مقایسه Samsung Galaxy A17 و Samsung Galaxy A26

محصول:

Samsung Galaxy A17

Samsung Galaxy A26

مدل:Galaxy A17 (2024)Galaxy A26 (2024)
کد:SM-A175FSM-A266B
سازنده:

سامسونگ (Samsung)

سامسونگ (Samsung)

کشور:کره جنوبی (South Korea)کره جنوبی (South Korea)
سال:20242025
گروه:

گوشی موبایل (Phone)

گوشی موبایل (Phone)

زیرگروه: گوشی اندرویدی (Android Phone) گوشی اندرویدی (Android Phone)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:82 از 10087 از 100
برنده:Samsung Galaxy A26
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه سامسونگ گلکسی A17 و گلکسی A26؛ کدام گوشی برای خرید بهتر است؟


سامسونگ گلکسی A17 و گلکسی A26 از گوشی های میان رده اقتصادی و محبوب سامسونگ هستند که با نمایشگر Super AMOLED، باتری 5000 میلی آمپر ساعتی و پشتیبانی نرم افزاری طولانی به بازار عرضه شده اند. از آنجا که مدل Galaxy A17 در نسخه های 4G و 5G تولید شده است، در این مقایسه نسخه رایج تر Galaxy A17 4G در بازار ایران را در برابر Galaxy A26 5G قرار می دهیم. همچنین هر دو محصول مربوط به نسل عرضه شده در سال 2025 هستند و عبارت 2024 در برخی فهرست های فروش، مبنای دقیقی برای شناسایی این مدل ها نیست.

طراحی و کیفیت ساخت

گلکسی A17 4G بدنه ای سبک و باریک با طراحی ساده و آشنای سری A دارد و وزن آن حدود 190 گرم است. گلکسی A26 نیز ظاهر مدرن تری ارائه می دهد و به دلیل استفاده از شیشه مقاوم Gorilla Glass Victus+ در جلو و پشت، حس باکیفیت تری دارد، هرچند وزن آن حدود 200 گرم است. مهم ترین برتری A26 در این بخش، گواهی IP67 است که مقاومت قابل توجهی در برابر گرد و غبار و غوطه وری کوتاه مدت در آب فراهم می کند. A17 با مقاومت IP54 در برابر پاشش آب و گرد و غبار محافظت محدودتری دارد و برای استفاده کنار استخر یا زیر باران شدید گزینه مطمئنی محسوب نمی شود.

نمایشگر؛ برتری نرخ نوسازی با گلکسی A26

هر دو گوشی از نمایشگر 6.7 اینچی Super AMOLED با وضوح 1080 در 2340 پیکسل استفاده می کنند؛ بنابراین رنگ های زنده، کنتراست بالا و خوانایی مناسب در فضای داخلی از نقاط مشترک آن ها است. گلکسی A17 به نرخ نوسازی 90 هرتز مجهز شده، در حالی که A26 نرخ نوسازی 120 هرتز دارد. این تفاوت هنگام پیمایش صفحات، اجرای انیمیشن های رابط کاربری و بازی های سازگار کاملا قابل مشاهده است. نمایشگر A26 برای تماشای فیلم و استفاده طولانی مدت انتخاب کامل تری است، اما A17 نیز از نظر کیفیت پنل فاصله زیادی با رقیب خود ندارد.

پردازنده و عملکرد روزمره

در Galaxy A17 4G از تراشه MediaTek Helio G99 استفاده شده است. این تراشه برای تماس، پیام رسانی، وب گردی، تماشای ویدیو و اجرای بیشتر برنامه های روزمره عملکرد قابل قبولی دارد، اما برای بازی های سنگین باید تنظیمات گرافیکی را کاهش داد. گلکسی A26 5G به تراشه قدرتمندتر Exynos 1380 مجهز است و در اجرای همزمان چند برنامه، ویرایش عکس و ویدیو و بازی های گرافیکی عملکرد بهتری نشان می دهد. تفاوت قدرت پردازشی در استفاده بلندمدت نیز اهمیت دارد و A26 دیرتر با کندی مواجه می شود.

هر دو گوشی در نسخه های مختلف با 128 یا 256 گیگابایت حافظه داخلی و 4، 6 یا 8 گیگابایت رم عرضه می شوند؛ البته ترکیب حافظه بسته به بازار و واردکننده متفاوت است. برای خرید در ایران، نسخه 8 گیگابایت رم و 256 گیگابایت حافظه داخلی A17 برای استفاده چندساله مناسب تر از نسخه پایه است، اما در صورت نزدیک بودن قیمت، A26 انتخاب منطقی تری خواهد بود.

دوربین؛ انتخاب بهتر برای عکاسی با گلکسی A26

دوربین اصلی هر دو گوشی وضوح 50 مگاپیکسل دارد و از لرزشگیر اپتیکال تصویر استفاده می کند. در نور روز، هر دو مدل عکس هایی با جزئیات مناسب و رنگ های متعادل ثبت می کنند، اما پردازش تصویر و توانایی تراشه A26 در شرایط نوری دشوار بهتر است. دوربین فوق عریض A26 وضوح 8 مگاپیکسل دارد، در حالی که A17 به دوربین فوق عریض 5 مگاپیکسلی مجهز شده است؛ بنابراین A26 برای ثبت منظره و عکس های گروهی انعطاف بیشتری دارد. دوربین ماکرو 2 مگاپیکسلی در هر دو گوشی بیشتر جنبه تکمیلی دارد و نباید انتظار کیفیتی هم سطح دوربین اصلی از آن داشت.

دوربین سلفی 13 مگاپیکسلی در هر دو مدل برای تماس تصویری و انتشار عکس در شبکه های اجتماعی کافی است. گلکسی A26 در فیلم برداری و عکاسی شبانه انتخاب قوی تری است، اما A17 برای کاربرانی که بیشتر در نور روز عکاسی می کنند، ارزش خرید قابل قبولی دارد.

باتری و سرعت شارژ

ظرفیت باتری هر دو گوشی 5000 میلی آمپر ساعت است و با استفاده معمولی می توان انتظار یک روز کامل شارژدهی داشت. مصرف انرژی Helio G99 در A17 پایین است و نبود 5G می تواند به دوام بیشتر باتری در برخی شرایط کمک کند. با وجود پردازنده قوی تر و نمایشگر 120 هرتزی، A26 نیز شارژدهی مناسبی دارد، اما فعال بودن نرخ نوسازی بالا و استفاده از شبکه 5G ممکن است مصرف باتری را افزایش دهد. هر دو مدل از شارژ سریع 25 وات پشتیبانی می کنند، ولی شارژر معمولا داخل جعبه ارائه نمی شود و باید جداگانه تهیه شود.

نرم افزار و پشتیبانی بلندمدت

گلکسی A17 و گلکسی A26 با Android 15 و رابط کاربری One UI عرضه شده اند و سامسونگ برای هر دو مدل تا 6 نسل به روزرسانی سیستم عامل و 6 سال به روزرسانی امنیتی را اعلام کرده است. این سیاست باعث می شود هر دو گوشی از نظر طول عمر نرم افزاری در گروه محصولات قابل اتکا قرار بگیرند. A26 به قابلیت هایی مانند Circle to Search و برخی امکانات هوشمند سری A دسترسی دارد، هرچند فعال بودن همه قابلیت ها به منطقه، نسخه نرم افزار و حساب کاربری بستگی دارد.

ارتباطات و امکانات کاربردی

مهم ترین تفاوت ارتباطی این دو مدل، پشتیبانی گلکسی A26 از شبکه 5G است. A17 4G برای شبکه های فعلی و استفاده معمول در ایران کافی است، اما A26 برای کاربرانی که قصد دارند گوشی را چند سال نگه دارند و از توسعه شبکه 5G استفاده کنند، آینده نگرانه تر است. هر دو مدل از درگاه کارت حافظه microSD، دو سیم کارت در برخی نسخه ها، NFC در بعضی بازارها و حسگر اثر انگشت کناری بهره می برند. تفاوت امکانات ارتباطی را هنگام خرید باید بر اساس کد دقیق مدل و منطقه ساخت بررسی کرد.

ارزش خرید و تفاوت قیمت

گلکسی A17 4G معمولا با قیمت پایین تری از A26 عرضه می شود و برای کاربری روزمره، دانش آموزان، سالمندان و افرادی که به 5G یا اجرای بازی های سنگین نیاز ندارند، گزینه اقتصادی تری است. گلکسی A26 هزینه بیشتری دارد، اما این اختلاف با پردازنده سریع تر، نمایشگر 120 هرتزی، دوربین فوق عریض بهتر، بدنه مقاوم تر، گواهی IP67 و پشتیبانی از 5G توجیه می شود. در بازار ایران نوسان قیمت، تفاوت گارانتی و رجیستری می تواند فاصله واقعی بین دو مدل را تغییر دهد؛ به همین دلیل مقایسه نسخه های هم حافظه و دارای شرایط گارانتی یکسان اهمیت زیادی دارد.

سوالات متداول:

گلکسی A17 بهتر است یا گلکسی A26؟

گلکسی A26 در مجموع گوشی کامل تر و قدرتمندتری است و برای استفاده چندساله پیشنهاد می شود. گلکسی A17 زمانی انتخاب مناسب تری است که قیمت پایین تر و کاربری روزمره اولویت اصلی باشد.

آیا گلکسی A17 از 5G پشتیبانی می کند؟

Galaxy A17 در دو نسخه 4G و 5G عرضه شده است. نسخه رایج مورد بررسی در این مقاله 4G است و از شبکه 5G پشتیبانی نمی کند؛ هنگام خرید باید عنوان کامل و کد مدل را بررسی کنید.

دوربین گلکسی A26 چقدر بهتر از A17 است؟

هر دو گوشی دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی با لرزشگیر اپتیکال دارند، اما A26 دوربین فوق عریض 8 مگاپیکسلی و پردازش تصویر بهتری ارائه می دهد و در عکاسی شب و فیلم برداری عملکرد برتری دارد.

برای بازی کدام مدل مناسب تر است؟

گلکسی A26 به دلیل تراشه Exynos 1380 عملکرد بهتری در بازی دارد. A17 برای بازی های سبک و متوسط مناسب است و در بازی های سنگین به تنظیمات گرافیکی پایین تر نیاز دارد.

آیا خرید گلکسی A17 برای چند سال آینده منطقی است؟

بله، اگر نسخه مناسب رم و حافظه را انتخاب کنید و به 5G نیاز نداشته باشید، A17 برای کاربری عادی و چند سال استفاده انتخاب قابل قبولی است. با این حال، A26 به دلیل قدرت پردازشی و مقاومت بدنه بیشتر، دوام کاربردی بالاتری دارد.

جمع بندی

در مقایسه سامسونگ گلکسی A17 و گلکسی A26، مدل A26 برنده فنی و انتخاب بهتر برای خریدار آگاه است؛ زیرا نمایشگر روان تر، پردازنده قدرتمندتر، دوربین کامل تر، استاندارد IP67 و اتصال 5G را همزمان ارائه می دهد. گلکسی A17 4G همچنان محصولی مناسب برای کاربرانی است که یک گوشی سامسونگ با نمایشگر باکیفیت، باتری بادوام و قیمت اقتصادی می خواهند. اگر اختلاف قیمت دو مدل برای شما قابل پرداخت است، خرید Galaxy A26 5G تصمیم آینده نگرانه تری خواهد بود؛ در غیر این صورت، Galaxy A17 4G برای استفاده روزمره ارزش خرید مناسبی دارد.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت Samsung Galaxy A17 و Samsung Galaxy A26
ویژگیسامسونگ گلکسی A17 5Gسامسونگ گلکسی A26 5G
سال معرفی20252025
شبکهGSM، HSPA، LTE، 5GGSM، HSPA، LTE، 5G
باندهای 2G850، 900، 1800، 1900850، 900، 1800، 1900
باندهای 3G850، 900، 1700، 1900، 2100850، 900، 1700، 1900، 2100
باندهای 4G1، 2، 3، 4، 5، 7، 8، 12، 17، 20، 28، 38، 40، 41، 661، 2، 3، 4، 5، 7، 8، 12، 17، 20، 26، 28، 32، 38، 40، 41، 66
باندهای 5G1، 3، 5، 7، 8، 20، 28، 38، 40، 41، 66، 77، 781، 3، 5، 7، 8، 20، 28، 38، 40، 41، 66، 77، 78
ابعاد164.4 x 77.9 x 7.5 mm164 x 77.5 x 7.7 mm
وزن192 g200 g
جنس بدنهشیشه جلو با Gorilla Glass Victus، فریم پلاستیکی، پنل پشتی پلاستیک تقویت شده با الیاف شیشهشیشه جلو و پشت با Gorilla Glass Victus+، فریم پلاستیکی
استاندارد مقاومتIP54IP67؛ مقاومت در برابر آب تا عمق 1 m به مدت 30 دقیقه
نوع سیم کارتNano-SIM؛ نسخه دو سیم کارت یا Nano-SIM و eSIMNano-SIM و eSIM یا دو Nano-SIM
نمایشگرSuper AMOLEDSuper AMOLED
اندازه نمایشگر6.7 inches6.7 inches
نرخ نوسازی90 Hz120 Hz
وضوح نمایشگر1080 x 2340 pixels1080 x 2340 pixels
تراکم پیکسلی385 ppi385 ppi
نسبت تصویر19.5:919.5:9
روشنایی800 nitsنامشخص
محافظ نمایشگرCorning Gorilla Glass VictusCorning Gorilla Glass Victus+
سیستم عامل اولیهAndroid 15 با One UIAndroid 15 با One UI
تعداد به روزرسانی اصلی سیستم عامل6 نسل6 نسل
تراشهExynos 1330 با لیتوگرافی 5 nmExynos 1380 با لیتوگرافی 5 nm
پردازنده مرکزی8 هسته ای؛ 2 هسته Cortex-A78 با فرکانس 2.4 GHz و 6 هسته Cortex-A55 با فرکانس 2.0 GHz8 هسته ای؛ 4 هسته Cortex-A78 با فرکانس 2.4 GHz و 4 هسته Cortex-A55 با فرکانس 2.0 GHz
پردازنده گرافیکیMali-G68 MP2Mali-G68 MP5
حافظه داخلی128 GB یا 256 GB128 GB یا 256 GB
حافظه RAM4 GB، 6 GB یا 8 GB4 GB، 6 GB یا 8 GB
درگاه کارت حافظهmicroSDXC؛ مشترک با درگاه سیم کارتmicroSDXC؛ مشترک با درگاه سیم کارت
دوربین اصلیسه گانه؛ 50 MP واید با دیافراگم f/1.8 و OIS، 5 MP فوق عریض با دیافراگم f/2.2، 2 MP ماکروسه گانه؛ 50 MP واید با دیافراگم f/1.8 و OIS، 8 MP فوق عریض با دیافراگم f/2.2، 2 MP ماکرو
فوکوس دوربین اصلیAFPDAF
فیلم برداری دوربین اصلی1080p با سرعت 30 fps و لرزشگیر gyro-EIS4K با سرعت 30 fps، 1080p با سرعت 30 fps، 720p با سرعت 480 fps و لرزشگیر gyro-EIS
دوربین سلفی13 MP واید با دیافراگم f/2.013 MP واید با دیافراگم f/2.2
فیلم برداری دوربین سلفی1080p با سرعت 30 fps1080p با سرعت 30 fps
فلاشLEDLED
بلندگوتک بلندگوتک بلندگو
جک 3.5 mmنداردندارد
Wi-FiWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac، دو بانده، Wi-Fi DirectWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac، دو بانده، Wi-Fi Direct
BluetoothBluetooth 5.3، A2DP، LEBluetooth 5.3، A2DP، LE
موقعیت یابیGPS، GALILEO، GLONASS، BDS، QZSSGPS، GALILEO، GLONASS، BDS، QZSS
NFCدارد؛ وابسته به بازاردارد؛ وابسته به بازار
رادیو FMنداردنامشخص
درگاه USBUSB Type-C 2.0USB Type-C 2.0 با OTG
حسگرهاحسگر اثر انگشت کنار بدنه، شتاب سنج، ژیروسکوپ، قطب نما، حسگر مجازی مجاورتحسگر اثر انگشت کنار بدنه، شتاب سنج، ژیروسکوپ، قطب نما، حسگر مجازی مجاورت
ظرفیت باتری5000 mAh5000 mAh
شارژ سریع25 W25 W
رنگ هامشکی، خاکستری، آبیمشکی، سفید، سبز نعنایی، صورتی هلویی

محصولات مشابه:

  • Samsung Galaxy A14 (2023)

  • Samsung Galaxy A23

  • Xiaomi Redmi Note 12

  • Samsung Galaxy A34

  • Samsung Galaxy A24

  • Realme 11


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند Samsung

سامسونگ یک برند پیشرو کره ای در حوزه فناوری و لوازم الکترونیکی است که محصولاتی مانند گوشی موبایل، تلویزیون، لوازم خانگی، نمایشگر و تجهیزات هوشمند را با نوآوری و کیفیت جهانی عرضه می کند.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI