مقایسه Apple iPad Air 11 2024 M2 Wi-Fi و Apple iPad Air 5th Gen 2021 M1 Wi-Fi

محصول:

Apple iPad Air 11 2024 M2 Wi-Fi

Apple iPad Air 5th Generation 2021 M1 Wi-Fi

مدل:iPad Air 11 2024 M2iPad Air 5th Generation
سازنده:

اپل (Apple)

اپل (Apple)

کشور:ایالات متحده آمریکا (United States)ایالات متحده آمریکا (United States)
سال:20242021
گروه:

تبلت (Tablet)

تبلت (Tablet)

زیرگروه: تبلت 11 اینچ (11 Inch Tablet) تبلت وای فای (Wi-Fi Tablet)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:88 از 10083 از 100
برنده:Apple iPad Air 11 2024 M2 Wi-Fi
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه iPad Air 11 2024 M2 با iPad Air نسل پنجم M1؛ کدام تبلت اپل برای خرید منطقی تر است


تبلت های Apple iPad Air 11 2024 M2 Wi-Fi و Apple iPad Air 5th Gen M1 Wi-Fi از نظر طراحی، کیفیت نمایشگر، ابعاد و تجربه نرم افزاری شباهت زیادی دارند، اما تراشه جدیدتر، ارتباطات بی سیم سریع تر و پشتیبانی از لوازم جانبی نسل جدید باعث می شود مدل M2 برای برخی کاربران انتخاب آینده نگرانه تری باشد. در مقابل، iPad Air نسل پنجم M1 که در سال 2022 معرفی شد و گاهی به اشتباه مدل 2021 نامیده می شود، همچنان برای مطالعه، تماشای فیلم، کارهای اداری، طراحی و اجرای برنامه های حرفه ای عملکرد قدرتمندی دارد.

طراحی و نمایشگر

هر دو مدل بدنه ای آلومینیومی، ضخامت 6.1 میلی متر، عرض 178.5 میلی متر و ارتفاع 247.6 میلی متر دارند. وزن نسخه Wi-Fi در iPad Air M1 حدود 461 گرم و در iPad Air M2 حدود 462 گرم است؛ بنابراین از نظر حمل پذیری تفاوت محسوسی میان آنها وجود ندارد. مدل M2 با نام 11 اینچی عرضه شده، اما اندازه واقعی قابل مشاهده نمایشگر آن در استاندارد مستطیلی 10.86 اینچ است. نمایشگر iPad Air نسل پنجم نیز همین اندازه واقعی را دارد.

هر دو تبلت از نمایشگر Liquid Retina با پنل IPS، وضوح 2360 در 1640 پیکسل، تراکم 264 پیکسل در هر اینچ، روشنایی 500 نیت، پوشش ضد بازتاب، پوشش ضد اثر انگشت، پشتیبانی از رنگ های گسترده P3، فناوری True Tone و ساختار کاملا لمینت شده استفاده می کنند. در نتیجه، تفاوت تصویری مهمی میان دو مدل دیده نمی شود. هیچ کدام نیز نمایشگر ProMotion با نرخ نوسازی 120 هرتز ندارند و نرخ نوسازی آنها در سطح استاندارد 60 هرتز باقی می ماند.

مقایسه قدرت پردازشی M2 و M1

تفاوت اصلی این دو محصول در تراشه آنها است. iPad Air M2 به تراشه Apple M2 با پردازنده 8 هسته ای، پردازنده گرافیکی 9 هسته ای، موتور عصبی 16 هسته ای و 8 گیگابایت حافظه رم مجهز شده است. iPad Air نسل پنجم از تراشه Apple M1 با پردازنده 8 هسته ای، پردازنده گرافیکی 8 هسته ای، موتور عصبی 16 هسته ای و 8 گیگابایت رم استفاده می کند.

هر دو مدل برای اجرای همزمان چند برنامه، ویرایش عکس و ویدیو، بازی های سنگین، طراحی دیجیتال و استفاده طولانی مدت توان کافی دارند. با این حال، M2 در پردازش های گرافیکی و برخی وظایف چندرسانه ای سریع تر است و به دلیل جدیدتر بودن، حاشیه اطمینان بیشتری برای برنامه های آینده دارد. برای استفاده های روزمره مانند وب گردی، کلاس آنلاین، مطالعه و شبکه های اجتماعی، تفاوت سرعت M2 و M1 معمولا چشمگیر نیست؛ اما در تدوین ویدیو، مدل سازی سه بعدی و بازی های سنگین، برتری M2 قابل توجه تر می شود.

حافظه داخلی و ارزش خرید

iPad Air M2 در ظرفیت های 128، 256، 512 گیگابایت و 1 ترابایت عرضه شده است. مدل M1 معمولا در ظرفیت های 64 و 256 گیگابایت در بازار دیده می شود. ظرفیت 64 گیگابایت برای کاربرانی که بیشتر از سرویس های ابری استفاده می کنند قابل قبول است، اما برای نصب بازی های متعدد، نگهداری ویدیو و پروژه های گرافیکی محدودیت ایجاد می کند. اگر نسخه M1 با ظرفیت 256 گیگابایت با قیمت مناسب پیدا شود، از نظر فضای ذخیره سازی می تواند انتخاب اقتصادی تری نسبت به نسخه 128 گیگابایتی M2 باشد.

دوربین و تماس تصویری

دوربین اصلی هر دو مدل 12 مگاپیکسل با دیافراگم f/1.8، فوکوس خودکار با Focus Pixels، زوم دیجیتال 5 برابر، لنز پنج عنصری و امکان ضبط ویدیوی 4K با نرخ های 24، 25، 30 و 60 فریم بر ثانیه است. دوربین اصلی iPad Air M2 از Smart HDR 4 و مدل M1 از Smart HDR 3 استفاده می کند؛ بنابراین در شرایط نوری دشوار، مدل M2 می تواند پردازش رنگ و دامنه دینامیکی بهتری ارائه دهد، هرچند این دو تبلت جایگزین دوربین حرفه ای یا گوشی پرچمدار نیستند.

دوربین سلفی هر دو تبلت 12 مگاپیکسل فوق عریض با امکان فیلم برداری 1080p و قابلیت Center Stage است. تفاوت مهم این بخش در جایگاه دوربین جلویی است. iPad Air M2 دوربین را در لبه افقی قرار می دهد و برای تماس تصویری در حالت افقی مناسب تر است، در حالی که دوربین iPad Air M1 در لبه عمودی قرار دارد. برای استفاده از تبلت همراه با کیبورد یا تماس تصویری روی میز، مدل M2 تجربه طبیعی تری ارائه می کند.

ارتباطات بی سیم و درگاه

نسخه Wi-Fi مدل M2 از Wi-Fi 6E با آرایش 2x2 MIMO و Bluetooth 5.3 پشتیبانی می کند، در حالی که مدل M1 به Wi-Fi 6 و Bluetooth 5.0 مجهز است. مزیت Wi-Fi 6E تنها در صورت استفاده از روتر سازگار و محیط کم تراکم خود را نشان می دهد و در بسیاری از خانه ها تفاوت روزمره آن با Wi-Fi 6 محدود خواهد بود.

هر دو تبلت به درگاه USB-C با پشتیبانی از USB 3 و سرعت انتقال تا 10Gbps مجهز هستند و می توانند به نمایشگر خارجی با وضوح حداکثر 6K متصل شوند. همچنین هر دو مدل از Touch ID، اتصال مغناطیسی به کیبورد و بلندگوهای استریو پشتیبانی می کنند.

پشتیبانی از Apple Pencil

iPad Air نسل پنجم از Apple Pencil نسل دوم و Apple Pencil USB-C پشتیبانی می کند. iPad Air M2 علاوه بر Apple Pencil USB-C، با Apple Pencil Pro نیز سازگار است و قابلیت تشخیص شناور قلم یا Apple Pencil hover را ارائه می دهد. برای طراحی، یادداشت برداری حرفه ای و استفاده از قابلیت هایی مانند فشردن بدنه، چرخش و بازخورد لمسی، مدل M2 انتخاب کامل تری است. هزینه Apple Pencil Pro باید جداگانه در بودجه خرید محاسبه شود.

باتری و شارژدهی

iPad Air M2 به باتری 28.93 وات ساعت و iPad Air M1 به باتری 28.6 وات ساعت مجهز هستند. اپل برای هر دو مدل تا 10 ساعت وب گردی با Wi-Fi یا تماشای ویدیو را اعلام کرده است. شارژ از طریق USB-C انجام می شود و در جعبه هر دو مدل معمولا کابل USB-C و آداپتور 20 وات قرار دارد. میزان شارژدهی واقعی به روشنایی صفحه، نوع برنامه، کیفیت شبکه و وضعیت باتری دستگاه بستگی دارد، اما از نظر دوام باتری تفاوت تعیین کننده ای میان آنها وجود ندارد.

کدام مدل برای کاربران ایرانی مناسب تر است

اگر هدف اصلی خرید، مطالعه، تماشای فیلم، کلاس آنلاین، وب گردی، استفاده از برنامه های اداری و اجرای بازی های معمولی است، iPad Air M1 همچنان گزینه ای توانمند و اقتصادی محسوب می شود؛ به ویژه زمانی که اختلاف قیمت آن با M2 زیاد باشد یا نسخه 256 گیگابایتی با قیمت مناسب در دسترس باشد.

iPad Air M2 برای کاربرانی مناسب تر است که به عملکرد بالاتر، ظرفیت پایه بیشتر، Wi-Fi 6E، دوربین جلویی افقی، Apple Pencil Pro، پردازش گرافیکی بهتر و عمر مفید طولانی تر نیاز دارند. برای خرید نو و استفاده چند ساله، مدل M2 انتخاب منطقی تری است؛ اما برای خرید دست دوم یا زمانی که بودجه اهمیت بیشتری دارد، M1 هنوز ارزش خرید بالایی دارد.

سوالات متداول:

آیا iPad Air M2 از iPad Air M1 سریع تر است

بله. تراشه M2 در پردازنده گرافیکی یک هسته بیشتر دارد و در پردازش های سنگین، ویرایش ویدیو و اجرای بازی ها عملکرد بهتری ارائه می دهد، اما در کارهای روزمره اختلاف سرعت معمولا بسیار محسوس نیست.

آیا نمایشگر iPad Air M2 بهتر از iPad Air M1 است

از نظر مشخصات اصلی، هر دو نمایشگر وضوح، روشنایی، فناوری True Tone، رنگ P3 و نرخ نوسازی مشابه دارند. تفاوت مهمی در کیفیت تصویر وجود ندارد و برتری M2 بیشتر به پردازنده و امکانات جانبی مربوط می شود.

آیا Apple Pencil Pro با iPad Air نسل پنجم سازگار است

خیر. iPad Air نسل پنجم از Apple Pencil نسل دوم و Apple Pencil USB-C پشتیبانی می کند، در حالی که Apple Pencil Pro برای iPad Air M2 و مدل های جدیدتر طراحی شده است.

آیا iPad Air M2 برای طراحی مناسب است

بله. نمایشگر لمینت شده، پشتیبانی از Apple Pencil Pro، قابلیت hover و تراشه M2 آن را به گزینه ای مناسب برای طراحی، تصویرسازی و یادداشت برداری حرفه ای تبدیل می کند.

کدام مدل برای خرید اقتصادی بهتر است

اگر قیمت iPad Air M1 به شکل محسوسی کمتر باشد، این مدل انتخاب اقتصادی بهتری است. در خرید نو و بلندمدت، ظرفیت 128 گیگابایتی پایه و امکانات جدیدتر M2 می تواند اختلاف قیمت را توجیه کند.

آیا هر دو مدل از سیم کارت پشتیبانی می کنند

مدل های معرفی شده در این مقایسه نسخه Wi-Fi هستند و از شبکه موبایل پشتیبانی نمی کنند. برای اتصال به اینترنت سیم کارت باید نسخه Wi-Fi + Cellular تهیه شود.

جمع بندی نهایی

iPad Air 11 2024 M2 از نظر نمایشگر و طراحی جهش بزرگی نسبت به iPad Air نسل پنجم ندارد، اما در قدرت پردازشی، گرافیک، ارتباط بی سیم، جایگاه دوربین سلفی، ظرفیت پایه ذخیره سازی و پشتیبانی از Apple Pencil Pro یک نسل کامل تر محسوب می شود. iPad Air M1 نیز به لطف تراشه قدرتمند، نمایشگر باکیفیت، شارژدهی مناسب و پشتیبانی از Apple Pencil نسل دوم هنوز برای بیشتر کاربران عملکردی فراتر از نیاز روزانه ارائه می دهد. انتخاب نهایی به اختلاف قیمت، ظرفیت حافظه و نوع استفاده بستگی دارد؛ M2 برای آینده نگری و کار حرفه ای بهتر است و M1 برای خرید اقتصادی همچنان گزینه ای قابل اعتماد محسوب می شود.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت Apple iPad Air 11 2024 M2 Wi-Fi و Apple iPad Air 5th Gen 2021 M1 Wi-Fi
ویژگیApple iPad Air 11 2024 M2 Wi-FiApple iPad Air 5th Gen 2021 M1 Wi-Fi
برند و مدلApple iPad Air 11-inch (M2) Wi-Fi، مدل A2902Apple iPad Air (5th generation) Wi-Fi، مدل A2588
تاریخ معرفیMay 2024March 2022
سیستم عامل اولیهiPadOS 17.4iPadOS 15.4
ابعاد247.6 × 178.5 × 6.1 mm247.6 × 178.5 × 6.1 mm
وزن462 g461 g
جنس بدنهنمایشگر شیشه ای، قاب و پشت آلومینیومینمایشگر شیشه ای، قاب و پشت آلومینیومی
رنگ هاآبی، بنفش، خاکستری فضایی، استارلایتآبی، بنفش، صورتی، خاکستری فضایی، استارلایت
نوع نمایشگرLiquid Retina IPS LCD، نوردهی LEDLiquid Retina IPS LCD، نوردهی LED
اندازه نمایشگر11 inch، اندازه واقعی مستطیلی 10.86 inch10.9 inch، اندازه واقعی مستطیلی 10.86 inch
وضوح نمایشگر2360 × 1640 pixel2360 × 1640 pixel
تراکم پیکسلی264 ppi264 ppi
روشنایی نمایشگر500 nits500 nits
ویژگی های نمایشگرTrue Tone، گستره رنگی P3، نمایشگر کاملا لمینت شده، پوشش ضد انعکاس، پوشش اولئوفوبیک ضد اثر انگشتTrue Tone، گستره رنگی P3، نمایشگر کاملا لمینت شده، پوشش ضد انعکاس، پوشش اولئوفوبیک ضد اثر انگشت
پردازندهApple M2Apple M1
پردازنده مرکزی8 هسته ای، 4 هسته عملکردی و 4 هسته کم مصرف8 هسته ای، 4 هسته عملکردی و 4 هسته کم مصرف
پردازنده گرافیکیApple GPU با 9 هستهApple GPU با 8 هسته
موتور عصبیNeural Engine با 16 هستهNeural Engine با 16 هسته
حافظه RAM8 GB8 GB
حافظه داخلی128 GB، 256 GB، 512 GB، 1 TB64 GB، 256 GB
پشتیبانی از کارت حافظهنداردندارد
دوربین اصلی12 MP عریض، دیافراگم f/1.8، فوکوس خودکار Focus Pixels، لنز 5 عنصری، زوم دیجیتال تا 5x12 MP عریض، دیافراگم f/1.8، فوکوس خودکار Focus Pixels، لنز 5 عنصری، زوم دیجیتال تا 5x
قابلیت های دوربین اصلیSmart HDR 4، پانوراما تا 63 MP، ثبت رنگ گسترده، لرزشگیر خودکار، حالت Burst، فرمت HEIF و JPEGSmart HDR 3، پانوراما تا 63 MP، ثبت رنگ گسترده، لرزشگیر خودکار، حالت Burst، فرمت HEIF و JPEG
فیلمبرداری دوربین اصلی4K با سرعت 24، 25، 30 و 60 fps؛ 1080p با سرعت 25، 30 و 60 fps؛ 720p با سرعت 30 fps؛ حرکت آهسته 1080p با سرعت 120 و 240 fps4K با سرعت 24، 25، 30 و 60 fps؛ 1080p با سرعت 25، 30 و 60 fps؛ 720p با سرعت 30 fps؛ حرکت آهسته 1080p با سرعت 120 و 240 fps
دوربین سلفی12 MP فوق عریض، دیافراگم f/2.0، میدان دید 122 درجه، Center Stage12 MP فوق عریض، دیافراگم f/2.4، میدان دید 122 درجه، Center Stage
فیلمبرداری دوربین سلفی1080p با سرعت 25، 30 و 60 fps، لرزشگیر سینمایی، HDR، تایم لپس با لرزشگیر1080p با سرعت 25، 30 و 60 fps، لرزشگیر سینمایی، HDR، تایم لپس با لرزشگیر
اسپیکراسپیکرهای استریو افقیاسپیکرهای استریو
میکروفون2 میکروفون2 میکروفون
جک هدفوننداردندارد
Wi-FiWi-Fi 6E، استاندارد 802.11ax، دو بانده، 2×2 MIMOWi-Fi 6، استاندارد 802.11ax، دو بانده، 2×2 MIMO
بلوتوثBluetooth 5.3Bluetooth 5.0
موقعیت یابیقطب نمای دیجیتال و iBeacon؛ GPS نداردقطب نمای دیجیتال و iBeacon؛ GPS ندارد
درگاهUSB-C با پشتیبانی از شارژ، DisplayPort و USB 3 تا سرعت 10 Gb/sUSB-C با پشتیبانی از شارژ، DisplayPort و USB 3 تا سرعت 10 Gb/s
خروجی تصویرپشتیبانی از یک نمایشگر خارجی تا وضوح 6K با نرخ 60Hz، خروجی DisplayPort از USB-Cپشتیبانی از یک نمایشگر خارجی تا وضوح 6K با نرخ 60Hz، خروجی DisplayPort از USB-C
امنیتTouch ID در دکمه بالاییTouch ID در دکمه بالایی
حسگرهاژیروسکوپ 3 محوره، شتاب سنج، فشارسنج، حسگر نور محیط، قطب نماژیروسکوپ 3 محوره، شتاب سنج، فشارسنج، حسگر نور محیط، قطب نما
پشتیبانی از قلمApple Pencil Pro و Apple Pencil USB-CApple Pencil نسل دوم و Apple Pencil USB-C
ظرفیت باتری28.93 Wh28.6 Wh
شارژدهیتا 10 ساعت وب گردی یا تماشای ویدئو با Wi-Fiتا 10 ساعت وب گردی یا تماشای ویدئو با Wi-Fi
اقلام همراهکابل USB-C به طول 1 m و آداپتور برق USB-C با توان 20 Wکابل USB-C به طول 1 m و آداپتور برق USB-C با توان 20 W

محصولات مشابه:

  • Samsung Galaxy Tab S10 FE

  • Microsoft Surface Pro 10

  • Xiaomi Pad 7

  • iPad Pro 11-inch M1

  • Samsung Galaxy Tab S8

  • Microsoft Surface Pro 8


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند Apple

اپل یک برند پیشرو آمریکایی در زمینه فناوری است که با طراحی و تولید آیفون، آیپد، مک، اپل واچ، ایرپاد و خدمات دیجیتال نوآورانه، تجربه ای متفاوت و یکپارچه برای کاربران سراسر جهان ارائه می دهد.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI