مقایسه مادربرد ASUS PRIME H610M-R D4-SI و GIGABYTE H410M S2H V3؛ کدام گزینه ارزش خرید بیشتری دارد
مادربرد ASUS PRIME H610M-R D4-SI و مادربرد GIGABYTE H410M S2H V3 هر دو در گروه محصولات اقتصادی Micro ATX قرار می گیرند، اما به نسل های متفاوتی از پردازنده های اینتل تعلق دارند. ایسوس با سوکت LGA1700 برای پردازنده های نسل 12، 13 و 14 اینتل ساخته شده است، در حالی که گیگابایت H410M S2H V3 Rev. 1.0 بر پایه سوکت LGA1200 و پردازنده های نسل 10 اینتل طراحی شده است. بنابراین انتخاب میان این دو محصول فقط به قیمت وابسته نیست و سازگاری با پردازنده، امکان ارتقا، نوع حافظه و قابلیت های ذخیره سازی نیز اهمیت زیادی دارد.
مقایسه پلتفرم و سازگاری پردازنده
مهم ترین تفاوت این دو مادربرد به پلتفرم آن ها مربوط می شود. ASUS PRIME H610M-R D4-SI از پردازنده های نسل 12، 13 و 14 شامل مدل های Core، Pentium Gold و Celeron با سوکت LGA1700 پشتیبانی می کند. این موضوع باعث می شود خریدار بتواند سیستم خود را با پردازنده های جدیدتر مانند Core i3-12100، Core i5-12400 یا مدل های نسل 13 و 14 ارتقا دهد. البته این مادربرد برای پردازنده های پرمصرف و رده بالای اینتل انتخاب ایده آلی نیست و ایسوس پشتیبانی رسمی آن را برای پردازنده های تا 65W اعلام کرده است.
GIGABYTE H410M S2H V3 Rev. 1.0 از پردازنده های نسل 10 اینتل مانند Core i3، Core i5، Core i7، Core i9، Pentium و Celeron با سوکت LGA1200 پشتیبانی می کند. این پلتفرم برای ساخت یک کامپیوتر اداری یا خانگی اقتصادی مناسب است، اما از پردازنده های نسل 11 و پردازنده های LGA1700 پشتیبانی نمی کند. در نتیجه، مسیر ارتقای آن نسبت به مادربرد ایسوس محدودتر است.
تفاوت چیپست H610 و H410
ASUS PRIME H610M-R D4-SI به چیپست Intel H610 مجهز است و از نسل جدیدتر رابط های ارتباطی استفاده می کند. در مشخصات رسمی گیگابایت برای نسخه Rev. 1.0 و Rev. 1.2 چیپست H510 درج شده است، هرچند نام محصول در بازار ایران معمولا با عنوان H410M S2H V3 شناخته می شود. به همین دلیل هنگام خرید نسخه دقیق برد و عبارت Rev. 1.0 را بررسی کنید، زیرا ممکن است مشخصات برخی سری های منطقه ای متفاوت باشد. از نظر کاربرد، هر دو مادربرد اقتصادی هستند و برای اورکلاک پردازنده طراحی نشده اند.
مقایسه حافظه RAM
هر دو مادربرد دارای 2 اسلات حافظه DDR4 و معماری Dual Channel هستند و حداکثر 64GB رم را پشتیبانی می کنند. ASUS PRIME H610M-R D4-SI از حافظه DDR4 با فرکانس رسمی تا 3200MHz پشتیبانی می کند و در کنار آن قابلیت XMP نیز دارد. این ویژگی برای استفاده از کیت های سریع تر و تنظیم ساده پروفایل حافظه مفید است.
GIGABYTE H410M S2H V3 نیز از XMP پشتیبانی می کند، اما سرعت حافظه به پردازنده وابسته است. برای پردازنده های Core i9 و Core i7، فرکانس رسمی تا 2933MHz و برای پردازنده های Core i5، Core i3، Pentium و Celeron معمولا تا 2666MHz اعلام شده است. بنابراین ایسوس از نظر سرعت و انعطاف پذیری حافظه برتری محسوسی دارد، هرچند در استفاده روزمره اختلاف عملکرد رم به نوع پردازنده و نرم افزار وابسته خواهد بود.
مقایسه اسلات توسعه و کارت گرافیک
مادربرد ایسوس یک اسلات PCIe 4.0 x16 برای کارت گرافیک و یک اسلات PCIe 3.0 x1 در اختیار کاربر می گذارد. رابط PCIe 4.0 پهنای باند بیشتری نسبت به PCIe 3.0 دارد و برای کارت های گرافیک جدیدتر و برخی تجهیزات توسعه مناسب تر است. البته در سیستم های اقتصادی، عملکرد واقعی کارت گرافیک بیشتر از رابط PCIe به مدل خود کارت و پردازنده وابسته است.
گیگابایت به یک اسلات PCIe 3.0 x16 و یک اسلات PCIe 3.0 x1 مجهز شده است. این ترکیب برای کارت های گرافیک میان رده و استفاده عمومی کافی است، اما در مقایسه با ایسوس از نظر فناوری رابط توسعه قدیمی تر محسوب می شود. هر دو محصول خروجی های D-Sub، DVI-D و HDMI دارند و در صورت استفاده از پردازنده دارای گرافیک داخلی، امکان اتصال چند نمایشگر فراهم می شود.
مقایسه فضای ذخیره سازی
هر دو مادربرد از یک اسلات M.2 و 4 درگاه SATA 6Gb/s برخوردار هستند. در ASUS PRIME H610M-R D4-SI، اسلات M.2 از حافظه های NVMe با رابط PCIe 3.0 x4 در اندازه های 2242، 2260 و 2280 پشتیبانی می کند. گیگابایت نیز یک اسلات M.2 از نوع M Key دارد که از حافظه های PCIe Gen3 x4 و x2 پشتیبانی می کند. از نظر تعداد درگاه ها تفاوتی وجود ندارد و هر دو برای یک SSD NVMe به همراه چند هارد یا SSD ساتا مناسب هستند.
مقایسه درگاه های USB و امکانات ارتباطی
ASUS PRIME H610M-R D4-SI در پنل پشتی 2 درگاه USB 3.2 Gen 1 Type-A و 2 درگاه USB 2.0 دارد. همچنین از طریق هدرهای داخلی امکان افزودن 2 درگاه USB 3.2 Gen 1 و 4 درگاه USB 2.0 فراهم می شود. این مادربرد به شبکه کابلی Realtek با سرعت 1Gbps، سه جک صوتی، پورت HDMI، DVI-D، D-Sub و 2 پورت PS/2 مجهز است.
GIGABYTE H410M S2H V3 در پنل پشتی 2 درگاه USB 3.2 Gen 1 و 4 درگاه USB 2.0 دارد و از طریق هدرهای داخلی نیز 2 درگاه USB 3.2 Gen 1 و 2 درگاه USB 2.0 قابل استفاده است. بنابراین گیگابایت در پنل پشتی تعداد بیشتری USB 2.0 ارائه می کند، اما در مجموع هر دو مادربرد برای تجهیزات جانبی معمولی مناسب هستند. شبکه Gigabit، سه جک صوتی، خروجی های تصویری سه گانه و پورت های PS/2 در هر دو مدل دیده می شود.
مقایسه صدا، خنک کنندگی و کیفیت ساخت
ایسوس از کدک صوتی Realtek با پشتیبانی از صدای 7.1 کاناله، خازن های صوتی و لایه های اختصاصی صوتی استفاده می کند. قابلیت هایی مانند DIGI+ VRM، LANGuard، محافظت در برابر ولتاژ اضافی و SafeSlot Core نیز برای افزایش دوام و پایداری در نظر گرفته شده اند.
گیگابایت نیز از صدای HD چندکاناله Realtek، خازن های صوتی باکیفیت و طراحی Audio Noise Guard بهره می برد. قابلیت Smart Fan 5 با 4 حسگر دما و 2 هدر فن، کنترل مناسب تری روی سیستم خنک کننده فراهم می کند. همچنین طراحی مقاوم در برابر رطوبت و Anti-Sulfur Resistor از ویژگی های قابل توجه این مدل است. از نظر امکانات کنترل فن، گیگابایت روی کاغذ انعطاف پذیری بیشتری دارد، اما ایسوس نیز برای یک سیستم اقتصادی عملکرد قابل قبولی ارائه می دهد.
ابعاد و نصب در کیس
هر دو محصول از فرم فاکتور Micro ATX برخوردار هستند. ابعاد ASUS PRIME H610M-R D4-SI حدود 22.6 در 19.3 سانتی متر و ابعاد GIGABYTE H410M S2H V3 حدود 22.6 در 18.5 سانتی متر است. هر دو مدل در بیشتر کیس های استاندارد Micro ATX و برخی کیس های Mid Tower نصب می شوند. پیش از خرید، تعداد جایگاه های توسعه و فضای اطراف سوکت پردازنده را با کیس و خنک کننده مورد نظر بررسی کنید.
عملکرد واقعی در استفاده روزمره
در کارهای اداری، وب گردی، تماشای فیلم و استفاده از نرم افزارهای سبک، تفاوت عملکرد این دو مادربرد بیشتر از آنکه به خود مادربرد مربوط باشد به پردازنده، حافظه و نوع SSD بستگی دارد. با این حال، امکان استفاده از پردازنده های جدیدتر در مادربرد ایسوس باعث می شود این مدل در سیستم های امروزی عملکرد و طول عمر بهتری داشته باشد.
برای اجرای بازی، هر دو مادربرد به کارت گرافیک مجزا نیاز دارند و محدودیت های برق رسانی و تعداد اسلات توسعه آن ها باید در نظر گرفته شود. ایسوس با PCIe 4.0 و سازگاری با پردازنده های جدیدتر انتخاب مناسب تری برای سیستم گیمینگ اقتصادی آینده نگر است. گیگابایت برای کارت های گرافیک میان رده و پردازنده های نسل 10 گزینه ای قابل قبول است، اما خرید آن بیشتر زمانی منطقی است که پردازنده LGA1200 از قبل در اختیار داشته باشید.
سوالات متداول:
ASUS PRIME H610M-R D4-SI برای چه پردازنده هایی مناسب است
این مادربرد از پردازنده های نسل 12، 13 و 14 اینتل، به همراه مدل های Pentium Gold و Celeron با سوکت LGA1700 پشتیبانی می کند. برای استفاده پایدار، انتخاب پردازنده های حداکثر 65W توصیه می شود.
آیا GIGABYTE H410M S2H V3 از پردازنده نسل 11 پشتیبانی می کند
طبق مشخصات رسمی نسخه Rev. 1.0 و Rev. 1.2، پشتیبانی اصلی این مدل مربوط به پردازنده های نسل 10 اینتل است و نباید آن را برای پردازنده نسل 11 خریداری کرد.
کدام مادربرد برای ارتقای آینده مناسب تر است
ASUS PRIME H610M-R D4-SI انتخاب مناسب تری است، زیرا از پردازنده های نسل 12، 13 و 14، حافظه DDR4 با سرعت بالاتر و رابط PCIe 4.0 پشتیبانی می کند.
آیا هر دو مادربرد از SSD NVMe پشتیبانی می کنند
بله، هر دو مدل دارای یک اسلات M.2 برای SSD NVMe هستند. اسلات M.2 در هر دو مادربرد بر پایه PCIe Gen3 کار می کند و از اندازه های رایج 2242، 2260 و 2280 پشتیبانی دارد.
کدام مدل برای کامپیوتر اداری اقتصادی بهتر است
اگر پردازنده LGA1200 یا سیستم نسل 10 در اختیار دارید، GIGABYTE H410M S2H V3 می تواند گزینه اقتصادی مناسبی باشد. برای خرید یک سیستم کاملا جدید، ASUS PRIME H610M-R D4-SI به دلیل پلتفرم جدیدتر انتخاب منطقی تری است.
آیا امکان استفاده از رم 3200MHz در هر دو مادربرد وجود دارد
ایسوس به صورت رسمی از DDR4 3200MHz پشتیبانی می کند. در گیگابایت، سرعت نهایی رم به مدل پردازنده وابسته است و ممکن است حافظه 3200MHz با سرعت پایین تر تنظیم شود.
جمع بندی نهایی
ASUS PRIME H610M-R D4-SI از نظر نسل پردازنده، قابلیت ارتقا، سرعت حافظه و پشتیبانی از PCIe 4.0 برنده این مقایسه است و برای ساخت یک سیستم جدید اقتصادی یا اداری مدرن ارزش خرید بیشتری دارد. GIGABYTE H410M S2H V3 Rev. 1.0 محصولی ساده و کاربردی برای پردازنده های نسل 10 اینتل است و در صورتی که با قیمت پایین تر عرضه شود یا پردازنده LGA1200 از قبل داشته باشید، می تواند انتخاب مقرون به صرفه ای باشد. در خرید مدل گیگابایت، بررسی دقیق عبارت Rev. 1.0 و چیپست درج شده روی بسته بندی اهمیت زیادی دارد.