مقایسه Motherboard GIGABYTE B860M H و Motherboard GIGABYTE B860M E

محصول:

GIGABYTE B860M H Motherboard

GIGABYTE B860M E Motherboard

مدل:B860M HB860M E
سازنده:

گیگابایت (GIGABYTE)

گیگابایت (GIGABYTE)

کشور:تایوان (Taiwan)تایوان (Taiwan)
سال:20232023
گروه:

مادربرد (Motherboard)

مادربرد (Motherboard)

زیرگروه: مادربرد رایانه رومیزی (Desktop Motherboard) مادربرد میکرو ای تی ایکس (Micro ATX Motherboard)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:80 از 10073 از 100
برنده:Motherboard GIGABYTE B860M H
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه مادربردهای گیگابایت B860M H و B860M E؛ کدام مدل برای سیستم شما انتخاب بهتری است؟


مادربردهای گیگابایت B860M H و B860M E هر دو در گروه مادربردهای Micro ATX با چیپست Intel B860 قرار می گیرند و برای پردازنده های Intel Core Ultra Series 2 با سوکت LGA1851 طراحی شده اند. این دو مدل از نظر پشتیبانی از حافظه DDR5، تعداد اسلات های M.2 و امکانات پایه شباهت زیادی دارند، اما در بخش شبکه، اسلات گرافیک، خروجی تصویر و سرعت رابط های توسعه تفاوت مهمی دیده می شود. انتخاب میان این دو مادربرد بیشتر به نوع کارت گرافیک، سرعت شبکه، امکانات تصویری و بودجه بستگی دارد.

مشخصات مشترک گیگابایت B860M H و B860M E

هر دو مادربرد از چیپست Intel B860 و پردازنده های Intel Core Ultra با سوکت LGA1851 پشتیبانی می کنند. معماری حافظه در هر دو مدل دو کاناله است و 2 اسلات DDR5 با ظرفیت مجموع حداکثر 128 گیگابایت در اختیار کاربر قرار می گیرد. این مادربردها از ماژول های DDR5 با سرعت رسمی 5600 و 6400 MT/s و سرعت های بالاتر تا 8800 MT/s از طریق اورکلاک پشتیبانی می کنند. پشتیبانی از XMP، ماژول های ECC Un-buffered در حالت غیر ECC و ماژول های Non-ECC نیز در هر دو مدل وجود دارد.

در بخش ذخیره سازی، هر دو مدل به 2 اسلات M.2 از نوع Socket 3 با پشتیبانی از SSDهای 2280 PCIe 4.0 x4/x2 و 4 درگاه SATA 6Gb/s مجهز هستند. پشتیبانی از RAID 0، RAID 1، RAID 5 و RAID 10 برای درایوهای SATA نیز ارائه می شود. بنابراین از نظر تعداد درایوهای پرسرعت، تفاوتی میان B860M H و B860M E وجود ندارد.

امکانات ارتباطی داخلی دو مادربرد شامل 6 درگاه USB 3.2 Gen 1، چهار درگاه USB 2.0 داخلی، دو هدر USB 2.0، هدر USB 3.2 Gen 1، 2 هدر ARGB Gen2، هدر TPM، هدر S/PDIF و کانکتورهای استاندارد برق 24 پین و 8 پین است. هر دو مادربرد از نرم افزار GIGABYTE Control Center، قابلیت Q-Flash و Smart Backup پشتیبانی می کنند و برای Windows 10 64-bit و Windows 11 64-bit مناسب هستند.

تفاوت شبکه؛ برتری محسوس B860M H

مهم ترین تفاوت در بخش شبکه به کنترلر LAN مربوط می شود. گیگابایت B860M H به شبکه Realtek 2.5GbE مجهز است و از سرعت های 100 Mbps، 1 Gbps و 2.5 Gbps پشتیبانی می کند. در مقابل، B860M E از کنترلر Realtek GbE با سرعت های 10 Mbps، 100 Mbps و 1 Gbps استفاده می کند. برای اینترنت معمولی، شبکه خانگی و بسیاری از کاربران تفاوت عملی این دو کنترلر محدود است، اما در شبکه های داخلی سریع، انتقال فایل بین چند سیستم، استفاده از NAS یا سرویس اینترنت بالاتر از 1 گیگابیت، B860M H انتخاب آینده نگرانه تری محسوب می شود.

مقایسه اسلات PCIe و سازگاری با کارت گرافیک

گیگابایت B860M H یک اسلات PCIe 5.0 x16 متصل به پردازنده دارد و در کنار آن از یک اسلات PCIe 4.0 x1 استفاده می کند. این ترکیب برای کارت های گرافیک نسل جدید و توسعه پذیری بهتر مناسب تر است. B860M E به یک اسلات PCIe 4.0 x16 و یک اسلات PCIe 3.0 x1 مجهز شده است. در سیستم های گیمینگ امروزی، تفاوت PCIe 5.0 و PCIe 4.0 در بسیاری از کارت های گرافیک فعلی لزوما به افزایش محسوس نرخ فریم منجر نمی شود، اما B860M H از نظر پهنای باند و آمادگی برای سخت افزارهای آینده دست بالاتر را دارد.

خروجی تصویر و کاربرد بدون کارت گرافیک

هر دو مادربرد از خروجی HDMI 2.1 با حداکثر وضوح 4096x2160 در نرخ 60 هرتز و HDCP 2.3 پشتیبانی می کنند و استفاده از خروجی تصویر به پردازنده سازگار وابسته است. تفاوت مهم این است که B860M E علاوه بر HDMI، یک خروجی DisplayPort 2.1 با پشتیبانی از وضوح حداکثر 3840x2160 در نرخ 144 هرتز دارد، در حالی که B860M H در پنل پشتی فقط خروجی HDMI ارائه می دهد. بنابراین برای سیستم اداری، چندرسانه ای یا استفاده از مانیتورهای DisplayPort بدون کارت گرافیک مجزا، B860M E انعطاف بیشتری دارد.

صدا، خنک سازی و امکانات نصب

هر دو مادربرد از کدک صوتی Realtek با صدای High Definition Audio و پشتیبانی از حالت های 2، 4، 5.1 و 7.1 کاناله بهره می برند و خروجی S/PDIF نیز دارند. در بخش خنک سازی، هر دو مدل به هدر فن پردازنده، هدر پمپ یا خنک کننده آبی پردازنده و هدر فن سیستم مجهز هستند. قابلیت Smart Fan 6 امکان تنظیم منحنی فن، کنترل فن های PWM و DC، کنترل پمپ، توقف فن در دمای پایین و مدیریت سرعت بر اساس چند نقطه دمایی را فراهم می کند.

هر دو مدل از طراحی VRM هیبریدی 4+1+2 فاز، قابلیت های حفاظتی مانند محافظت در برابر دمای بیش از حد، جریان بیش از حد، ولتاژ نامناسب و اتصال کوتاه، و امکاناتی مانند EZ-Latch، EZ Debug Zone و Q-Flash Plus بهره می برند. ابعاد هر دو مادربرد 24.4 در 21.5 سانتی متر است و در کیس های سازگار با فرم Micro ATX نصب می شوند.

عملکرد واقعی در کاربری روزمره و گیمینگ

از آنجا که هر دو مدل از یک چیپست، پردازنده های مشابه و حافظه DDR5 با سقف سرعت یکسان پشتیبانی می کنند، اختلاف عملکرد پردازشی میان آنها در شرایط سخت افزاری یکسان معمولا چشمگیر نخواهد بود. تفاوت اصلی در امکانات اتصال است، نه قدرت خام پردازش. B860M H با PCIe 5.0 x16 و شبکه 2.5GbE برای سیستم گیمینگ، کاربری حرفه ای، انتقال فایل سریع و ارتقای بلندمدت مناسب تر است. B860M E با داشتن DisplayPort 2.1 برای سیستم های اداری، خانگی، چندرسانه ای و کامپیوترهایی که قرار است از گرافیک مجتمع پردازنده استفاده کنند، انتخاب کاربردی تری است.

ارزش خرید و انتخاب نهایی

اگر قیمت دو مدل به یکدیگر نزدیک باشد، B860M H به دلیل شبکه 2.5GbE و اسلات PCIe 5.0 x16 ارزش خرید بالاتری برای کاربران حرفه ای و گیمرها دارد. اگر B860M E با اختلاف قیمت قابل توجه عرضه شود و سیستم شما به شبکه 2.5 گیگابیتی یا کارت توسعه نسل جدید نیاز نداشته باشد، این مدل بخش زیادی از امکانات اصلی B860M H را با هزینه کمتر ارائه می دهد. وجود DisplayPort 2.1 نیز برای کاربرانی که مانیتور سازگار دارند یک امتیاز مهم است. هیچ کدام از این دو مدل وای فای داخلی ندارند، بنابراین برای اتصال بی سیم باید از کارت توسعه یا دانگل جداگانه استفاده شود.

سوالات متداول:

آیا مادربرد B860M H برای گیمینگ بهتر است؟

برای بیشتر سیستم های گیمینگ، B860M H انتخاب کامل تری است، زیرا اسلات اصلی PCIe 5.0 x16 و شبکه 2.5GbE دارد. با این حال، نرخ فریم بازی بیشتر به پردازنده، کارت گرافیک، حافظه و خنک کننده وابسته است.

آیا B860M E از PCIe 5.0 پشتیبانی می کند؟

خیر. اسلات اصلی کارت گرافیک در B860M E از PCIe 4.0 x16 پشتیبانی می کند، در حالی که B860M H به اسلات PCIe 5.0 x16 مجهز است.

کدام مادربرد شبکه سریع تری دارد؟

B860M H دارای شبکه Realtek 2.5GbE است و از B860M E با شبکه Realtek GbE سریع تر عمل می کند.

کدام مدل برای استفاده از گرافیک مجتمع مناسب تر است؟

B860M E به دلیل داشتن خروجی HDMI 2.1 و DisplayPort 2.1 انعطاف بیشتری برای اتصال مانیتور دارد. B860M H فقط خروجی HDMI ارائه می کند.

آیا هر دو مادربرد از 2 اسلات M.2 پشتیبانی می کنند؟

بله. هر دو مدل دارای 2 اسلات M.2 PCIe 4.0 x4/x2 برای SSDهای نوع 2280 و 4 درگاه SATA 6Gb/s هستند.

حداکثر ظرفیت رم در این مادربردها چقدر است؟

هر دو مادربرد از 2 ماژول DDR5 با ظرفیت مجموع حداکثر 128 گیگابایت، یعنی حداکثر 64 گیگابایت برای هر اسلات، پشتیبانی می کنند.

جمع بندی

گیگابایت B860M H و B860M E از نظر پلتفرم پردازنده، حافظه DDR5، امکانات ذخیره سازی، قابلیت های نرم افزاری و ابعاد تفاوت زیادی ندارند. B860M H برای کاربری گیمینگ، شبکه سریع و ارتقای بلندمدت گزینه برتر است، در حالی که B860M E با شبکه 1GbE، رابط PCIe 4.0 و خروجی DisplayPort 2.1 برای سیستم های اقتصادی، اداری و چندرسانه ای انتخاب منطقی تری محسوب می شود. انتخاب نهایی باید بر اساس قیمت روز، نوع مانیتور، سرعت شبکه و برنامه ارتقای آینده انجام شود.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت Motherboard GIGABYTE B860M H و Motherboard GIGABYTE B860M E
ویژگیGIGABYTE B860M HGIGABYTE B860M E
سوکت پردازندهLGA1851؛ پشتیبانی از پردازنده های Intel Core Ultra؛ حافظه کش L3 وابسته به پردازندهLGA1851؛ پشتیبانی از پردازنده های Intel Core Ultra؛ حافظه کش L3 وابسته به پردازنده
چیپستIntel B860 ExpressIntel B860 Express
نوع حافظهDDR5؛ پشتیبانی از 5600، 6400، 6600، 6800، 7000، 7200، 7400، 7600، 7800، 7900، 7950، 8000، 8200، 8266، 8400، 8600 و 8800 MT/s؛ حداکثر 128 GB؛ دو اسلات DIMM؛ معماری دو کاناله؛ پشتیبانی از ECC Un-buffered در حالت Non-ECC؛ پشتیبانی از Non-ECC Un-buffered و XMPDDR5؛ پشتیبانی از 5600، 6400، 6600، 6800، 7000، 7200، 7400، 7600، 7800، 7900، 7950، 8000، 8200، 8266، 8400، 8600 و 8800 MT/s؛ حداکثر 128 GB؛ دو اسلات DIMM؛ معماری دو کاناله؛ پشتیبانی از ECC Un-buffered در حالت Non-ECC؛ پشتیبانی از Non-ECC Un-buffered و XMP
گرافیک مجتمع و خروجی تصویر1 پورت HDMI 2.1 با HDCP 2.3؛ حداکثر وضوح 4096x2160@60Hz1 پورت HDMI 2.1 با HDCP 2.3؛ حداکثر وضوح 4096x2160@60Hz؛ 1 پورت DisplayPort 2.1 با حداکثر وضوح 3840x2160@144Hz
کدک صوتیRealtek High Definition Audio؛ صدای 2، 4، 5.1 و 7.1 کاناله؛ خروجی S/PDIFRealtek High Definition Audio؛ صدای 2، 4، 5.1 و 7.1 کاناله؛ خروجی S/PDIF
شبکهRealtek 2.5GbE؛ سرعت های 2.5Gbps، 1Gbps و 100MbpsRealtek GbE؛ سرعت های 1Gbps، 100Mbps و 10Mbps
اسلات های توسعه1 اسلات PCIe 5.0 x16 از پردازنده؛ 1 اسلات PCIe 4.0 x1 از چیپست1 اسلات PCIe 4.0 x16 از پردازنده؛ 1 اسلات PCIe 3.0 x1 از چیپست
اسلات های ذخیره سازی2 کانکتور M.2 نوع 2280 با پشتیبانی از PCIe 4.0 x4/x2؛ 4 کانکتور SATA 6Gb/s؛ پشتیبانی از RAID 0، 1، 5 و 102 کانکتور M.2 نوع 2280 با پشتیبانی از PCIe 4.0 x4/x2؛ 4 کانکتور SATA 6Gb/s؛ پشتیبانی از RAID 0، 1، 5 و 10
درگاه های USB4 پورت USB 3.2 Gen 1 و 2 پورت USB 2.0/1.1 در پنل پشتی؛ 2 پورت USB 3.2 Gen 1 و 4 پورت USB 2.0/1.1 از طریق هدر داخلی4 پورت USB 3.2 Gen 1 و 2 پورت USB 2.0/1.1 در پنل پشتی؛ 2 پورت USB 3.2 Gen 1 و 4 پورت USB 2.0/1.1 از طریق هدر داخلی
اتصالات پنل پشتی2 پورت USB 2.0/1.1؛ 1 پورت PS/2؛ 1 پورت HDMI؛ 4 پورت USB 3.2 Gen 1؛ 1 پورت RJ-45؛ 3 جک صوتی1 پورت PS/2؛ 1 پورت HDMI؛ 1 پورت DisplayPort؛ 4 پورت USB 3.2 Gen 1؛ 2 پورت USB 2.0/1.1؛ 1 پورت RJ-45؛ 3 جک صوتی
کانکتورهای داخلیکانکتور برق 24 پین ATX؛ کانکتور برق 8 پین ATX 12V؛ 1 هدر فن پردازنده؛ 1 هدر فن یا پمپ خنک کننده پردازنده؛ 1 هدر فن یا پمپ سیستم؛ 2 هدر نوار LED آدرس پذیر RGB Gen2؛ 2 هدر M.2؛ 4 هدر SATA؛ هدر پنل جلویی؛ هدر صدای پنل جلویی؛ هدر S/PDIF؛ 1 هدر USB 3.2 Gen 1؛ 2 هدر USB 2.0/1.1؛ هدر TPM؛ هدر پورت سریال؛ جامپر Clear CMOSکانکتور برق 24 پین ATX؛ کانکتور برق 8 پین ATX 12V؛ 1 هدر فن پردازنده؛ 1 هدر فن یا پمپ خنک کننده پردازنده؛ 1 هدر فن یا پمپ سیستم؛ 2 هدر نوار LED آدرس پذیر RGB Gen2؛ 2 هدر M.2؛ 4 هدر SATA؛ هدر پنل جلویی؛ هدر صدای پنل جلویی؛ هدر S/PDIF؛ 1 هدر USB 3.2 Gen 1؛ 2 هدر USB 2.0/1.1؛ هدر TPM؛ هدر پورت سریال؛ جامپر Clear CMOS
کنترلر ورودی و خروجیiTEiTE
پایش سخت افزاریپایش ولتاژ، دما، سرعت فن و جریان پمپ؛ هشدار خرابی فن؛ کنترل سرعت فنپایش ولتاژ، دما، سرعت فن و جریان پمپ؛ هشدار خرابی فن؛ کنترل سرعت فن
BIOSفلش 256 Mbit؛ AMI UEFI؛ پشتیبانی از PnP 1.0a، DMI 2.7، WfM 2.0، SMBIOS 2.7 و ACPI 5.0؛ Q-Flashفلش 256 Mbit؛ AMI UEFI؛ پشتیبانی از PnP 1.0a، DMI 2.7، WfM 2.0، SMBIOS 2.7 و ACPI 5.0؛ Q-Flash
سیستم عاملWindows 11 64-bit و Windows 10 64-bitWindows 11 64-bit و Windows 10 64-bit
قابلیت هاپشتیبانی از GIGABYTE Control Center و Smart Backupپشتیبانی از GIGABYTE Control Center و Smart Backup
فرم فاکتور و ابعادMicro ATX؛ ابعاد 24.4x21.5cmMicro ATX؛ ابعاد 24.4x21.5cm

محصولات مشابه:

  • مادربرد گیگابایت B860M D

  • مادربرد گیگابایت B760M D

  • مادربرد ایسوس Prime H610M-C/PS

  • مادربرد گیگابایت مدل B760M AORUS ELITE DDR5

  • مادربرد ایسوس مدل PRIME H510M-C/PS

  • مادربرد ایسوس مدل PRIME H610M-A WIFI D4


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند GIGABYTE

گیگابایت (GIGABYTE) یک برند تایوانی پیشرو در تولید مادربرد، کارت گرافیک، لپ تاپ، نمایشگر و تجهیزات سخت افزاری است که با تمرکز بر نوآوری، عملکرد و کیفیت، راهکارهای متنوعی برای کاربران حرفه ای و گیمرها ارائه می دهد.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI