مقایسه ASUS Prime H610M-R D4-SI و ASUS PRIME B760M-K D4

محصول:

ASUS Prime H610M-R D4-SI

ASUS Prime B760M-K D4

مدل:PRIME H610M-R D4-SIPRIME B760M-K D4
سازنده:

ایسوس (ASUS)

ایسوس (ASUS)

کشور:تایوان (Taiwan)تایوان (Taiwan)
سال:20222023
گروه:

مادربرد (Motherboard)

مادربرد (Motherboard)

زیرگروه: مادربرد میکرو ای تی ایکس (Micro ATX Motherboard) مادربرد میکرو ای تی ایکس (Micro ATX Motherboard)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:56 از 10068 از 100
برنده:ASUS PRIME B760M-K D4
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه مادربرد ASUS PRIME H610M-R D4-SI و ASUS PRIME B760M-K D4؛ کدام گزینه ارزش خرید بیشتری دارد؟


مادربرد ASUS PRIME H610M-R D4-SI و ASUS PRIME B760M-K D4 هر دو از سوکت LGA1700 و حافظه DDR4 استفاده می کنند و برای ساخت کامپیوترهای اقتصادی تا میان رده با پردازنده های نسل 12، 13 و 14 اینتل طراحی شده اند. تفاوت اصلی این دو مدل به چیپست، امکانات توسعه، تعداد درگاه های M.2، سرعت شبکه و ظرفیت ارتقای سیستم مربوط می شود. مدل H610M-R D4-SI برای سیستم های ساده و کم هزینه مناسب تر است، در حالی که B760M-K D4 انتخاب کامل تر و آینده نگرانه تری برای کاربران حرفه ای و گیمرها محسوب می شود.

تفاوت چیپست H610 و B760

مادربرد ASUS PRIME H610M-R D4-SI از چیپست اقتصادی Intel H610 بهره می برد و برای استفاده های روزمره، اداری، آموزشی و سیستم های گیمینگ اقتصادی ساخته شده است. در مقابل، ASUS PRIME B760M-K D4 به چیپست Intel B760 مجهز است که امکانات بیشتری برای توسعه سخت افزاری، استفاده از حافظه های سریع تر و نصب تجهیزات جانبی ارائه می دهد. از نظر عملکرد خام، چیپست به تنهایی سرعت پردازنده یا کارت گرافیک را تعیین نمی کند، اما B760 معمولا انتخاب مناسب تری برای پردازنده های قدرتمندتر و سیستم هایی است که قرار است در آینده ارتقا پیدا کنند.

پشتیبانی از پردازنده

هر دو مادربرد از پردازنده های Intel Core نسل 12، 13 و 14 به همراه برخی مدل های Pentium Gold و Celeron پشتیبانی می کنند. با این حال، استفاده از پردازنده های پرمصرف و رده بالای Core i7 یا Core i9 روی مدل H610M-R D4-SI انتخاب ایده آلی نیست، زیرا این مادربرد در رده اقتصادی قرار دارد و برای پردازنده های کم مصرف و میان رده مناسب تر است. B760M-K D4 به دلیل مدار تغذیه بهتر، هیت سینک بخش VRM و کانکتور برق پردازنده 8 پین، برای پردازنده های قوی تر Core i5 و برخی مدل های Core i7 گزینه مطمئن تری است. در هر دو مدل، قبل از خرید پردازنده باید فهرست پشتیبانی CPU و نسخه BIOS بررسی شود.

مقایسه حافظه RAM

هر دو مادربرد دارای 2 اسلات حافظه DDR4 و معماری دو کاناله هستند و حداکثر 64GB رم را پشتیبانی می کنند. H610M-R D4-SI در حالت عادی از حافظه DDR4 با سرعت حداکثر 3200 مگاهرتز پشتیبانی می کند، اما B760M-K D4 علاوه بر سرعت پایه 3200 مگاهرتز، از فرکانس های بالاتر با اورکلاک حافظه تا 5333 مگاهرتز نیز پشتیبانی می کند. بنابراین اگر قصد استفاده از کیت های رم سریع یا تنظیمات XMP را دارید، مدل B760 انعطاف پذیری بیشتری دارد. برای بیشتر کاربران، نصب یک کیت 16GB یا 32GB دو کاناله روی هر دو مادربرد کافی است.

درگاه های ذخیره سازی و M.2

یکی از مهم ترین برتری های ASUS PRIME B760M-K D4 وجود 2 اسلات M.2 با رابط PCIe 4.0 x4 است. این ویژگی امکان نصب همزمان 2 حافظه SSD NVMe پرسرعت را فراهم می کند و برای سیستم های گیمینگ، تدوین و کار با فایل های حجیم مزیت محسوسی دارد. ASUS PRIME H610M-R D4-SI فقط به 1 اسلات M.2 مجهز است که از PCIe 3.0 x4 پشتیبانی می کند. هر دو مدل 4 درگاه SATA 6Gb/s دارند، اما B760M-K D4 از Intel Rapid Storage Technology و آرایه های RAID نیز پشتیبانی می کند. در نتیجه، B760 برای کاربرانی که به چند حافظه داخلی یا سرعت بالاتر SSD نیاز دارند، انتخاب بهتری است.

اسلات های توسعه و کارت گرافیک

هر دو مادربرد یک اسلات اصلی PCIe 4.0 x16 برای نصب کارت گرافیک دارند. H610M-R D4-SI در کنار آن فقط 1 اسلات PCIe 3.0 x1 ارائه می دهد، اما B760M-K D4 دارای 2 اسلات PCIe 4.0 x1 است. این تفاوت برای نصب کارت شبکه، کارت صدا، کارت کپچر یا تجهیزات توسعه اهمیت دارد. برای یک سیستم معمولی با یک کارت گرافیک، هر دو مدل نیاز اصلی را پوشش می دهند، اما B760 فضای بیشتری برای ارتقای آینده در اختیار کاربر می گذارد.

درگاه های تصویر و اتصالات جانبی

H610M-R D4-SI به خروجی های HDMI، DVI-D و D-Sub مجهز است و برای اتصال نمایشگرهای قدیمی و جدید انعطاف خوبی دارد. B760M-K D4 از خروجی HDMI و VGA استفاده می کند و فاقد DVI-D است. هر دو مدل در صورت استفاده از پردازنده دارای گرافیک مجتمع، امکان استفاده از خروجی تصویر مادربرد را فراهم می کنند. در بخش USB، مدل H610 در پنل پشتی 2 درگاه USB 3.2 Gen 1 و 2 درگاه USB 2.0 دارد، در حالی که B760M-K D4 دارای 4 درگاه USB 3.2 Gen 1 و 2 درگاه USB 2.0 است. به همین دلیل B760 برای کاربرانی که تجهیزات USB بیشتری دارند کاربردی تر است.

شبکه، صدا و امکانات تکمیلی

هر دو مادربرد از کدک صوتی Realtek با پشتیبانی از صدای 7.1 کاناله و کیفیت پخش تا 24 بیت و 192 کیلوهرتز استفاده می کنند. تفاوت مهم در بخش شبکه دیده می شود؛ H610M-R D4-SI به شبکه کابلی Realtek با سرعت 1Gb مجهز است، اما B760M-K D4 از شبکه سریع تر Realtek 2.5Gb بهره می برد. در شبکه داخلی، انتقال فایل و استفاده از اینترنت پرسرعت، مدل B760 عملکرد مناسب تری دارد. همچنین B760M-K D4 از هدرهای RGB و Addressable Gen 2، هیت سینک VRM و امکاناتی مانند Q-LED Core برخوردار است، در حالی که H610M-R D4-SI طراحی ساده تر و امکانات نورپردازی محدودتری دارد.

ابعاد و سازگاری با کیس

هر دو مدل از فرم فاکتور Micro ATX استفاده می کنند و با بیشتر کیس های استاندارد بازار سازگار هستند. ابعاد H610M-R D4-SI حدود 22.6 در 19.3 سانتی متر و ابعاد B760M-K D4 حدود 24.4 در 21.1 سانتی متر است. پیش از خرید، بهتر است فضای داخلی کیس و محل قرارگیری کارت گرافیک، خنک کننده پردازنده و حافظه های M.2 بررسی شود.

مقایسه ارزش خرید

اگر هدف شما ساخت یک سیستم اقتصادی برای کارهای اداری، وب گردی، تماشای فیلم، آموزش، حسابداری یا گیمینگ سبک است، ASUS PRIME H610M-R D4-SI با هزینه کمتر نیازهای اصلی را پوشش می دهد. این مدل برای پردازنده هایی مانند Core i3 و Core i5 کم مصرف، یک کارت گرافیک مجزا و یک SSD NVMe گزینه قابل قبولی است. در مقابل، ASUS PRIME B760M-K D4 برای کاربری گیمینگ جدی تر، استفاده از SSD دوم، شبکه 2.5Gb، رم سریع تر و ارتقای سخت افزاری انتخاب منطقی تری است. اختلاف قیمت این دو مدل باید در کنار هزینه SSD دوم، کارت شبکه و امکانات توسعه در نظر گرفته شود.

سوالات متداول:

آیا ASUS PRIME H610M-R D4-SI برای پردازنده نسل 14 اینتل مناسب است؟

بله، این مادربرد از پردازنده های نسل 14 اینتل پشتیبانی می کند، اما برای اطمینان از سازگاری باید فهرست رسمی CPU و نسخه BIOS بررسی شود. استفاده از مدل های کم مصرف و میان رده انتخاب مناسب تری برای این مادربرد است.

آیا ASUS PRIME B760M-K D4 از رم DDR5 پشتیبانی می کند؟

خیر، نسخه B760M-K D4 فقط برای حافظه DDR4 طراحی شده است. مدل ASUS PRIME B760M-K معمولی نسخه متفاوتی است که از DDR5 پشتیبانی می کند.

برای گیمینگ کدام مادربرد انتخاب بهتری است؟

ASUS PRIME B760M-K D4 انتخاب بهتر برای گیمینگ است، زیرا از رم سریع تر، 2 اسلات M.2 PCIe 4.0، شبکه 2.5Gb و امکانات توسعه بیشتری برخوردار است. با این حال، برای سیستم گیمینگ اقتصادی با یک SSD و پردازنده میان رده، H610M-R D4-SI نیز قابل استفاده است.

آیا هر دو مادربرد کارت گرافیک PCIe 4.0 را پشتیبانی می کنند؟

بله، هر دو مدل دارای یک اسلات اصلی PCIe 4.0 x16 برای کارت گرافیک هستند و از کارت های گرافیک مدرن پشتیبانی می کنند.

کدام مدل برای ارتقای آینده مناسب تر است؟

ASUS PRIME B760M-K D4 به دلیل 2 اسلات M.2 PCIe 4.0، اسلات های توسعه بیشتر، پشتیبانی از رم سریع تر، شبکه 2.5Gb و مدار تغذیه مناسب تر، ظرفیت ارتقای بیشتری دارد.

آیا تفاوت چیپست H610 و B760 روی سرعت بازی تاثیر مستقیم دارد؟

خیر، تفاوت مستقیم و چشمگیر در نرخ فریم بازی معمولا از چیپست ناشی نمی شود، بلکه پردازنده، کارت گرافیک، رم و حافظه ذخیره سازی تعیین کننده اصلی هستند. برتری B760 بیشتر در امکانات، اتصالات و قابلیت ارتقا دیده می شود.

جمع بندی نهایی

ASUS PRIME H610M-R D4-SI یک مادربرد اقتصادی و ساده برای سیستم های روزمره و گیمینگ پایه است و زمانی ارزش خرید بالاتری دارد که بودجه محدود باشد و به یک SSD، رم DDR4 استاندارد و امکانات پایه نیاز داشته باشید. ASUS PRIME B760M-K D4 در بخش ذخیره سازی، شبکه، سرعت رم، درگاه های توسعه و آماده سازی برای پردازنده های قدرتمندتر برتری دارد و برای خرید آینده نگرانه انتخاب مناسب تری است. در مجموع، H610M-R D4-SI برای کمترین هزینه و B760M-K D4 برای امکانات بیشتر و عمر مفید بالاتر پیشنهاد می شود.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت ASUS Prime H610M-R D4-SI و ASUS PRIME B760M-K D4
ویژگیASUS PRIME H610M-R D4-SIASUS PRIME B760M-K D4
نوع محصولمادربرد micro-ATXمادربرد micro-ATX
سوکت پردازندهIntel LGA1700Intel LGA1700
پردازنده های قابل پشتیبانیIntel Core نسل 14، نسل 13 و نسل 12، Pentium Gold و CeleronIntel Core نسل 14، نسل 13 و نسل 12، Pentium Gold و Celeron
توان پردازندهحداکثر 65Wاعلام نشده
پشتیبانی از Intel Turbo BoostTurbo Boost 2.0 و Turbo Boost Max 3.0Turbo Boost 2.0 و Turbo Boost Max 3.0
چیپستIntel H610Intel B760
تعداد اسلات RAM2 اسلات DIMM2 اسلات DIMM
نوع RAMDDR4DDR4
حداکثر ظرفیت RAM64GB64GB
فرکانس RAM2133، 2400، 2666، 2800، 2933، 3000 و 3200MHz2133، 2400، 2666، 2800، 2933، 3000 و 3200MHz؛ با اورکلاک: 3333، 3400، 3466، 3600، 3733، 4000، 4266، 4400، 4600، 4800، 5000، 5066 و 5333MHz
معماری حافظهDual ChannelDual Channel
پشتیبانی از XMPدارددارد
خروجی تصویر1 پورت HDMI، 1 پورت DVI-D و 1 پورت D-Sub1 پورت HDMI و 1 پورت VGA
حداکثر وضوح HDMI4K@60Hz4K@60Hz
اسلات توسعه اصلی1 اسلات PCIe 4.0 x16 و 1 اسلات PCIe 3.0 x11 اسلات PCIe 4.0 x16 و 2 اسلات PCIe 4.0 x1
تعداد اسلات M.212
نوع اسلات M.2Key M، پشتیبانی از اندازه های 2242، 2260 و 2280، رابط PCIe 3.0 x4Key M، پشتیبانی از اندازه های 2242، 2260 و 2280، رابط PCIe 4.0 x4
تعداد پورت SATA4 پورت SATA 6Gb/s4 پورت SATA 6Gb/s
پشتیبانی از RAIDاعلام نشدهRAID 0، 1، 5 و 10 برای SATA با Intel Rapid Storage Technology
شبکهRealtek 1Gb EthernetRealtek 2.5Gb Ethernet
USB پنل پشتی2 پورت USB 3.2 Gen 1 Type-A و 2 پورت USB 2.0 Type-A4 پورت USB 3.2 Gen 1 Type-A و 2 پورت USB 2.0 Type-A
USB داخلی1 هدر USB 3.2 Gen 1 برای 2 پورت و 2 هدر USB 2.0 برای 4 پورت1 هدر USB 3.2 Gen 1 برای 2 پورت و 2 هدر USB 2.0 برای 3 پورت
کدک صوتیRealtek 7.1 Surround Sound High Definition AudioRealtek 7.1 Surround Sound High Definition Audio
قابلیت های صوتیتشخیص اتصال جک، چندجریانی، تغییر کاربری جک پنل جلو، پشتیبانی از پخش 24-bit/192kHz، محافظ صوتی، خازن های صوتی مرغوب و لایه های اختصاصی PCBتشخیص اتصال جک، چندجریانی، تغییر کاربری جک پنل جلو، پشتیبانی از پخش 24-bit/192kHz، محافظ صوتی، خازن های صوتی مرغوب و لایه های اختصاصی PCB
جک های صوتی پنل پشتی3 جک صوتی3 جک صوتی
پورت PS/21 پورت PS/2 کیبورد و 1 پورت PS/2 ماوس1 پورت ترکیبی PS/2 کیبورد و ماوس
هدر فن1 هدر 4 پین فن پردازنده و 1 هدر 4 پین فن شاسی1 هدر 4 پین فن پردازنده و 1 هدر 4 پین فن شاسی
کانکتور برق1 کانکتور 24 پین اصلی و 1 کانکتور 4 پین +12V1 کانکتور 24 پین اصلی و 1 کانکتور 8 پین +12V
هدرهای نورپردازیندارد2 هدر Addressable Gen 2 و 1 هدر Aura RGB
هدرهای داخلی دیگرClear CMOS، Chassis Intrusion، COM، Front Panel Audio، LPT، Speaker، SPI TPM و System PanelClear CMOS، COM، Front Panel Audio، S/PDIF Out، Speaker، SPI TPM و System Panel
قابلیت های حفاظتیASUS 5X Protection III شامل DIGI+ VRM، LANGuard، محافظت در برابر ولتاژ اضافی، SafeSlot Core و پنل پشتی فولادی ضدزنگASUS 5X Protection III شامل DIGI+ VRM، LANGuard، محافظت در برابر ولتاژ اضافی، SafeSlot Core و پنل پشتی فولادی ضدزنگ
قابلیت های طراحیQ-DIMM و Q-SlotQ-DIMM، Q-LED Core و Q-Slot
خنک کننده مدار تغذیهطراحی هیت سینک آلومینیومیهیت سینک VRM
BIOS128Mb Flash ROM، UEFI AMI BIOS128Mb Flash ROM، UEFI AMI BIOS
قابلیت های BIOSASUS CrashFree BIOS 3، ASUS EZ Flash 3 و UEFI BIOS EZ ModeASUS CrashFree BIOS 3، ASUS EZ Flash 3 و UEFI BIOS EZ Mode
نرم افزارهاArmoury Crate، AI Suite 3، ASUS CPU-Z، Norton Anti-virus و WinRARArmoury Crate، Aura Sync، Fan Xpert، Power Saving، AI Suite 3، ASUS CPU-Z، Norton 360 Deluxe و WinRAR
مدیریت شبکهWOL by PME و PXEWOL by PME و PXE
سیستم عاملWindows 10 64-bit و Windows 11 64-bitWindows 10 64-bit و Windows 11
اقلام همراه2 کابل SATA 6Gb/s، محافظ I/O، لنگر M.2، DVD پشتیبانی و راهنمای کاربر2 کابل SATA 6Gb/s، محافظ I/O، 2 لنگر M.2 و راهنمای کاربر
ابعاد22.6 x 19.3cm24.4 x 21.1cm

محصولات مشابه:

  • ASUS PRIME H610M-K

  • ASUS PRIME H610M-A

  • ASUS PRIME H610M-E

  • ASUS PRIME B760-PLUS

  • ASUS TUF GAMING B760-PLUS

  • ASUS PRIME B760M-A


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند ASUS

ایسوس یک برند پیشرو تایوانی در حوزه فناوری است که انواع لپ تاپ، کامپیوتر، قطعات سخت افزاری، نمایشگر، گوشی هوشمند و تجهیزات گیمینگ را با تمرکز بر نوآوری و عملکرد بالا تولید می کند.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI