مقایسه خودرو تارا و خودرو تیبا 2

محصول:

Tara

Tiba 2

مدل:Tara LX TU5Tiba 2 SX M15
سازنده:

ایران خودرو (Iran Khodro)

سایپا (Saipa)

کشور:ایران (Iran)ایران (Iran)
سال:20222015
گروه:

خودرو (Car)

خودرو (Car)

زیرگروه: سدان (Sedan) خودرو هاچ بک (Hatchback)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:73 از 10042 از 100
برنده:خودرو تارا
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه تارا LX TU5 و تیبا 2 SX M15؛ کدام خودرو انتخاب بهتری است؟


تارا LX TU5 از محصولات ایران خودرو و تیبا 2 SX M15 از خودروهای اقتصادی سایپا هستند، اما این دو خودرو از نظر ابعاد، سطح امکانات، ایمنی، فضای کابین و جایگاه بازار در یک کلاس قرار نمی گیرند. تارا یک سدان کامپکت بزرگ تر و مجهزتر است، در حالی که تیبا 2 یک هاچبک شهری اقتصادی با هزینه نگهداری پایین تر محسوب می شود. در این مقایسه، منظور از تارا LX TU5، نسخه دستی مجهز به موتور TU5 پلاس و جعبه دنده 5 سرعته است و برای تیبا 2 نیز مشخصات رایج تیپ SX با موتور M15 مبنا قرار گرفته است.

مقایسه طراحی و ابعاد بدنه

تارا با طول حدود 4519 میلی متر، عرض 1748 میلی متر، ارتفاع 1466 میلی متر و فاصله محوری 2652 میلی متر، به شکل محسوسی از تیبا 2 بزرگ تر است. تیبا 2 حدود 4105 میلی متر طول، 1641 میلی متر عرض، 1484 میلی متر ارتفاع و 2410 میلی متر فاصله محوری دارد. نتیجه این تفاوت در استفاده روزمره، کابین جادارتر تارا، فضای پای بهتر سرنشینان عقب و پایداری بیشتر آن در مسیرهای بین شهری است. در مقابل، ابعاد کوچک تر تیبا 2 پارک کردن و تردد در خیابان های شلوغ را آسان تر می کند.

تارا از فرم بدنه سدان و صندوق عقب بزرگ با ظرفیت حدود 640 لیتر بهره می برد و برای خانواده ها و سفر مناسب تر است. تیبا 2 بدنه هاچبک دارد و فضای بار آن حدود 223 لیتر است، اما با خواباندن صندلی های عقب امکان حمل بارهای حجیم تر فراهم می شود. از نظر کیفیت طراحی، تارا ظاهر مدرن تر و تناسبات بدنه بهتری دارد، هرچند کیفیت متریال کابین هر دو خودرو همچنان در محدوده محصولات اقتصادی داخلی قرار می گیرد.

مقایسه موتور و عملکرد فنی

تارا LX به موتور 4 سیلندر 1.6 لیتری TU5 پلاس با حجم تقریبی 1587 سی سی مجهز است. این موتور حدود 113 اسب بخار قدرت و 144 نیوتن متر گشتاور تولید می کند و نیرو را از طریق جعبه دنده دستی 5 سرعته به چرخ های جلو می رساند. شتاب صفر تا 100 کیلومتر بر ساعت تارا در شرایط استاندارد حدود 12.5 ثانیه اعلام می شود و حداکثر سرعت آن نزدیک به 190 کیلومتر بر ساعت است.

تیبا 2 SX از موتور 4 سیلندر 1.5 لیتری M15 با حجم حدود 1503 سی سی استفاده می کند. قدرت این پیشرانه حدود 87 اسب بخار و گشتاور آن 128 نیوتن متر است و یک جعبه دنده دستی 5 سرعته وظیفه انتقال نیرو را بر عهده دارد. شتاب صفر تا 100 تیبا 2 معمولا حدود 13 تا 14 ثانیه است و حداکثر سرعت آن به حدود 170 کیلومتر بر ساعت می رسد. در نتیجه، تارا در شتاب گیری، سبقت گیری و حرکت در مسیرهای شیب دار عملکرد قوی تری دارد، هرچند اختلاف عملکرد در رانندگی آرام شهری بسیار چشمگیر نیست.

مصرف سوخت و هزینه استفاده

مصرف سوخت ترکیبی تارا LX معمولا حدود 7 لیتر در هر 100 کیلومتر است و به وزن بیشتر، ابعاد بزرگ تر و توان بالاتر موتور مربوط می شود. مصرف ترکیبی تیبا 2 حدود 6.5 لیتر در هر 100 کیلومتر اعلام شده است. بنابراین تیبا 2 از نظر مصرف سوخت مزیت نسبی دارد، اما تفاوت مصرف در استفاده واقعی به وضعیت موتور، ترافیک، سبک رانندگی و سلامت سیستم سوخت رسانی وابسته است.

هزینه تعمیرات و تامین قطعات تیبا 2 معمولا پایین تر است و ساختار فنی ساده آن برای تعمیرکاران بازار ایران شناخته شده تر محسوب می شود. تارا نیز از نظر دسترسی به قطعات وضعیت قابل قبولی دارد، اما قطعات بدنه، تجهیزات برقی و برخی اجزای اختصاصی آن ممکن است گران تر باشند. برای خریدارانی که اولویت اصلی آنها کاهش هزینه های جاری است، تیبا 2 انتخاب اقتصادی تری است و برای استفاده خانوادگی و سفر، تارا ارزش امکانات و توان بیشتری ارائه می دهد.

ایمنی و تجهیزات رفاهی

تارا در بخش ایمنی برتری محسوسی دارد. این خودرو معمولا به 2 کیسه هوا، ترمز ضد قفل ABS، توزیع نیروی ترمز EBD، کنترل پایداری الکترونیکی، کنترل کشش، کمک حرکت در سربالایی و ترمزهای دیسکی در هر 4 چرخ مجهز است. وجود کنترل پایداری و کنترل کشش، به ویژه در جاده خیس و مانورهای ناگهانی، مزیت مهمی برای تارا محسوب می شود.

تیبا 2 SX معمولا 2 کیسه هوا، ABS و EBD دارد، اما در نسخه های رایج از امکاناتی مانند کنترل پایداری الکترونیکی و کنترل کشش خبری نیست. ترمزهای عقب کاسه ای، تجهیزات ایمنی محدودتر و طراحی قدیمی تر پلتفرم باعث می شود تیبا 2 در این بخش پایین تر از تارا قرار بگیرد. با وجود این، عملکرد ایمنی واقعی هر دو خودرو به سلامت شاسی، لاستیک ها، ترمزها و سابقه تصادف نمونه کارکرده وابسته است.

تارا از امکاناتی مانند فرمان برقی، کروز کنترل، نمایشگر سیستم چندرسانه ای، دوربین عقب، سنسور پارک عقب، کلیدهای کنترلی روی فرمان، چراغ های مه شکن و امکانات برقی کامل تر بهره می برد. تیبا 2 SX در مقایسه تجهیزات ساده تری دارد و معمولا با تهویه دستی، شیشه های برقی جلو، قفل مرکزی و سیستم صوتی پایه عرضه شده است. سطح دقیق امکانات تیبا 2 می تواند با توجه به سال تولید و تغییرات کارخانه متفاوت باشد.

کیفیت سواری و کاربرد شهری

فاصله محوری بیشتر و عرض بدنه بالاتر، سواری تارا را در بزرگراه و جاده پایدارتر می کند. عایق بندی کابین و کیفیت کلی حرکت آن نیز معمولا بهتر از تیبا 2 است، هرچند صدای موتور و انتقال برخی ضربه های مسیر در هر دو خودرو کاملا حذف نشده است. تارا برای خانواده، رفت و آمد روزانه طولانی و سفرهای بین شهری انتخاب راحت تری به شمار می رود.

تیبا 2 به دلیل وزن کمتر و ابعاد جمع و جور، در ترافیک و کوچه های باریک چابک تر است. دید مناسب و هزینه پایین تر نگهداری از نقاط قوت آن محسوب می شود، اما فضای عقب، کیفیت صندلی ها و پایداری آن در سرعت های بالا به سطح تارا نمی رسد. برای استفاده عمدتا شهری و مسافت های کوتاه، این محدودیت ها کمتر آزاردهنده هستند.

بازار خرید و فروش و ارزش اقتصادی

تارا به دلیل طراحی جدیدتر، ایمنی بالاتر، صندوق بزرگ تر و امکانات بیشتر، معمولا ارزش خرید بالاتری برای خانواده ها دارد. با این حال، قیمت خرید و هزینه قطعات آن بیشتر است و خریدار باید بودجه کافی برای نگهداری و بیمه در نظر بگیرد. تیبا 2 معمولا ورود کم هزینه تری به بازار خودرو ایجاد می کند و به دلیل مصرف پایین، قطعات فراوان و تعمیرپذیری آسان، برای خریداران با بودجه محدود مناسب تر است.

در بازار خودروهای کارکرده، سلامت فنی و بدنه اهمیت بیشتری از تیپ اسمی دارد. بررسی موتور، گیربکس، شاسی، سیستم تعلیق، کولر، عملکرد ABS و اصالت مدارک باید پیش از خرید هر دو مدل انجام شود. در مورد تارا، بررسی تجهیزات برقی و سامانه های کنترل پایداری نیز اهمیت ویژه ای دارد و در مورد تیبا 2، وضعیت بدنه و سلامت موتور M15 باید با دقت بررسی شود.

سوالات متداول:

تارا LX TU5 از تیبا 2 SX قوی تر است؟

بله. تارا با حدود 113 اسب بخار قدرت و 144 نیوتن متر گشتاور، در شتاب گیری و رانندگی جاده ای از تیبا 2 با حدود 87 اسب بخار قدرت و 128 نیوتن متر گشتاور عملکرد بهتری دارد.

مصرف سوخت کدام خودرو کمتر است؟

مصرف سوخت تیبا 2 معمولا کمتر است و حدود 6.5 لیتر در هر 100 کیلومتر اعلام می شود، در حالی که مصرف ترکیبی تارا LX حدود 7 لیتر در هر 100 کیلومتر است.

برای خانواده و سفر تارا بهتر است یا تیبا 2؟

تارا به دلیل کابین جادارتر، صندوق عقب بزرگ تر، پایداری بهتر و امکانات ایمنی بیشتر، برای خانواده و سفر انتخاب مناسب تری است.

کدام خودرو هزینه نگهداری پایین تری دارد؟

تیبا 2 معمولا هزینه نگهداری و تعمیر پایین تری دارد، زیرا قطعات آن فراوان تر و ساختار فنی آن ساده تر است.

کدام خودرو برای استفاده در شهر مناسب تر است؟

تیبا 2 به دلیل ابعاد کوچک تر، مصرف پایین تر و هزینه کمتر برای استفاده شهری اقتصادی تر است، اما تارا در صورت نیاز به راحتی، ایمنی و فضای بیشتر انتخاب کامل تری خواهد بود.

جمع بندی

تارا LX TU5 از نظر قدرت موتور، فضای کابین، ظرفیت صندوق، کیفیت سواری، امکانات رفاهی و تجهیزات ایمنی برتری مشخصی نسبت به تیبا 2 SX M15 دارد و انتخاب منطقی تری برای خانواده ها، سفر و استفاده ترکیبی محسوب می شود. تیبا 2 در مقابل، خودرویی ساده تر، کم مصرف تر و کم هزینه تر است که برای رفت و آمد روزانه در شهر و خریداران با بودجه محدود جذابیت بیشتری دارد. در نتیجه، انتخاب نهایی به اولویت خریدار بستگی دارد؛ تارا برای امکانات و ایمنی بیشتر و تیبا 2 برای اقتصاد استفاده و نگهداری پایین تر گزینه مناسب تری است.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت خودرو تارا و خودرو تیبا 2
ویژگیTara LX TU5Tiba 2 SX M15
برندایران خودروسایپا
مدل مبناTara LX دنده دستیTiba 2 SX
نوع بدنهسدانهاچ بک
نوع شاسییکپارچهیکپارچه
تعداد سرنشین5 نفر5 نفر
نوع موتورTU5 PlusM15
نوع سوختبنزینیبنزینی
آرایش موتور4 سیلندر خطی4 سیلندر خطی
تعداد سوپاپ168
حجم موتور1587 cc1503 cc
تنفس موتورطبیعیطبیعی
حداکثر قدرت113 hp در 5800 rpm87 hp در 5300 rpm
حداکثر گشتاور144 Nm در 4000 rpm128 Nm در 4000 rpm
گیربکس5 سرعته دستی5 سرعته دستی
سیستم انتقال نیرودیفرانسیل جلودیفرانسیل جلو
تعلیق جلومک فرسونمک فرسون
تعلیق عقبتویست بیمتویست بیم
ترمز جلودیسکیدیسکی
ترمز عقبدیسکیکاسه ای
سیستم ترمزABS، EBD، HBAABS، EBD
حداکثر سرعت190 km/h170 km/h
شتاب 0 تا 10012.5 s13 s
مصرف سوخت ترکیبی7.2 L/100 km6.9 L/100 km
حجم باک50 L41 L
طول4519 mm3922 mm
عرض1748 mm1641 mm
ارتفاع1466 mm1484 mm
فاصله محوری2652 mm2410 mm
وزن1173 kg1040 kg
ابعاد تایر205/50R16175/70R13
تعداد کیسه هوا22
نوع فرمانبرقیهیدرولیکی

محصولات مشابه:

  • Dena

  • Shahin

  • Peugeot 301

  • کوییک

  • پژو 206

  • ام وی ام 110


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند SAIPA

سایپا یکی از بزرگ‌ترین خودروسازان ایران است که در سال ۱۹۶۶ تاسیس شد و با تولید خودروهای سواری و تجاری، نقش مهمی در صنعت خودروی کشور و توسعه حمل‌ونقل ایفا می‌کند.

درباره برند Iran Khodro

ایران خودرو (IKCO) بزرگ ترین خودروساز ایران است که از سال 1962 فعالیت خود را آغاز کرده و در زمینه طراحی، تولید و عرضه خودروهای سواری، تجاری و خدمات پس از فروش فعالیت می کند.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI