مقایسه Peugeot Pars TU5 و Tara

محصول:

Peugeot Pars TU5

Tara

مدل:TU5V4
سازنده:

ایران خودرو (Iran Khodro)

ایران خودرو (Iran Khodro)

کشور:ایران (Iran)ایران (Iran)
سال:20032020
گروه:

خودرو (Car)

خودرو (Car)

زیرگروه: خودرو سدان (Sedan Car) خودرو سدان (Sedan)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:54 از 10071 از 100
برنده:Tara
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه پژو پارس TU5 و تارا V4؛ کدام خودرو برای خرید مناسب تر است؟


پژو پارس TU5 و تارا V4 هر دو از محصولات ایران خودرو هستند، اما در دو نسل متفاوت از طراحی و تجهیزات قرار می گیرند. پژو پارس TU5 بیشتر بر سادگی فنی، فراوانی قطعات و هزینه نگهداری قابل کنترل تکیه دارد، در حالی که تارا V4 با طراحی جدیدتر، گیربکس اتوماتیک، امکانات رفاهی بیشتر و سطح ایمنی بالاتر، انتخاب مدرن تری محسوب می شود. در این مقایسه، پژو پارس با موتور TU5 و گیربکس 5 سرعته دستی و تارا V4 LX با موتور TU5P و گیربکس 6 سرعته اتوماتیک مبنا قرار گرفته اند.

مقایسه مشخصات فنی پژو پارس TU5 و تارا V4

پژو پارس TU5 به موتور 4 سیلندر 16 سوپاپ با حجم 1587 سی سی مجهز است و 105 اسب بخار قدرت و 142 نیوتن متر گشتاور تولید می کند. نیروی موتور از طریق گیربکس 5 سرعته دستی به چرخ های جلو منتقل می شود. در مقابل، تارا V4 از موتور 1.6 لیتری TU5P بهره می برد که 113 اسب بخار قدرت و 144 نیوتن متر گشتاور دارد و با یک گیربکس 6 سرعته اتوماتیک به چرخ های جلو نیرو می رساند.

اختلاف قدرت دو خودرو بسیار زیاد نیست، اما تارا V4 به دلیل گیربکس اتوماتیک و ضرایب بیشتر، در رانندگی شهری راحت تر است. پژو پارس TU5 وزن و ساختار ساده تری دارد و در استفاده معمولی عملکرد قابل قبولی ارائه می دهد، ولی در شتاب گیری و عبور از مسیرهای شیب دار، تارا معمولا حس مدرن تر و پایدارتری ایجاد می کند. شتاب صفر تا صد اعلام شده برای تارا V4 حدود 13 ثانیه است و حداکثر سرعت آن به حدود 190 کیلومتر بر ساعت می رسد.

مصرف سوخت و هزینه استفاده

مصرف سوخت ترکیبی پژو پارس TU5 بسته به مدل و شرایط فنی، حدود 7.5 تا 8.15 لیتر در هر 100 کیلومتر اعلام شده است. مصرف ترکیبی تارا V4 حدود 7.3 لیتر در هر 100 کیلومتر است. این اعداد در رانندگی واقعی با توجه به ترافیک، وضعیت لاستیک ها، کیفیت سوخت، کولر و شیوه رانندگی تغییر می کنند.

پژو پارس TU5 از نظر تعمیرات و تامین قطعات مزیت مهمی دارد. موتور TU5 سال ها در محصولات مختلف ایران خودرو استفاده شده و تعمیرکار و قطعه آن در بیشتر شهرهای ایران به آسانی پیدا می شود. تارا V4 نیز از خانواده موتور TU5P استفاده می کند، اما گیربکس اتوماتیک، سامانه های الکترونیکی بیشتر و تجهیزات پیچیده تر می توانند هزینه تعمیرات خارج از دوره گارانتی را افزایش دهند. در نتیجه، پارس برای خریدار حساس به هزینه نگهداری و تارا برای خریدار علاقه مند به راحتی رانندگی گزینه مناسب تری است.

مقایسه امکانات رفاهی

پژو پارس TU5 در نسخه های رایج خود امکاناتی مانند تهویه مطبوع، شیشه های برقی، آینه های جانبی برقی، سنسور دنده عقب و سیستم صوتی را ارائه می دهد. سطح تجهیزات این خودرو برای نیازهای پایه مناسب است، اما طراحی کابین و امکانات آن در مقایسه با خودروهای جدیدتر قدیمی به نظر می رسد.

تارا V4 امکانات کامل تری دارد و از جمله به سانروف برقی، استارت دکمه ای، صندلی راننده برقی، گرمکن صندلی های جلو، دوربین دنده عقب، نمایشگر لمسی، اتصال اندروید اتو و اپل کارپلی، کروز کنترل، محدودکننده سرعت، سنسور نور و باران، آینه الکتروکرومیک و باز شدن صندوق با سنسور حرکتی مجهز است. در نسخه V4 LX، تنظیم برقی کفی صندلی شاگرد و تنظیم گودی کمر صندلی راننده نیز در نظر گرفته شده است. از نظر امکانات رفاهی، تارا V4 با اختلاف محسوسی برتر است.

ایمنی و پایداری

پژو پارس TU5 به ترمز ضد قفل ABS و توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD مجهز است و در نسخه های رایج، دو کیسه هوای راننده و سرنشین جلو دارد. این تجهیزات برای یک خودرو قدیمی قابل قبول هستند، اما سطح حفاظت و کنترل خودرو را به استانداردهای محصولات جدید نمی رسانند.

تارا V4 علاوه بر ABS و EBD، چهار کیسه هوا، شامل کیسه های هوای جلو و جانبی، سامانه کنترل پایداری الکتریکی، کنترل حرکت در سربالایی و دوربین دنده عقب دارد. به همین دلیل، تارا V4 از نظر ایمنی فعال و غیرفعال انتخاب مطمئن تری است. وجود کنترل پایداری در رانندگی جاده ای و مسیرهای لغزنده یک مزیت جدی نسبت به پژو پارس TU5 محسوب می شود.

فضای کابین، صندوق و راحتی رانندگی

پژو پارس کابین نسبتا جاداری برای استفاده خانوادگی دارد و صندوق آن برای سفرهای معمول مناسب است. طراحی صندلی ها و داشبورد ساده است و ارگونومی کلی خودرو برای بیشتر رانندگان آشنا و قابل پیش بینی خواهد بود. با این حال، عایق بندی، کیفیت متریال و سکوت کابین آن در سطح تارا V4 قرار نمی گیرد.

تارا V4 فضای کابین مدرن تر و صندوقی با ظرفیت حدود 640 لیتر دارد. فاصله محوری بیشتر و تجهیزات رفاهی بهتر، راحتی سرنشینان را افزایش می دهد. گیربکس اتوماتیک نیز در ترافیک شهری فشار راننده را کاهش می دهد. در مقابل، هزینه خرید و نگهداری تارا بیشتر است و حساسیت آن به سرویس های دوره ای نیز اهمیت بیشتری دارد.

طراحی ظاهری و ارزش خرید

پژو پارس TU5 همچنان به دلیل ظاهر آشنا، بازار دست دوم فعال و دسترسی آسان به قطعات، طرفداران زیادی دارد. طراحی آن قدیمی است، اما همین سادگی باعث شده تعمیر و فروش آن برای بسیاری از خریداران کم دردسر باشد. تارا V4 ظاهر به روزتر، چراغ های مدرن تر و کابین امروزی تری دارد و برای خرید خودروی جدیدتر جذابیت بیشتری نشان می دهد.

اگر اولویت اصلی خریدار قیمت تمام شده پایین تر، تعمیرات ساده، قطعات فراوان و فروش آسان باشد، پژو پارس TU5 انتخاب اقتصادی تری است. اگر راحتی رانندگی، گیربکس اتوماتیک، ایمنی بالاتر، امکانات بیشتر و فضای صندوق بزرگ تر اهمیت داشته باشد، تارا V4 ارزش خرید بالاتری ارائه می کند. البته هنگام خرید نمونه کارکرده، سلامت موتور، گیربکس، بدنه، سیستم برق و سوابق سرویس باید مهم تر از نام خودرو در نظر گرفته شود.

سوالات متداول:

پژو پارس TU5 قدرتمندتر است یا تارا V4؟

تارا V4 با 113 اسب بخار قدرت، از پژو پارس TU5 با 105 اسب بخار قدرت قوی تر است. اختلاف گشتاور دو خودرو نیز اندک است، اما گیربکس 6 سرعته اتوماتیک تارا رانندگی روان تری ایجاد می کند.

مصرف سوخت کدام خودرو کمتر است؟

مصرف ترکیبی اعلام شده تارا V4 حدود 7.3 لیتر در هر 100 کیلومتر است و مصرف پژو پارس TU5 معمولا حدود 7.5 تا 8.15 لیتر در هر 100 کیلومتر گزارش می شود. مصرف واقعی به شرایط رانندگی و سلامت خودرو وابسته است.

کدام خودرو برای استفاده شهری مناسب تر است؟

تارا V4 به دلیل گیربکس اتوماتیک، دوربین دنده عقب و تجهیزات کمک راننده برای تردد شهری راحت تر است. پژو پارس TU5 هزینه نگهداری ساده تری دارد، اما استفاده از گیربکس دستی در ترافیک می تواند خسته کننده باشد.

کدام خودرو ایمنی بیشتری دارد؟

تارا V4 به دلیل داشتن 4 کیسه هوا، کنترل پایداری الکتریکی و کنترل حرکت در سربالایی، از نظر تجهیزات ایمنی برتر از پژو پارس TU5 است.

کدام خودرو برای خرید اقتصادی مناسب تر است؟

پژو پارس TU5 برای خریدارانی که هزینه خرید، تعمیرات و قطعات را در اولویت قرار می دهند، انتخاب اقتصادی تری است. تارا V4 در برابر هزینه بیشتر، امکانات، راحتی و ایمنی بالاتری ارائه می کند.

جمع بندی

پژو پارس TU5 خودرویی ساده، شناخته شده و کم هزینه برای نگهداری است و همچنان برای استفاده روزمره و خانوادگی انتخابی کاربردی محسوب می شود. تارا V4 از نظر فناوری، ایمنی، امکانات رفاهی، فضای صندوق و راحتی رانندگی یک مرحله بالاتر قرار دارد. انتخاب نهایی به بودجه و اولویت های خریدار بستگی دارد؛ پارس TU5 برای کاهش هزینه ها و تارا V4 برای تجربه رانندگی مدرن تر و مجهزتر گزینه مناسب تری است.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت Peugeot Pars TU5 و Tara
ویژگیPeugeot Pars TU5Tara V4
برندایران خودروایران خودرو
نوع بدنهسدانسدان
نوع موتورTU5TU5P
تعداد سیلندر44
تعداد سوپاپ1616
حجم موتور1587 cc1587 cc
نوع سوختبنزین بدون سرب اکتان 87 و 95بنزین
سیستم سوخت رسانیپاشش چند نقطه ایپاشش چند نقطه ای
حداکثر قدرت105 اسب بخار در 5600 rpm113 اسب بخار در 5800 rpm
حداکثر گشتاور142 نیوتن متر در 4000 rpm144 نیوتن متر در 4000 rpm
نسبت تراکم10.510.5
استاندارد آلایندگییورو 4یورو 5
نوع گیربکس5 دنده دستی BE36 دنده اتوماتیک
حالت های رانندگیندارداسپرت و برفی
محور محرکجلوجلو
حداکثر سرعت190 km/h190 km/h
شتاب 0 تا 10013.2 ثانیه13 ثانیه
مصرف سوخت شهری10.1 L/100 kmنامشخص
مصرف سوخت خارج شهری6 L/100 kmنامشخص
مصرف سوخت ترکیبی7.5 L/100 km7.5 L/100 km
طول4498 mm4519 mm
عرض1704 mm1748 mm
ارتفاع1410 mm1466 mm
فاصله محوری2669 mm2652 mm
وزن1185 kg1234 kg
حجم باک66 L50 L
حجم صندوق عقب470 L640 L
سیستم تعلیق جلومک فرسونمک فرسون
سیستم تعلیق عقبمیله پیچشیمیله پیچشی
ترمز جلودیسکی خنک شوندهدیسکی
ترمز عقبکاسه ایدیسکی
سیستم ترمزABS و EBDABS، EBD و BA
تعداد کیسه هوا24
فرمانهیدرولیکیبرقی
کنترل پایداری الکترونیکیندارددارد
کنترل کششندارددارد
کمک حرکت در سربالاییندارددارد
ترمز پارکدستیبرقی
سایز رینگ15 اینچ فولادی16 اینچ آلومینیومی
تهویه مطبوعاتوماتیکدیجیتال
نمایشگر مرکزیرادیو پخش7 اینچ لمسی
دوربین عقبندارددارد
سنسور پارک عقبدارددارد
کروز کنترلندارددارد
چراغ روشنایی روزندارددارد
چراغ مه شکنجلو و عقبجلو و عقب
آینه های جانبیبرقی تاشونده با راهنمابرقی تاشونده
صندلی رانندهتنظیم برقی پشتی6 حالته برقی
گرمکن صندلینداردجلو
استارت دکمه ایندارددارد
سنسور بارانندارددارد
سیستم پایش فشار باد تایرندارددارد
ایزوفیکسندارددارد

محصولات مشابه:

  • Peugeot 405 GLX

  • Samand LX

  • Dena

  • Peugeot 301

  • Shahin G

  • Dena Plus


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند Iran Khodro

ایران خودرو (IKCO) بزرگ ترین خودروساز ایران است که از سال 1962 فعالیت خود را آغاز کرده و در زمینه طراحی، تولید و عرضه خودروهای سواری، تجاری و خدمات پس از فروش فعالیت می کند.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI