتر، سیستم تعلیق عقب مولتی لینک و طراحی متمایز، گزینه مناسب تری برای خریدار علاقه مند به رانندگی و ظاهر اسپرت است. کی ام سی X5 با خدمات پس از فروش شناخته شده، امکانات رفاهی کاربردی، صندوق عقب بزرگ و سابقه فنی خانواده جک S5، انتخابی منطقی برای استفاده خانوادگی و شهری به شمار می رود. انتخاب نهایی باید بر اساس قیمت روز، تیپ دقیق، وضعیت خدمات در شهر محل سکونت و اولویت های واقعی خریدار انجام شود.