مقایسه POCO X3 Pro (Xiaomi) و POCO X7

محصول:

POCO X3 Pro

POCO X7

مدل:POCO X3 ProX7 (global)
کد:M2102J20SG
سازنده:

شیائومی (Xiaomi)

شیائومی (Xiaomi)

کشور:چین (China)چین (China)
سال:20212025
گروه:

گوشی موبایل (Phone)

گوشی موبایل (Phone)

زیرگروه: گوشی هوشمند (Smartphone) گوشی موبایل اندرویدی (Android Smartphone)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:58 از 10084 از 100
برنده:POCO X7
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه POCO X3 Pro و POCO X7؛ کدام گوشی شیائومی ارزش خرید بیشتری دارد؟


مقایسه POCO X3 Pro و POCO X7 نشان می دهد که با دو گوشی از دو نسل متفاوت روبه رو هستیم. POCO X3 Pro محصول سال 2021 است و با تمرکز بر قدرت پردازشی و اجرای بازی ها عرضه شد، در حالی که POCO X7 نسخه جهانی محصولی جدیدتر با نمایشگر AMOLED، دوربین مجهز به لرزشگیر اپتیکال، اینترنت 5G و بدنه مقاوم تر است. در این بررسی، نسخه جهانی POCO X7 با باتری 5110 میلی آمپرساعتی مبنا قرار گرفته است.

طراحی و کیفیت ساخت

POCO X3 Pro با ابعاد 165.3 در 76.8 در 9.4 میلی متر و وزن 215 گرم، گوشی بزرگ و نسبتا سنگینی محسوب می شود. بدنه آن ترکیبی از شیشه در بخش جلو و پلاستیک در پشت است و گواهی IP53 تنها در برابر گرد و غبار و پاشش محدود آب محافظت ایجاد می کند. POCO X7 طراحی باریک تر و مدرن تری دارد؛ وزن آن بسته به نوع پوشش حدود 185.5 تا 190 گرم است و ضخامت آن به حدود 8.4 تا 8.6 میلی متر می رسد. استفاده از Gorilla Glass Victus 2 در جلو و گواهی IP68، برتری قابل توجهی برای X7 در دوام و مقاومت روزمره ایجاد می کند. البته IP68 به معنای ضدآب بودن مطلق نیست و مقاومت دستگاه به شرایط آزمایشگاهی اعلام شده محدود می شود.

مقایسه نمایشگر POCO X3 Pro و POCO X7

هر دو گوشی نمایشگر 6.67 اینچی با نرخ نوسازی 120 هرتز دارند، اما فناوری صفحه در آن ها تفاوت اساسی دارد. POCO X3 Pro از پنل IPS LCD با وضوح 1080 در 2400 پیکسل استفاده می کند؛ این صفحه برای استفاده روزمره و بازی همچنان روان است، اما کنتراست و عمق رنگ آن به نمایشگرهای AMOLED نمی رسد. POCO X7 به پنل CrystalRes AMOLED با وضوح 1220 در 2712 پیکسل یا 1.5K مجهز شده است. پشتیبانی از Dolby Vision، HDR10+، روشنایی اوج اعلام شده 3000 نیت، عمق رنگ 12 بیتی و شیشه Victus 2 باعث می شود X7 برای تماشای فیلم، مطالعه، بازی و استفاده در فضای بیرون انتخاب بهتری باشد. در بخش نمایشگر، POCO X7 برنده روشن و کم رقیب این مقایسه است.

قدرت پردازشی و تجربه بازی

POCO X3 Pro از تراشه Snapdragon 860 با فناوری ساخت 7 نانومتری و پردازنده گرافیکی Adreno 640 استفاده می کند. این تراشه در زمان عرضه عملکردی بسیار قدرتمند داشت و هنوز هم برای اجرای بسیاری از بازی ها و برنامه های سنگین مناسب است. حافظه داخلی UFS 3.1 نیز در باز شدن برنامه ها و انتقال داده مزیت مهمی محسوب می شود. POCO X7 به تراشه Dimensity 7300 Ultra با فناوری ساخت 4 نانومتری و پردازنده گرافیکی Mali-G615 MC2 مجهز است. این تراشه در کنار مصرف انرژی کمتر، از 5G پشتیبانی می کند و عملکردی متعادل برای بازی، استفاده روزمره و چندوظیفگی ارائه می دهد. در آزمایش های ثبت شده توسط GSMArena، POCO X7 امتیاز AnTuTu بالاتری از نتیجه ثبت شده برای POCO X3 Pro داشته است، هرچند این اعداد به دلیل تفاوت نسخه نرم افزار و نسل آزمون، مقایسه مستقیم و قطعی بین دو گوشی نیستند. برای خرید یک گوشی جدید و کم مصرف، X7 انتخاب منطقی تری است؛ اما اگر POCO X3 Pro سالم و با قیمت بسیار پایین در دسترس باشد، قدرت پردازشی آن همچنان قابل قبول باقی می ماند.

حافظه داخلی و امکانات ارتباطی

POCO X3 Pro در نسخه های مختلف با 6 یا 8 گیگابایت رم و 128 یا 256 گیگابایت حافظه داخلی عرضه شده و از کارت حافظه microSD در شیار هیبریدی پشتیبانی می کند. در مقابل، POCO X7 در نسخه جهانی با ترکیب های 8 گیگابایت رم و 256 گیگابایت حافظه یا 12 گیگابایت رم و 512 گیگابایت حافظه عرضه می شود، اما درگاه کارت حافظه ندارد. X3 Pro فاقد 5G است و از Wi-Fi 5 و Bluetooth 5.0 استفاده می کند؛ X7 با پشتیبانی از 5G، Wi-Fi 6 و Bluetooth 5.4 برای استفاده بلندمدت و شبکه های جدیدتر آماده تر است. وجود جک 3.5 میلی متری هدفون و رادیو FM در X3 Pro برای برخی کاربران مزیت محسوب می شود، زیرا POCO X7 چنین امکاناتی ندارد.

مقایسه دوربین ها

POCO X3 Pro به دوربین اصلی 48 مگاپیکسلی، دوربین فوق عریض 8 مگاپیکسلی، دوربین ماکرو 2 مگاپیکسلی و یک حسگر کمکی مجهز است. دوربین اصلی این گوشی در نور مناسب عکس های قابل قبولی ثبت می کند، اما نبود لرزشگیر اپتیکال در عکاسی شب و فیلم برداری محدودیت ایجاد می کند. POCO X7 دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی با دیافراگم f/1.5، فوکوس خودکار تشخیص فاز و لرزشگیر اپتیکال دارد. دوربین فوق عریض 8 مگاپیکسلی و دوربین ماکرو 2 مگاپیکسلی نیز در کنار آن قرار گرفته اند. X7 علاوه بر عملکرد بهتر در نور کم، امکان فیلم برداری 4K با نرخ 24 یا 30 فریم بر ثانیه را ارائه می دهد. هر دو گوشی دوربین سلفی 20 مگاپیکسلی دارند، اما دوربین اصلی POCO X7 به دلیل سنسور جدیدتر و OIS انتخاب مناسب تری برای عکاسی روزمره و فیلم برداری است.

باتری و سرعت شارژ

باتری 5160 میلی آمپرساعتی POCO X3 Pro از نقاط قوت اصلی آن است و با شارژ سریع 33 وات شارژ می شود. این ظرفیت برای یک روز استفاده معمولی مناسب است، اما عمر بالاتر دستگاه و فرسودگی باتری در نمونه های کارکرده باید هنگام خرید بررسی شود. POCO X7 با باتری 5110 میلی آمپرساعتی و شارژ سریع 45 وات عرضه شده است. ظرفیت باتری دو گوشی نزدیک است، اما تراشه 4 نانومتری X7 می تواند در مصرف انرژی عملکرد بهینه تری داشته باشد. شارژر 45 وات موجود در جعبه نیز زمان شارژ را کاهش می دهد. در نسخه هندی POCO X7 ظرفیت باتری 5500 میلی آمپرساعت اعلام شده، اما این مشخصات مربوط به نسخه جهانی مورد بررسی نیست.

نرم افزار و امکانات کاربردی

POCO X3 Pro در ابتدا با Android 11 و رابط MIUI for POCO عرضه شد و به دلیل قدیمی تر بودن، از نظر چرخه به روزرسانی و امکانات نرم افزاری در جایگاه ضعیف تری نسبت به POCO X7 قرار می گیرد. POCO X7 با Android 14 و HyperOS عرضه شده و از نظر رابط کاربری، پشتیبانی از شبکه های جدید و امکانات امنیتی مانند حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر، تجربه به روزتری ارائه می دهد. هر دو گوشی بلندگوهای استریو و فرستنده مادون قرمز دارند، اما X7 فاقد جک 3.5 میلی متری صدا است.

ارزش خرید در بازار ایران

برای خرید گوشی نو، POCO X7 گزینه کامل تر و آینده نگرانه تری است. نمایشگر AMOLED با وضوح بالاتر، دوربین اصلی مجهز به OIS، پشتیبانی از 5G، مقاومت IP68، شارژ سریع تر و طراحی سبک تر، اختلاف نسل میان دو محصول را به خوبی نشان می دهد. POCO X3 Pro تنها زمانی می تواند ارزش خرید بالایی داشته باشد که با قیمت بسیار پایین، سلامت باتری و مادربرد آن تایید شده باشد. سابقه خرابی مادربرد در برخی نمونه های کارکرده باعث می شود خرید X3 Pro بدون بررسی تخصصی ریسک بیشتری داشته باشد؛ بنابراین اختلاف قیمت باید به اندازه ای باشد که این ریسک را توجیه کند.

سوالات متداول:

آیا POCO X7 از POCO X3 Pro قوی تر است؟

POCO X7 به تراشه جدیدتر و کم مصرف تر Dimensity 7300 Ultra مجهز است و در مجموع برای خرید جدید انتخاب متعادل تری محسوب می شود. POCO X3 Pro نیز با Snapdragon 860 هنوز برای بسیاری از بازی ها عملکرد قابل قبولی دارد.

نمایشگر کدام گوشی کیفیت بهتری دارد؟

POCO X7 به دلیل استفاده از پنل AMOLED با وضوح 1.5K، پشتیبانی از Dolby Vision و روشنایی بیشتر، نمایشگر بسیار بهتری از IPS LCD موجود در POCO X3 Pro دارد.

دوربین POCO X7 بهتر است یا POCO X3 Pro؟

دوربین POCO X7 بهتر است. دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی این گوشی به لرزشگیر اپتیکال مجهز است و در عکاسی شب و فیلم برداری عملکرد مطمئن تری دارد.

آیا POCO X7 کارت حافظه می خورد؟

خیر، POCO X7 درگاه کارت حافظه ندارد و باید ظرفیت 256 یا 512 گیگابایتی آن را هنگام خرید با نیاز خود هماهنگ کنید. POCO X3 Pro از کارت حافظه microSD در شیار هیبریدی پشتیبانی می کند.

برای خرید گوشی کارکرده، POCO X3 Pro انتخاب مناسبی است؟

این گوشی در صورت سلامت کامل و قیمت مناسب هنوز می تواند عملکرد خوبی داشته باشد، اما بررسی باتری، مادربرد، نمایشگر و پایداری دستگاه پیش از خرید ضروری است. برای خرید کم ریسک تر، POCO X7 انتخاب مناسب تری محسوب می شود.

جمع بندی نهایی

POCO X3 Pro همچنان گوشی قدرتمندی برای کاربرانی است که بیشترین اهمیت را به عملکرد پردازشی، حافظه UFS 3.1، جک هدفون و امکان استفاده از کارت حافظه می دهند؛ اما عمر بالاتر، نمایشگر LCD، نبود 5G و ریسک خرید نمونه کارکرده از نقاط ضعف آن هستند. POCO X7 در نمایشگر، دوربین، مقاومت بدنه، شارژ، ارتباطات و تجربه نرم افزاری برتری دارد و برای بیشتر خریداران ایرانی گزینه مناسب تری است. در نتیجه، اگر هدف خرید یک گوشی جدید و قابل استفاده برای چند سال است، POCO X7 پیشنهاد اصلی این مقایسه است؛ POCO X3 Pro فقط در صورت قیمت بسیار پایین و سلامت تایید شده ارزش بررسی دارد.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت POCO X3 Pro (Xiaomi) و POCO X7
ویژگیPOCO X3 ProPOCO X7
برندXiaomiXiaomi
تاریخ معرفی2021-03-222025-01-09
شبکه ارتباطی2G، 3G، 4G LTE2G، 3G، 4G LTE، 5G
تعداد سیم کارت2 سیم کارت نانو؛ اسلات هیبریدی سیم کارت و microSD2 سیم کارت نانو؛ پشتیبانی از eSIM در برخی مناطق
ابعاد165.3 x 76.8 x 9.4 mm162.33 x 74.42 x 8.4 mm؛ نسخه چرمی 8.63 mm
وزن215 g185.5 g؛ نسخه چرمی 190 g
جنس بدنهشیشه جلو با Gorilla Glass 6 و قاب پشتی پلاستیکیشیشه جلو با Gorilla Glass Victus 2 و قاب پشتی پلاستیکی یا چرم مصنوعی
مقاومت در برابر آب و گرد و غبارIP53IP68
نوع نمایشگرIPS LCDAMOLED خمیده CrystalRes
اندازه نمایشگر6.67 inch6.67 inch
وضوح نمایشگر1080 x 2400 pixel1220 x 2712 pixel
نسبت تصویر20:920:9
تراکم پیکسلیحدود 395 ppiحدود 446 ppi
نرخ نوسازی120 Hz120 Hz
قابلیت های نمایشگرHDR10، نرخ نمونه برداری لمسی 240 Hz، کاهش نور PWMHDR10+، Dolby Vision، عمق رنگ 12 bit، کاهش نور PWM با فرکانس 1920 Hz، حالت مطالعه
روشنایی450 nits معمولی500 nits معمولی، 1200 nits در حالت HBM، 3000 nits حداکثری
محافظ نمایشگرCorning Gorilla Glass 6Corning Gorilla Glass Victus 2
سیستم عامل اولیهAndroid 11 با MIUI for POCOAndroid 14 با Xiaomi HyperOS
تراشهQualcomm Snapdragon 860، لیتوگرافی 7 nmMediaTek Dimensity 7300-Ultra، لیتوگرافی 4 nm
پردازنده مرکزی8 هسته ای؛ 1 هسته 2.96 GHz، 3 هسته 2.42 GHz و 4 هسته 1.78 GHz8 هسته ای؛ 4 هسته 2.5 GHz Cortex-A78 و 4 هسته 2.0 GHz Cortex-A55
پردازنده گرافیکیAdreno 640Mali-G615 MC2
حافظه رم6 GB یا 8 GB8 GB یا 12 GB
حافظه داخلی128 GB یا 256 GB128 GB، 256 GB یا 512 GB
نوع حافظه داخلیUFS 3.1UFS 2.2
پشتیبانی از کارت حافظهدارد؛ microSDXC تا 1 TB با استفاده از اسلات هیبریدیندارد
دوربین اصلی48 MP، دیافراگم f/1.8، فوکوس خودکار PDAF50 MP، دیافراگم f/1.5، فوکوس خودکار PDAF و لرزشگیر اپتیکال OIS
دوربین فوق عریض8 MP، دیافراگم f/2.2، زاویه دید 119 درجه8 MP، دیافراگم f/2.2، زاویه دید 120 درجه
دوربین ماکرو2 MP2 MP
تعداد دوربین های پشت4 دوربین3 دوربین
قابلیت های دوربین پشتفلاش دوگانه LED، HDR، پانوراما، لرزشگیر الکترونیکی EISفلاش LED، HDR، پانوراما، OIS و EIS
فیلم برداری دوربین پشت4K با سرعت 30 fps؛ 1080p با سرعت 30، 60، 120 و 240 fps؛ حرکت آهسته تا 960 fps4K با سرعت 24 و 30 fps؛ 1080p با سرعت 30، 60 و 120 fps
دوربین سلفی20 MP، دیافراگم f/2.220 MP، دیافراگم f/2.2
فیلم برداری دوربین سلفی1080p با سرعت 30 fps1080p با سرعت 30 و 60 fps
اسپیکردوگانه استریودوگانه استریو با Dolby Atmos
جک هدفون 3.5 mmداردندارد
Wi-FiWi-Fi 5، استاندارد 802.11 a/b/g/n/ac، دو باندهWi-Fi 6، استاندارد 802.11 a/b/g/n/ac/6، دو بانده
BluetoothBluetooth 5.0Bluetooth 5.4
NFCدارد؛ وابسته به منطقهدارد؛ وابسته به منطقه
درگاه مادون قرمزدارددارد
رادیو FMداردندارد
درگاه USBUSB Type-C 2.0 با OTGUSB Type-C 2.0 با OTG
موقعیت یابیGPS، GLONASS، Galileo، BDSGPS، GLONASS، Galileo، BDS، QZSS
حسگر اثر انگشتروی لبه کناریزیر نمایشگر، اپتیکال
حسگرهاشتاب سنج، ژیروسکوپ، مجاورت و قطب نماشتاب سنج، ژیروسکوپ، مجاورت، قطب نما، حسگر نور محیط و فرستنده مادون قرمز
موتور لرزشاستانداردموتور خطی محور X
ظرفیت باتری5160 mAh5110 mAh در نسخه جهانی
نوع باتریLi-PoLi-Po
توان شارژ سیمی33 W45 W
شارژر داخل جعبهداردشارژر 45 W در جعبه
رنگ هاPhantom Black، Frost Blue، Metal BronzeBlack، Green، Silver

محصولات مشابه:

  • Xiaomi Poco X3 NFC

  • Xiaomi Redmi Note 10 Pro

  • Xiaomi Poco F3

  • Xiaomi Poco X7 Pro

  • Xiaomi Poco X6 Pro

  • Xiaomi Redmi Note 12 Pro


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند Xiaomi

شیائومی، برند چینی پیشرو در فناوری، از سال ۲۰۱۰ محصولات هوشمند مانند گوشی موبایل، تبلت، ساعت، لوازم خانگی و تجهیزات خانه هوشمند را با تمرکز بر نوآوری و ارزش خرید عرضه می کند.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI