مقایسه Iran Khodro Tara و Iran Khodro Dena Plus

محصول:

Tara (Manual)

Dena Plus (Manual)

مدل:Tara MTDena+ MT
سازنده:

ایران خودرو (Iran Khodro)

ایران خودرو (Iran Khodro)

کشور:ایران (Iran)ایران (Iran)
سال:20212015
گروه:

خودرو (Car)

خودرو (Car)

زیرگروه: خودرو دنده دستی (Manual Car) سدان دنده دستی (Manual Sedan)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:78 از 10070 از 100
برنده:Iran Khodro Tara
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه تارا دنده و دنا پلاس دنده؛ کدام سدان ایران خودرو ارزش خرید بیشتری دارد؟


تارا دنده و دنا پلاس دنده از شناخته شده ترین سدان های ایران خودرو در بازار ایران هستند و هر دو با موتور تنفس طبیعی، گیربکس دستی و امکاناتی متناسب با خودروهای داخلی عرضه شده اند. تارا بر پایه پلتفرم جدیدتر ایران خودرو ساخته شده و در مقابل، دنا پلاس از کابین جادارتر، موتور پرحجم تر و طراحی ظاهری پرزرق و برق تری بهره می برد. در این مقایسه، نسخه رایج تارا دستی V1 با موتور TU5P و گیربکس 5 سرعته دستی در برابر دنا پلاس دستی معمولی با موتور EF7 و گیربکس 5 سرعته دستی بررسی می شود. نسخه های جدیدتر مانند تارا V1 پلاس 6 سرعته و دنا پلاس EF7P ممکن است از نظر امکانات و مشخصات تفاوت داشته باشند.

مقایسه طراحی ظاهری و ابعاد

تارا ظاهر مدرن تر و طراحی هماهنگ تری دارد. چراغ های باریک، خطوط بدنه ساده تر و فرم نسبتا آیرودینامیک آن باعث شده این خودرو در نگاه اول به محصولات جدیدتر نزدیک باشد. دنا پلاس طراحی عضلانی تر و جلوپنجره بزرگ تری دارد و به لطف تزئینات کرومی و چراغ های پرجزئیات، ظاهر رسمی تر و چشمگیرتری ارائه می کند.

طول تارا حدود 4519 میلی متر، عرض آن 1748 میلی متر و فاصله محورهایش حدود 2652 میلی متر است. دنا پلاس با طول حدود 4559 میلی متر و فاصله محورهای نزدیک به 2671 میلی متر، اندکی کشیده تر است. با وجود ابعاد بزرگ تر دنا پلاس، عرض بیشتر تارا به ایجاد حس پایداری و فضای مناسب در ردیف جلو کمک می کند.

مقایسه موتور و عملکرد فنی

تارا دستی از موتور 4 سیلندر 1.6 لیتری TU5P استفاده می کند. این پیشرانه حدود 113 اسب بخار قدرت و 144 نیوتن متر گشتاور تولید می کند و نیروی خود را از طریق گیربکس 5 سرعته دستی به چرخ های جلو انتقال می دهد. موتور TU5P در مقایسه با موتور TU5 معمولی، فناوری جدیدتر و هماهنگی بهتری با سامانه های کنترلی خودرو دارد.

دنا پلاس دستی معمولی به موتور 4 سیلندر 1.7 لیتری EF7 مجهز است. توان این موتور حدود 115 اسب بخار و گشتاور آن حدود 157 نیوتن متر اعلام شده است. گشتاور بیشتر دنا پلاس در حرکت های شهری، مسیرهای شیب دار و زمان استفاده از کولر مزیت محسوسی ایجاد می کند، اما عملکرد آن به دلیل وزن بالاتر خودرو همیشه برتری قطعی نسبت به تارا ندارد.

شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت هر دو خودرو در محدوده 12 تا 13 ثانیه قرار می گیرد و در رانندگی روزمره تفاوت آنها بیشتر به وضعیت فنی، مهارت راننده، میزان بار و کیفیت بنزین وابسته است. تارا معمولا فرمان پذیری سبک تر و رفتار چابک تری دارد، در حالی که دنا پلاس در سرعت های متوسط احساس کشش بیشتری ارائه می دهد.

مقایسه مصرف سوخت

مصرف سوخت ترکیبی تارا دستی حدود 7.0 تا 7.2 لیتر در 100 کیلومتر اعلام می شود. مصرف دنا پلاس دستی معمولی معمولا در محدوده 7.4 تا 7.8 لیتر در 100 کیلومتر قرار دارد. اختلاف مصرف در استفاده واقعی به ترافیک، سلامت موتور، فشار باد تایرها و شیوه رانندگی بستگی دارد، اما تارا به دلیل موتور کم حجم تر و وزن پایین تر، معمولا گزینه کم مصرف تری است.

مقایسه کابین و فضای داخلی

کابین تارا طراحی ساده تر و مدرن تری دارد و چیدمان ادوات آن برای استفاده روزمره منطقی است. فضای ردیف عقب برای 2 سرنشین بزرگسال مناسب است و ارتفاع سقف در وضعیت قابل قبولی قرار دارد. کیفیت برخی پلاستیک های کابین متوسط است، اما طراحی کلی داشبورد نسبت به بسیاری از محصولات قدیمی ایران خودرو به روزتر به نظر می رسد.

دنا پلاس داشبوردی بزرگ تر و نمایی رسمی تر دارد. فضای ردیف جلو مناسب است و صندلی های آن برای سفرهای طولانی راحتی قابل قبولی فراهم می کنند. فضای ردیف عقب نیز برای خانواده ها مناسب است، هرچند عرض کابین برای 3 سرنشین بزرگسال ایده آل نیست. کیفیت مونتاژ و مواد کابین در هر دو خودرو به نمونه تولیدی وابسته است و نباید انتظار کیفیت خودروهای وارداتی را داشت.

مقایسه صندوق عقب و کاربرد خانوادگی

حجم صندوق عقب تارا حدود 640 لیتر است و یکی از نقاط قوت اصلی آن محسوب می شود. این فضا برای استفاده خانوادگی، سفر و حمل وسایل بزرگ عملکرد مناسبی دارد. صندوق دنا پلاس حدود 500 لیتر حجم دارد و همچنان برای استفاده روزانه کافی است، اما در مقایسه با تارا فضای کمتری در اختیار سرنشینان قرار می دهد. تارا از نظر ظرفیت بار، انتخاب کاربردی تری برای خانواده ها و سفرهای جاده ای است.

مقایسه امکانات و تجهیزات

تارا دستی V1 معمولا با امکاناتی مانند کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل کشش، کمک حرکت در سربالایی، کروز کنترل، محدود کننده سرعت، فرمان برقی، سنسور پارک عقب، دوربین عقب، نمایشگر مرکزی و تهویه مطبوع عرضه می شود. در برخی مدل های تولیدی، سنسور نور و باران و تجهیزات تکمیلی نیز اضافه شده است.

دنا پلاس دستی معمولی معمولا امکاناتی مانند کروز کنترل، سانروف، سنسور پارک عقب، دوربین عقب، نمایشگر مرکزی، تهویه مطبوع، آینه های جانبی برقی و چراغ های مجهزتر دارد. وجود سانروف و ظاهر داخلی پرجزئیات تر، برای برخی خریداران مزیت مهمی است. با این حال، سطح تجهیزات تارا در بخش سامانه های کنترل پایداری و فناوری های ایمنی در بسیاری از نمونه ها منطقی تر و کامل تر به نظر می رسد.

مقایسه ایمنی

تارا از نظر ساختار پلتفرم و تجهیزات ایمنی، محصول جدیدتری محسوب می شود. کنترل پایداری، کنترل کشش، کمک حرکت در سربالایی و ترمزهای مجهز به ABS و EBD از مهم ترین نقاط قوت آن هستند. تعداد کیسه های هوا ممکن است با توجه به تیپ و سال تولید متفاوت باشد و در نمونه های مختلف باید به صورت جداگانه بررسی شود.

دنا پلاس نیز به ABS، EBD، کنترل پایداری در برخی تیپ ها و کیسه های هوا مجهز است، اما سابقه پلتفرم آن به خانواده قدیمی تر سمند باز می گردد. در ارزیابی ایمنی، امکانات کنترلی تارا و طراحی جدیدتر بدنه باعث می شود انتخاب مطمئن تری برای خریدارانی باشد که ایمنی فعال را در اولویت قرار می دهند.

مقایسه کیفیت رانندگی و سواری

سواری تارا در مسیرهای شهری و جاده ای متعادل است و فرمان برقی آن مانور در فضاهای شلوغ را آسان می کند. سیستم تعلیق این خودرو برای استفاده خانوادگی تنظیم شده و در بیشتر مسیرها عملکرد قابل قبولی دارد، هرچند ضربه های شدید روی دست اندازها به طور کامل حذف نمی شوند.

دنا پلاس سواری نرم و صندلی های راحتی دارد، اما وزن بیشتر و ابعاد بزرگ تر آن در پارک کردن و عبور از خیابان های باریک محدودیت بیشتری ایجاد می کند. فرمان هیدرولیک دنا پلاس حس سنتی تری دارد و در سرعت پایین به نیروی بیشتری نیاز دارد. در مجموع، تارا برای رانندگی شهری چابک تر و دنا پلاس برای رانندگی آرام و خانوادگی مناسب تر است.

مقایسه هزینه نگهداری و بازار دست دوم

قطعات مصرفی هر دو خودرو در بازار ایران به وفور پیدا می شود و تعمیرکاران با ساختار فنی آنها آشنایی دارند. موتور EF7 دنا پلاس به سرویس دقیق تر و استفاده از روغن و قطعات باکیفیت حساس است. موتور TU5P تارا نیز باید طبق برنامه سرویس شود، اما معمولا در ذهن بازار به عنوان پیشرانه کم دردسرتر شناخته می شود.

دنا پلاس به دلیل سابقه طولانی تر، بازار دست دوم گسترده ای دارد و فروش آن معمولا ساده است. تارا نیز بازار مناسبی دارد و طراحی جدیدتر و امکانات ایمنی آن برای گروهی از خریداران جذاب است. وضعیت بدنه، سلامت گیربکس، عملکرد سامانه های برقی و سابقه سرویس بیش از نام خودرو بر قیمت واقعی نمونه کارکرده تاثیر می گذارد.

نقاط قوت و ضعف تارا دنده

نقاط قوت تارا شامل طراحی جدیدتر، مصرف سوخت کمتر، صندوق عقب بزرگ، فرمان برقی، امکانات ایمنی مناسب و سواری چابک تر است. نقاط ضعف آن شامل کیفیت متوسط برخی قطعات کابین، عملکرد نه چندان هیجان انگیز موتور و وجود تفاوت تجهیزات میان مدل های تولیدی مختلف می شود.

نقاط قوت و ضعف دنا پلاس دنده

نقاط قوت دنا پلاس شامل موتور پرگشتاورتر، کابین نسبتا جادار، ظاهر رسمی، امکانات رفاهی مناسب و بازار دست دوم فعال است. وزن بالا، مصرف سوخت بیشتر، قدمت پلتفرم، حساسیت موتور EF7 به نگهداری و فضای صندوق کمتر نسبت به تارا از مهم ترین نقاط ضعف آن هستند.

تارا دنده بهتر است یا دنا پلاس دنده؟

برای خریدارانی که مصرف سوخت پایین تر، امکانات ایمنی جدیدتر، صندوق عقب بزرگ تر و رانندگی شهری آسان تر می خواهند، تارا دنده انتخاب منطقی تری است. دنا پلاس دنده برای افرادی مناسب تر است که ظاهر رسمی تر، موتور پرگشتاورتر، کابین خانوادگی و بازار دست دوم قدیمی تر و شناخته شده تر را ترجیح می دهند. در خرید هر دو خودرو، بررسی مدل دقیق، سال تولید، تعداد کیسه های هوا، وجود کنترل پایداری و سلامت گیربکس اهمیت زیادی دارد.

سوالات متداول:

تارا دنده مصرف سوخت کمتری دارد یا دنا پلاس دنده؟

تارا دنده به طور معمول مصرف سوخت کمتری دارد و مصرف ترکیبی آن حدود 7.0 تا 7.2 لیتر در 100 کیلومتر است، در حالی که مصرف دنا پلاس دستی معمولی معمولا به حدود 7.4 تا 7.8 لیتر در 100 کیلومتر می رسد.

کدام خودرو صندوق عقب بزرگ تری دارد؟

تارا با صندوق عقب حدود 640 لیتری، فضای بار بیشتری نسبت به صندوق حدود 500 لیتری دنا پلاس در اختیار قرار می دهد.

موتور تارا قوی تر است یا دنا پلاس؟

دنا پلاس دستی معمولی گشتاور بیشتری تولید می کند، اما اختلاف توان موتور آن با تارا اندک است. تارا به دلیل وزن پایین تر می تواند عملکرد متعادل و چابکی مناسبی ارائه دهد.

کدام خودرو برای خانواده مناسب تر است؟

هر دو خودرو برای استفاده خانوادگی مناسب هستند، اما تارا به دلیل صندوق بزرگ تر و مصرف کمتر برای سفر و استفاده اقتصادی انتخاب کاربردی تری است. دنا پلاس نیز کابین راحت و امکانات رفاهی قابل قبولی دارد.

هزینه نگهداری تارا کمتر است یا دنا پلاس؟

هزینه نگهداری واقعی به سلامت خودرو و کیفیت سرویس بستگی دارد، اما تارا معمولا به عنوان گزینه کم دردسرتر شناخته می شود. موتور EF7 دنا پلاس به سرویس منظم و استفاده از روغن و قطعات مناسب حساسیت بیشتری دارد.

جمع بندی

تارا دنده و دنا پلاس دنده هر دو از گزینه های قابل بررسی در بازار سدان های داخلی هستند، اما فلسفه طراحی متفاوتی دارند. تارا با پلتفرم جدیدتر، مصرف پایین تر، صندوق بزرگ تر و تجهیزات ایمنی مناسب تر، انتخاب متعادل و آینده نگرانه تری محسوب می شود. دنا پلاس با موتور پرگشتاورتر، ظاهر رسمی و کابین آشنا، برای خریدارانی جذاب است که امکانات رفاهی و تجربه مالکیت شناخته شده را در اولویت قرار می دهند. انتخاب نهایی باید بر اساس تیپ دقیق، سال تولید، بودجه، سابقه سرویس و سلامت نمونه مورد نظر انجام شود.

منابع بررسی مشخصات: ایران خودرو، خودروبانک و باما.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت Iran Khodro Tara و Iran Khodro Dena Plus
ویژگیایران خودرو تارا دندهایران خودرو دنا پلاس دنده
نسخه مبناV1 دستی 5 سرعتهنسخه معمولی دستی 5 سرعته
کلاس بدنهسدان جمع و جورسدان خانوادگی
نوع شاسییکپارچهیکپارچه
محور محرکجلوجلو
نوع موتورTU5 پلاسEF7
تنفس موتورتنفس طبیعیتنفس طبیعی
تعداد سیلندر44
تعداد سوپاپ1616
حجم موتور1587 cc1645 cc
حداکثر قدرت113 اسب بخار در 5800 دور در دقیقه113 اسب بخار در 6000 دور در دقیقه
حداکثر گشتاور144 نیوتن متر در 4000 دور در دقیقه155 نیوتن متر در 3500 دور در دقیقه
سیستم زمان بندی سوپاپCVVTCVVT
نوع گیربکسدستی 5 سرعتهدستی 5 سرعته
شتاب 0 تا 10012.5 ثانیه12.03 ثانیه
حداکثر سرعت190 کیلومتر بر ساعت189 کیلومتر بر ساعت
مصرف سوخت ترکیبی7.1 لیتر در 100 کیلومتر7.2 لیتر در 100 کیلومتر
مصرف سوخت شهرینامشخص9.5 لیتر در 100 کیلومتر
مصرف سوخت خارج شهرینامشخص5.8 لیتر در 100 کیلومتر
استاندارد آلایندگییورو 5یورو 5
طول4519 میلی متر4559 میلی متر
عرض1748 میلی متر1720 میلی متر
ارتفاع1466 میلی متر1460 میلی متر
فاصله محوری2652 میلی متر2671 میلی متر
وزن1170 کیلوگرم1310 کیلوگرم
ظرفیت باک50 لیتر60 لیتر
حجم صندوق عقب640 لیتر500 لیتر
ظرفیت سرنشین5 نفر5 نفر
سیستم تعلیق جلومک فرسونمک فرسون
سیستم تعلیق عقبمیله پیچشیمیله پیچشی
ترمز جلودیسکیدیسکی خنک شونده
ترمز عقبدیسکیدیسکی
سیستم های ترمز و پایداریABS، EBD، HBA، TCS، ESC، HSAABS، EBD
نوع فرمانبرقیهیدرولیکی
اندازه تایر185/65R15195/60R15
رینگفولادیآلیاژی

محصولات مشابه:

  • IKCO Runna Plus

  • Peugeot 405 SLX

  • Renault Tondar 90 (L90)

  • IKCO Dena

  • Samand LX


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند Iran Khodro

ایران خودرو (IKCO) بزرگ ترین خودروساز ایران است که از سال 1962 فعالیت خود را آغاز کرده و در زمینه طراحی، تولید و عرضه خودروهای سواری، تجاری و خدمات پس از فروش فعالیت می کند.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI