مقایسه Gigabyte B760M H DDR4 و GIGABYTE H310M S2P LGA1151 Motherboard

محصول:

Gigabyte B760M H DDR4 rev. 1.0

GIGABYTE H310M S2P LGA1151 Motherboard

مدل:B760M H rev. 1.0H310M S2P
سازنده:

گیگابایت (GIGABYTE)

گیگابایت (GIGABYTE)

کشور:تایوان (Taiwan)تایوان (Taiwan)
سال:20232018
گروه:

مادربرد (Motherboard)

مادربرد (Motherboard)

زیرگروه: مادربرد میکرو ای تی ایکس (Micro ATX Motherboard) مادربرد دسکتاپ (Desktop Motherboard)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:77 از 10049 از 100
برنده:Gigabyte B760M H DDR4
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه مادربرد Gigabyte B760M H DDR4 و H310M S2P؛ انتخاب اقتصادی قدیمی یا پایه مدرن برای سیستم جدید


مادربرد Gigabyte B760M H DDR4 و Gigabyte H310M S2P هر دو در گروه مادربردهای Micro ATX گیگابایت قرار می گیرند، اما از نظر نسل پردازنده، امکانات ذخیره سازی، سرعت اسلات ها و ظرفیت ارتقا تفاوت زیادی دارند. B760M H DDR4 rev. 1.0 برای پردازنده های نسل 12، 13 و 14 اینتل طراحی شده و انتخابی مناسب برای ساخت یک سیستم جدید با حافظه DDR4 است. در مقابل، H310M S2P به پلتفرم قدیمی LGA1151 و پردازنده های نسل 8 و 9 اینتل تعلق دارد و بیشتر برای ارتقای سیستم های موجود یا استفاده های اداری و سبک اقتصادی ارزش خرید دارد.

تفاوت پلتفرم و سازگاری پردازنده

مادربرد B760M H DDR4 از سوکت LGA1700 و چیپست Intel B760 استفاده می کند و با پردازنده های Intel Core، Pentium Gold و Celeron نسل 12، 13 و 14 سازگار است. این پلتفرم امکان استفاده از پردازنده هایی مانند Core i3-12100، Core i5-12400، Core i5-13400 و برخی مدل های نسل 14 را فراهم می کند. پشتیبانی دقیق از نسل 14 ممکن است به نسخه BIOS و مدل پردازنده وابسته باشد، بنابراین بررسی نسخه BIOS پیش از خرید اهمیت دارد.

H310M S2P از سوکت LGA1151 و پلتفرم نسل هشتم و نهم اینتل استفاده می کند و با پردازنده های Core i3، Core i5، Core i7، Core i9، Pentium و Celeron سازگار است. این مادربرد برای پردازنده هایی مانند Core i3-8100، Core i5-8400 و برخی مدل های نسل 9 مناسب است، اما پشتیبانی از بعضی پردازنده های نسل 9 به به روز بودن BIOS نیاز دارد. از نظر آینده نگری، B760M H DDR4 برتری محسوسی دارد و H310M S2P به دلیل قدیمی بودن سوکت و محدودیت پردازنده، گزینه مناسبی برای خرید یک سیستم کاملا جدید نیست.

مقایسه حافظه رم

هر دو مادربرد دارای 2 اسلات DDR4 و معماری دو کاناله هستند، اما B760M H DDR4 تا 64GB حافظه رم را پشتیبانی می کند، در حالی که سقف حافظه H310M S2P برابر با 32GB است. B760M H DDR4 از حافظه های DDR4 با سرعت پایه 3200، 3000، 2933، 2666، 2400 و 2133 MT/s پشتیبانی می کند و قابلیت فعال سازی XMP دارد. گیگابایت برای این مدل سازگاری با پروفایل های XMP تا فرکانس های بالاتر از 5333MHz را نیز تبلیغ کرده است، اما سرعت واقعی به نوع پردازنده، کیت رم و پروفایل XMP بستگی دارد.

H310M S2P از رم DDR4 با سرعت های 2666، 2400 و 2133MHz پشتیبانی می کند. رسیدن به سرعت 2666MHz یا استفاده کامل از XMP در این مدل به پردازنده های نسل هشتم Core i5 یا Core i7 وابسته است. بنابراین B760M H DDR4 هم از نظر ظرفیت و هم از نظر انعطاف در انتخاب رم، انتخاب بهتری برای سیستم های امروزی و چند سال آینده محسوب می شود.

ذخیره سازی و اسلات M.2

یکی از مهم ترین برتری های B760M H DDR4 وجود 2 اسلات M.2 از نوع Socket 3 با پشتیبانی از SSDهای PCIe 4.0 x4 یا x2 در ابعاد 2280 است. این ویژگی امکان نصب یک SSD پرسرعت برای سیستم عامل و یک SSD جداگانه برای بازی یا فایل های حجیم را فراهم می کند. این مادربرد همچنین 4 درگاه SATA 6Gb/s دارد و از RAID 0، RAID 1، RAID 5 و RAID 10 برای ذخیره سازی SATA پشتیبانی می کند.

H310M S2P تنها به 1 اسلات M.2 مجهز است که SSDهای SATA و PCIe x2 در ابعاد 2242، 2260 و 2280 را پشتیبانی می کند. محدودیت PCIe Gen2 x2 باعث می شود سرعت SSDهای NVMe در این مادربرد به شکل محسوسی پایین تر از SSDهای PCIe 4.0 روی B760 باشد. هر دو مدل 4 درگاه SATA 6Gb/s دارند، اما B760M H DDR4 به دلیل داشتن 2 اسلات M.2 و پهنای باند بیشتر، برای سیستم های سریع، تولید محتوا و ارتقای ذخیره سازی گزینه مناسب تری است.

اسلات های توسعه و قابلیت ارتقا

B760M H DDR4 به 1 اسلات PCIe 4.0 x16 برای کارت گرافیک یا SSD NVMe و 1 اسلات PCIe 3.0 x1 مجهز است. این مادربرد از فناوری PCIe 4.0 استفاده می کند و برای کارت های گرافیک جدید و تجهیزات جانبی امروزی آمادگی بیشتری دارد. در مقابل، H310M S2P دارای 1 اسلات PCIe 3.0 x16، 1 اسلات PCIe 2.0 x1 و 2 اسلات PCI قدیمی است. وجود اسلات PCI در H310 ممکن است برای برخی تجهیزات قدیمی مفید باشد، اما برای اغلب کاربران امروزی مزیت مهمی به شمار نمی رود.

درگاه های تصویر و اتصالات پشت مادربرد

B760M H DDR4 به خروجی D-Sub با وضوح حداکثر 1920x1200 در نرخ 60Hz و خروجی HDMI با وضوح حداکثر 4096x2160 در نرخ 60Hz مجهز است. خروجی تصویر به داشتن پردازنده دارای گرافیک مجتمع وابسته است. درگاه HDMI این مدل از HDMI 2.1 و HDCP 2.3 پشتیبانی می کند و برای نمایشگرهای جدید مناسب تر است.

H310M S2P خروجی های D-Sub، DVI-D و HDMI دارد. خروجی HDMI در این مدل حداکثر وضوح 4096x2160 را در نرخ 30Hz ارائه می دهد و از HDMI 1.4 و HDCP 2.2 پشتیبانی می کند. وجود DVI-D و پشتیبانی از نمایشگرهای قدیمی برای برخی سیستم های اداری کاربردی است، اما از نظر کیفیت اتصال به نمایشگرهای جدید، B760M H DDR4 برتری دارد.

درگاه های USB، شبکه و صدا

هر دو مادربرد از شبکه کابلی Gigabit با تراشه Realtek و قابلیت مدیریت پهنای باند پشتیبانی می کنند و برای اینترنت خانگی، بازی آنلاین و انتقال فایل در شبکه محلی سرعت کافی دارند. B760M H DDR4 در پنل پشتی 4 درگاه USB 3.2 Gen 1 و 2 درگاه USB 2.0/1.1 دارد. H310M S2P در پنل پشتی 2 درگاه USB 3.1 Gen 1 و 4 درگاه USB 2.0/1.1 ارائه می دهد. در نتیجه مدل B760 برای اتصال همزمان تجهیزات جدید مانند حافظه اکسترنال، هارددیسک و لوازم جانبی سریع مناسب تر است.

هر دو مدل از صدای HD چندکاناله تا 7.1 کانال استفاده می کنند و 3 جک صوتی روی پنل پشتی دارند. B760M H DDR4 علاوه بر این، هدر خروجی S/PDIF دارد و از طراحی صوتی با محافظت در برابر نویز و خازن های صوتی باکیفیت بهره می برد. H310M S2P نیز از خازن های صوتی باکیفیت و صدای 8 کاناله پشتیبانی می کند، اما امکانات صوتی و توسعه ای آن ساده تر است.

توان مصرفی، خنک سازی و طراحی برد

B760M H DDR4 از طراحی دیجیتال Hybrid VRM با آرایش 6+1+1 فاز، کانکتور برق 8 پین پردازنده و فناوری Smart Fan 6 استفاده می کند. وجود چند حسگر دما، کنترل منحنی فن و پشتیبانی از فن PWM و DC به مدیریت بهتر دما کمک می کند. این مدل برای پردازنده های میان رده مناسب است، اما مانند دیگر مادربردهای اقتصادی B760 برای اورکلاک سنگین پردازنده های رده بالا ساخته نشده است.

H310M S2P نیز کانکتور برق 8 پین پردازنده، کنترل فن Smart Fan 5 و حسگرهای دما دارد، اما مدار تغذیه و امکانات آن برای پردازنده های نسل قدیمی و مصرف معمولی طراحی شده است. ابعاد B760M H DDR4 برابر با 23.0 در 21.5 سانتی متر و ابعاد H310M S2P برابر با 24.4 در 18.5 سانتی متر است؛ هر دو در کیس های سازگار با Micro ATX قابل نصب هستند.

سیستم عامل و امکانات نرم افزاری

B760M H DDR4 از Windows 10 64-bit و Windows 11 64-bit پشتیبانی می کند و به GIGABYTE Control Center و Q-Flash مجهز است. H310M S2P به صورت رسمی برای Windows 10 64-bit معرفی شده و از APP Center، Q-Flash و DualBIOS پشتیبانی می کند. برای نصب Windows 11 روی H310 ممکن است نیاز به بررسی سازگاری سخت افزاری و استفاده از روش های مورد تایید مایکروسافت وجود داشته باشد، در حالی که B760M H DDR4 پایه مناسب تری برای یک سیستم جدید با Windows 11 است.

ارزش خرید در بازار ایران

انتخاب B760M H DDR4 زمانی منطقی است که قصد خرید پردازنده نسل 12، 13 یا 14 اینتل، استفاده از SSD NVMe سریع، نصب بیش از یک درایو M.2 یا ساخت سیستمی با امکان ارتقای بلندمدت را داشته باشید. این مدل برای سیستم های گیمینگ اقتصادی تا میان رده، کاربری اداری قدرتمند، برنامه نویسی، تدوین سبک و استفاده روزمره سنگین انتخاب متعادل تری است.

H310M S2P زمانی ارزش خرید دارد که پردازنده، رم یا سایر قطعات LGA1151 را از قبل داشته باشید و بخواهید با هزینه کم یک سیستم قدیمی را تعمیر یا تکمیل کنید. خرید این مدل برای یک سیستم کاملا جدید فقط در صورت اختلاف قیمت بسیار زیاد و نیازهای سبک قابل توجیه است. هنگام خرید نمونه کارکرده یا موجودی قدیمی H310، سلامت اسلات رم، سوکت پردازنده، اسلات M.2، نسخه BIOS و وضعیت خازن ها باید بررسی شود.

سوالات متداول:

آیا B760M H DDR4 از H310M S2P بهتر است

بله، از نظر نسل پردازنده، سرعت PCIe، تعداد اسلات M.2، ظرفیت رم، پشتیبانی از Windows 11 و امکان ارتقا، B760M H DDR4 برتری واضحی دارد. H310M S2P فقط برای سیستم های مبتنی بر پردازنده های نسل 8 و 9 یا ارتقای کم هزینه یک سیستم قدیمی مناسب تر است.

آیا پردازنده H310M S2P روی B760M H DDR4 نصب می شود

خیر. H310M S2P از سوکت LGA1151 و B760M H DDR4 از سوکت LGA1700 استفاده می کند و این دو پلتفرم با یکدیگر سازگار نیستند.

آیا هر دو مادربرد از رم DDR4 استفاده می کنند

بله، هر دو مدل DDR4 و دو کانال حافظه را پشتیبانی می کنند، اما سقف ظرفیت B760M H DDR4 برابر با 64GB و سقف ظرفیت H310M S2P برابر با 32GB است.

کدام مدل برای SSD NVMe سریع مناسب تر است

B760M H DDR4 انتخاب بهتر است، زیرا 2 اسلات M.2 با پشتیبانی PCIe 4.0 x4 یا x2 دارد. H310M S2P تنها یک اسلات M.2 با رابط PCIe Gen2 x2 یا SATA ارائه می دهد.

آیا B760M H DDR4 برای پردازنده نسل 14 مناسب است

این مادربرد از پردازنده های نسل 14 اینتل پشتیبانی می کند، اما پشتیبانی عملی به نسخه BIOS و مدل پردازنده بستگی دارد. بررسی BIOS نصب شده و فهرست رسمی CPU Support پیش از خرید توصیه می شود.

برای یک سیستم اداری ساده کدام مدل انتخاب اقتصادی تری است

اگر قطعات LGA1151 در اختیار دارید، H310M S2P می تواند انتخاب کم هزینه ای باشد. برای خرید کامل یک سیستم جدید، B760M H DDR4 به دلیل پشتیبانی از پردازنده های جدیدتر، ظرفیت رم بالاتر و عمر مفید بیشتر انتخاب منطقی تری است.

جمع بندی نهایی

Gigabyte B760M H DDR4 یک مادربرد اقتصادی اما به روزتر با سوکت LGA1700، پشتیبانی از پردازنده های نسل 12 تا 14، رم DDR4 تا 64GB، دو اسلات M.2 PCIe 4.0 و امکانات مناسب برای ارتقای آینده است. Gigabyte H310M S2P محصولی قدیمی تر با سوکت LGA1151، سقف رم 32GB و تنها یک اسلات M.2 PCIe Gen2 x2 است که بیشتر برای بازسازی سیستم های موجود کاربرد دارد. برای خرید سیستم جدید و استفاده چند ساله، B760M H DDR4 انتخاب برتر است؛ برای کم کردن هزینه ارتقای یک سیستم نسل 8 یا 9، H310M S2P همچنان می تواند گزینه قابل قبول و اقتصادی باشد.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت Gigabyte B760M H DDR4 و GIGABYTE H310M S2P LGA1151 Motherboard
ویژگیGigabyte B760M H DDR4GIGABYTE H310M S2P LGA1151 Motherboard
فرم فاکتورMicro ATX؛ ابعاد 23.0 × 21.5 cmMicro ATX؛ ابعاد 24.4 × 18.5 cm
سوکت پردازندهLGA1700LGA1151
پردازنده های قابل پشتیبانیIntel Core نسل 14، 13 و 12، Intel Pentium Gold و Intel CeleronIntel Core i9، i7، i5 و i3 نسل 9 و 8، Intel Pentium و Intel Celeron
چیپستIntel B760 ExpressIntel H310 Express
نوع حافظهDDR4DDR4
اسلات حافظه2 × DDR4 DIMM2 × DDR4 DIMM
حداکثر ظرفیت حافظه64 GB؛ حداکثر 32 GB برای هر ماژول32 GB
معماری حافظهDual ChannelDual Channel
فرکانس حافظه2133، 2400، 2666، 2933، 3000 و 3200 MT/s2133، 2400 و 2666 MHz
پشتیبانی حافظه ECCECC Unbuffered با فعالیت در حالت Non-ECCECC Unbuffered با فعالیت در حالت Non-ECC
پشتیبانی XMPدارددارد؛ برای 2666 MHz یا XMP به پردازنده Core i7 یا i5 نسل 8 نیاز است
پردازنده گرافیکی مجتمعپشتیبانی از Intel HD Graphics وابسته به پردازندهپشتیبانی از Intel HD Graphics وابسته به پردازنده؛ حداکثر حافظه اشتراکی 1 GB
خروجی تصویر1 × D-Sub با وضوح 1920 × 1200@60Hz؛ 1 × HDMI با وضوح 4096 × 2160@60Hz1 × D-Sub با وضوح 1920 × 1200@60Hz؛ 1 × DVI-D با وضوح 1920 × 1200@60Hz؛ 1 × HDMI با وضوح 4096 × 2160@30Hz
نسخه HDMI و HDCPHDMI 2.1 و HDCP 2.3HDMI 1.4 و HDCP 2.2
صداRealtek Audio Codec؛ صدای High Definition؛ کانال های 2، 4، 5.1 و 7.1؛ خروجی S/PDIFRealtek High Definition Audio؛ کانال های 2، 4، 5.1 و 7.1
شبکهRealtek GbE LAN؛ سرعت 100 و 1000 MbpsRealtek GbE LAN؛ سرعت 10، 100 و 1000 Mbps
اسلات توسعه1 × PCIe 4.0 x16 از پردازنده؛ 1 × PCIe 3.0 x1 از چیپست1 × PCIe 3.0 x16؛ 1 × PCIe 2.0 x1؛ 2 × PCI
اسلات M.22 × M.2 Socket 3 با کلید M و اندازه 2280؛ پشتیبانی PCIe 4.0 x4/x21 × M.2 Socket 3 با کلید M و اندازه های 2242، 2260 و 2280؛ پشتیبانی SATA و PCIe x2
پورت SATA4 × SATA 6Gb/s4 × SATA 6Gb/s
پشتیبانی RAIDRAID 0، RAID 1، RAID 5 و RAID 10 برای ذخیره سازهای SATAذکر نشده
USB پرسرعت6 × USB 3.2 Gen 1؛ 4 پورت پشت و 2 پورت داخلی4 × USB 3.1 Gen 1؛ 2 پورت پشت و 2 پورت داخلی
USB 2.06 × USB 2.0/1.1؛ 2 پورت پشت و 4 پورت داخلی6 × USB 2.0/1.1؛ 4 پورت پشت و 2 پورت داخلی
پورت های پنل پشتی2 × USB 2.0/1.1، 4 × USB 3.2 Gen 1، 1 × D-Sub، 1 × HDMI، 1 × RJ-45 و 3 × جک صدا1 × PS/2 کیبورد/ماوس، 2 × USB 3.1 Gen 1، 4 × USB 2.0/1.1، 1 × D-Sub، 1 × DVI-D، 1 × HDMI، 1 × پورت سریال، 1 × RJ-45 و 3 × جک صدا
کانکتورهای داخلی1 × ATX 24-pin، 1 × ATX 12V 8-pin، 1 × هدر فن CPU، 2 × هدر فن سیستم، 1 × هدر RGB، 2 × M.2، 4 × SATA، هدر پنل جلو، هدر صدای پنل جلو، هدر S/PDIF، 1 × هدر USB 3.2 Gen 1، 2 × هدر USB 2.0/1.1، هدر TPM، هدر سریال و جامپر Clear CMOS1 × ATX 24-pin، 1 × ATX 12V 8-pin، 4 × SATA، 1 × M.2، 1 × هدر فن CPU، 1 × هدر فن سیستم، هدر پنل جلو، هدر صدای پنل جلو، 1 × هدر USB 3.1 Gen 1، 1 × هدر USB 2.0/1.1، هدر TPM، هدر سریال، هدر موازی و جامپر Clear CMOS
کنترلر ورودی و خروجیتراشه iTE I/O Controllerتراشه iTE I/O Controller
پایش سخت افزاریتشخیص ولتاژ، دما، سرعت فن و جریان خنک کننده آبی؛ هشدار خرابی فن و کنترل سرعت فنتشخیص ولتاژ، دما و سرعت فن؛ هشدار داغ شدن و خرابی فن؛ کنترل سرعت فن
BIOS1 × فلش 128 Mbit؛ AMI UEFI؛ پشتیبانی از PnP 1.0a، DMI 2.7، WfM 2.0، SM BIOS 2.7 و ACPI 5.02 × فلش 128 Mbit؛ AMI UEFI؛ DualBIOS؛ پشتیبانی از PnP 1.0a، DMI 2.7، WfM 2.0، SM BIOS 2.7 و ACPI 5.0
قابلیت های اختصاصیGIGABYTE Control Center و Q-FlashAPP Center، @BIOS، EasyTune، Smart Backup، System Information Viewer، Q-Flash و Xpress Install
سیستم عاملWindows 10 64-bit و Windows 11 64-bitWindows 10 64-bit و Windows 11 64-bit

محصولات مشابه:

  • مادربرد ایسوس PRIME H610M-A WIFI D4

  • مادربرد ایسوس PRIME B760 PLUS D4

  • مادربرد گیگابایت مدل B860M POWER

  • ASUS H310M-K

  • MSI H310M PRO-VDH

  • ASRock H310M-HDV


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند GIGABYTE

گیگابایت (GIGABYTE) یک برند تایوانی پیشرو در تولید مادربرد، کارت گرافیک، لپ تاپ، نمایشگر و تجهیزات سخت افزاری است که با تمرکز بر نوآوری، عملکرد و کیفیت، راهکارهای متنوعی برای کاربران حرفه ای و گیمرها ارائه می دهد.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI