مقایسه GLX Shahin 4 و Xiaomi POCO C75

محصول:

GLX Shahin 4

Xiaomi POCO C75

مدل:Shahin 4C75
سازنده:

جی ال ایکس (GLX)

شیائومی (Xiaomi)

کشور:ایران (Iran)چین (China)
سال:20232024
گروه:

گوشی موبایل (Phone)

گوشی موبایل (Phone)

زیرگروه: گوشی هوشمند (Smartphone) گوشی اندرویدی (Android Phone)
وبسایت: لینک
امتیاز هوش:61 از 10068 از 100
برنده:Xiaomi POCO C75
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه GLX Shahin 4 و Xiaomi POCO C75؛ کدام گوشی اقتصادی برای خرید در ایران انتخاب بهتری است؟


در مقایسه GLX Shahin 4 و Xiaomi POCO C75 با دو گوشی اقتصادی 4G روبه رو هستیم که هر دو به نمایشگر بزرگ، نرخ نوسازی 120 هرتز، دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی، حسگر اثر انگشت و درگاه USB Type-C مجهز شده اند. با این حال، تفاوت در وضوح نمایشگر، پردازنده، نوع حافظه، ظرفیت باتری، دوربین سلفی و نرم افزار باعث می شود هر مدل برای گروه متفاوتی از خریداران مناسب باشد. مبنای این مقایسه نسخه GLX Shahin 4 با حافظه 256 گیگابایت و رم 8 گیگابایت و نسخه Xiaomi POCO C75 با حافظه 256 گیگابایت و رم 8 گیگابایت است.

طراحی، ابعاد و امکانات ارتباطی

GLX Shahin 4 ابعادی برابر با 168.7 در 76.7 در 8.96 میلی متر و وزن 205 گرم دارد، در حالی که POCO C75 با ابعاد 171.88 در 77.8 در 8.22 میلی متر و وزن 204 گرم، کمی بلندتر و باریک تر است. هر دو گوشی از دو سیم کارت نانو و شبکه های 2G، 3G و 4G پشتیبانی می کنند و جک 3.5 میلی متری هدفون دارند. شاهین 4 به شیار ترکیبی سیم کارت و کارت حافظه microSD مجهز است و از کارت حافظه تا 256 گیگابایت پشتیبانی می کند. پوکو C75 نیز شیار اختصاصی microSD دارد و از کارت حافظه جانبی پشتیبانی می کند. بلوتوث 5.2 در مدل GLX و بلوتوث 5.4 در مدل پوکو ارائه شده است. POCO C75 از NFC نیز پشتیبانی می کند، اما فعال بودن این قابلیت به بازار عرضه بستگی دارد.

بررسی نمایشگر GLX Shahin 4 و POCO C75

شاهین 4 در این بخش برتری مشخصی دارد. نمایشگر IPS آن 6.78 اینچ اندازه دارد و با وضوح 1080 در 2460 پیکسل و تراکم حدود 396 پیکسل در هر اینچ، جزئیات بیشتری نسبت به رقیب نمایش می دهد. نرخ نوسازی 120 هرتز نیز پیمایش صفحات و انیمیشن ها را روان تر می کند. POCO C75 نمایشگر بزرگ تر 6.88 اینچی از نوع IPS LCD دارد، اما وضوح آن 720 در 1640 پیکسل و تراکم آن حدود 260 پیکسل در هر اینچ است. این مدل نیز نرخ نوسازی 120 هرتز دارد و روشنایی آن به 450 نیت در حالت معمول و 600 نیت در حالت حداکثری می رسد. بنابراین برای مطالعه، تماشای ویدیو و نمایش متن واضح، GLX Shahin 4 انتخاب مناسب تری است؛ در مقابل، نمایشگر بزرگ تر پوکو برای کاربرانی که اندازه صفحه را در اولویت قرار می دهند جذاب تر خواهد بود.

مقایسه پردازنده و عملکرد

GLX Shahin 4 از تراشه MediaTek Helio G99 با پردازنده 8 هسته ای، فرکانس حداکثری 2.2 گیگاهرتز، فناوری ساخت 6 نانومتری و پردازنده گرافیکی Mali-G57 MP2 استفاده می کند. POCO C75 به تراشه MediaTek Helio G81 Ultra مجهز است که پردازنده ای 8 هسته ای با فرکانس حداکثری 2.0 گیگاهرتز، فناوری ساخت 12 نانومتری و پردازنده گرافیکی Mali-G52 MC2 دارد. بر اساس مشخصات سخت افزاری، شاهین 4 در پردازش روزمره، اجرای هم زمان برنامه ها و بازی های سبک تا متوسط ظرفیت بالاتری دارد و فناوری ساخت 6 نانومتری آن روی کاغذ مصرف انرژی بهینه تری فراهم می کند. هیچ کدام از این دو مدل برای بازی های سنگین با تنظیمات گرافیکی بالا ساخته نشده اند، اما GLX Shahin 4 برای کاربری طولانی مدت و پردازش های سنگین تر گزینه فنی قدرتمندتری است.

حافظه داخلی و سرعت ذخیره سازی

هر دو نسخه مورد مقایسه 8 گیگابایت رم و 256 گیگابایت حافظه داخلی دارند، بنابراین از نظر ظرفیت برای نصب برنامه، ذخیره عکس و نگهداری ویدیو تفاوتی ندارند. شاهین 4 از حافظه UFS استفاده می کند، اما نسخه مورد نظر پوکو با حافظه eMMC 5.1 عرضه می شود. این تفاوت می تواند در سرعت نصب برنامه، انتقال فایل و بارگذاری بازی ها به نفع GLX Shahin 4 باشد. هر دو گوشی امکان افزایش فضای ذخیره سازی با کارت microSD را ارائه می دهند. پوکو قابلیت Memory Extension تا سقف اعلامی 16 گیگابایت را نیز دارد که بخشی از حافظه داخلی را به عنوان رم مجازی استفاده می کند؛ این قابلیت جایگزین رم واقعی نیست و نباید معیار اصلی خرید باشد.

دوربین ها و کیفیت فیلم برداری

GLX Shahin 4 به دوربین اصلی سه گانه با ترکیب 50، 2 و 0.08 مگاپیکسل مجهز شده و دوربین سلفی 16 مگاپیکسلی دارد. دوربین اصلی این گوشی امکان فیلم برداری با وضوح 2K و نرخ 30 فریم بر ثانیه را ارائه می کند. POCO C75 دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی با لنز 5P و دیافراگم f/1.8 و یک لنز کمکی دارد و دوربین سلفی آن 13 مگاپیکسل است. فیلم برداری دوربین های اصلی و سلفی پوکو تا وضوح 1080p با نرخ 30 فریم بر ثانیه انجام می شود. در نتیجه، روی کاغذ شاهین 4 در وضوح دوربین سلفی و کیفیت ضبط ویدیو برتری دارد؛ با این حال، تعداد بیشتر لنزهای GLX به معنای عملکرد بهتر در تمام شرایط عکاسی نیست و کیفیت واقعی عکس به پردازش نرم افزاری، نور محیط و کیفیت سنسورها وابسته است.

باتری و سرعت شارژ

GLX Shahin 4 باتری 5000 میلی آمپر ساعتی دارد و با شارژر 18 وات عرضه می شود. باتری POCO C75 با ظرفیت 5160 میلی آمپر ساعت، 160 میلی آمپر ساعت ظرفیت بیشتری دارد و از شارژ سیمی 18 وات با استاندارد PD پشتیبانی می کند. وضوح پایین تر نمایشگر پوکو نیز می تواند در برخی شرایط به دوام شارژ کمک کند. بنابراین از نظر ظرفیت خام، پوکو برنده است، اما اختلاف آن زیاد نیست و الگوی مصرف، روشنایی نمایشگر و نوع استفاده تاثیر بیشتری بر شارژدهی نهایی دارند. نکته مهم برای خریدار ایرانی این است که در بسته بندی رسمی پوکو آداپتور شارژ قرار ندارد، در حالی که برای شاهین 4 آداپتور، کابل، قاب ژله ای و هندزفری اعلام شده است؛ البته محتویات جعبه می تواند با توجه به واردکننده تغییر کند.

نرم افزار و امکانات امنیتی

GLX Shahin 4 با Android 14 عرضه می شود و حسگر اثر انگشت آن روی کلید پاور قرار دارد. این گوشی از تشخیص چهره، ژیروسکوپ، قطب نما، GPS و A-GPS نیز پشتیبانی می کند. POCO C75 با Android 14 و رابط کاربری HyperOS عرضه شده و به حسگر اثر انگشت کناری، تشخیص چهره، شتاب سنج، قطب نما و حسگر مجازی مجاورت مجهز است. رابط HyperOS برای کاربرانی که اکوسیستم شیائومی را می شناسند امکانات نرم افزاری آشناتری دارد، اما انتخاب بین دو رابط بیشتر به سلیقه و تجربه کاربر وابسته است. درباره مدت و تعداد به روزرسانی های آینده این دو مدل، اطلاعات رسمی قابل اتکایی در مشخصات بررسی شده ارائه نشده است و نمی توان برتری قطعی برای هیچ کدام اعلام کرد.

GLX Shahin 4 برای چه کاربری مناسب است؟

شاهین 4 برای کاربری مناسب است که نمایشگر واضح تر، پردازنده قوی تر، حافظه سریع تر، دوربین سلفی 16 مگاپیکسلی، فیلم برداری 2K و اقلام همراه کامل تر را در اولویت قرار می دهد. این مدل برای استفاده روزمره، شبکه های اجتماعی، تماشای فیلم، عکاسی معمولی و اجرای بازی های سبک تا متوسط انتخاب متعادل تری است. پشتیبانی رسمی و دسترسی به خدمات داخلی نیز می تواند برای خریداران ایرانی یک مزیت عملی باشد، هرچند کیفیت خدمات باید بر اساس گارانتی فروشنده بررسی شود.

POCO C75 برای چه کاربری مناسب است؟

POCO C75 برای کاربری مناسب است که نمایشگر بسیار بزرگ، باتری کمی پرظرفیت تر، رابط HyperOS، بلوتوث جدیدتر و شیار اختصاصی کارت حافظه را می خواهد. این گوشی برای تماشای ویدیو، استفاده عمومی، تماس، پیام رسانی و کارهای روزمره عملکرد قابل قبولی ارائه می کند. وضوح پایین تر صفحه نمایش و حافظه eMMC 5.1 در برابر رقیب، نقاط ضعف اصلی آن هستند و در زمان خرید باید در کنار قیمت نهایی، وضعیت گارانتی و وجود نداشتن آداپتور در جعبه در نظر گرفته شوند.

سوالات متداول:

GLX Shahin 4 بهتر است یا Xiaomi POCO C75؟

از نظر نمایشگر، پردازنده، سرعت حافظه، دوربین سلفی و امکانات داخل جعبه، GLX Shahin 4 برتری دارد. POCO C75 در ظرفیت باتری، اندازه صفحه و بلوتوث 5.4 مزیت هایی ارائه می کند.

کدام گوشی برای بازی مناسب تر است؟

GLX Shahin 4 به دلیل استفاده از Helio G99 و پردازنده گرافیکی Mali-G57 MP2 روی کاغذ گزینه قوی تری است، اما هر دو گوشی برای بازی های سنگین با تنظیمات بالا مناسب نیستند.

کدام مدل نمایشگر باکیفیت تری دارد؟

GLX Shahin 4 به دلیل وضوح Full HD+ و تراکم پیکسلی حدود 396، تصویر واضح تری نسبت به نمایشگر HD+ مدل POCO C75 ارائه می دهد.

باتری POCO C75 دوام بیشتری دارد؟

POCO C75 باتری 5160 میلی آمپر ساعتی دارد و از نظر ظرفیت خام کمی بزرگ تر است، اما دوام واقعی به روشنایی صفحه، نوع شبکه و الگوی استفاده بستگی دارد.

آیا هر دو گوشی کارت حافظه می خورند؟

بله، هر دو مدل از کارت حافظه microSD پشتیبانی می کنند و POCO C75 شیار اختصاصی کارت حافظه دارد.

کدام گوشی برای خرید در ایران منطقی تر است؟

اگر وضوح نمایشگر، قدرت پردازشی و امکانات سخت افزاری اولویت باشد، GLX Shahin 4 انتخاب کامل تری است. اگر صفحه بزرگ، رابط HyperOS و باتری کمی بزرگ تر اهمیت بیشتری داشته باشد، POCO C75 می تواند انتخاب مناسب تری باشد؛ قیمت روز و اعتبار گارانتی باید تصمیم نهایی را مشخص کند.

جمع بندی نهایی

GLX Shahin 4 و Xiaomi POCO C75 هر دو در گروه گوشی های اقتصادی 4G قرار می گیرند، اما رویکرد یکسانی ندارند. شاهین 4 با نمایشگر Full HD+، تراشه Helio G99، حافظه UFS، دوربین سلفی 16 مگاپیکسلی و فیلم برداری 2K، از نظر مشخصات فنی محصول کامل تری است. پوکو C75 نمایشگر بزرگ تر، باتری 5160 میلی آمپر ساعتی، رابط HyperOS و حافظه eMMC 5.1 دارد و بیشتر روی تجربه عمومی و دوام شارژ تمرکز می کند. برای خریدار آگاه در ایران، در صورتی که اختلاف قیمت منطقی باشد، GLX Shahin 4 ارزش خرید فنی بالاتری دارد؛ اما POCO C75 در صورت عرضه با قیمت پایین تر و گارانتی معتبر، همچنان گزینه ای قابل بررسی برای استفاده روزمره خواهد بود.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت GLX Shahin 4 و Xiaomi POCO C75
ویژگیGLX Shahin 4Xiaomi POCO C75
شبکه4G، دو سیم کارت2G، 3G، 4G، دو سیم کارت
سیستم عاملAndroid 14Android 14، Xiaomi HyperOS
تراشهMediaTek Helio G99، لیتوگرافی 6 نانومتریMediaTek Helio G81 Ultra، لیتوگرافی 12 نانومتری
پردازنده مرکزی8 هسته ای، فرکانس 2.2GHz8 هسته ای، 2 هسته Cortex-A75 با فرکانس 2.0GHz و 6 هسته Cortex-A55 با فرکانس 1.8GHz
پردازنده گرافیکیMali-G57 MC2Mali-G52 MC2
حافظه رم8GB6GB یا 8GB
حافظه داخلی256GB128GB یا 256GB
نوع حافظهنامشخصLPDDR4X، eMMC 5.1
پشتیبانی از کارت حافظهنامشخصmicroSDXC با درگاه اختصاصی
اندازه نمایشگر6.78 اینچ6.88 اینچ
نوع نمایشگرIPS LCDIPS LCD
وضوح نمایشگر1080 × 2460 پیکسل، FHD+720 × 1640 پیکسل
تراکم پیکسلینامشخص260ppi
نرخ نوسازی120Hz120Hz
روشنایی نمایشگرنامشخص450 نیت معمولی، 600 نیت HBM
دوربین اصلی50MP + 2MP + VGA50MP، دیافراگم f/1.8، لنز کمکی
قابلیت های دوربین اصلیفوکوس خودکار، حالت هوش مصنوعی، حالت شب، حالت حرفه ای، ذخیره سازی RAW، HDRفوکوس خودکار تشخیص فاز، فلاش LED، HDR، حالت شب، حالت پرتره، فیلم برداری زمان گریز
فیلم برداری دوربین اصلینامشخص1080p با نرخ 30 فریم بر ثانیه
دوربین سلفی16MP13MP، دیافراگم f/2.0
قابلیت های دوربین سلفیحالت پرتره هوش مصنوعی، زیباسازی، فیلتر، تشخیص چهرهHDR، حالت پرتره، حالت شب، فیلم برداری زمان گریز، حلقه نور نرم
فیلم برداری دوربین سلفینامشخص1080p با نرخ 30 فریم بر ثانیه
ظرفیت باتری5000mAh5160mAh
شارژ سریع18W18W، پشتیبانی از PD
درگاه شارژUSB Type-CUSB Type-C
جک هدفوننامشخص3.5mm
بلندگوتک بلندگوتک بلندگو
Wi-FiنامشخصWi-Fi دو بانده، استاندارد 802.11 a/b/g/n/ac
بلوتوثنامشخصBluetooth 5.4
موقعیت یابینامشخصGPS، GLONASS، Galileo، BeiDou
NFCنامشخصدارد، وابسته به بازار
رادیو FMنامشخصدارد
حسگرهاحسگر اثر انگشت، تشخیص چهرهحسگر اثر انگشت کناری، شتاب سنج، قطب نما، حسگر مجازی مجاورت، حسگر نور محیط
درگاه های ارتباطیUSB Type-C، OTGUSB Type-C 2.0
ابعادنامشخص171.88 × 77.8 × 8.22 میلی متر
وزننامشخص204 گرم
رنگ هانامشخصمشکی، سبز، طلایی

محصولات مشابه:

  • GLX Shahin 3

  • Samsung Galaxy A34

  • Xiaomi Poco X4 Pro

  • Xiaomi Poco C65

  • Xiaomi Redmi Note 11

  • Xiaomi Redmi 10


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند Xiaomi

شیائومی، برند چینی پیشرو در فناوری، از سال ۲۰۱۰ محصولات هوشمند مانند گوشی موبایل، تبلت، ساعت، لوازم خانگی و تجهیزات خانه هوشمند را با تمرکز بر نوآوری و ارزش خرید عرضه می کند.

درباره برند GLX

جی ال ایکس (GLX) یک برند ایرانی در حوزه طراحی و تولید گوشی های موبایل کلاسیک و هوشمند، تبلت و محصولات دیجیتال است که از سال ۱۳۸۶ فعالیت خود را آغاز کرده و با ارائه محصولات متنوع، خدمات فروش و پشتیبانی، در بازار ایران حضور دارد.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI