مقایسه POCO X7 Pro و POCO F7

محصول:

POCO X7 Pro

POCO F7

مدل:X7 ProF7
سازنده:

شیائومی (Xiaomi)

شیائومی (Xiaomi)

کشور:چین (China)چین (China)
سال:20252024
گروه:

گوشی موبایل (Phone)

گوشی موبایل (Phone)

زیرگروه: گوشی اندرویدی (Android Phone) گوشی هوشمند (Smartphone)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:86 از 10090 از 100
برنده:POCO F7
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه POCO X7 Pro و POCO F7؛ کدام گوشی شیائومی ارزش خرید بیشتری دارد؟


در مقایسه POCO X7 Pro و POCO F7 با دو گوشی قدرتمند از شیائومی روبه رو هستیم که تمرکز اصلی آنها روی عملکرد سخت افزاری، نمایشگر سریع و شارژدهی مناسب است. POCO X7 Pro در ابتدای سال 2025 معرفی شد و با تراشه Dimensity 8400 Ultra یکی از بهترین گزینه های اقتصادی برای بازی و استفاده سنگین محسوب می شود. POCO F7 که در ژوئن 2025 عرضه شده، با تراشه Snapdragon 8s Gen 4، نمایشگر بزرگ تر، بدنه مقاوم تر و باتری پرظرفیت تر، جایگاه بالاتری در میان گوشی های قدرتمند میان رده دارد. انتخاب میان این دو مدل بیشتر به بودجه، اندازه مطلوب گوشی و میزان اهمیت عملکرد گرافیکی بستگی دارد.

مقایسه طراحی و کیفیت ساخت POCO X7 Pro و POCO F7

POCO F7 از نظر طراحی محصولی پریمیوم تر است. این گوشی به پنل پشتی شیشه ای، فریم آلومینیومی و پوشش محافظ Gorilla Glass 7i در قسمت جلو مجهز شده و وزن آن حدود 215.7 گرم است. در مقابل، POCO X7 Pro در نسخه پلاستیکی حدود 195 گرم و در نسخه با پوشش PU حدود 198 گرم وزن دارد. بنابراین X7 Pro سبک تر و خوش دست تر است، اما F7 حس استحکام و کیفیت ساخت بالاتری منتقل می کند. هر دو گوشی از گواهی IP68 برای مقاومت در برابر گرد و غبار و آب بهره می برند، با این حال استفاده از آنها در آب یا شرایط پرخطر همچنان توصیه نمی شود.

نمایشگر؛ برتری اندازه با POCO F7

POCO F7 به نمایشگر AMOLED بزرگ 6.83 اینچی با وضوح 2772 در 1280 پیکسل، نرخ نوسازی 120 هرتز، پشتیبانی از Dolby Vision و HDR10+ مجهز است. این صفحه نمایش برای تماشای فیلم، مطالعه و اجرای بازی فضای بیشتری فراهم می کند و روشنایی اوج آن به 3200 نیت می رسد. POCO X7 Pro نمایشگر AMOLED کوچک تر 6.67 اینچی با وضوح 2712 در 1220 پیکسل و نرخ نوسازی 120 هرتز دارد. کیفیت تصویر هر دو مدل بسیار خوب است و تراکم پیکسلی آنها تقریبا مشابه باقی می ماند، اما F7 به دلیل روشنایی HBM بالاتر و ابعاد بزرگ تر در فضای باز و استفاده چندرسانه ای مزیت دارد. از سوی دیگر، ابعاد جمع و جور تر X7 Pro برای کاربرانی که کنترل راحت تر با یک دست را ترجیح می دهند، مناسب تر است.

مقایسه قدرت پردازشی و عملکرد در بازی

تراشه Snapdragon 8s Gen 4 در POCO F7 از نظر قدرت پردازشی و گرافیکی یک سطح بالاتر از Dimensity 8400 Ultra در POCO X7 Pro قرار می گیرد. F7 در اجرای بازی های سنگین، پردازش های طولانی، ویرایش ویدئو و استفاده همزمان از چند برنامه عملکرد قدرتمندتری ارائه می دهد و پردازنده گرافیکی Adreno 825 آن در بسیاری از بازی ها سازگاری و توان بیشتری دارد. POCO X7 Pro نیز با تراشه 4 نانومتری Dimensity 8400 Ultra، پردازنده ای بسیار سریع و کم مصرف دارد و می تواند اکثر بازی های روز را با تنظیمات گرافیکی بالا اجرا کند. اختلاف عملکرد در استفاده روزمره برای بسیاری از کاربران محسوس نیست، اما گیمرهای حرفه ای و افرادی که چند سال استفاده سنگین دارند، از قدرت بیشتر POCO F7 بهره بیشتری می برند.

حافظه داخلی و سرعت ذخیره سازی

POCO X7 Pro در نسخه های 8 گیگابایت رم با 256 گیگابایت حافظه، 12 گیگابایت رم با 256 گیگابایت حافظه و 12 گیگابایت رم با 512 گیگابایت حافظه عرضه می شود. POCO F7 در نسخه های 12 گیگابایت رم با 256 گیگابایت حافظه و 12 گیگابایت رم با 512 گیگابایت حافظه در دسترس است. هر دو گوشی از حافظه رم LPDDR5X استفاده می کنند، اما F7 به حافظه سریع تر UFS 4.1 مجهز شده است؛ در حالی که X7 Pro از UFS 4.0 بهره می برد. نبود درگاه کارت حافظه در هر دو مدل باعث می شود انتخاب ظرفیت 512 گیگابایت برای کاربران پرمصرف منطقی تر باشد.

مقایسه دوربین POCO X7 Pro و POCO F7

روی کاغذ، دوربین اصلی هر دو گوشی بسیار شبیه است. هر دو از دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی با لرزشگیر اپتیکال، گشودگی دیافراگم f/1.5 و دوربین فوق عریض 8 مگاپیکسلی استفاده می کنند. دوربین سلفی هر دو مدل نیز 20 مگاپیکسلی است. کیفیت عکس در نور روز خوب است و لرزشگیر اپتیکال به ثبت تصاویر واضح تر در شب و فیلمبرداری کمک می کند، اما این دو گوشی برای علاقه مندان جدی عکاسی بهترین انتخاب بازار نیستند؛ زیرا دوربین تله فوتو و حسگر فوق عریض پیشرفته ندارند. POCO F7 در فیلمبرداری 4K با نرخ 60 فریم عملکرد مناسبی دارد و در برخی قابلیت های پردازش ویدئو دست بالاتر را نشان می دهد، اما اختلاف دوربین آنها در استفاده معمولی چندان زیاد نیست.

باتری و سرعت شارژ

POCO F7 به باتری 6500 میلی آمپر ساعتی و شارژ سریع 90 وات مجهز است و در استفاده ترکیبی می تواند شارژدهی بسیار طولانی ارائه دهد. این مدل از شارژ معکوس سیمی تا 22.5 وات نیز پشتیبانی می کند. POCO X7 Pro باتری 6000 میلی آمپر ساعتی و شارژ سریع 90 وات دارد و از نظر سرعت شارژ تفاوت مهمی با F7 ندارد. با توجه به نمایشگر بزرگ تر F7، ظرفیت بیشتر باتری این گوشی مزیت مهمی محسوب می شود، هرچند وزن بالاتر آن نتیجه همین باتری بزرگ تر است. در بازار ایران باید به نسخه وارداتی توجه کرد، زیرا ظرفیت باتری و محتویات جعبه ممکن است با توجه به منطقه عرضه تفاوت داشته باشد و وجود شارژر در جعبه POCO F7 نیز در بعضی بازارها قطعی نیست.

نرم افزار، ارتباطات و امکانات

هر دو مدل با Android 15 و HyperOS 2 عرضه شده اند و امکاناتی مانند اسپیکرهای استریو، Dolby Atmos، NFC، فرستنده مادون قرمز، حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر و پشتیبانی از شبکه 5G دارند. POCO F7 از Wi-Fi 7 پشتیبانی می کند، در حالی که POCO X7 Pro به Wi-Fi 6 محدود است. این تفاوت برای کاربران دارای اینترنت یا شبکه داخلی سازگار با Wi-Fi 7 اهمیت دارد، اما در استفاده معمولی و اینترنت خانگی تفاوت بزرگی ایجاد نمی کند. هر دو گوشی فاقد جک 3.5 میلی متری هدفون هستند و از درگاه USB Type-C استفاده می کنند.

قیمت و ارزش خرید در بازار ایران

قیمت POCO X7 Pro معمولا پایین تر از POCO F7 است و همین موضوع مهم ترین مزیت آن به شمار می رود. X7 Pro برای کاربرانی که بیشترین قدرت ممکن را با بودجه کنترل شده می خواهند، گزینه ای بسیار ارزشمند است. POCO F7 در برابر هزینه بیشتر، تراشه قوی تر، باتری بزرگ تر، نمایشگر وسیع تر، حافظه UFS 4.1، بدنه باکیفیت تر و ارتباط Wi-Fi 7 را ارائه می دهد. قیمت نهایی در ایران به ظرفیت حافظه، نسخه گلوبال یا هند، رجیستری، گارانتی و نوسان بازار بستگی دارد؛ بنابراین مقایسه قیمت نسخه های هم ظرفیت و بررسی اصالت کالا اهمیت زیادی دارد.

سوالات متداول:

POCO F7 برای بازی بهتر است یا POCO X7 Pro؟

POCO F7 به دلیل تراشه Snapdragon 8s Gen 4 و پردازنده گرافیکی Adreno 825 عملکرد بهتری در بازی های سنگین دارد، اما POCO X7 Pro نیز با Dimensity 8400 Ultra برای اجرای اکثر بازی ها در تنظیمات بالا کاملا توانمند است.

باتری POCO F7 بیشتر دوام می آورد یا POCO X7 Pro؟

POCO F7 با باتری 6500 میلی آمپر ساعتی معمولا شارژدهی بیشتری دارد. POCO X7 Pro باتری 6000 میلی آمپر ساعتی دارد و به دلیل نمایشگر کوچک تر و وزن کمتر همچنان شارژدهی بسیار خوبی ارائه می دهد.

دوربین POCO F7 از POCO X7 Pro بهتر است؟

دوربین اصلی و فوق عریض دو گوشی مشخصات بسیار نزدیک دارند. POCO F7 در پردازش ویدئو و برخی شرایط عملکرد بهتری دارد، اما اختلاف عکاسی روزمره میان آنها زیاد نیست.

کدام مدل برای استفاده روزمره خوش دست تر است؟

POCO X7 Pro به دلیل ابعاد کوچک تر و وزن کمتر خوش دست تر است. POCO F7 نمایشگر بزرگ تری دارد، اما وزن و عرض بیشتر آن استفاده با یک دست را دشوارتر می کند.

خرید POCO F7 به جای POCO X7 Pro توجیه دارد؟

اگر قدرت پردازشی بیشتر، نمایشگر بزرگ تر، باتری پرظرفیت تر و بدنه مقاوم تر برای شما اهمیت دارد، پرداخت هزینه بیشتر برای POCO F7 منطقی است. در غیر این صورت، POCO X7 Pro ارزش خرید اقتصادی تری دارد.

جمع بندی نهایی

POCO X7 Pro و POCO F7 هر دو از گوشی های قدرتمند و قابل اتکای شیائومی هستند، اما برای گروه های متفاوتی طراحی شده اند. POCO X7 Pro با قیمت پایین تر، وزن کمتر، نمایشگر باکیفیت و عملکرد عالی، انتخاب مناسب تری برای خریدار اقتصادی و گیمرهای معمولی است. POCO F7 با تراشه قوی تر، باتری 6500 میلی آمپر ساعتی، نمایشگر بزرگ تر و کیفیت ساخت بهتر، گزینه کامل تر و آینده نگرانه تری برای کاربران حرفه ای محسوب می شود. در مجموع، POCO X7 Pro برنده ارزش خرید و POCO F7 برنده عملکرد و امکانات فنی است.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت POCO X7 Pro و POCO F7
ویژگیPOCO X7 ProPOCO F7
تاریخ معرفی2025-01-092025-06-24
شبکهGSM / HSPA / LTE / 5G، دو سیم کارت نانوGSM / HSPA / LTE / 5G، دو سیم کارت نانو
ابعاد160.75 × 75.24 × 8.29 میلی متر163.1 × 77.9 × 8.2 میلی متر
وزن195 گرم با بدنه پلاستیکی، 198 گرم با پوشش PU215.7 گرم
جنس بدنهمحافظ صفحه Gorilla Glass 7i، قاب پشتی پلاستیکی یا PUمحافظ صفحه Gorilla Glass 7i، فریم آلومینیومی، قاب پشتی شیشه ای
استاندارد مقاومتIP68 و IP69، وابسته به بازارIP68
نمایشگرAMOLED با اندازه 6.67 اینچ، نرخ نوسازی 120HzAMOLED با اندازه 6.83 اینچ، نرخ نوسازی 120Hz
رزولوشن نمایشگر1220 × 2712 پیکسل، تراکم حدود 446ppi1280 × 2772 پیکسل، تراکم حدود 447ppi
ویژگی های نمایشگر1.5K، عمق رنگ 12bit، روشنایی معمولی 700nits، روشنایی HBM برابر 1400nits، روشنایی اوج 3200nits، Dolby Vision، HDR10+، PWM برابر 1920Hz1.5K، عمق رنگ 68 میلیارد، روشنایی معمولی 700nits، روشنایی HBM برابر 1700nits، روشنایی اوج 3200nits، Dolby Vision، HDR10+، PWM برابر 3840Hz
نرخ نمونه برداری لمسی480Hz، لحظه ای 2560Hz در حالت Game Turbo480Hz، لحظه ای 2560Hz در حالت Game Turbo
تراشهMediaTek Dimensity 8400 Ultra، لیتوگرافی 4nmQualcomm Snapdragon 8s Gen 4، لیتوگرافی 4nm
پردازنده8 هسته ای، حداکثر فرکانس 3.25GHz8 هسته ای، حداکثر فرکانس 3.21GHz
پردازنده گرافیکیMali-G720 MC7Adreno 825
سیستم عاملAndroid 15، HyperOS 2Android 15، HyperOS 2
حافظه رم و داخلی8GB + 256GB، 12GB + 256GB، 12GB + 512GB12GB + 256GB، 12GB + 512GB
نوع رم و حافظهLPDDR5X، UFS 4.0LPDDR5X، UFS 4.1
درگاه کارت حافظهنداردندارد
دوربین اصلیدوگانه: 50MP عریض با دیافراگم f/1.5، لرزشگیر اپتیکال OIS، 8MP فوق عریض با دیافراگم f/2.2دوگانه: 50MP عریض Sony IMX882 با دیافراگم f/1.5، لرزشگیر اپتیکال OIS، 8MP فوق عریض با دیافراگم f/2.2
فیلم برداری دوربین اصلی4K با نرخ 24، 30 و 60fps؛ 1080p با نرخ 30، 60، 120، 240 و 960fps4K با نرخ 30 و 60fps؛ 1080p با نرخ 30، 60، 120، 240 و 960fps
دوربین سلفی20MP، دیافراگم f/2.220MP، دیافراگم f/2.2
فیلم برداری دوربین سلفی1080p با نرخ 30fps1080p با نرخ 30 و 60fps
باتری6000mAh6500mAh
شارژ سریع90W، پشتیبانی از PD 3.0 و QC 3+90W، پشتیبانی از PD 3.0 و QC 3+
شارژ معکوسسیمیسیمی تا 22.5W
اسپیکردوگانه استریو، Dolby Atmos، Hi-Res Audioدوگانه استریو، Dolby Atmos، Hi-Res Audio
جک هدفوننداردندارد
Wi-FiWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac/ax، دو باندهWi-Fi 7، Wi-Fi 6، Wi-Fi 5 و Wi-Fi 4، دو بانده، 2x2 MIMO
بلوتوثBluetooth 6.0Bluetooth 6.0، Dual Bluetooth
NFCدارد، وابسته به بازاردارد
موقعیت یابیGPS دو فرکانسه، Galileo، GLONASS، BeiDou، NavICGPS دو فرکانسه، Galileo، GLONASS، BeiDou، QZSS، NavIC
درگاه ارتباطیUSB Type-C 2.0، OTGUSB Type-C 2.0، OTG
حسگرهاحسگر اثر انگشت زیر نمایشگر، شتاب سنج، ژیروسکوپ، مجاورت، قطب نما، سنجش نور، سنجش لرزش، مادون قرمزحسگر اثر انگشت زیر نمایشگر، شتاب سنج، ژیروسکوپ، مجاورت، قطب نما، سنجش نور، سنجش لرزش، مادون قرمز
رنگ هامشکی، سبز، زردمشکی، سفید، نقره ای

محصولات مشابه:

  • POCO X6 Pro

  • Redmi Turbo 3

  • POCO F6

  • POCO F7 Pro

  • Xiaomi 14T


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند Xiaomi

شیائومی، برند چینی پیشرو در فناوری، از سال ۲۰۱۰ محصولات هوشمند مانند گوشی موبایل، تبلت، ساعت، لوازم خانگی و تجهیزات خانه هوشمند را با تمرکز بر نوآوری و ارزش خرید عرضه می کند.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI