مقایسه Gigabyte H510M K V2 (rev. 1.0) DDR4 و Gigabyte H310M S2P

محصول:

Gigabyte H510M K V2 (rev. 1.0) DDR4

Gigabyte H310M S2P

مدل:H510M K V2 (rev. 1.0)H310M S2P
سازنده:

گیگابایت (GIGABYTE)

گیگابایت (GIGABYTE)

کشور:تایوان (Taiwan)تایوان (Taiwan)
سال:20212018
گروه:

مادربرد (Motherboard)

مادربرد (Motherboard)

زیرگروه: مادربرد سوکت 1200 (LGA1200 Motherboard) مادربرد اینتل (Intel Motherboard)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:72 از 10049 از 100
برنده:Gigabyte H510M K V2 (rev. 1.0) DDR4
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه مادربرد Gigabyte H510M K V2 و H310M S2P؛ انتخاب اقتصادی بهتر برای سیستم Intel


مادربرد Gigabyte H510M K V2 و Gigabyte H310M S2P هر دو در گروه مادربردهای اقتصادی Micro ATX با حافظه DDR4 قرار می گیرند، اما به نسل های متفاوتی از پردازنده های Intel تعلق دارند. H510M K V2 برای پردازنده های نسل 10 و 11 با سوکت LGA1200 طراحی شده است، در حالی که H310M S2P از پردازنده های نسل 8 و 9 با سوکت LGA1151 پشتیبانی می کند. بنابراین مقایسه این دو محصول فقط بر اساس قیمت منطقی نیست و سازگاری پردازنده، ظرفیت حافظه، امکانات ذخیره سازی و مسیر ارتقای سیستم اهمیت بیشتری دارد.

تفاوت پلتفرم و سازگاری پردازنده

Gigabyte H510M K V2 از پردازنده های Intel Core i9، Core i7 و Core i5 نسل 11 و پردازنده های Core i9، Core i7، Core i5، Core i3، Pentium و Celeron نسل 10 پشتیبانی می کند. این مدل از سوکت LGA1200 استفاده می کند و برای ساخت سیستم های اداری، خانگی، گیمینگ اقتصادی و ورک استیشن سبک با پردازنده هایی مانند Core i5-10400 یا Core i5-11400 گزینه مناسب تری است. در مقابل، Gigabyte H310M S2P به سوکت LGA1151 مجهز است و با پردازنده های Core i9، Core i7، Core i5، Core i3، Pentium و Celeron نسل 8 و 9 سازگاری دارد. برای نمونه، پردازنده هایی مانند Core i5-8400، Core i5-9400 و Core i7-9700 در محدوده این پلتفرم قرار می گیرند؛ البته پشتیبانی دقیق به نسخه BIOS و فهرست رسمی CPU Support بستگی دارد.

از نظر آینده نگری، H510M K V2 انتخاب منطقی تری است، زیرا پردازنده های نسل 10 و 11 معمولا عملکرد بهتری در برنامه های جدید، بازی ها و چندوظیفگی ارائه می دهند. H310M S2P بیشتر برای ارتقای یک سیستم قدیمی یا ساخت کامپیوتری کم هزینه با قطعات موجود ارزش دارد و خرید آن برای یک سیستم کاملا جدید فقط در صورت اختلاف قیمت قابل توجه توجیه می شود.

مقایسه حافظه RAM و عملکرد پلتفرم

هر دو مادربرد دارای 2 اسلات DDR4 با معماری دوکاناله هستند، اما H510M K V2 از حداکثر 64 GB حافظه پشتیبانی می کند، در حالی که سقف ظرفیت H310M S2P برابر با 32 GB است. مادربرد H510M K V2 با پردازنده های نسل 11 امکان استفاده از حافظه DDR4 با سرعت تا 3200 MT/s را فراهم می کند. در پردازنده های نسل 10، سرعت رسمی حافظه بسته به مدل CPU معمولا بین 2666 تا 2933 MT/s است. H310M S2P از حافظه های DDR4 با سرعت های 2133، 2400 و 2666 MHz پشتیبانی می کند، اما رسیدن به سرعت 2666 و استفاده از XMP به پردازنده های نسل 8 Core i7 یا Core i5 وابسته است.

برای استفاده روزمره، 16 GB حافظه در هر دو مادربرد کافی است، اما H510M K V2 با پشتیبانی از 64 GB برای نرم افزارهای سنگین تر و ارتقای بلندمدت دست بازتری دارد. هر دو مدل از حافظه های Non-ECC Unbuffered و برخی ماژول های ECC در حالت Non-ECC پشتیبانی می کنند و قابلیت XMP نیز در مشخصات آنها دیده می شود.

فضای ذخیره سازی و سرعت SSD

هر دو مادربرد به یک اسلات M.2 مجهز هستند و از SSD های SATA و NVMe پشتیبانی می کنند. در H510M K V2، اسلات M.2 برای SSD های نوع 2280 و رابط PCIe 3.0 با مسیرهای x4 یا x2 طراحی شده است و در کنار آن 2 درگاه SATA 6Gb/s قرار دارد. این ترکیب برای نصب یک SSD NVMe سریع و یک یا دو هارد دیسک مناسب است.

H310M S2P از SSD های M.2 در اندازه های 2242، 2260 و 2280 پشتیبانی می کند، اما رابط PCIe آن به x2 محدود است. در مقابل، این مادربرد 4 درگاه SATA 6Gb/s دارد و برای کاربری که چند هارد دیسک یا SSD ساتا نصب می کند، ظرفیت اتصال بیشتری ارائه می دهد. در استفاده واقعی، اختلاف سرعت M.2 میان دو مدل به نوع SSD و کاربرد بستگی دارد، اما از نظر پهنای باند، H510M K V2 انتخاب مناسب تری برای SSD های NVMe جدیدتر است.

درگاه های توسعه و قابلیت نصب کارت گرافیک

Gigabyte H510M K V2 دارای یک اسلات PCIe 3.0 x16 برای کارت گرافیک و یک اسلات PCIe 3.0 x1 برای کارت های توسعه است. H310M S2P نیز یک اسلات PCIe 3.0 x16 دارد، اما اسلات x1 آن از PCIe 2.0 استفاده می کند و علاوه بر آن 2 اسلات PCI قدیمی در اختیار کاربر می گذارد. وجود اسلات PCI در H310M S2P برای استفاده از برخی کارت های قدیمی می تواند مزیت باشد، اما برای قطعات جدید اهمیت زیادی ندارد.

هیچ کدام از این دو مادربرد برای اورکلاک پردازنده های ضریب باز طراحی نشده اند. با این حال، هر دو می توانند با کارت های گرافیک مجزا برای بازی در وضوح Full HD یا استفاده های گرافیکی اقتصادی همراه شوند. محدودیت اصلی در چنین سیستمی معمولا توان پردازنده، کیفیت منبع تغذیه و مدل کارت گرافیک است، نه صرفا اندازه مادربرد.

خروجی تصویر و پورت های ارتباطی

H510M K V2 یک خروجی HDMI 1.4 دارد و در صورت استفاده از پردازنده دارای گرافیک مجتمع، امکان خروجی تصویر تا وضوح 4096x2160 با نرخ 30 Hz را فراهم می کند. این مدل برای استفاده اداری با یک مانیتور جدید مناسب است، اما خروجی DVI یا VGA ندارد.

H310M S2P از نظر خروجی تصویر کامل تر است و به پورت های HDMI، DVI-D و D-Sub مجهز شده است. خروجی HDMI آن تا 4096x2160 با نرخ 30 Hz و خروجی های DVI-D و D-Sub تا 1920x1200 با نرخ 60 Hz را پشتیبانی می کنند. بنابراین برای اتصال مانیتورهای قدیمی و جدید، H310M S2P انعطاف بیشتری دارد؛ البته برای استفاده از گرافیک مجتمع، پردازنده انتخابی باید دارای واحد گرافیکی فعال باشد.

هر دو مادربرد از شبکه کابلی گیگابیتی Realtek پشتیبانی می کنند و امکانات بی سیم داخلی ندارند؛ بنابراین برای Wi-Fi یا Bluetooth باید از دانگل USB یا کارت توسعه جداگانه استفاده شود. در بخش USB نیز هر دو مدل در مجموع 4 پورت USB 3.x و 6 پورت USB 2.0 یا 1.1 دارند. در پنل پشتی H510M K V2، تعداد 2 پورت USB 3.2 Gen 1 و 4 پورت USB 2.0 قرار دارد. H310M S2P نیز 2 پورت USB 3.1 Gen 1 و 4 پورت USB 2.0 در پنل پشتی ارائه می دهد.

صدا، طراحی و امکانات کاربردی

هر دو مادربرد از صدای 8 کاناله HD Audio و خروجی های صوتی استاندارد استفاده می کنند و برای استفاده روزمره، تماشای فیلم و بازی معمولی کیفیت قابل قبولی دارند. H510M K V2 ابعادی برابر با 22.6x18.5 cm دارد و H310M S2P با ابعاد 24.4x18.5 cm کمی طولانی تر است. هر دو در گروه Micro ATX قرار می گیرند، اما پیش از خرید باید فضای داخل کیس و محل قرارگیری کابل ها بررسی شود.

H510M K V2 به یک هدر RGB، یک هدر فن پردازنده و یک هدر فن سیستم مجهز است. H310M S2P نیز هدرهای فن مشابهی دارد و در کنار آنها هدر TPM، پورت سریال و پورت موازی ارائه می دهد. هر دو مدل از UEFI BIOS، Q-Flash و ابزارهای مدیریتی گیگابایت پشتیبانی می کنند. H310M S2P از DualBIOS نیز بهره می برد که در برابر برخی خطاهای مربوط به BIOS مزیت محسوب می شود.

مصرف انرژی و انتخاب پردازنده مناسب

مصرف برق نهایی به پردازنده، کارت گرافیک و تجهیزات جانبی بستگی دارد و نمی توان تنها بر اساس مدل مادربرد درباره توان مصرفی سیستم قضاوت کرد. برای H510M K V2 استفاده از پردازنده های Core i3 و Core i5 نسل 10 یا 11 انتخاب متعادل تری است. استفاده از پردازنده های رده بالاتر مانند Core i9 نیز از نظر سازگاری ممکن است، اما به کیفیت مدار تغذیه، خنک کننده مناسب و تهویه مطلوب کیس نیاز دارد.

H310M S2P برای پردازنده های میان رده نسل 8 و 9 مانند Core i5 انتخاب مناسبی است. اگر سیستم به پردازنده ای مانند Core i7 یا Core i9 مجهز می شود، بهتر است وضعیت BIOS، دمای VRM و توان منبع تغذیه پیش از خرید بررسی شود. این مدل برای ارتقای سیستم های قدیمی مناسب است، اما ظرفیت ارتقای آن نسبت به H510M K V2 محدودتر خواهد بود.

سوالات متداول:

آیا Gigabyte H510M K V2 بهتر از H310M S2P است؟

در بیشتر خریدهای جدید، بله. H510M K V2 از پردازنده های نسل 10 و 11، حداکثر 64 GB RAM و پهنای باند بالاتر M.2 پشتیبانی می کند. H310M S2P تنها زمانی انتخاب اقتصادی تری است که کاربر پردازنده نسل 8 یا 9 و حافظه DDR4 موجود داشته باشد.

آیا می توان روی H510M K V2 پردازنده نسل 12 نصب کرد؟

خیر. H510M K V2 از سوکت LGA1200 استفاده می کند و برای پردازنده های Intel نسل 10 و 11 ساخته شده است. پردازنده های نسل 12 به بعد به سوکت و مادربرد متفاوت نیاز دارند.

آیا H310M S2P از SSD NVMe پشتیبانی می کند؟

بله. این مادربرد یک اسلات M.2 برای SSD های SATA و NVMe دارد، اما رابط NVMe در آن تا PCIe x2 محدود است و به اندازه پهنای باند مدل های جدیدتر نخواهد بود.

کدام مادربرد برای ارتقای آینده مناسب تر است؟

Gigabyte H510M K V2 مناسب تر است، زیرا از حداکثر 64 GB حافظه DDR4 و پردازنده های نسل 11 پشتیبانی می کند. با این حال، هر دو مادربرد به نسل های قدیمی Intel محدود هستند و برای ارتقای بلندمدت باید سراغ پلتفرم های جدیدتر رفت.

کدام مدل برای کامپیوتر اداری با مانیتور قدیمی مناسب تر است؟

H310M S2P به دلیل داشتن خروجی های HDMI، DVI-D و D-Sub انعطاف بیشتری برای اتصال مانیتورهای قدیمی دارد. البته سازگاری خروجی تصویر به وجود گرافیک مجتمع در پردازنده نیز وابسته است.

آیا هر دو مادربرد برای بازی مناسب هستند؟

بله، در صورت نصب کارت گرافیک مجزا می توان از هر دو برای سیستم گیمینگ اقتصادی استفاده کرد. H510M K V2 به دلیل پشتیبانی از پردازنده های نسل 10 و 11 معمولا انتخاب بهتری برای نرخ فریم بالاتر و ارتقای آینده است.

جمع بندی نهایی

Gigabyte H510M K V2 انتخاب برتر میان این دو مادربرد برای خرید یک سیستم جدید است؛ زیرا از پردازنده های جدیدتر، حافظه تا 64 GB و SSD های NVMe با پهنای باند مناسب تر پشتیبانی می کند. Gigabyte H310M S2P همچنان برای بازسازی یا ارتقای یک سیستم مبتنی بر پردازنده های نسل 8 و 9 ارزش دارد و خروجی های تصویری متنوع و 4 پورت SATA از نقاط قوت آن هستند. اگر اختلاف قیمت کم باشد، خرید H510M K V2 منطقی تر است؛ اما اگر قطعات نسل 8 یا 9 از قبل در اختیار دارید و هدف کاهش هزینه است، H310M S2P می تواند انتخاب کاربردی و اقتصادی باشد.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت Gigabyte H510M K V2 (rev. 1.0) DDR4 و Gigabyte H310M S2P
ویژگیGigabyte H510M K V2 (rev. 1.0) DDR4Gigabyte H310M S2P
سوکت پردازندهLGA1200LGA1151
پردازنده های قابل پشتیبانینسل 11 پردازنده های Intel Core i9/i7/i5 و نسل 10 پردازنده های Intel Core i9/i7/i5/i3، Pentium و Celeronنسل 9 و 8 پردازنده های Intel Core i9/i7/i5/i3 و Intel Pentium و Celeron
چیپستIntel H470 ExpressIntel H310 Express
نوع حافظهDDR4DDR4
تعداد اسلات حافظه2 اسلات DIMM2 اسلات DIMM
حداکثر ظرفیت حافظه64 GB، حداکثر 32 GB برای هر ماژول32 GB
معماری حافظهدو کانالهدو کاناله
فرکانس حافظهتا 3200 MT/s با پردازنده نسل 11، تا 2933 MT/s با Core i9/i7 نسل 10 و تا 2666 MT/s با Core i5/i3/Pentium/Celeron نسل 102666/2400/2133 MHz
پشتیبانی حافظهNon-ECC Unbuffered، ECC Unbuffered در حالت Non-ECC، پشتیبانی از XMPNon-ECC Unbuffered، ECC Unbuffered در حالت Non-ECC، پشتیبانی از XMP
گرافیک مجتمعوابسته به پردازنده، 1 پورت HDMI با حداکثر وضوح 4096x2160@30Hz، HDMI 1.4 و HDCP 2.3وابسته به پردازنده، پورت های D-Sub و DVI-D با وضوح 1920x1200@60Hz و HDMI با وضوح 4096x2160@30Hz، حداکثر حافظه اشتراکی 1 GB
اسلات کارت گرافیک1 اسلات PCIe 3.0 x161 اسلات PCIe 3.0 x16
اسلات های توسعه1 اسلات PCIe 3.0 x11 اسلات PCIe 2.0 x1 و 2 اسلات PCI
درگاه M.21 درگاه Socket 3 با کلید M، پشتیبانی از SSD های 2280 SATA و PCIe 3.0 x4/x21 درگاه Socket 3 با کلید M، پشتیبانی از SSD های 2242/2260/2280 SATA و PCIe x2
درگاه SATA2 درگاه SATA 6Gb/s، پشتیبانی از RAID 0/1/5 برای SSD های NVMe با کارت مبدل PCIe به M.2 و RAID 0/1/5 برای درایوهای SATA4 درگاه SATA 6Gb/s
پورت های USB4 پورت USB 3.2 Gen 1 و 6 پورت USB 2.0/1.1، شامل 2 پورت USB 3.2 Gen 1 و 4 پورت USB 2.0/1.1 در پنل پشتی4 پورت USB 3.1 Gen 1 و 6 پورت USB 2.0/1.1، شامل 2 پورت USB 3.1 Gen 1 و 4 پورت USB 2.0/1.1 در پنل پشتی
صداکدک صوتی Realtek، صدای HD، خروجی 2/4/5.1/7.1 کانالهکدک صوتی Realtek، صدای HD، خروجی 2/4/5.1/7.1 کاناله
شبکهRealtek GbE LAN با سرعت 10/100/1000 MbpsRealtek GbE LAN با سرعت 10/100/1000 Mbps
خروجی های پنل پشتی1 HDMI، 2 USB 3.2 Gen 1، 4 USB 2.0/1.1، 1 RJ-45 و 3 جک صوتی1 PS/2، 1 D-Sub، 1 DVI-D، 1 HDMI، 1 پورت سریال، 2 USB 3.1 Gen 1، 4 USB 2.0/1.1، 1 RJ-45 و 3 جک صوتی
کانکتورهای داخلیکانکتور برق 24 پین ATX، کانکتور 8 پین ATX 12V، هدر فن پردازنده، هدر فن سیستم، هدر RGB، هدر M.2، 2 هدر SATA، هدر پنل جلویی، هدر صدای پنل جلویی، هدر USB 3.2 Gen 1، هدر USB 2.0/1.1، هدر پورت سریال و جامپر Clear CMOSکانکتور برق 24 پین ATX، کانکتور 8 پین ATX 12V، 4 هدر SATA، هدر M.2، هدر فن پردازنده، هدر فن سیستم، هدر پنل جلویی، هدر صدای پنل جلویی، هدر USB 3.1 Gen 1، هدر USB 2.0/1.1، هدر TPM، هدر پورت سریال، هدر پورت موازی و جامپر Clear CMOS
BIOS1 فلش 128 Mbit، AMI UEFI BIOS، پشتیبانی از PnP 1.0a، DMI 2.7، WfM 2.0، SM BIOS 2.7 و ACPI 5.02 فلش 128 Mbit، AMI UEFI BIOS، پشتیبانی از DualBIOS، PnP 1.0a، DMI 2.7، WfM 2.0، SM BIOS 2.7 و ACPI 5.0
پایش سخت افزارتشخیص ولتاژ، دما و سرعت فن، هشدار خرابی فن و کنترل سرعت فنتشخیص ولتاژ، دما و سرعت فن، هشدار داغ شدن و خرابی فن و کنترل سرعت فن
سیستم عاملWindows 11 64-bit و Windows 10 64-bitWindows 10 64-bit
ابعاد و فرم فاکتورMicro ATX، ابعاد 22.6x18.5 cmMicro ATX، ابعاد 24.4x18.5 cm

محصولات مشابه:

  • ASUS H510M-K

  • MSI H510M PRO

  • ASRock H510M-HDV

  • Gigabyte H310M S2H

  • ASUS H310M-K

  • MSI H310M PRO-VDH


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند GIGABYTE

گیگابایت (GIGABYTE) یک برند تایوانی پیشرو در تولید مادربرد، کارت گرافیک، لپ تاپ، نمایشگر و تجهیزات سخت افزاری است که با تمرکز بر نوآوری، عملکرد و کیفیت، راهکارهای متنوعی برای کاربران حرفه ای و گیمرها ارائه می دهد.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI