مقایسه AMD Ryzen AI Max 390 و AMD Ryzen AI Max 385

محصول:

AMD Ryzen AI Max 390

AMD Ryzen AI Max 385

مدل:Ryzen AI Max 390Ryzen AI Max 385
سازنده:

ای ام دی (AMD)

ای ام دی (AMD)

کشور:ایالات متحده آمریکا (United States)ایالات متحده آمریکا (United States)
سال:20252025
گروه:

پردازنده (Processor)

پردازنده (Processor)

زیرگروه: پردازنده لپ تاپ (Laptop Processor) پردازنده هوش مصنوعی (AI Processor)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:91 از 10086 از 100
برنده:AMD Ryzen AI Max 390
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه AMD Ryzen AI Max 390 و AMD Ryzen AI Max 385؛ کدام پردازنده برای خرید بهتر است؟


پردازنده های AMD Ryzen AI Max 390 و AMD Ryzen AI Max 385 از خانواده Strix Halo و نسل Ryzen AI Max 300 هستند و برای لپ تاپ های حرفه ای، ورک استیشن های قابل حمل و رایانه های کوچک قدرتمند طراحی شده اند. هر دو مدل از معماری Zen 5، پردازنده گرافیکی مجتمع Radeon 8050S و واحد پردازش عصبی XDNA 2 بهره می برند؛ بنابراین برخلاف بسیاری از پردازنده های لپ تاپی، برای اجرای بازی، ویرایش ویدئو، طراحی سه بعدی و برخی کاربردهای هوش مصنوعی به کارت گرافیک مجزا وابستگی کمتری دارند. تفاوت اصلی این دو مدل در تعداد هسته های پردازشی، ظرفیت حافظه کش و سطح توان عملیاتی CPU است.

مشخصات فنی AMD Ryzen AI Max 390

AMD Ryzen AI Max 390 به 12 هسته و 24 رشته پردازشی Zen 5 مجهز است. فرکانس پایه آن 3.2 گیگاهرتز و فرکانس بوست آن حداکثر 5 گیگاهرتز اعلام شده است. این مدل 12 مگابایت کش L2 و 64 مگابایت کش L3 دارد و با لیتوگرافی 4 نانومتری تولید می شود. توان پیش فرض پردازنده 55 وات است، اما سازندگان سیستم می توانند محدوده توان قابل تنظیم 45 تا 120 وات را با توجه به طراحی خنک کننده و هدف دستگاه انتخاب کنند.

مشخصات فنی AMD Ryzen AI Max 385

AMD Ryzen AI Max 385 دارای 8 هسته و 16 رشته Zen 5 است و با فرکانس پایه 3.6 گیگاهرتز تا فرکانس بوست 5 گیگاهرتز کار می کند. این پردازنده 8 مگابایت کش L2 و 32 مگابایت کش L3 دارد و مانند مدل 390 با فناوری ساخت 4 نانومتری تولید شده است. توان پیش فرض آن نیز 55 وات و محدوده توان قابل تنظیم آن 45 تا 120 وات است. فرکانس پایه بالاتر در مدل 385 بیشتر برای بارهای سبک و تک رشته ای اهمیت دارد، اما در کارهای چند رشته ای تعداد هسته بیشتر مدل 390 تاثیر محسوسی ایجاد می کند.

مقایسه قدرت پردازشی و عملکرد روزمره

Ryzen AI Max 390 از نظر تعداد هسته و رشته پردازشی 50 درصد برتری اسمی نسبت به Ryzen AI Max 385 دارد و دو برابر کش L3 ارائه می کند. این مزیت در رندرگیری، کامپایل نرم افزار، فشرده سازی فایل، اجرای ماشین مجازی، تدوین ویدئو و پردازش های طولانی مدت کاملا قابل توجه است. در نتایج تجمیعی برخی پایگاه های بنچمارک، مدل 390 حدود 24 درصد سریع تر از مدل 385 ارزیابی شده است؛ البته این اختلاف به توان مصرفی، سیستم خنک کننده، حافظه و تنظیمات سازنده لپ تاپ وابسته است و در همه دستگاه ها یکسان نخواهد بود.

در استفاده های عمومی مانند وب گردی، تماشای ویدئو، کارهای اداری و اجرای برنامه های معمول، هر دو پردازنده سرعت بسیار بالایی دارند و تفاوت میان آنها کمتر احساس می شود. مدل 385 به دلیل داشتن فرکانس پایه 3.6 گیگاهرتز می تواند در برخی بارهای سبک عملکردی نزدیک به مدل 390 داشته باشد، اما در اجرای همزمان چند برنامه سنگین، Ryzen AI Max 390 انتخاب قدرتمندتری است.

مقایسه گرافیک مجتمع Radeon 8050S

هر دو پردازنده از Radeon 8050S با 32 واحد محاسباتی معماری RDNA 3.5 و فرکانس گرافیکی حداکثر حدود 2800 مگاهرتز استفاده می کنند. به همین دلیل، تفاوت گرافیکی میان Ryzen AI Max 390 و Ryzen AI Max 385 روی کاغذ کمتر از تفاوت CPU آنها است. عملکرد واقعی گرافیک به ظرفیت و سرعت حافظه LPDDR5x، میزان توان اختصاص داده شده به تراشه و کیفیت خنک کننده بستگی دارد.

Radeon 8050S برای بازی در وضوح 1080p، اجرای بسیاری از عناوین رقابتی با تنظیمات بالا و کارهای گرافیکی نیمه حرفه ای توان مناسبی دارد. با این حال، این گرافیک همچنان از حافظه سیستم به صورت اشتراکی استفاده می کند و در بازی های سنگین AAA یا پروژه های سه بعدی حرفه ای نباید آن را جایگزین کامل کارت گرافیک مجزا دانست. برای کاربرانی که به قدرت گرافیکی مشابه نیاز دارند، انتخاب لپ تاپ مجهز به Ryzen AI Max 390 یا 385 بیشتر بر اساس قیمت، توان تنظیم شده و طراحی دستگاه انجام می شود تا تفاوت نام مدل پردازنده.

هوش مصنوعی، حافظه و امکانات ارتباطی

هر دو مدل به NPU مبتنی بر XDNA 2 با توان حداکثر 50 TOPS مجهز هستند و از قابلیت های هوش مصنوعی روی دستگاه پشتیبانی می کنند. این واحد برای وظایفی مانند افکت های ویدئویی، حذف نویز، پردازش تصویر، قابلیت های دستیار هوشمند و برخی مدل های هوش مصنوعی کم مصرف کاربرد دارد. بنابراین از نظر توان NPU، برتری مشخصی میان Ryzen AI Max 390 و Ryzen AI Max 385 وجود ندارد و تفاوت اصلی به قدرت CPU و شرایط اجرای نرم افزار برمی گردد.

هر دو پردازنده از حافظه LPDDR5x-8000 تا ظرفیت حداکثر 128 گیگابایت، PCIe 4.0 و دو درگاه USB 4 با سرعت 40 گیگابیت بر ثانیه پشتیبانی می کنند. این حافظه معمولا روی برد لحیم می شود و در بسیاری از لپ تاپ ها امکان ارتقای آن پس از خرید وجود ندارد. به همین دلیل، انتخاب ظرفیت RAM در زمان خرید اهمیت زیادی دارد؛ به ویژه برای تدوین ویدئو، مدل سازی سه بعدی، اجرای ماشین مجازی و استفاده از مدل های هوش مصنوعی.

مصرف انرژی و اهمیت طراحی لپ تاپ

عدد 55 وات برای هر دو مدل به معنای عملکرد یکسان در تمام لپ تاپ ها نیست. سازنده می تواند توان پردازنده را در بازه 45 تا 120 وات تنظیم کند و همین موضوع روی سرعت، دما، صدای فن و عمر باتری اثر می گذارد. یک لپ تاپ باریک با Ryzen AI Max 390 ممکن است در بار طولانی به دلیل محدودیت حرارتی، فاصله کمتری با مدل 385 داشته باشد؛ در مقابل، یک ورک استیشن با خنک کننده قوی می تواند توان واقعی مدل 390 را بهتر حفظ کند.

Ryzen AI Max 390 برای چه کسانی مناسب است؟

Ryzen AI Max 390 انتخاب مناسب تری برای کاربران حرفه ای، برنامه نویسان، تولیدکنندگان محتوا، تدوینگران، مهندسان، طراحان سه بعدی و کسانی است که اجرای همزمان چند برنامه سنگین برای آنها اهمیت دارد. 12 هسته، 24 رشته و 64 مگابایت کش L3 در چنین کاربردهایی ارزش پرداخت هزینه بیشتر را دارد. این مدل همچنین برای استفاده طولانی مدت و چند ساله، حاشیه عملکرد بیشتری فراهم می کند.

Ryzen AI Max 385 برای چه کسانی مناسب است؟

Ryzen AI Max 385 برای خریدارانی مناسب است که به یک رایانه جمع و جور یا لپ تاپ قدرتمند برای کارهای روزمره، برنامه نویسی، بازی، ویرایش عکس، تولید محتوای سبک و استفاده های نیمه حرفه ای نیاز دارند. این مدل همان معماری جدید، همان Radeon 8050S و همان NPU مدل 390 را ارائه می کند و در صورتی که اختلاف قیمت آن با مدل 390 قابل توجه باشد، می تواند ارزش خرید بالاتری داشته باشد.

سوالات متداول:

تفاوت اصلی Ryzen AI Max 390 و Ryzen AI Max 385 چیست؟

تفاوت اصلی به تعداد هسته و رشته مربوط می شود. مدل 390 دارای 12 هسته و 24 رشته است، در حالی که مدل 385 از 8 هسته و 16 رشته استفاده می کند. مدل 390 همچنین کش L3 دو برابر بیشتری دارد.

آیا گرافیک Ryzen AI Max 390 از Ryzen AI Max 385 قوی تر است؟

هر دو مدل از Radeon 8050S با 32 واحد محاسباتی استفاده می کنند، بنابراین اختلاف گرافیکی آنها محدود است و بیشتر به توان مصرفی، سرعت حافظه و خنک کننده دستگاه بستگی دارد.

کدام پردازنده برای بازی بهتر است؟

هر دو مدل برای بازی 1080p عملکرد مناسبی دارند. Ryzen AI Max 390 در بازی ها یا برنامه هایی که به CPU قوی تر نیاز دارند مزیت دارد، اما در بسیاری از عناوین تفاوت گرافیکی آن با مدل 385 زیاد نیست.

آیا Ryzen AI Max 385 برای تدوین ویدئو مناسب است؟

بله، این پردازنده برای تدوین ویدئو و تولید محتوای نیمه حرفه ای مناسب است. برای پروژه های سنگین تر، خروجی های طولانی و استفاده همزمان از چند نرم افزار، Ryzen AI Max 390 به دلیل هسته ها و کش بیشتر انتخاب مطمئن تری است.

کدام مدل ارزش خرید بیشتری دارد؟

اگر اختلاف قیمت کم باشد، Ryzen AI Max 390 به دلیل قدرت پردازشی بالاتر انتخاب منطقی تری است. اگر مدل 385 با قیمت پایین تر و در دستگاهی با خنک کننده مناسب عرضه شود، برای استفاده عمومی، بازی و کارهای نیمه حرفه ای ارزش خرید بیشتری خواهد داشت.

جمع بندی نهایی

AMD Ryzen AI Max 390 از نظر قدرت پردازشی، تعداد هسته، ظرفیت کش و توان اجرای کارهای سنگین برنده این مقایسه است و برای کاربران حرفه ای انتخاب بهتری محسوب می شود. AMD Ryzen AI Max 385 بخش مهمی از قابلیت های آن، از جمله معماری Zen 5، گرافیک Radeon 8050S و NPU 50 TOPS را با هزینه احتمالی کمتر ارائه می دهد. در بازار ایران، علاوه بر مدل پردازنده، قیمت نهایی، ظرفیت RAM، کیفیت خنک کننده، نوع نمایشگر، ظرفیت باتری و خدمات پس از فروش باید در تصمیم خرید بررسی شود. برای بیشترین قدرت و استفاده طولانی مدت، Ryzen AI Max 390 پیشنهاد می شود و برای خرید اقتصادی تر با عملکرد قدرتمند، Ryzen AI Max 385 گزینه متعادل تری است.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت AMD Ryzen AI Max 390 و AMD Ryzen AI Max 385
ویژگیAMD Ryzen AI Max 390AMD Ryzen AI Max 385
خانوادهRyzen AI Max 300 SeriesRyzen AI Max 300 Series
نام رمزStrix HaloStrix Halo
کاربریلپ تاپ و دسکتاپلپ تاپ و دسکتاپ
معماری پردازندهZen 5Zen 5
تعداد هسته128
تعداد رشته2416
فرکانس پایه3.2 GHz3.6 GHz
حداکثر فرکانس بوست5 GHz5 GHz
حافظه کش L212 MB8 MB
حافظه کش L364 MB32 MB
فناوری ساخت هسته های پردازندهTSMC 4nm FinFETTSMC 4nm FinFET
فناوری ساخت I/O DieTSMC 4nm FinFETTSMC 4nm FinFET
تعداد Die32
TDP پیش فرض55 W55 W
محدوده TDP قابل تنظیم45-120 W45-120 W
سوکتFP11FP11
حداکثر دمای کاری100°C100°C
اورکلاک Precision Boost Overdriveدارددارد
Curve Optimizerدارددارد
نوع حافظهLPDDR5xLPDDR5x
حداکثر ظرفیت حافظه128 GB128 GB
حداکثر سرعت حافظهLPDDR5x-8000LPDDR5x-8000
رابط حافظه256-bit256-bit
پشتیبانی از ECCنداردندارد
پشتیبانی از AMD EXPOنداردندارد
رابط PCIePCIe 4.0PCIe 4.0
تعداد مسیرهای PCIe16 مسیر کل و 16 مسیر قابل استفاده16 مسیر کل و 16 مسیر قابل استفاده
پشتیبانی NVMeBoot، RAID 0، RAID 1Boot، RAID 0، RAID 1
پردازنده گرافیکی مجتمعRadeon 8050S GraphicsRadeon 8050S Graphics
معماری گرافیکیRDNA 3.5RDNA 3.5
تعداد واحد محاسبات گرافیکی3232
فرکانس گرافیک2800 MHz2800 MHz
DirectX1212
نسخه DisplayPort2.12.1
نسخه HDMI2.12.1
حداکثر وضوح DisplayPort7680x4320 @ 60Hz7680x4320 @ 60Hz
حداکثر نرخ نوسازی DisplayPort3840x2160 @ 240Hz، 3440x1440 @ 360Hz، 2560x1440 @ 480Hz، 1920x1080 @ 600Hz3840x2160 @ 240Hz، 3440x1440 @ 360Hz، 2560x1440 @ 480Hz، 1920x1080 @ 600Hz
پردازنده هوش مصنوعیXDNA 2 NPUXDNA 2 NPU
توان NPUتا 50 TOPSتا 50 TOPS
توان کلی هوش مصنوعیتا 110 TOPSتا 106 TOPS
USB 4 با سرعت 40Gbps22
قابلیت های پردازندهAES، AMD-V، AVX512، AVX2، AVX، FMA3، MMX-plus، SHA، SSE2، SSE4.2، SSE4A، SSE4.1، SSE3، SSSE3، SSE، x86-64AES، AMD-V، AVX512، AVX2، AVX، FMA3، MMX-plus، SHA، SSE2، SSE4.2، SSE4A، SSE4.1، SSE3، SSSE3، SSE، x86-64
حفاظت NX bitدارددارد
سیستم عامل های پشتیبانی شدهWindows 11 64-bit، RHEL x86 64-bit، Ubuntu x86 64-bitWindows 11 64-bit، RHEL x86 64-bit، Ubuntu x86 64-bit
شناسه محصول Tray100-000001423100-000001424

محصولات مشابه:

  • AMD Ryzen AI Max+ 395

  • AMD Ryzen AI Max Pro 390

  • AMD Ryzen 9 HX 370

  • AMD Ryzen AI Max 390

  • AMD Ryzen AI Max Pro 385


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند AMD

ای ام دی یا AMD یکی از برندهای پیشرو آمریکایی در زمینه طراحی پردازنده، کارت گرافیک و راهکارهای محاسباتی پیشرفته است که محصولات قدرتمندی برای رایانه، بازی، سرور و هوش مصنوعی ارائه می دهد.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI