مقایسه MVM X55 Pro و هایما 8S؛ کدام کراس اوور برای خرید در ایران مناسب تر است
در این مقاله، MVM X55 Pro بر مبنای نسخه رایج X55 Pro IE و هایما 8S بر اساس نسخه عرضه شده توسط ایران خودرو مقایسه می شوند. هر دو خودرو در گروه کراس اوورهای چینی بازار ایران قرار دارند، اما رویکرد متفاوتی دارند؛ X55 Pro خودرویی جمع و جورتر، کم مصرف تر و مناسب استفاده شهری است، در حالی که هایما 8S با ابعاد بزرگ تر، موتور قدرتمندتر و تجهیزات ایمنی کامل تر، انتخابی جدی تر برای خانواده ها و رانندگی جاده ای محسوب می شود.
مقایسه طراحی و ابعاد بدنه
MVM X55 Pro با طول 4318 میلی متر، عرض 1830 میلی متر، ارتفاع 1662 میلی متر و فاصله محوری 2610 میلی متر، ابعاد متناسبی برای تردد در شهر دارد. طراحی این خودرو مدرن و جوان پسند است و به دلیل ابعاد جمع و جورتر، پارک کردن و عبور از خیابان های شلوغ را ساده تر می کند. هایما 8S در ابعاد بدنه و فاصله محوری، خودروی بزرگ تری است و فاصله محوری آن حدود 2700 میلی متر اعلام شده است. این اختلاف در فضای کابین، فاصله ردیف دوم و حس سواری جاده ای بیشتر دیده می شود. طراحی هایما 8S ظاهر عضلانی تر و ابهت بیشتری دارد، اما شعاع گردش و ابعاد بزرگ تر آن در محیط های شهری پرترافیک می تواند کمی محدودیت ایجاد کند.
مقایسه موتور و عملکرد فنی
MVM X55 Pro به موتور 4 سیلندر 1.5 لیتری توربوشارژ مجهز است که 156 اسب بخار قدرت و 230 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. شتاب رسمی یا اعلامی این نسخه حدود 10.5 ثانیه و حداکثر سرعت آن 190 کیلومتر بر ساعت است. این ارقام برای استفاده روزمره، سفرهای خانوادگی و رانندگی شهری مناسب هستند، اما در سبقت های جاده ای یا زمان تکمیل ظرفیت سرنشینان، عملکرد آن در سطح هایما 8S قرار نمی گیرد.
هایما 8S از موتور 1.6 لیتری توربوشارژ با تزریق مستقیم سوخت استفاده می کند. خروجی این پیشرانه 192 اسب بخار و 293 نیوتن متر گشتاور است و شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت آن حدود 7.8 ثانیه اعلام شده است. بنابراین هایما 8S از نظر شتاب گیری، کشش در سربالایی و توانایی سبقت، برتری محسوسی نسبت به MVM X55 Pro دارد. البته موتور توربوشارژ تزریق مستقیم هایما به کیفیت بنزین و سرویس منظم حساس تر است و هزینه نگهداری آن می تواند بیشتر باشد.
تفاوت گیربکس و تجربه رانندگی
MVM X55 Pro از گیربکس اتوماتیک CVT با 9 دنده مصنوعی استفاده می کند. این گیربکس در حرکت های آرام و ترافیک عملکرد نرم و اقتصادی دارد، اما هنگام شتاب گیری ناگهانی ممکن است صدای موتور افزایش پیدا کند و حس انتقال قدرت آن به اندازه گیربکس های AT سنتی مستقیم نباشد. هایما 8S به گیربکس اتوماتیک 6 سرعته AT مجهز است. این گیربکس در شتاب گیری و انتقال قدرت حس طبیعی تری ایجاد می کند و برای موتور پرقدرت هایما هماهنگی مناسبی دارد. در مقابل، مصرف سوخت و هزینه احتمالی نگهداری هایما 8S معمولا بالاتر از X55 Pro خواهد بود.
مقایسه مصرف سوخت و هزینه استفاده
مصرف ترکیبی اعلامی MVM X55 Pro IE حدود 6.5 لیتر در 100 کیلومتر است و باک 51 لیتری دارد. این مقدار برای یک کراس اوور توربوشارژ شهری مناسب است، هرچند در ترافیک سنگین، استفاده از کولر و رانندگی پرشتاب مصرف واقعی افزایش پیدا می کند. برای هایما 8S اعداد اعلامی منابع مختلف حدود 7 تا 7.2 لیتر در 100 کیلومتر است، اما به دلیل قدرت بالاتر موتور، وزن بیشتر و گیربکس 6 سرعته، مصرف واقعی آن در شهر معمولا بیشتر از X55 Pro خواهد بود. در نتیجه، X55 Pro برای خریدار حساس به هزینه سوخت گزینه اقتصادی تری است و هایما 8S در برابر مصرف بیشتر، عملکرد فنی قوی تری ارائه می دهد.
مقایسه فضای کابین و راحتی سرنشینان
کابین MVM X55 Pro برای یک خانواده کم جمعیت مناسب است و فضای ردیف دوم و صندوق آن برای استفاده روزمره کفایت می کند. ابعاد کوچک تر بدنه، دسترسی به خودرو و استفاده شهری را آسان تر کرده است. طراحی داخلی این خودرو مدرن است و نمایشگر مرکزی، فرمان چند منظوره و امکاناتی مانند تهویه مطبوع اتوماتیک، ورود بدون کلید و صندلی های مجهز، سطح قابل قبولی از راحتی را فراهم می کنند.
هایما 8S به دلیل بدنه بزرگ تر و فاصله محوری بیشتر، فضای جادارتری در ردیف دوم دارد و برای سفرهای خانوادگی انتخاب مناسب تری است. در نسخه ایران خودرو امکاناتی مانند سقف پانوراما، صندلی برقی راننده، گرمکن صندلی سرنشین، تهویه مطبوع اتوماتیک دوگانه و شارژر بی سیم دیده می شود. کیفیت متریال و مونتاژ در هر دو خودرو کاملا هم سطح خودروهای گران قیمت تر نیست، اما هایما 8S از نظر فضای داخلی و حس یک خودروی بزرگ تر امتیاز بالاتری می گیرد.
مقایسه امکانات رفاهی و فناوری
MVM X55 Pro IE به نمایشگر مرکزی 10.2 اینچی، دوربین 360 درجه، نمایشگر 7 اینچی پشت آمپر، اتصال بلوتوث و MirrorLink، کروز کنترل، ترمز پارک برقی، اتوهلد، سنسور فشار باد تایر و چراغ های LED مجهز است. این مجموعه برای استفاده شهری کامل محسوب می شود، اما برخی سامانه های کمک راننده پیشرفته مانند رادار نقطه کور، هشدار برخورد از جلو و هشدار خروج از خط در مشخصات رسمی این نسخه وجود ندارند.
هایما 8S علاوه بر دوربین 360 درجه و سنسورهای پارک جلو و عقب، از امکاناتی مانند رادار نقطه کور، هشدار خروج از خط و دستیار تغییر خط بهره می برد. وجود این تجهیزات، به ویژه در رانندگی بزرگراهی و سفرهای طولانی، مزیت مهمی برای هایما 8S است. با این حال، عملکرد واقعی سامانه های کمکی به شرایط جاده، کالیبراسیون دوربین ها و کیفیت خدمات پس از فروش وابسته است و نباید آن ها را جایگزین دقت راننده دانست.
مقایسه ایمنی
MVM X55 Pro IE به 6 کیسه هوا، سیستم کنترل پایداری، کنترل کشش، کنترل حرکت در سربالایی، ترمز ضدقفل ABS، توزیع نیروی ترمز EBD و سیستم کمکی ترمز مجهز است. دوربین 360 درجه نیز در پارک کردن و کنترل اطراف خودرو کمک می کند. با وجود این، نبود برخی رادارهای پیشرفته باعث می شود سطح کمک های فعال آن از هایما 8S پایین تر باشد.
هایما 8S نیز 6 کیسه هوا شامل کیسه های هوای جلو، جانبی و پرده ای دارد و از ABS، EBD، BAS، کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل کشش، ترمز پارک برقی و اتوهلد استفاده می کند. وجود رادار نقطه کور، هشدار خروج از خط، دستیار تغییر خط و دوربین 360 درجه، کفه ایمنی و آسودگی این خودرو را سنگین تر می کند. بر اساس تجهیزات اعلام شده، هایما 8S در بخش ایمنی فعال برتری مشخصی نسبت به X55 Pro دارد.
مقایسه خدمات، بازار و ارزش خرید
MVM X55 Pro محصولی از خانواده چری و مدیران خودرو است و به دلیل حضور قدیمی تر این مجموعه در بازار ایران، در بسیاری از شهرها دسترسی مناسبی به قطعات مصرفی و تعمیرکاران تخصصی دارد. مزیت مهم آن ابعاد مناسب، مصرف سوخت پایین تر، امکانات قابل قبول و هزینه استفاده منطقی تر است. خریدار باید پیش از خرید، وضعیت گارانتی، سابقه سرویس توربو و سلامت گیربکس CVT را بررسی کند.
هایما 8S توسط ایران خودرو عرضه شده و از نظر قدرت موتور، ابعاد کابین، تجهیزات ایمنی و توانایی سفر، محصول کامل تری به شمار می رود. در مقابل، وزن بیشتر، موتور حساس تر، مصرف بالاتر و هزینه احتمالی قطعات فنی از نکاتی هستند که باید در بودجه مالکیت لحاظ شوند. وضعیت قیمت بازار و اختلاف قیمت نسخه صفر و کارکرده نیز به شرایط عرضه و تقاضا وابسته است، بنابراین مقایسه ارزش خرید باید بر اساس قیمت روز و سلامت هر نمونه انجام شود.
سوالات متداول:
آیا هایما 8S از MVM X55 Pro سریع تر است؟
بله. هایما 8S با 192 اسب بخار قدرت، 293 نیوتن متر گشتاور و شتاب حدود 7.8 ثانیه، عملکرد سریع تری از X55 Pro با 156 اسب بخار قدرت، 230 نیوتن متر گشتاور و شتاب حدود 10.5 ثانیه دارد.
کدام خودرو برای استفاده شهری مناسب تر است؟
MVM X55 Pro به دلیل ابعاد جمع و جورتر، مصرف سوخت پایین تر، شعاع استفاده شهری مناسب و گیربکس CVT نرم، برای تردد روزانه در شهر انتخاب منطقی تری است.
کدام خودرو امکانات ایمنی بیشتری دارد؟
هایما 8S به دلیل برخورداری از رادار نقطه کور، هشدار خروج از خط، دستیار تغییر خط و دوربین 360 درجه، در بخش ایمنی فعال امکانات بیشتری دارد. هر دو خودرو به 6 کیسه هوا و سامانه کنترل پایداری مجهز هستند.
کدام خودرو برای سفرهای خانوادگی بهتر است؟
هایما 8S به دلیل کابین جادارتر، فاصله محوری بیشتر، موتور قدرتمندتر و پایداری مناسب تر در مسیرهای بین شهری، انتخاب بهتری برای سفرهای خانوادگی است.
آیا MVM X55 Pro کم مصرف تر از هایما 8S است؟
بله. مصرف ترکیبی اعلامی X55 Pro IE حدود 6.5 لیتر در 100 کیلومتر است، در حالی که مصرف اعلامی هایما 8S معمولا حدود 7 تا 7.2 لیتر در 100 کیلومتر گزارش می شود. مصرف واقعی هر دو خودرو به سبک رانندگی، ترافیک، کیفیت سوخت و وضعیت فنی بستگی دارد.
برای خرید کارکرده کدام خودرو ریسک کمتری دارد؟
پاسخ به شرایط هر نمونه وابسته است، اما بررسی سابقه سرویس، سلامت گیربکس، عملکرد توربو، وضعیت بدنه، خطاهای سامانه های برقی و اعتبار گارانتی از نام خودرو مهم تر است. X55 Pro معمولا هزینه استفاده اقتصادی تری دارد و هایما 8S در صورت نگهداری صحیح، توان فنی بالاتری ارائه می دهد.
جمع بندی نهایی
MVM X55 Pro برای خریدارانی مناسب است که خودرویی شهری، کم مصرف، مجهز و نسبتا اقتصادی می خواهند و اولویت آن ها سهولت استفاده و هزینه نگهداری کنترل شده است. هایما 8S برای افرادی انتخاب مناسب تری است که شتاب، قدرت موتور، فضای کابین، امکانات ایمنی فعال و توانایی سفر را در اولویت قرار می دهند. در یک جمع بندی بی طرفانه، X55 Pro انتخاب منطقی تر برای شهر و هزینه مالکیت پایین تر است، اما هایما 8S از نظر عملکرد، فضا و تجهیزات ایمنی، محصول کامل تر و توانمندتری محسوب می شود.