مقایسه ASUS Prime B560M-A و ASUS PRIME B760M-A WIFI

محصول:

ASUS PRIME B560M-A

ASUS PRIME B760M-A WIFI

مدل:PRIME B560M-APRIME B760M-A WIFI
سازنده:

ایسوس (ASUS)

ایسوس (ASUS)

کشور:تایوان (Taiwan)تایوان (Taiwan)
سال:20212023
گروه:

مادربرد (Motherboard)

مادربرد (Motherboard)

زیرگروه: مادربرد میکرو ای تی ایکس (Micro ATX Motherboard) مادربرد وای فای (WiFi Motherboard)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:63 از 10078 از 100
برنده:ASUS PRIME B760M-A WIFI
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه ASUS PRIME B560M-A و PRIME B760M-A WIFI؛ تفاوت نسل قدیم و جدید در یک نگاه تخصصی


مادربردهای ASUS PRIME B560M-A و ASUS PRIME B760M-A WIFI هر دو در قالب microATX ساخته شده اند و برای سیستم های میان رده، اداری، خانگی و گیمینگ اقتصادی طراحی شده اند؛ اما تفاوت میان آن ها فقط به نام چیپست محدود نمی شود. PRIME B560M-A برای پردازنده های نسل 10 و 11 اینتل و حافظه DDR4 ساخته شده است، در حالی که PRIME B760M-A WIFI از پردازنده های نسل 12، 13 و 14 اینتل و حافظه سریع تر DDR5 پشتیبانی می کند. به همین دلیل، انتخاب بین این دو مدل به نسل پردازنده، نوع رم، امکانات ارتباطی و مسیر ارتقای سیستم بستگی دارد.

تفاوت پلتفرم پردازنده و چیپست

ASUS PRIME B560M-A از سوکت LGA1200 و چیپست Intel B560 استفاده می کند و با پردازنده های Intel Core نسل 10 و 11، همچنین مدل های Pentium Gold و Celeron سازگار است. PRIME B760M-A WIFI به سوکت جدیدتر LGA1700 مجهز شده و از پردازنده های Intel Core نسل 12، 13 و 14 و مدل های Pentium Gold و Celeron پشتیبانی می کند. این تفاوت باعث می شود B760M-A WIFI انتخاب مناسب تری برای خرید یک سیستم جدید باشد، زیرا پردازنده های نسل جدیدتر اینتل عملکرد و قابلیت ارتقای بهتری ارائه می دهند. هر دو مادربرد از Intel Turbo Boost 2.0 و در پردازنده های سازگار از Turbo Boost Max Technology 3.0 پشتیبانی می کنند.

مقایسه حافظه رم؛ DDR4 در برابر DDR5

PRIME B560M-A دارای 4 اسلات DIMM برای حافظه DDR4 و حداکثر ظرفیت 128GB است. این مدل از معماری دو کاناله، Intel XMP و فرکانس هایی تا DDR4 5000 به صورت اورکلاک پشتیبانی می کند، هرچند فرکانس واقعی به مدل پردازنده و کیت رم وابسته است. PRIME B760M-A WIFI نیز 4 اسلات حافظه دارد، اما از DDR5 با حداکثر ظرفیت 192GB و فرکانس تا DDR5 7200 به صورت اورکلاک پشتیبانی می کند. DDR5 پهنای باند بالاتر و ظرفیت آینده نگرانه تری دارد، اما معمولا قیمت بیشتری دارد و با رم DDR4 سازگار نیست. بنابراین رم های فعلی DDR4 مستقیما روی B760M-A WIFI قابل استفاده نیستند.

اسلات های توسعه و پشتیبانی از کارت گرافیک

در PRIME B560M-A یک اسلات PCIe 4.0 x16 برای پردازنده های نسل 11 و یک اسلات PCIe 3.0 x16 با حالت x4 از طریق چیپست B560 وجود دارد. این مادربرد همچنین یک اسلات PCIe 3.0 x1 ارائه می دهد. در صورت استفاده از پردازنده نسل 10، اسلات اصلی کارت گرافیک به PCIe 3.0 محدود می شود. PRIME B760M-A WIFI به یک اسلات PCIe 4.0 x16 متصل به پردازنده، یک اسلات PCIe 4.0 x16 با حالت x4 و یک اسلات PCIe 4.0 x16 با حالت x1 مجهز است. از نظر تعداد و نسل خطوط PCIe، مدل B760 انعطاف بیشتری برای کارت های توسعه، کارت کپچر و تجهیزات جانبی پرسرعت دارد.

مقایسه فضای ذخیره سازی و اسلات M.2

هر دو مادربرد 2 اسلات M.2 و پشتیبانی از درایوهای 2242، 2260 و 2280 دارند، اما ساختار آن ها متفاوت است. در PRIME B560M-A اسلات M.2 اول فقط با پردازنده نسل 11 در حالت PCIe 4.0 x4 فعال می شود و در صورت استفاده از پردازنده نسل 10 غیرفعال خواهد بود. اسلات دوم از PCIe 3.0 x4 و حالت SATA پشتیبانی می کند و با یکی از درگاه های SATA اشتراک پهنای باند دارد. این مادربرد در مجموع 6 درگاه SATA 6Gb/s ارائه می دهد.

در PRIME B760M-A WIFI هر دو اسلات M.2 از PCIe 4.0 x4 پشتیبانی می کنند و برای نصب دو SSD NVMe پرسرعت مناسب هستند. این مدل 4 درگاه SATA 6Gb/s دارد و از RAID 0، RAID 1، RAID 5 و RAID 10 از طریق Intel Rapid Storage Technology پشتیبانی می کند. از نظر سرعت و سادگی استفاده از SSD های جدید، مدل B760 برتری مشخصی دارد؛ اما B560 تعداد بیشتری درگاه SATA برای هارددیسک و SSD های 2.5 اینچی فراهم می کند.

شبکه، Wi-Fi و بلوتوث

PRIME B560M-A به کنترلر شبکه سیمی Intel I219-V با سرعت 1Gb Ethernet مجهز است و Wi-Fi داخلی ندارد. وجود اسلات V-M.2 Key E امکان نصب ماژول بی سیم جداگانه را فراهم می کند، اما آنتن و ماژول بی سیم معمولا باید جداگانه تهیه شوند. در مقابل، PRIME B760M-A WIFI دارای شبکه سیمی Realtek 2.5Gb Ethernet، Wi-Fi 6 دو بانده با پشتیبانی از فرکانس های 2.4GHz و 5GHz و بلوتوث 5.2 است. این امکانات برای بازی آنلاین، انتقال فایل در شبکه داخلی و اتصال تجهیزات بی سیم ارزش خرید B760M-A WIFI را افزایش می دهد.

درگاه های USB و اتصالات پنل پشتی

در پنل پشتی PRIME B560M-A دو درگاه USB 3.2 Gen 2 شامل یک Type-A و یک USB Type-C، چهار درگاه USB 2.0، یک DisplayPort، دو HDMI، یک پورت شبکه 1Gb، سه جک صوتی و یک پورت ترکیبی PS/2 قرار دارد. در پنل پشتی PRIME B760M-A WIFI دو USB 3.2 Gen 2 از نوع Type-A، چهار USB 2.0، یک DisplayPort، دو HDMI، پورت شبکه 2.5Gb، محل اتصال ماژول Wi-Fi، سه جک صوتی و PS/2 دیده می شود. بنابراین B560 در پنل پشتی USB Type-C دارد، اما B760 از هدر داخلی USB 3.2 Gen 1 برای اتصال USB Type-C پنل جلویی کیس استفاده می کند.

خروجی تصویر و قابلیت های چندرسانه ای

هر دو مادربرد از خروجی DisplayPort و دو خروجی HDMI برخوردارند و استفاده از آن ها به پردازنده دارای گرافیک مجتمع وابسته است. PRIME B560M-A با پردازنده های نسل 11 از DisplayPort 1.4 و HDMI 2.0 تا وضوح 4K در 60Hz پشتیبانی می کند، در حالی که پردازنده های نسل 10 در HDMI به HDMI 1.4 و حداکثر 4K در 30Hz محدود می شوند. PRIME B760M-A WIFI از DisplayPort 1.4 و HDMI 2.1 با پشتیبانی از 4K در 60Hz بهره می برد. هر دو مدل صدای 7.1 کاناله را از طریق کدک های صوتی Realtek و پشتیبانی از پخش 24-bit/192kHz ارائه می کنند، اما B560 از کدک ALC887/ALC897 استفاده می کند.

توان رسانی، خنک سازی و امکانات داخلی

PRIME B560M-A به مدار تغذیه دیجیتال DIGI+ VRM با 8 مرحله توان، هیت سینک VRM، هیت سینک انعطاف پذیر M.2، کانکتور برق 24 پین و کانکتور 8 پین پردازنده مجهز است. PRIME B760M-A WIFI نیز مدار تغذیه دیجیتال، هیت سینک VRM، هیت سینک M.2 و کانکتورهای برق 24 پین و 8 پین دارد و برای پردازنده های میان رده و قدرتمند غیر اورکلاک مناسب است. چیپست های B560 و B760 امکان اورکلاک ضریب پردازنده را ارائه نمی کنند، اما قابلیت فعال سازی پروفایل XMP برای رم های سازگار وجود دارد. هر دو مدل 1 هدر فن CPU، 1 هدر فن پمپ یا CPU OPT و 2 هدر فن کیس دارند.

از نظر امکانات داخلی، هر دو مادربرد هدر TPM، هدر صوتی پنل جلو، هدر S/PDIF، هدر COM، هدر LPT، قابلیت Clear CMOS و نورپردازی Aura Sync دارند. B760M-A WIFI سه هدر Addressable Gen 2 RGB و یک هدر Aura RGB دارد، در حالی که B560M-A دو هدر Addressable Gen 2 و دو هدر Aura RGB ارائه می دهد. هر دو مدل از Q-LED یا Q-LED Core، Q-DIMM، Q-Slot، SafeSlot Core+، محافظت در برابر اضافه ولتاژ و محافظت الکترواستاتیک بهره می برند.

ابعاد، سیستم عامل و تجربه نصب

هر دو مدل در فرم فاکتور microATX ساخته شده اند و برای کیس های کوچک و استاندارد مناسب هستند. PRIME B760M-A WIFI با ابعاد 24.4 در 24.4 سانتی متر عرضه می شود و برای Windows 10 نسخه 64-bit و Windows 11 مناسب است. PRIME B560M-A نیز از Windows 10 نسخه 64-bit پشتیبانی می کند و با توجه به نسل پردازنده و وضعیت درایورها قابلیت استفاده از سیستم عامل های جدیدتر را دارد. هر دو مادربرد BIOS با حافظه 128Mb، قابلیت ASUS EZ Flash 3 و CrashFree BIOS 3 دارند، اما سازگاری دقیق پردازنده و رم باید با فهرست رسمی پشتیبانی ASUS بررسی شود.

کدام مادربرد برای خرید در ایران منطقی تر است

اگر از قبل پردازنده نسل 10 یا 11 اینتل و رم DDR4 دارید، PRIME B560M-A انتخاب اقتصادی و منطقی تری است. این مدل 6 درگاه SATA، یک USB Type-C در پنل پشتی، دو اسلات M.2 و امکانات پایه مناسب را با هزینه کمتر ارائه می کند. با این حال، نداشتن Wi-Fi داخلی، شبکه فقط 1Gb و محدودیت M.2 اول در برخی پردازنده ها باید در تصمیم خرید لحاظ شود.

برای ساخت یک سیستم جدید، PRIME B760M-A WIFI انتخاب کامل تر و آینده نگرانه تری است. پشتیبانی از پردازنده های نسل 12 تا 14، رم DDR5، دو اسلات M.2 PCIe 4.0، شبکه 2.5Gb، Wi-Fi 6، بلوتوث و مسیر ارتقای بهتر، اختلاف قیمت آن را توجیه می کند. هزینه خرید رم DDR5 و پلتفرم LGA1700 بیشتر است و برای کاربرانی که قصد حفظ رم DDR4 یا استفاده از چندین درایو SATA را دارند، ممکن است B560 همچنان ارزش اقتصادی بالاتری داشته باشد.

سوالات متداول:

آیا PRIME B760M-A WIFI از رم DDR4 پشتیبانی می کند؟

خیر. این مدل فقط برای حافظه DDR5 طراحی شده است و رم DDR4 روی آن قابل استفاده نیست.

آیا PRIME B560M-A Wi-Fi داخلی دارد؟

خیر. این مادربرد به صورت داخلی Wi-Fi ندارد، اما اسلات V-M.2 Key E برای نصب ماژول بی سیم جداگانه در نظر گرفته شده است.

کدام مدل برای پردازنده نسل 14 اینتل مناسب است؟

PRIME B760M-A WIFI از پردازنده های نسل 14 اینتل پشتیبانی می کند، در حالی که PRIME B560M-A فقط با پردازنده های نسل 10 و 11 سازگار است.

کدام مادربرد برای دو SSD NVMe سریع مناسب تر است؟

PRIME B760M-A WIFI گزینه مناسب تری است، زیرا هر دو اسلات M.2 آن از PCIe 4.0 x4 پشتیبانی می کنند. در B560، اسلات اول به نسل 11 پردازنده وابسته است و اسلات دوم PCIe 3.0 دارد.

آیا PRIME B560M-A برای سیستم گیمینگ اقتصادی مناسب است؟

بله. در صورت استفاده از پردازنده نسل 11، کارت گرافیک مناسب و رم DDR4 دو کاناله، این مدل می تواند پایه مناسبی برای سیستم گیمینگ اقتصادی باشد.

آیا شبکه 2.5Gb در PRIME B760M-A WIFI روی سرعت اینترنت تاثیر مستقیم دارد؟

این قابلیت زمانی مزیت کامل خود را نشان می دهد که سرویس اینترنت، روتر، کابل شبکه و تجهیزات مقصد همگی از سرعت بالاتر از 1Gb پشتیبانی کنند. در غیر این صورت، مزیت اصلی آن در شبکه داخلی و انتقال فایل دیده می شود.

جمع بندی نهایی

ASUS PRIME B560M-A برای ارتقای اقتصادی سیستم های مبتنی بر LGA1200 و رم DDR4، به ویژه زمانی که پردازنده و حافظه موجود دارید، انتخابی کاربردی است. ASUS PRIME B760M-A WIFI از نظر نسل پردازنده، فناوری DDR5، سرعت شبکه، امکانات بی سیم و پشتیبانی از دو SSD PCIe 4.0 محصول کامل تر و مناسب تری برای خرید سیستم جدید محسوب می شود. در نتیجه، B560 بیشتر بر کاهش هزینه و استفاده از قطعات موجود تمرکز دارد، اما B760M-A WIFI برای کاربری که به عمر مفید بیشتر، امکانات ارتباطی کامل و ارتقای آینده اهمیت می دهد، انتخاب برتر است.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت ASUS Prime B560M-A و ASUS PRIME B760M-A WIFI
ویژگیASUS PRIME B560M-AASUS PRIME B760M-A WIFI
فرم فاکتورmicroATXmicroATX، ابعاد 24.4 × 24.4 سانتی متر
سوکت پردازندهIntel LGA1200Intel LGA1700
پردازنده های قابل پشتیبانیIntel Core نسل 10 و 11، Pentium Gold و CeleronIntel Core نسل 12، 13 و 14، Pentium Gold و Celeron
چیپستIntel B560Intel B760
نوع حافظهDDR4DDR5
اسلات حافظه4 اسلات DIMM4 اسلات DIMM
حداکثر ظرفیت حافظه128GB192GB
معماری حافظهدو کانالهدو کاناله
فرکانس حافظهDDR4 2133 تا 5000MHz (OC)DDR5 4800 تا 7200MHz (OC)
ویژگی های حافظهNon-ECC، Un-buffered، پشتیبانی از Intel XMP و ASUS OptiMem IINon-ECC، Un-buffered، On-Die ECC، پشتیبانی از Intel XMP و ASUS OptiMem II
اسلات PCIe اصلی1 اسلات PCIe 4.0 x16 با پردازنده نسل 11 و PCIe 3.0 x16 با پردازنده نسل 101 اسلات PCIe 4.0 x16
اسلات های توسعه دیگر1 اسلات PCIe 3.0 x16 با حالت x4 و 1 اسلات PCIe 3.0 x11 اسلات PCIe 4.0 x16 با حالت x4 و 1 اسلات PCIe 4.0 x16 با حالت x1
اسلات M.22 اسلات M.2 Key M با پشتیبانی از اندازه های 2242، 2260 و 2280؛ اسلات اول PCIe 4.0 x4 با پردازنده نسل 11 و اسلات دوم PCIe 3.0 x4 و SATA2 اسلات M.2 Key M با پشتیبانی از اندازه های 2242، 2260 و 2280؛ هر دو اسلات PCIe 4.0 x4
پورت SATA6 پورت SATA 6Gb/s، پشتیبانی از RAID 0، 1، 5 و 10؛ اشتراک اسلات M.2 دوم با SATA 24 پورت SATA 6Gb/s، پشتیبانی از RAID 0، 1، 5 و 10
خروجی تصویر1 پورت DisplayPort 1.4 و 2 پورت HDMI؛ حداکثر 4096 × 2304 در 60Hz از طریق DisplayPort و حداکثر 4K در 60Hz با پردازنده نسل 111 پورت DisplayPort 1.4 و 2 پورت HDMI 2.1؛ حداکثر 4K در 60Hz
شبکه کابلیIntel I219-V با سرعت 1Gb EthernetRealtek 2.5Gb Ethernet
شبکه بی سیمندارد؛ دارای اسلات V-M.2 Key E برای نصب ماژول Wi-FiWi-Fi 6، استانداردهای 802.11 a/b/g/n/ac/ax، دو بانده 2.4 و 5GHz، آرایش 2×2
بلوتوثنداردBluetooth 5.2
کدک صوتیRealtek ALC887/ALC897، صدای 7.1 کاناله HDRealtek 7.1 Surround Sound High Definition Audio
ویژگی های صوتیپشتیبانی از Jack Detection، Multi-streaming، Front Panel Jack Retasking، پخش 24-bit/192kHz، محافظ صوتی و خازن های صوتی ژاپنیپشتیبانی از Jack Detection، Multi-streaming، Front Panel Jack Retasking، پخش 24-bit/192kHz، محافظ صوتی و خازن های صوتی
USB پنل پشتی2 پورت USB 3.2 Gen 2 شامل 1 Type-A و 1 Type-C، چهار پورت USB 2.0 Type-A2 پورت USB 3.2 Gen 2 Type-A و چهار پورت USB 2.0 Type-A
USB داخلی2 هدر USB 3.2 Gen 1 برای 4 پورت، 2 هدر USB 2.0 برای 3 پورت اضافی2 هدر USB 3.2 Gen 1 برای 4 پورت، 1 کانکتور USB 3.2 Gen 1 Type-C، 2 هدر USB 2.0 برای 4 پورت و 1 هدر USB 2.0 برای 1 پورت
خروجی های پنل پشتیDisplayPort، 2 HDMI، شبکه 1Gb، 3 جک صوتی، PS/2 ترکیبی صفحه کلید و ماوسDisplayPort، 2 HDMI، شبکه 2.5Gb، ماژول Wi-Fi، 3 جک صوتی، PS/2 ترکیبی صفحه کلید و ماوس
کانکتورهای فن1 کانکتور 4-pin فن CPU، 1 کانکتور 4-pin فن CPU OPT و 2 کانکتور 4-pin فن کیس1 کانکتور 4-pin فن CPU، 1 کانکتور 4-pin فن CPU OPT و 2 کانکتور 4-pin فن کیس
کانکتورهای برق1 کانکتور اصلی 24-pin و 1 کانکتور 8-pin +12V1 کانکتور اصلی 24-pin و 1 کانکتور 8-pin +12V
کانکتورهای داخلی دیگر2 هدر Addressable Gen 2 RGB، 2 هدر Aura RGB، Clear CMOS، COM، AAFP، LPT، S/PDIF، SPI TPM و System Panel3 هدر Addressable Gen 2 RGB، 1 هدر Aura RGB، Clear CMOS، COM، AAFP، LPT، S/PDIF، SPI TPM و System Panel
خنک کنندههیت سینک VRM و هیت سینک انعطاف پذیر M.2هیت سینک VRM و هیت سینک M.2
قابلیت های حفاظتیASUS 5X Protection III، DIGI+ VRM، محافظت اضافه جریان DRAM، محافظ ESD، LANGuard، محافظت در برابر ولتاژ بیش از حد، SafeSlot Core+ و پنل پشتی استیلASUS 5X Protection III، DIGI+ VRM، LANGuard، محافظت در برابر ولتاژ بیش از حد، SafeSlot Core+ و پنل پشتی استیل
قابلیت های اختصاصیQ-DIMM، Q-LED، Q-Slot، ASUS Aura Sync، ProCool و Fan Xpert 2+Q-DIMM، Q-LED Core، Q-Slot، ASUS Aura Sync، ProCool و Fan Xpert 2+
BIOS128Mb Flash ROM، UEFI AMI BIOS، ASUS CrashFree BIOS 3، EZ Flash 3 و EZ Mode128Mb Flash ROM، UEFI AMI BIOS، ASUS CrashFree BIOS 3، EZ Flash 3 و EZ Mode
سیستم عامل پشتیبانی شدهWindows 10 64-bitWindows 10 64-bit و Windows 11
مدیریت سیستمWOL by PME و PXEWOL by PME و PXE
اقلام همراه2 کابل SATA 6Gb/s، بسته لاستیک و پیچ M.2، براکت عمودی M.2 Key E، DVD پشتیبانی و دفترچه راهنما2 کابل SATA 6Gb/s، آنتن متحرک Wi-Fi، شیلد پنل پشتی، بسته لاستیک و پیچ M.2 و دفترچه راهنما

محصولات مشابه:

  • مادربرد ایسوس مدل PRIME B560M-K

  • مادربرد ایسوس مدل PRIME H510M-A

  • مادربرد ایسوس مدل PRIME B560-PLUS

  • ASUS PRIME B760M-A

  • MSI B760M PRO-VDH

  • Gigabyte B760M DS3H


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند ASUS

ایسوس یک برند پیشرو تایوانی در حوزه فناوری است که انواع لپ تاپ، کامپیوتر، قطعات سخت افزاری، نمایشگر، گوشی هوشمند و تجهیزات گیمینگ را با تمرکز بر نوآوری و عملکرد بالا تولید می کند.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI