مقایسه POCO F7 Ultra و POCO X7 Pro

محصول:

POCO F7 Ultra

POCO X7 Pro

مدل:F7 UltraX7 Pro
سازنده:

شیائومی (Xiaomi)

شیائومی (Xiaomi)

کشور:چین (China)چین (China)
سال:20252025
گروه:

گوشی موبایل (Phone)

گوشی موبایل (Phone)

زیرگروه: گوشی گیمینگ (Gaming Phone) گوشی مخصوص بازی (Gaming Phone)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:92 از 10088 از 100
برنده:POCO F7 Ultra
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه POCO F7 Ultra و POCO X7 Pro؛ کدام گوشی شیائومی انتخاب بهتری است؟


در مقایسه POCO F7 Ultra و POCO X7 Pro با دو گوشی قدرتمند از برند شیائومی روبه رو هستیم که هر دو برای اجرای بازی، استفاده روزمره سنگین و نمایش محتوای چندرسانه ای ساخته شده اند، اما جایگاه متفاوتی در بازار دارند. POCO F7 Ultra یک پرچمدار واقعی با پردازنده Snapdragon 8 Elite، دوربین تله فوتو و شارژ بی سیم است؛ در مقابل، POCO X7 Pro با قیمت اقتصادی تر، باتری بزرگ تر و پردازنده قدرتمند Dimensity 8400 Ultra تلاش می کند بیشترین ارزش خرید را ارائه دهد. اطلاعات این مقاله بر اساس نسخه جهانی محصولات تنظیم شده است و ممکن است ظرفیت باتری، شارژر داخل جعبه و قیمت نهایی در بازار ایران یا نسخه های منطقه ای تفاوت داشته باشد.

مقایسه طراحی و کیفیت ساخت POCO F7 Ultra و POCO X7 Pro

POCO F7 Ultra از نظر طراحی و کیفیت ساخت یک سطح بالاتر قرار می گیرد. این گوشی به فریم فلزی، پنل پشتی شیشه ای و استاندارد IP68 مجهز شده است؛ بنابراین در برابر نفوذ گرد و غبار و آب مقاومت بهتری دارد. وزن آن حدود 212 گرم و ضخامت آن 8.39 میلی متر است. POCO X7 Pro سبک تر بوده و حدود 195 تا 198 گرم وزن دارد. در این مدل، پنل جلویی با Gorilla Glass 7i محافظت می شود و بخش پشتی بسته به نسخه از پلاستیک یا پوشش شبه چرم ساخته شده است. X7 Pro نیز مقاومت مناسبی در برابر آب و گرد و غبار دارد، اما کیفیت متریال و حس در دست گرفتن آن به اندازه F7 Ultra پریمیوم نیست. برای خریداری که وزن کمتر و قیمت مناسب تر را ترجیح می دهد، X7 Pro انتخاب کاربردی تری است؛ اما F7 Ultra از نظر دوام و ظاهر لوکس برتری دارد.

نمایشگر؛ وضوح بالاتر در F7 Ultra و روشنایی چشمگیر در هر دو گوشی

POCO F7 Ultra به نمایشگر 6.67 اینچی Flow AMOLED با وضوح 3200 در 1440 پیکسل، نرخ نوسازی 120 هرتز، عمق رنگ 12 بیت، پشتیبانی از Dolby Vision و حداکثر روشنایی 3200 نیت مجهز است. تراکم 526 پیکسل در هر اینچ باعث می شود متن، عکس و ویدیو بسیار واضح نمایش داده شوند. POCO X7 Pro نیز نمایشگر 6.67 اینچی AMOLED با وضوح 2712 در 1220 پیکسل و نرخ نوسازی 120 هرتز دارد. روشنایی حداکثری اعلام شده برای آن 3200 نیت است و از HDR10+ و Dolby Vision پشتیبانی می کند. در استفاده روزمره، تفاوت روان بودن تصویر میان دو مدل چندان زیاد نیست، اما F7 Ultra به دلیل وضوح 2K، کیفیت تصویر بهتر، حاشیه های باریک تر و حس پرچمدارانه تر، گزینه مناسب تری برای تماشای فیلم و بازی است.

مقایسه قدرت پردازشی و عملکرد gaming

بزرگ ترین اختلاف میان این دو گوشی در بخش سخت افزار دیده می شود. POCO F7 Ultra از تراشه 3 نانومتری Snapdragon 8 Elite با هسته های Oryon و پردازنده گرافیکی Adreno استفاده می کند. این ترکیب برای اجرای بازی های سنگین، ویرایش ویدیو، استفاده همزمان از چند برنامه و کارهای هوش مصنوعی عملکردی در سطح پرچمدار ارائه می دهد. حافظه داخلی آن از نوع UFS 4.1 است و در نسخه های 12GB رم و 256GB حافظه یا 16GB رم و 512GB حافظه عرضه می شود.

POCO X7 Pro از تراشه 4 نانومتری MediaTek Dimensity 8400 Ultra با پردازنده گرافیکی Mali-G720 بهره می برد. این پردازنده در رده میان رده های قدرتمند عملکرد بسیار خوبی دارد و برای اجرای بازی های محبوب اندرویدی با تنظیمات گرافیکی بالا مناسب است. حافظه UFS 4.0 و رم LPDDR5X نیز سرعت قابل قبولی در اجرای برنامه ها فراهم می کنند. نسخه های رایج این گوشی شامل 8GB رم و 256GB حافظه، 12GB رم و 256GB حافظه و 12GB رم و 512GB حافظه هستند. در نتیجه، X7 Pro برای گیمرهای اقتصادی انتخابی قدرتمند است، اما F7 Ultra در قدرت خام، پایداری عملکرد، پردازش گرافیکی و عمر مفید سخت افزاری برتری محسوسی دارد.

دوربین؛ برتری واضح POCO F7 Ultra در تنوع عکاسی

POCO F7 Ultra به مجموعه دوربین سه گانه مجهز شده است. دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی با حسگر Light Fusion 800، دیافراگم f/1.6 و لرزشگیر اپتیکال تصویر در نور کم عملکرد بهتری دارد. دوربین تله فوتو 50 مگاپیکسلی با فاصله کانونی معادل 60 میلی متر، لرزشگیر اپتیکال و زوم اپتیکال 2.5 برابر برای عکاسی پرتره و سوژه های دور کاربردی است. دوربین فوق عریض 32 مگاپیکسلی نیز میدان دید 120 درجه ارائه می دهد. فیلم برداری 8K با نرخ 24 فریم در ثانیه و فیلم برداری 4K با نرخ 60 فریم در ثانیه از دیگر قابلیت های مهم این مدل هستند. دوربین سلفی 32 مگاپیکسلی نیز جزئیات بیشتری نسبت به رقیب ثبت می کند.

POCO X7 Pro دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی با لرزشگیر اپتیکال و دوربین فوق عریض 8 مگاپیکسلی دارد و دوربین ماکرو یا تله فوتو اختصاصی در آن دیده نمی شود. دوربین اصلی در نور روز عکس های باکیفیتی ثبت می کند و برای استفاده روزمره، شبکه های اجتماعی و فیلم برداری 4K مناسب است، اما در زوم، عکاسی پرتره و ثبت تصاویر فوق عریض، امکانات آن محدودتر از F7 Ultra است. دوربین سلفی 20 مگاپیکسلی نیز برای تماس تصویری و ثبت عکس های معمولی عملکرد قابل قبولی دارد. اگر دوربین یکی از اولویت های اصلی خرید باشد، POCO F7 Ultra انتخاب کامل تر و آینده نگرانه تری است.

باتری و سرعت شارژ

POCO X7 Pro با باتری 6000 میلی آمپر ساعتی ظرفیت بیشتری از باتری 5300 میلی آمپر ساعتی POCO F7 Ultra دارد. این اختلاف در استفاده های طولانی، بازی، وب گردی و تماشای ویدیو می تواند به سود X7 Pro تمام شود. شارژ سریع 90 واتی این گوشی نیز زمان انتظار را کاهش می دهد و در نسخه جهانی، شارژر 90 واتی داخل جعبه قرار دارد.

F7 Ultra با وجود باتری کوچک تر، شارژ سیمی 120 واتی و شارژ بی سیم 50 واتی ارائه می دهد. طبق اعلام شیائومی، شارژ سیمی کامل آن در شرایط آزمایشگاهی حدود 34 دقیقه زمان می برد. البته در برخی بازارها شارژر 120 واتی داخل جعبه قرار ندارد و خریدار باید وضعیت لوازم همراه را از فروشنده بررسی کند. در مجموع، X7 Pro برای بیشترین دوام شارژ و F7 Ultra برای سرعت شارژ بالاتر و برخورداری از شارژ بی سیم گزینه بهتری است.

نرم افزار، صدا و امکانات ارتباطی

هر دو گوشی با Android 15 و HyperOS 2 عرضه شده اند و از بلندگوهای استریو، Dolby Atmos، NFC، فرستنده مادون قرمز و شبکه 5G پشتیبانی می کنند. POCO F7 Ultra با Wi-Fi 7، Bluetooth 6.0 و حسگر اثر انگشت اولتراسونیک زیر نمایشگر، امکانات ارتباطی و امنیتی پیشرفته تری دارد. POCO X7 Pro از Wi-Fi 6 و حسگر اثر انگشت اپتیکال استفاده می کند. هیچ کدام جک 3.5 میلی متری هدفون ندارند، بنابراین برای استفاده از هدفون سیمی به مبدل یا هدفون USB Type-C نیاز است.

تفاوت قیمت و ارزش خرید در بازار ایران

قیمت POCO F7 Ultra به دلیل پردازنده پرچمدار، نمایشگر 2K، دوربین تله فوتو، بدنه باکیفیت تر، استاندارد IP68 و شارژ بی سیم، به شکل محسوسی بیشتر از POCO X7 Pro است. در بازار ایران، نوسان ارز، گارانتی، واردات و ظرفیت حافظه تاثیر زیادی بر قیمت نهایی دارند و مقایسه قیمت باید بر اساس یکسان بودن رم، حافظه داخلی و وضعیت گارانتی انجام شود. X7 Pro زمانی ارزش خرید بالاتری دارد که کاربر عملکرد بسیار خوب، باتری بزرگ و هزینه منطقی را در اولویت قرار دهد. F7 Ultra زمانی توجیه اقتصادی پیدا می کند که قدرت پردازشی حداکثری، دوربین کامل تر، نمایشگر باکیفیت تر و امکانات پرچمدار اهمیت بیشتری داشته باشند.

سوالات متداول:

آیا POCO F7 Ultra از POCO X7 Pro قوی تر است؟

بله. Snapdragon 8 Elite در POCO F7 Ultra از نظر قدرت پردازشی و گرافیکی به شکل محسوسی بالاتر از Dimensity 8400 Ultra در POCO X7 Pro قرار می گیرد.

کدام گوشی برای بازی مناسب تر است؟

POCO F7 Ultra برای بازی های سنگین و استفاده طولانی مدت انتخاب قدرتمندتری است، اما POCO X7 Pro نیز با هزینه کمتر عملکرد بسیار خوبی در اکثر بازی های اندرویدی ارائه می دهد.

دوربین POCO F7 Ultra چه برتری نسبت به POCO X7 Pro دارد؟

F7 Ultra علاوه بر دوربین اصلی بهتر، دوربین تله فوتو 50 مگاپیکسلی با زوم اپتیکال 2.5 برابر و دوربین فوق عریض 32 مگاپیکسلی دارد؛ بنابراین در پرتره، زوم و عکاسی متنوع برتری دارد.

باتری POCO X7 Pro بهتر است یا POCO F7 Ultra؟

POCO X7 Pro باتری بزرگ تر 6000 میلی آمپر ساعتی دارد و از نظر ظرفیت برای استفاده طولانی مناسب تر است. F7 Ultra با شارژ 120 واتی و شارژ بی سیم 50 واتی، فناوری شارژ کامل تری ارائه می دهد.

کدام مدل برای خرید در ایران پیشنهاد می شود؟

برای خرید اقتصادی و متعادل، POCO X7 Pro انتخاب منطقی تری است. برای کاربر حرفه ای، گیمر جدی و فردی که دوربین، نمایشگر و امکانات پرچمدار می خواهد، POCO F7 Ultra گزینه برتر محسوب می شود.

جمع بندی نهایی

POCO F7 Ultra و POCO X7 Pro هر دو از گوشی های توانمند شیائومی هستند، اما برای دو گروه متفاوت ساخته شده اند. POCO X7 Pro با باتری 6000 میلی آمپر ساعتی، نمایشگر 120 هرتزی، عملکرد قدرتمند و قیمت مناسب تر، یکی از گزینه های جذاب برای خریداری است که به دنبال بیشترین امکانات با هزینه کنترل شده است. POCO F7 Ultra با Snapdragon 8 Elite، نمایشگر 2K، دوربین تله فوتو، شارژ 120 واتی، شارژ بی سیم 50 واتی و استاندارد IP68، تجربه ای نزدیک به گوشی های پرچمدار ارائه می دهد. انتخاب نهایی به بودجه و اولویت های کاربر بستگی دارد؛ اما از نظر قدرت، امکانات و کیفیت کلی، F7 Ultra برنده این مقایسه است و از نظر ارزش خرید اقتصادی، X7 Pro انتخاب متعادل تری محسوب می شود.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت POCO F7 Ultra و POCO X7 Pro
ویژگیPOCO F7 UltraPOCO X7 Pro
تاریخ معرفی27 مارس 20259 ژانویه 2025
سیستم عاملAndroid 15 با HyperOS 2Android 15 با HyperOS 2
تراشهQualcomm Snapdragon 8 Elite، لیتوگرافی 3nmMediaTek Dimensity 8400-Ultra، لیتوگرافی 4nm
پردازنده8 هسته ای، 2 هسته Prime با فرکانس 4.32GHz و 6 هسته Performance با فرکانس 3.53GHz8 هسته ای، 1 هسته با فرکانس 3.25GHz، 3 هسته با فرکانس 3.0GHz و 4 هسته با فرکانس 2.1GHz
پردازنده گرافیکیAdreno 830Mali-G720 MC7
حافظه رم و فضای ذخیره سازی12GB+256GB و 16GB+512GB8GB+256GB، 12GB+256GB و 12GB+512GB
نوع رمLPDDR5XLPDDR5X
نوع حافظه داخلیUFS 4.1UFS 4.0
درگاه کارت حافظهنداردندارد
ابعاد160.26 x 74.95 x 8.39mm160.75 x 75.24 x 8.29mm در نسخه پلاستیکی و 8.43mm در نسخه PU
وزن212g195g در نسخه پلاستیکی و 198g در نسخه PU
جنس بدنهشیشه در جلو، شیشه در پشت و فریم آلومینیومیشیشه در جلو، قاب پشتی پلاستیکی یا PU
مقاومت در برابر آب و گردوغبارIP68، مقاومت در برابر غوطه وری تا عمق 2.5m به مدت 30 دقیقهIP68 و IP69، مقاومت در برابر غوطه وری تا عمق 1.5m به مدت 30 دقیقه
نوع سیم کارت2 سیم کارت Nano-SIM2 سیم کارت Nano-SIM
اندازه نمایشگر6.67 اینچ6.67 اینچ
نوع نمایشگرFlow AMOLED DotDisplayCrystalRes AMOLED
وضوح نمایشگر3200 x 1440 پیکسل، WQHD+2712 x 1220 پیکسل، 1.5K
تراکم پیکسلی526ppi446ppi
نرخ نوسازی120Hz120Hz
عمق رنگ12-bit، نمایش 68 میلیارد رنگ12-bit، نمایش 68 میلیارد رنگ
روشنایی1800 nits در حالت HBM و 3200 nits حداکثر1400 nits در حالت HBM و 3200 nits حداکثر
نرخ نمونه برداری لمسی480Hz، نرخ لحظه ای تا 2560Hz480Hz، نرخ لحظه ای تا 2560Hz
محافظ نمایشگرPOCO Shield GlassCorning Gorilla Glass 7i
استانداردهای تصویرHDR10+، Dolby Vision، DCI-P3HDR10+، Dolby Vision، DCI-P3
کاهش نور PWM3840Hz1920Hz
دوربین اصلی پشت50MP، دیافراگم f/1.6، حسگر Light Fusion 800، حسگر 1/1.55 اینچ، OIS50MP، دیافراگم f/1.5، حسگر 1/1.95 اینچ، OIS
دوربین تله فوتو50MP، دیافراگم f/2.0، زوم اپتیکال 2.5x، فاصله کانونی معادل 60mm، OISندارد
دوربین فوق عریض32MP، دیافراگم f/2.2، میدان دید 120 درجه8MP، دیافراگم f/2.2
قابلیت های دوربین پشتفوکوس خودکار چند جهته، HDR، حالت شب، پرتره، پانوراما، Pro، فیلم برداری دوگانه و فیلم برداری حرفه ایفوکوس خودکار، HDR، حالت شب، پرتره، پانوراما، Pro، فیلم برداری دوگانه و فیلم برداری حرفه ای
فیلم برداری دوربین پشت8K با سرعت 24fps، 4K با سرعت 24/30/60fps، 1080p با سرعت 30/60/120/240/960fps و 720p با سرعت 1920fps4K با سرعت 24/30/60fps، 1080p با سرعت 30/60/120/240/960fps و 720p با سرعت 120/240/960fps
دوربین سلفی32MP، دیافراگم f/2.020MP، دیافراگم f/2.2
فیلم برداری دوربین سلفی1080p با سرعت 30/60fps و 720p با سرعت 30fps1080p با سرعت 30fps و 720p با سرعت 30fps
ظرفیت باتری5300mAh6000mAh در نسخه جهانی
شارژ سیمی120W HyperCharge، پشتیبانی از PD3.0 و QC3+90W HyperCharge
شارژ بی سیم50Wندارد
درگاه شارژUSB Type-CUSB Type-C 2.0
اسپیکراستریو با Dolby Atmosاستریو با Dolby Atmos
جک هدفون 3.5mmنداردندارد
Wi-FiWi-Fi 7، Wi-Fi 6، Wi-Fi 5 و Wi-Fi 4، دو بانده، 2x2 MIMOWi-Fi 6، دو بانده
بلوتوثBluetooth 6.0Bluetooth 5.4
NFCدارددارد، وابسته به بازار
فرستنده مادون قرمزدارددارد
موقعیت یابیGPS، GLONASS، Galileo، BeiDou، QZSS و NavICGPS، GLONASS، Galileo، BeiDou و NavIC
حسگر اثر انگشتاولتراسونیک زیر نمایشگراپتیکال زیر نمایشگر
سایر حسگرهاشتاب سنج، ژیروسکوپ، قطب نما، مجاورت، نور محیط، سنجش سوسو زدن و فرستنده مادون قرمزشتاب سنج، ژیروسکوپ، قطب نما، مجاورت، نور محیط، سنجش سوسو زدن و فرستنده مادون قرمز
موتور لرزشخطی محور Xخطی محور X

محصولات مشابه:

  • Poco F7

  • Poco X7 Pro

  • Redmi K80 Pro

  • Poco X6 Pro

  • Redmi Note 15 Pro


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند Xiaomi

شیائومی، برند چینی پیشرو در فناوری، از سال ۲۰۱۰ محصولات هوشمند مانند گوشی موبایل، تبلت، ساعت، لوازم خانگی و تجهیزات خانه هوشمند را با تمرکز بر نوآوری و ارزش خرید عرضه می کند.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI