مقایسه Gigabyte H610M H V3 DDR4 و Gigabyte H310M S2P

محصول:

GIGABYTE H610M H V3 DDR4 (rev. 1.0)

Gigabyte H310M S2P

مدل:H610M H V3 (rev. 1.0)H310M S2P
سازنده:

گیگابایت (GIGABYTE)

گیگابایت (GIGABYTE)

کشور:تایوان (Taiwan)تایوان (Taiwan)
سال:20222018
گروه:

مادربرد (Motherboard)

مادربرد (Motherboard)

زیرگروه: مادربرد دسکتاپ (Desktop Motherboard) مادربرد میکرو ای تی ایکس (Micro ATX Motherboard)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:78 از 10051 از 100
برنده:Gigabyte H610M H V3 DDR4
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه مادربرد Gigabyte H610M H V3 DDR4 و H310M S2P؛ انتخاب بهتر برای سیستم اقتصادی کدام است


مادربرد Gigabyte H610M H V3 DDR4 و Gigabyte H310M S2P هر دو از مدل های اقتصادی گیگابایت با فرم Micro ATX و دو اسلات حافظه DDR4 هستند، اما به دو نسل کاملا متفاوت از پردازنده های اینتل تعلق دارند. H610M H V3 DDR4 برای پردازنده های نسل 12، 13 و 14 با سوکت LGA1700 ساخته شده است، در حالی که H310M S2P از پردازنده های نسل 8 و 9 با سوکت LGA1151 پشتیبانی می کند. بنابراین مقایسه این دو مدل فقط به تعداد درگاه ها محدود نیست و باید سازگاری پردازنده، ظرفیت رم، مسیر ارتقا، نوع حافظه ذخیره سازی و امکانات تصویری نیز در نظر گرفته شود.

تفاوت پلتفرم و سازگاری پردازنده

مهم ترین برتری Gigabyte H610M H V3 DDR4 استفاده از پلتفرم جدیدتر LGA1700 است. این مادربرد با پردازنده های Intel Core، Pentium Gold و Celeron نسل 12، 13 و 14 سازگار است و برای ساخت کامپیوتر اداری، خانگی، گیمینگ اقتصادی و سیستم تولید محتوا انتخاب به روزتری محسوب می شود. Gigabyte H310M S2P به سوکت LGA1151 مجهز است و از پردازنده های Core i9، i7، i5، i3، Pentium و Celeron نسل 8 و 9 پشتیبانی می کند. این مدل برای ارتقای یک سیستم قدیمی یا استفاده از پردازنده و رم موجود مناسب است، اما خرید آن برای ساخت یک سیستم کاملا جدید، مسیر ارتقای محدودتری دارد.

بررسی حافظه رم و ظرفیت قابل پشتیبانی

هر دو مادربرد دو اسلات DDR4 با معماری دوکاناله دارند، اما H610M H V3 DDR4 تا 64GB رم را پشتیبانی می کند و هر اسلات آن می تواند میزبان ماژول 32GB باشد. این مدل از سرعت های DDR4 3200، 3000، 2933، 2666، 2400 و 2133 MT/s پشتیبانی می کند و امکان استفاده از پروفایل XMP نیز در مشخصات آن دیده می شود. H310M S2P حداکثر 32GB رم را پشتیبانی می کند و سرعت های DDR4 2666، 2400 و 2133 MHz را ارائه می دهد. پشتیبانی از سرعت 2666 و XMP در H310M S2P به استفاده از پردازنده نسل 8 Core i7 یا i5 وابسته است؛ بنابراین H610M H V3 DDR4 برای برنامه های سنگین تر و ارتقای حافظه در آینده انعطاف بیشتری دارد.

مقایسه اسلات توسعه و توان گرافیکی

Gigabyte H610M H V3 DDR4 یک اسلات PCIe 4.0 x16 برای کارت گرافیک و یک اسلات PCIe 3.0 x1 دارد. H310M S2P یک اسلات PCIe 3.0 x16، یک اسلات PCIe 2.0 x1 و دو اسلات PCI قدیمی ارائه می کند. در سیستم های جدید، PCIe 4.0 روی مدل H610 پهنای باند بالاتری برای کارت گرافیک های سازگار فراهم می کند، هرچند عملکرد نهایی به کارت گرافیک و پردازنده بستگی دارد. از نظر خروجی تصویر، H610M H V3 DDR4 به یک D-Sub و یک HDMI مجهز است؛ HDMI آن از نسخه 2.1 و وضوح حداکثر 4096x2160 در 60Hz پشتیبانی می کند. H310M S2P علاوه بر D-Sub و HDMI 1.4 با وضوح حداکثر 4096x2160 در 30Hz، یک خروجی DVI-D با وضوح حداکثر 1920x1200 در 60Hz دارد. در نتیجه H310 برای اتصال همزمان نمایشگرهای قدیمی مزیت دارد، اما H610 برای نمایشگرهای جدید و نرخ نوسازی بالاتر انتخاب مناسب تری است.

ذخیره سازی؛ برتری پهنای باند با H610

هر دو مادربرد چهار درگاه SATA 6Gb/s دارند، اما نوع پشتیبانی M.2 آنها متفاوت است. H610M H V3 DDR4 از یک درگاه M.2 با اندازه های 2260 و 2280 برای SSDهای PCIe 3.0 x4 یا x2 پشتیبانی می کند. H310M S2P نیز یک درگاه M.2 دارد، اما از SSDهای SATA و PCIe x2 در اندازه های 2242، 2260 و 2280 پشتیبانی می کند. بنابراین برای استفاده از SSD NVMe، مدل H610 معمولا ظرفیت ارتباطی بالاتری در اختیار می گذارد و انتخاب بهتری برای کاهش زمان بارگذاری سیستم عامل و نرم افزارها است؛ در مقابل، H310 به دلیل پشتیبانی از M.2 SATA انعطاف بیشتری در انتخاب نوع SSD دارد.

درگاه های USB، شبکه و صدا

H610M H V3 DDR4 در پنل پشتی دو USB 3.2 Gen 1 و چهار USB 2.0 یا 1.1 دارد و از طریق هدر داخلی نیز دو USB 3.2 Gen 1 و چهار USB 2.0 یا 1.1 قابل استفاده است. H310M S2P در پنل پشتی دو USB 3.1 Gen 1 و چهار USB 2.0 یا 1.1 دارد و در داخل کیس دو USB 3.1 Gen 1 و دو USB 2.0 یا 1.1 ارائه می کند. در عمل، سرعت USB پرسرعت دو مدل نزدیک است، اما H610 تعداد بیشتری مسیر USB 2.0 داخلی در اختیار می گذارد. هر دو مدل شبکه کابلی گیگابیتی و صدای HD چندکاناله تا 7.1 کانال دارند. H610 از تراشه Realtek GbE با پشتیبانی از سرعت های 10، 100 و 1000 مگابیت بر ثانیه استفاده می کند و H310 نیز شبکه گیگابیتی Realtek با پشتیبانی از 100 و 1000 مگابیت بر ثانیه ارائه می دهد.

مدار تغذیه، خنک سازی و امکانات کاربردی

H610M H V3 DDR4 به طراحی مدار تغذیه دیجیتال Hybrid با آرایش 4+1+1، ماسفت های 50A و کانکتور برق پردازنده 8 پین مجهز است. این مدل سه هدر فن شامل یک هدر فن پردازنده و دو هدر فن سیستم دارد و قابلیت Smart Fan 6، کنترل منحنی فن، تشخیص چند دمای مختلف و Fan Stop را ارائه می کند. H310M S2P یک هدر فن پردازنده و یک هدر فن سیستم دارد و از Smart Fan 5، کنترل سرعت فن و توقف فن پشتیبانی می کند. H310M S2P همچنین از DualBIOS با دو تراشه فلش 128Mbit بهره می برد، در حالی که H610M H V3 DDR4 یک تراشه فلش 128Mbit دارد و از Q-Flash پشتیبانی می کند. در نتیجه H310 از نظر افزونگی BIOS و سازگاری با قطعات قدیمی جذاب است، اما H610 کنترل خنک سازی و مسیر تغذیه مدرن تری دارد.

ابعاد و سازگاری با کیس

هر دو مادربرد Micro ATX هستند، اما H610M H V3 DDR4 با ابعاد 22.3 در 19.3 سانتی متر کمی کوتاه تر از H310M S2P با ابعاد 24.4 در 18.5 سانتی متر است. پیش از خرید باید جایگاه های نصب کیس، محل قرارگیری کارت گرافیک و فضای اطراف اسلات های رم و M.2 بررسی شود. هر دو مدل به کانکتور TPM، هدر پنل جلویی، هدر صدای پنل جلو و چهار درگاه SATA مجهز هستند؛ H610 یک هدر RGB نیز دارد و H310 علاوه بر هدر سریال، هدر موازی و درگاه سریال روی پنل پشتی ارائه می کند.

نتیجه مقایسه برای خریدار ایرانی

اگر هدف ساخت یک سیستم جدید با پردازنده نسل 12، 13 یا 14 اینتل، امکان ارتقای رم تا 64GB، استفاده از SSD NVMe سریع تر و پشتیبانی بهتر از رابط های جدید است، Gigabyte H610M H V3 DDR4 انتخاب منطقی تر و آینده نگرانه تری محسوب می شود. اگر کاربر از قبل پردازنده نسل 8 یا 9، رم DDR4 یا یک SSD سازگار با LGA1151 دارد و می خواهد با هزینه کمتر سیستم موجود را سرپا نگه دارد، Gigabyte H310M S2P می تواند گزینه اقتصادی قابل قبولی باشد. با این حال، اختلاف نسل پردازنده و محدودیت مسیر ارتقا باعث می شود H310M S2P برای خرید از صفر فقط زمانی توجیه داشته باشد که قیمت آن به شکل محسوسی پایین تر باشد یا نیاز به خروجی DVI، اسلات PCI قدیمی و سازگاری با قطعات نسل قبل وجود داشته باشد. مشخصات فنی این مقاله بر اساس اطلاعات رسمی گیگابایت برای H610M H V3 DDR4 و H310M S2P تنظیم شده است.

سوالات متداول:

آیا Gigabyte H610M H V3 DDR4 از پردازنده های نسل 9 اینتل پشتیبانی می کند

خیر. این مادربرد سوکت LGA1700 دارد و از پردازنده های نسل 12، 13 و 14 اینتل به همراه مدل های سازگار Pentium Gold و Celeron پشتیبانی می کند.

آیا Gigabyte H310M S2P برای پردازنده های نسل 12 اینتل مناسب است

خیر. H310M S2P به سوکت LGA1151 مجهز است و فقط برای پردازنده های نسل 8 و 9 اینتل طراحی شده است.

کدام مادربرد رم بیشتری پشتیبانی می کند

Gigabyte H610M H V3 DDR4 تا 64GB رم DDR4 را پشتیبانی می کند، در حالی که سقف ظرفیت رم در Gigabyte H310M S2P برابر با 32GB است.

کدام مدل برای SSD NVMe انتخاب بهتری است

H610M H V3 DDR4 به دلیل پشتیبانی از M.2 PCIe 3.0 x4 انتخاب مناسب تری برای SSD NVMe است. H310M S2P از M.2 PCIe x2 و M.2 SATA پشتیبانی می کند.

آیا هر دو مادربرد خروجی تصویر داخلی دارند

بله، اما استفاده از خروجی های تصویر به داشتن پردازنده دارای گرافیک مجتمع بستگی دارد. H610 خروجی D-Sub و HDMI دارد و H310 علاوه بر آنها خروجی DVI-D نیز ارائه می کند.

برای خرید یک سیستم جدید کدام مدل پیشنهاد می شود

برای خرید یک سیستم جدید، Gigabyte H610M H V3 DDR4 به دلیل پشتیبانی از پردازنده های جدیدتر، ظرفیت رم بالاتر، PCIe 4.0 و M.2 PCIe 3.0 x4 پیشنهاد می شود. H310M S2P بیشتر برای ارتقای سیستم های قدیمی سازگار با LGA1151 ارزش خرید دارد.

جمع بندی نهایی

Gigabyte H610M H V3 DDR4 برنده روشن این مقایسه از نظر فناوری، سازگاری با پردازنده های جدید، ظرفیت رم، امکانات ذخیره سازی و قابلیت ارتقا است. Gigabyte H310M S2P تنها در سناریوهایی مانند استفاده از قطعات نسل 8 و 9، نیاز به خروجی DVI یا اسلات PCI قدیمی و خرید با قیمت بسیار پایین تر مزیت پیدا می کند. برای بیشتر خریداران ایرانی که قصد اسمبل سیستم تازه دارند، انتخاب H610M H V3 DDR4 منطقی تر است؛ اما در سیستم های قدیمی، H310M S2P می تواند راهکار کم هزینه تری برای حفظ قطعات موجود باشد.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت Gigabyte H610M H V3 DDR4 و Gigabyte H310M S2P
ویژگیGIGABYTE H610M H V3 DDR4 (rev. 1.0)Gigabyte H310M S2P
سوکت پردازندهLGA1700LGA1151
پردازنده های پشتیبانی شدهIntel Core نسل 12، 13 و 14، Pentium Gold و CeleronIntel Core i9، i7، i5، i3 نسل 8 و 9، Pentium و Celeron
چیپستIntel H610 ExpressIntel H310 Express
نوع حافظهDDR4DDR4
اسلات حافظه2 اسلات DIMM2 اسلات DIMM
حداکثر ظرفیت حافظه64 GB32 GB
فرکانس حافظه2133، 2400، 2666، 2933، 3000 و 3200 MT/s2133، 2400 و 2666 MHz
معماری حافظهدو کانالهدو کاناله
پشتیبانی از ECCبله، در حالت غیر ECCبله، در حالت غیر ECC
پشتیبانی از XMPبلهبله
خروجی تصویر1 پورت D-Sub با وضوح 1920x1200@60Hz، 1 پورت HDMI با وضوح 4096x2160@60Hz1 پورت D-Sub با وضوح 1920x1200@60Hz، 1 پورت DVI-D با وضوح 1920x1200@60Hz، 1 پورت HDMI با وضوح 4096x2160@30Hz
نسخه HDMIHDMI 2.1، HDCP 2.3HDMI 1.4، HDCP 2.2
صداRealtek High Definition Audio، پشتیبانی از صدای 2، 4، 5.1 و 7.1 کانالهHigh Definition Audio، پشتیبانی از صدای 2، 4، 5.1 و 7.1 کاناله
شبکهRealtek GbE LANRealtek GbE LAN
اسلات توسعه1 اسلات PCIe 4.0 x16، 1 اسلات PCIe 3.0 x11 اسلات PCIe 3.0 x16، 1 اسلات PCIe 2.0 x1، 2 اسلات PCI
اسلات M.21 اسلات M.2 Socket 3 با کلید M، پشتیبانی از SSD نوع 2260 و 2280 با رابط PCIe 3.0 x4 و x21 اسلات M.2 Socket 3 با کلید M، پشتیبانی از SSD نوع 2242، 2260 و 2280 با رابط SATA و PCIe x2
رابط SATA4 پورت SATA 6Gb/s4 پورت SATA 6Gb/s
پورت USB پرسرعت4 پورت USB 3.2 Gen 1، شامل 2 پورت پنل پشتی و 2 پورت از طریق هدر داخلی4 پورت USB 3.1 Gen 1، شامل 2 پورت پنل پشتی و 2 پورت از طریق هدر داخلی
پورت USB 2.08 پورت USB 2.0/1.1، شامل 4 پورت پنل پشتی و 4 پورت از طریق هدر داخلی6 پورت USB 2.0/1.1، شامل 4 پورت پنل پشتی و 2 پورت از طریق هدر داخلی
کانکتورهای داخلی1 کانکتور برق 24 پین ATX، 1 کانکتور برق 8 پین ATX 12V، 1 هدر فن پردازنده، 2 هدر فن سیستم، 1 هدر M.2، 4 کانکتور SATA، 1 هدر RGB، 1 هدر پنل جلو، 1 هدر صدای پنل جلو، 1 هدر اسپیکر، 1 هدر USB 3.2 Gen 1، 2 هدر USB 2.0/1.1، 1 هدر TPM، 1 هدر پورت سریال، 1 جامپر Clear CMOS و 1 هدر تشخیص نفوذ شاسی1 کانکتور برق 24 پین ATX، 1 کانکتور برق 8 پین ATX 12V، 1 هدر فن پردازنده، 1 هدر فن سیستم، 1 هدر M.2، 4 کانکتور SATA، 1 هدر پنل جلو، 1 هدر صدای پنل جلو، 1 هدر USB 3.1 Gen 1، 1 هدر USB 2.0/1.1، 1 هدر TPM، 1 هدر پورت سریال، 1 هدر پورت موازی و 1 جامپر Clear CMOS
کانکتورهای پنل پشتی1 پورت PS/2 مشترک صفحه کلید و ماوس، 1 پورت D-Sub، 1 پورت HDMI، 2 پورت USB 3.2 Gen 1، 4 پورت USB 2.0/1.1، 1 پورت RJ-45 و 3 جک صوتی1 پورت PS/2 مشترک صفحه کلید و ماوس، 1 پورت D-Sub، 1 پورت DVI-D، 1 پورت HDMI، 1 پورت سریال، 2 پورت USB 3.1 Gen 1، 4 پورت USB 2.0/1.1، 1 پورت RJ-45 و 3 جک صوتی
کنترلر ورودی و خروجیiTE I/O ControlleriTE I/O Controller
پایش سخت افزارتشخیص ولتاژ، دما، سرعت فن و جریان خنک کننده، هشدار خرابی فن و کنترل سرعت فنتشخیص ولتاژ، دما و سرعت فن، هشدار داغ شدن بیش از حد و خرابی فن و کنترل سرعت فن
BIOS1 حافظه فلش 128 Mbit، UEFI BIOS شرکت AMI، پشتیبانی از PnP 1.0a، DMI 2.7، WfM 2.0، SM BIOS 2.7 و ACPI 5.02 حافظه فلش 128 Mbit، UEFI BIOS شرکت AMI، پشتیبانی از DualBIOS، PnP 1.0a، DMI 2.7، WfM 2.0، SM BIOS 2.7 و ACPI 5.0
قابلیت های اختصاصیAPP Center، @BIOS، EasyTune، Smart Backup، System Information Viewer و Q-FlashAPP Center، @BIOS، EasyTune، Smart Backup، System Information Viewer، Q-Flash و Xpress Install
سیستم عامل پشتیبانی شدهWindows 10 64-bit و Windows 11 64-bitWindows 10 64-bit و Windows 11 64-bit
فرم فاکتورMicro ATXMicro ATX
ابعاد22.3x19.3 cm24.4x18.5 cm

محصولات مشابه:

  • Gigabyte B760M D3HP DDR4

  • Gigabyte B760M K V2 DDR4

  • Gigabyte Z790 UD AX

  • H310M S2H

  • H310M DS2

  • H310M S2H V2


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند GIGABYTE

گیگابایت (GIGABYTE) یک برند تایوانی پیشرو در تولید مادربرد، کارت گرافیک، لپ تاپ، نمایشگر و تجهیزات سخت افزاری است که با تمرکز بر نوآوری، عملکرد و کیفیت، راهکارهای متنوعی برای کاربران حرفه ای و گیمرها ارائه می دهد.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI