مقایسه POCO F4 GT و Xiaomi POCO F5 Pro

محصول:

POCO F4 GT

POCO F5 Pro

مدل:F4 GTF5 Pro
سازنده:

پوکو (POCO)

پوکو (POCO)

کشور:چین (China)چین (China)
سال:20222023
گروه:

گوشی موبایل (Phone)

گوشی موبایل (Phone)

زیرگروه: گوشی موبایل مخصوص بازی (Gaming Smartphone) گوشی اندرویدی (Android Phone)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:70 از 10081 از 100
برنده:Xiaomi POCO F5 Pro
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه POCO F4 GT و POCO F5 Pro؛ کدام گوشی پوکو انتخاب بهتری است؟


POCO F4 GT و POCO F5 Pro هر دو از گوشی های قدرتمند پوکو هستند، اما برای یک نوع کاربر ساخته نشده اند. POCO F4 GT با تریگرهای مغناطیسی پاپ آپ، موتور ویبره قدرتمند، نمایشگر سریع و شارژر 120 واتی تمرکز بیشتری بر تجربه گیمینگ دارد. در مقابل، POCO F5 Pro با تراشه جدیدتر، نمایشگر WQHD+، باتری بزرگ تر، شارژ بی سیم و دوربین اصلی مجهز به لرزشگیر اپتیکال، انتخاب متعادل تری برای استفاده روزمره، بازی، تماشای محتوا و عکاسی محسوب می شود. مبنای این مقایسه نسخه های رسمی رایج شامل POCO F4 GT با حافظه 12GB و 256GB و POCO F5 Pro با حافظه 12GB و 256GB است.

مقایسه طراحی و کیفیت ساخت

POCO F4 GT طراحی گیمینگ تری دارد و با وزن 210 گرم و ضخامت 8.5 میلی متر، در دست حس یک گوشی قدرتمند و نسبتا سنگین را منتقل می کند. بدنه این مدل به تریگرهای مغناطیسی پاپ آپ مجهز شده است؛ تریگرهایی که هنگام بازی باز می شوند و نقش دکمه های فیزیکی کنترلر را ایفا می کنند. این قابلیت در بازی های تیراندازی و مسابقه ای مزیت مهمی ایجاد می کند و در استفاده عادی نیز می تواند برای اجرای میانبرها به کار برود.

POCO F5 Pro با وزن 204 گرم و ضخامت 8.59 میلی متر، کمی سبک تر است و ظاهر ساده تر و عمومی تری دارد. این گوشی گواهی IP53 برای مقاومت محدود در برابر پاشش آب و گرد و غبار ارائه می دهد، در حالی که چنین قابلیتی برای POCO F4 GT در مشخصات رسمی درج نشده است. در مجموع، F4 GT برای علاقه مندان به ظاهر و امکانات گیمینگ جذاب تر است و F5 Pro طراحی متعادل تری برای استفاده روزانه دارد.

مقایسه نمایشگر POCO F4 GT و POCO F5 Pro

هر دو گوشی به نمایشگر 6.67 اینچی AMOLED با نرخ نوسازی 120 هرتز و نرخ نمونه برداری لمسی تا 480 هرتز مجهز هستند. بنابراین پیمایش منوها، اجرای بازی ها و نمایش انیمیشن ها در هر دو مدل روان است. با این حال، POCO F5 Pro در وضوح تصویر برتری مشخصی دارد. این مدل از پنل WQHD+ با وضوح 3200 در 1440 پیکسل، تراکم 526 پیکسل در هر اینچ، پشتیبانی از Dolby Vision و HDR10+ استفاده می کند.

POCO F4 GT نمایشگر Full HD+ با وضوح 2400 در 1080 پیکسل و تراکم 395 پیکسل در هر اینچ دارد. این وضوح برای بازی و استفاده روزمره کاملا مناسب است و فشار کمتری به پردازنده وارد می کند، اما در نمایش متن، عکس و ویدئوهای با کیفیت بالا، F5 Pro جزئیات بیشتری نشان می دهد. نمایشگر F4 GT با شیشه Gorilla Glass Victus محافظت می شود، در حالی که F5 Pro از Gorilla Glass 5 استفاده می کند. نتیجه این بخش به نفع F5 Pro است، مگر اینکه مصرف انرژی کمتر و اجرای بازی با وضوح پایین تر برای کاربر اولویت داشته باشد.

قدرت سخت افزاری و عملکرد در بازی

POCO F4 GT از تراشه Snapdragon 8 Gen 1 با معماری 4 نانومتری، پردازنده گرافیکی Adreno و حافظه LPDDR5 و UFS 3.1 استفاده می کند. این مجموعه همچنان برای اجرای بازی های سنگین مناسب است، اما Snapdragon 8+ Gen 1 موجود در POCO F5 Pro از نظر توان پردازشی و بهره وری انرژی یک نسل جلوتر قرار می گیرد. تراشه F5 Pro با معماری 4 نانومتری شرکت TSMC ساخته شده و از هسته اصلی Cortex-X2 با فرکانس تا 3.0 گیگاهرتز بهره می برد.

در بازی های سنگین، هر دو گوشی عملکرد قدرتمندی ارائه می دهند، اما POCO F5 Pro معمولا پایداری بهتر و مصرف انرژی متعادل تری دارد. سیستم خنک کننده F4 GT برای کنترل گرما طراحی شده و در کنار تریگرهای فیزیکی، حس یک گوشی گیمینگ تخصصی را ایجاد می کند. با این حال، مزیت F5 Pro در تراشه جدیدتر و مدیریت بهتر عملکرد در استفاده طولانی مدت است. برای گیمر حرفه ای، تریگرهای F4 GT می توانند از تفاوت تراشه مهم تر باشند؛ برای کاربری که علاوه بر بازی به عملکرد عمومی سریع نیاز دارد، F5 Pro انتخاب منطقی تری است.

مقایسه باتری و سرعت شارژ

POCO F4 GT به باتری 4700 میلی آمپر ساعتی و شارژ سریع 120 واتی مجهز است. شارژر 120 واتی در جعبه قرار دارد و طبق اعلام رسمی، شارژ کامل باتری در شرایط آزمایشگاهی حدود 17 دقیقه طول می کشد. این سرعت شارژ برای کاربرانی که زمان کمی برای شارژ گوشی دارند یک مزیت جدی است. ساختار دو سلولی باتری و کابل USB-C زاویه دار نیز برای بازی هنگام شارژ طراحی شده اند.

POCO F5 Pro باتری بزرگ تر 5160 میلی آمپر ساعتی دارد و از شارژ سیمی 67 واتی و شارژ بی سیم 30 واتی پشتیبانی می کند. شارژ سیمی آن به اندازه F4 GT سریع نیست، اما ظرفیت بیشتر باتری می تواند زمان استفاده طولانی تری فراهم کند. شارژ بی سیم 30 واتی نیز قابلیتی است که در F4 GT وجود ندارد. در سرعت شارژ، F4 GT برنده است و در ظرفیت باتری و امکانات شارژ، F5 Pro مجموعه کامل تری ارائه می دهد.

مقایسه دوربین ها

هر دو گوشی از دوربین اصلی 64 مگاپیکسلی، دوربین فوق عریض 8 مگاپیکسلی و دوربین ماکرو 2 مگاپیکسلی استفاده می کنند. دوربین اصلی POCO F4 GT از حسگر Sony IMX686، فوکوس خودکار تشخیص فاز و فیلمبرداری تا وضوح 4K با نرخ 60 فریم بر ثانیه بهره می برد. دوربین سلفی این مدل 20 مگاپیکسلی است و برای تماس تصویری و ثبت عکس های روزمره عملکرد مناسبی دارد.

POCO F5 Pro نیز دوربین اصلی 64 مگاپیکسلی دارد، اما به لرزشگیر اپتیکال تصویر مجهز شده است. وجود OIS به کاهش لرزش در عکاسی شب، ثبت عکس های واضح تر در نور کم و فیلمبرداری روان تر کمک می کند. این مدل علاوه بر فیلمبرداری 4K با نرخ 60 فریم بر ثانیه، امکان فیلمبرداری 8K با نرخ 24 فریم بر ثانیه را نیز ارائه می دهد و دوربین سلفی آن 16 مگاپیکسلی است. با وجود شباهت اعداد روی کاغذ، F5 Pro به دلیل لرزشگیر اپتیکال و پردازش تصویر جدیدتر، انتخاب بهتری برای عکاسی و فیلمبرداری است. هیچ کدام از این دو گوشی دوربین تله فوتو ندارند و دوربین ماکرو 2 مگاپیکسلی بیشتر جنبه تکمیلی دارد.

صدا، ارتباطات و امکانات جانبی

POCO F4 GT از چهار بلندگوی متقارن، صدای Dolby Atmos، موتور ویبره خطی X-axis و Wi-Fi 6E پشتیبانی می کند. موتور ویبره بزرگ و سه میکروفون آن برای بازی آنلاین و ارتباط صوتی هنگام در دست گرفتن گوشی به صورت افقی طراحی شده اند. F5 Pro نیز به بلندگوهای دوگانه، Dolby Atmos، صدای Hi-Res و Bluetooth 5.3 مجهز است و از نظر امکانات ارتباطی مدرن، وضعیت بسیار خوبی دارد.

هر دو مدل از شبکه 5G، NFC و فرستنده مادون قرمز پشتیبانی می کنند، اما نوع و دسترسی این قابلیت ها ممکن است با توجه به بازار عرضه و نسخه وارداتی متفاوت باشد. حسگر اثر انگشت POCO F4 GT در لبه کناری قرار گرفته است، در حالی که POCO F5 Pro از حسگر اثر انگشت زیر نمایشگر استفاده می کند. جک 3.5 میلی متری هدفون در هیچ کدام از این دو مدل وجود ندارد.

نرم افزار و تجربه استفاده روزمره

POCO F4 GT در زمان عرضه با MIUI 13 for POCO بر پایه Android 12 ارائه شد و POCO F5 Pro با MIUI 14 for POCO عرضه شد. F5 Pro به دلیل سخت افزار جدیدتر و عرضه دیرتر، انتخاب آینده نگرانه تری محسوب می شود، اما وضعیت دقیق دریافت به روزرسانی ها در بازار ایران به رام دستگاه و سیاست نرم افزاری منطقه بستگی دارد. در استفاده روزانه، هر دو مدل برای اجرای همزمان برنامه ها، شبکه های اجتماعی، پخش ویدئو و بازی های سنگین سرعت کافی دارند.

ارزش خرید در بازار ایران

ارزش خرید این دو گوشی به اختلاف قیمت، سلامت دستگاه و وضعیت گارانتی بستگی دارد. POCO F4 GT در صورتی که با قیمت پایین تر و باتری سالم خریداری شود، برای گیمرهایی که تریگر فیزیکی و شارژ 120 واتی را می خواهند گزینه جذابی است. در خرید نمونه کارکرده باید سلامت باتری، عملکرد تریگرها، دمای دستگاه و وضعیت نمایشگر با دقت بررسی شود.

POCO F5 Pro معمولا انتخاب کامل تری برای خریدار آگاه است، زیرا تراشه کم مصرف تر، نمایشگر با وضوح بالاتر، باتری بزرگ تر، شارژ بی سیم، گواهی IP53 و دوربین اصلی مجهز به OIS را همزمان ارائه می دهد. اگر اختلاف قیمت با F4 GT منطقی باشد، F5 Pro برای بیشتر کاربران انتخاب مناسب تری خواهد بود.

سوالات متداول:

POCO F4 GT برای بازی بهتر است یا POCO F5 Pro؟

POCO F4 GT به دلیل تریگرهای مغناطیسی پاپ آپ، موتور ویبره قدرتمند و شارژ 120 واتی تجربه گیمینگ تخصصی تری دارد. POCO F5 Pro به دلیل تراشه Snapdragon 8+ Gen 1 و بهره وری بهتر انرژی، برای بازی طولانی و استفاده ترکیبی انتخاب متعادل تری است.

کدام گوشی نمایشگر بهتری دارد؟

POCO F5 Pro نمایشگر بهتری دارد، زیرا از پنل WQHD+ با وضوح 3200 در 1440 پیکسل، تراکم 526 پیکسل در هر اینچ، Dolby Vision و HDR10+ استفاده می کند. نمایشگر F4 GT وضوح Full HD+ دارد، اما نرخ نوسازی 120 هرتز آن همچنان برای بازی مناسب است.

سرعت شارژ کدام مدل بیشتر است؟

POCO F4 GT با شارژ سیمی 120 واتی سریع تر از POCO F5 Pro شارژ می شود. F5 Pro در عوض از شارژ بی سیم 30 واتی پشتیبانی می کند و باتری 5160 میلی آمپر ساعتی آن از باتری 4700 میلی آمپر ساعتی F4 GT بزرگ تر است.

کدام گوشی دوربین بهتری دارد؟

POCO F5 Pro به دلیل برخورداری از لرزشگیر اپتیکال در دوربین اصلی، فیلمبرداری 8K و پردازش تصویر جدیدتر، دوربین کامل تری دارد. هر دو گوشی دوربین فوق عریض 8 مگاپیکسلی و دوربین ماکرو 2 مگاپیکسلی دارند.

آیا POCO F5 Pro ارزش خرید بیشتری دارد؟

برای بیشتر کاربران، بله. POCO F5 Pro در نمایشگر، پردازنده، باتری، دوربین، شارژ بی سیم و مقاومت در برابر پاشش آب برتری دارد. POCO F4 GT تنها زمانی انتخاب مناسب تری است که تریگرهای گیمینگ، شارژ 120 واتی یا قیمت پایین تر اولویت اصلی باشند.

جمع بندی نهایی

POCO F4 GT یک گوشی گیمینگ تخصصی با تریگرهای فیزیکی، شارژ فوق سریع 120 واتی، بلندگوهای چهارگانه و بازخورد لرزشی قدرتمند است. POCO F5 Pro محصولی جدیدتر و متعادل تر است که با Snapdragon 8+ Gen 1، نمایشگر WQHD+، باتری 5160 میلی آمپر ساعتی، شارژ بی سیم 30 واتی و دوربین مجهز به OIS در بخش های بیشتری برتری دارد. برای گیمر حرفه ای و علاقه مند به کنترلر داخلی، POCO F4 GT همچنان جذاب است؛ اما برای خرید منطقی تر و استفاده طولانی مدت، POCO F5 Pro انتخاب پیشنهادی این مقایسه محسوب می شود.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت POCO F4 GT و Xiaomi POCO F5 Pro
ویژگیPOCO F4 GTPOCO F5 Pro
تاریخ معرفی2022/04/262023/05/09
ابعاد162.5 x 76.7 x 8.5 mm162.78 x 75.44 x 8.59 mm
وزن210 g204 g
جنس بدنهشیشه جلو با Gorilla Glass Victus، شیشه پشت، فریم آلومینیومیشیشه جلو با Gorilla Glass 5، شیشه پشت، فریم پلاستیکی
استاندارد مقاومتاعلام نشدهIP53
تعداد سیم کارت2 سیم کارت Nano-SIM2 سیم کارت Nano-SIM
شبکه ارتباطیGSM / HSPA / LTE / 5GGSM / HSPA / LTE / 5G
پردازندهQualcomm Snapdragon 8 Gen 1Qualcomm Snapdragon 8+ Gen 1
فرآیند ساخت تراشه4 nm4 nm TSMC
پردازنده مرکزی8 هسته ای، 1x Cortex-X2 تا 3.0 GHz، 3x Cortex-A710 تا 2.5 GHz، 4x Cortex-A510 تا 1.8 GHz8 هسته ای، 1x Cortex-X2 تا 3.0 GHz، 3x Cortex-A710 تا 2.5 GHz، 4x Cortex-A510 تا 1.8 GHz
پردازنده گرافیکیAdreno 730Adreno
سیستم خنک کنندهLiquidCool Technology 3.0، محفظه بخار دوگانهسیستم خنک کننده محفظه بخار
حافظه رم8 GB یا 12 GB، LPDDR58 GB یا 12 GB، LPDDR5
حافظه داخلی128 GB یا 256 GB256 GB یا 512 GB
نوع حافظه داخلیUFS 3.1UFS 3.1
درگاه کارت حافظهنداردندارد
نوع نمایشگرAMOLED تختFlow AMOLED
اندازه نمایشگر6.67 inch6.67 inch
وضوح نمایشگر1080 x 2400 pixel، FHD+1440 x 3200 pixel، WQHD+
نسبت تصویر20:920:9
تراکم پیکسلی395 ppi526 ppi
نرخ نوسازی120 Hz120 Hz
نرخ نمونه برداری لمسی480 Hz480 Hz
روشنایی800 nits، حالت HBM500 nits معمولی، 1000 nits HBM، 1400 nits اوج
عمق رنگ1.07 billion colors68 billion colors
فناوری های تصویریHDR10+، DCI-P3، کاهش نور PWM با فرکانس 1920 HzDolby Vision، HDR10+، HDR تطبیقی، DCI-P3، کاهش نور PWM با فرکانس 1920 Hz
محافظ نمایشگرCorning Gorilla Glass VictusCorning Gorilla Glass 5
دوربین اصلی64 MP، دیافراگم f/1.9، حسگر IMX686، فوکوس PDAF64 MP، دیافراگم f/1.79، فوکوس PDAF، لرزشگیر اپتیکال OIS
دوربین فوق عریض8 MP، دیافراگم f/2.2، زاویه دید 120 درجه8 MP، دیافراگم f/2.2، زاویه دید 120 درجه
دوربین ماکرو2 MP، دیافراگم f/2.42 MP، دیافراگم f/2.4
فیلم برداری دوربین اصلی4K با سرعت 30 یا 60 fps، 1080p با سرعت 30 یا 60 fps، 720p با سرعت 30 fps، حرکت آهسته تا 960 fps8K با سرعت 24 fps، 4K با سرعت 30 یا 60 fps، 1080p با سرعت 30، 60، 120 یا 240 fps، لرزشگیر الکترونیکی ژیروسکوپی
دوربین سلفی20 MP، دیافراگم f/2.4، حسگر IMX59616 MP، دیافراگم f/2.45
فیلم برداری دوربین سلفی1080p با سرعت 30 یا 60 fps، 720p با سرعت 120 fps1080p با سرعت 30 یا 60 fps، 720p با سرعت 30 fps
بلندگو4 بلندگوی استریو متقارن، Dolby Atmos2 بلندگوی استریو، Dolby Atmos
جک 3.5 میلی مترینداردندارد
ارتباط بی سیمWi-Fi 6E، دو باندهWi-Fi 6، دو بانده
بلوتوثBluetooth 5.2Bluetooth 5.3
NFCدارد، وابسته به بازاردارد، وابسته به بازار
موقعیت یابیGPS، GLONASS، Galileo، BeiDou، QZSS، NavICGPS، GLONASS، Galileo، BeiDou، QZSS
درگاه ارتباطیUSB Type-C 2.0، OTGUSB Type-C 2.0، OTG
حسگر اثر انگشتکناریزیر نمایشگر، اپتیکال
حسگرهاشتاب سنج، ژیروسکوپ، قطب نما، حسگر مجاورت مجازی، حسگر اثر انگشتشتاب سنج، ژیروسکوپ، قطب نما، حسگر مجاورت، حسگر اثر انگشت
فرستنده مادون قرمزدارددارد
تریگرهای مخصوص بازی2 تریگر مغناطیسی پاپ آپندارد
ظرفیت باتری4700 mAh5160 mAh
شارژ سیمی120 W، شارژ کامل در 17 دقیقه67 W
شارژ بی سیمندارد30 W
سیستم عامل هنگام عرضهAndroid 12، رابط MIUI 13 for POCOAndroid 13، رابط MIUI 14 for POCO

محصولات مشابه:

  • POCO F3 GT

  • Redmi K50 Gaming

  • ASUS ROG Phone 5

  • Xiaomi 13T Pro

  • OnePlus 11R

  • Realme GT3


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند POCO

پوکو یک برند چینی تولیدکننده گوشی هوشمند و محصولات فناوری است که در سال ۲۰۱۸ با حمایت شیائومی راه اندازی شد و با ارائه گوشی های قدرتمند، اقتصادی و مدرن، محبوبیت زیادی در بازار جهانی به دست آورده است.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI