مقایسه POCO M5s و Xiaomi POCO C75

محصول:

POCO M5s

Xiaomi POCO C75

مدل:M5sC75
سازنده:

شیائومی (Xiaomi)

شیائومی (Xiaomi)

کشور:چین (China)چین (China)
سال:20222024
گروه:

گوشی موبایل (Phone)

گوشی موبایل (Phone)

زیرگروه: گوشی اندرویدی (Android Phone) گوشی هوشمند (Smartphone)
وبسایت: لینک لینک
امتیاز هوش:67 از 10066 از 100
برنده:POCO M5s
نویسنده: هوش مصنوعی (AI)
تاریخ انتشار:

مقایسه پوکو M5s و پوکو C75؛ کدام گوشی ارزش خرید بیشتری دارد؟


پوکو M5s و شیائومی پوکو C75 هر دو از گوشی های اقتصادی و میان رده اقتصادی شیائومی هستند، اما با دو رویکرد متفاوت طراحی شده اند. پوکو M5s محصولی قدیمی تر از سال 2022 است که روی نمایشگر AMOLED، دوربین کامل تر و شارژ سریع تر تمرکز دارد. در مقابل، پوکو C75 محصول سال 2024 است و با نمایشگر بزرگ تر، نرخ نوسازی 120 هرتز، باتری کمی پرظرفیت تر و نرم افزار جدیدتر عرضه شده است. این مقایسه بر اساس نسخه رایج 4G پوکو C75 انجام شده و تفاوت های مهم این دو گوشی را برای خرید در بازار ایران بررسی می کند.

طراحی و کیفیت ساخت

پوکو M5s با ابعاد جمع و جورتر و وزن حدود 178.8 گرم، برای کاربرانی که گوشی سبک و قابل کنترل با یک دست می خواهند، انتخاب راحت تری است. بدنه آن طراحی ساده ای دارد و گواهی IP53 در برابر گرد و غبار و پاشش آب، سطحی از مقاومت روزمره را فراهم می کند. پوکو C75 با نمایشگر 6.88 اینچی، ابعاد بزرگ تر و وزن حدود 204 گرم، گوشی حجیم تری محسوب می شود. طراحی جدیدتر، ماژول دوربین متفاوت و حسگر اثر انگشت ادغام شده با کلید پاور از ویژگی های آن است، اما برای استفاده طولانی مدت یا حمل در جیب، به اندازه M5s جمع و جور نیست.

مقایسه نمایشگر پوکو M5s و پوکو C75

پوکو M5s در بخش نمایشگر برتری مشخصی دارد. این گوشی به پنل 6.43 اینچی AMOLED با وضوح 1080 در 2400 پیکسل مجهز است و رنگ های عمیق تر، کنتراست بالاتر و کیفیت تصویر واضح تری ارائه می دهد. تماشای فیلم، مطالعه و نمایش عکس در M5s تجربه باکیفیت تری دارد. نرخ نوسازی این پنل 60 هرتز است.

پوکو C75 از پنل بزرگ تر 6.88 اینچی IPS LCD با وضوح 720 در 1640 پیکسل استفاده می کند. نرخ نوسازی 120 هرتز باعث روان تر شدن حرکت در منوها و شبکه های اجتماعی می شود، اما وضوح پایین تر و فناوری LCD موجب می شود جزئیات تصویر و عمق رنگ مشکی به سطح M5s نرسد. بنابراین برای روان بودن رابط کاربری، C75 جذاب تر است و برای کیفیت تصویر، M5s انتخاب برتر محسوب می شود.

عملکرد سخت افزاری و اجرای بازی

پوکو M5s از تراشه MediaTek Helio G95، پردازنده گرافیکی Mali-G76 MC4 و حافظه داخلی UFS 2.2 استفاده می کند. این مجموعه در اجرای برنامه های روزمره، چندوظیفگی و بازی های سبک تا متوسط عملکرد قابل قبولی دارد و از نظر قدرت پردازش گرافیکی، معمولا از Helio G81 Ultra موجود در پوکو C75 قوی تر است.

پوکو C75 به تراشه Helio G81 Ultra با پردازنده گرافیکی Mali-G52 MC2 مجهز شده است. این تراشه برای استفاده روزمره، تماشای ویدئو، پیام رسانی و بازی های معمولی مناسب است، اما نباید از آن انتظار اجرای روان بازی های سنگین با تنظیمات گرافیکی بالا داشت. در استفاده عادی، نرخ نوسازی 120 هرتز باعث می شود C75 سریع و روان به نظر برسد، ولی از نظر توان خام پردازشی و گرافیکی، پوکو M5s دست بالاتر را دارد.

دوربین؛ برتری سخت افزاری با پوکو M5s

پوکو M5s به دوربین اصلی 64 مگاپیکسلی، دوربین فوق عریض 8 مگاپیکسلی، دوربین ماکرو 2 مگاپیکسلی و حسگر عمق 2 مگاپیکسلی مجهز است. وجود دوربین فوق عریض، انعطاف بیشتری برای عکاسی از منظره و گروه های بزرگ ایجاد می کند. دوربین اصلی در نور مناسب عکس های قابل قبولی ثبت می کند و امکان فیلم برداری تا وضوح 4K را نیز دارد، هرچند کیفیت فیلم برداری در شب و عملکرد لرزش گیر در حد گوشی های گران تر نیست.

پوکو C75 دوربین اصلی 50 مگاپیکسلی دارد و در کنار آن از یک حسگر کمکی استفاده می کند؛ بنابراین از نظر تنوع دوربین، به M5s نمی رسد و دوربین فوق عریض اختصاصی ندارد. دوربین سلفی هر دو گوشی 13 مگاپیکسلی است و برای تماس تصویری و استفاده معمول عملکرد مناسبی دارد. در مجموع، برای عکاسی متنوع تر و فیلم برداری با امکانات بیشتر، پوکو M5s گزینه کامل تری است.

باتری و سرعت شارژ

پوکو C75 به باتری 5160 میلی آمپرساعتی مجهز است و به دلیل نمایشگر LCD و سخت افزار کم مصرف، می تواند در استفاده معمول شارژدهی خوبی ارائه دهد. با این حال، شارژ سریع آن 18 وات است و شارژ کامل باتری زمان بیشتری نیاز دارد.

پوکو M5s باتری 5000 میلی آمپرساعتی دارد که کمی ظرفیت کمتری از C75 ارائه می دهد، اما پشتیبانی از شارژ سریع 33 وات باعث می شود در زمان کوتاه تری شارژ شود. هر دو گوشی برای یک روز استفاده معمول مناسب هستند، ولی C75 از نظر ظرفیت باتری و M5s از نظر سرعت شارژ برتری دارد.

نرم افزار و امکانات ارتباطی

پوکو C75 با اندروید 14 و رابط کاربری HyperOS عرضه شده و به دلیل جدیدتر بودن، از نظر پشتیبانی نرم افزاری و سازگاری با برنامه های جدید شرایط بهتری دارد. پوکو M5s در ابتدا با اندروید 12 عرضه شد و نسخه نرم افزاری آن قدیمی تر است؛ به همین دلیل در خرید نسخه کارکرده یا موجودی قدیمی باید وضعیت به روزرسانی دستگاه بررسی شود.

هر دو گوشی از شبکه 4G، وای فای، بلوتوث، درگاه USB Type-C، جک هدفون 3.5 میلی متری و کارت حافظه microSD پشتیبانی می کنند. پوکو M5s به اسپیکرهای استریو و فرستنده مادون قرمز مجهز است که برای تماشای فیلم و کنترل برخی لوازم خانگی کاربردی هستند. امکاناتی مانند NFC ممکن است بسته به نسخه و بازار عرضه متفاوت باشد و در مدل وارداتی باید به صورت جداگانه بررسی شود.

مقایسه حافظه و فضای ذخیره سازی

پوکو M5s معمولا در نسخه های 4 گیگابایت رم با 64 یا 128 گیگابایت حافظه داخلی و نسخه 6 گیگابایت رم با 128 گیگابایت حافظه عرضه شده است. پوکو C75 بیشتر در نسخه های 6 گیگابایت رم و 128 گیگابایت حافظه یا 8 گیگابایت رم و 256 گیگابایت حافظه دیده می شود. از نظر ظرفیت و تازگی پیکربندی، C75 برای کاربرانی که فایل و برنامه زیادی ذخیره می کنند، گزینه مناسب تری است.

ارزش خرید در بازار ایران

ارزش خرید این دو گوشی به قیمت روز، سلامت دستگاه و ظرفیت حافظه بستگی دارد. پوکو M5s در صورتی که با قیمت مناسب و در وضعیت سالم پیدا شود، به دلیل نمایشگر AMOLED، دوربین فوق عریض، اسپیکر استریو، تراشه قوی تر و شارژ 33 وات هنوز انتخابی جذاب است. با این حال، قدیمی تر بودن مدل و احتمال عرضه نسخه های کارکرده یا تعمیرشده، بررسی دقیق اصالت و سلامت باتری را ضروری می کند.

پوکو C75 برای خرید یک گوشی نو با طراحی جدیدتر، نمایشگر بزرگ، نرخ نوسازی 120 هرتز، باتری پرظرفیت و نرم افزار به روز گزینه منطقی تری است. ضعف اصلی آن وضوح پایین نمایشگر، شارژ کندتر و عملکرد دوربین محدودتر است. این گوشی برای استفاده روزمره، شبکه های اجتماعی، تماشای محتوا و کاربری عمومی مناسب است، اما برای بازی سنگین یا عکاسی متنوع، انتخاب ایده آلی محسوب نمی شود.

سوالات متداول:

پوکو M5s بهتر است یا پوکو C75؟

برای کیفیت نمایشگر، قدرت پردازشی، دوربین و سرعت شارژ، پوکو M5s بهتر است. برای خرید مدل جدیدتر، نمایشگر بزرگ تر، نرخ نوسازی 120 هرتز، باتری پرظرفیت تر و نرم افزار به روزتر، پوکو C75 انتخاب مناسب تری است.

کدام گوشی برای بازی مناسب تر است؟

پوکو M5s به دلیل تراشه Helio G95 و پردازنده گرافیکی قوی تر، برای بازی های سبک و متوسط عملکرد بهتری دارد. پوکو C75 برای بازی های معمولی مناسب است، اما در بازی های سنگین به تنظیمات گرافیکی پایین تری نیاز دارد.

کدام گوشی نمایشگر بهتری دارد؟

پوکو M5s به لطف پنل AMOLED با وضوح Full HD تصویر باکیفیت تر، رنگ مشکی عمیق تر و کنتراست بالاتری دارد. پوکو C75 نرخ نوسازی 120 هرتز و صفحه بزرگ تری ارائه می دهد، اما وضوح آن پایین تر است.

دوربین پوکو M5s بهتر است یا پوکو C75؟

پوکو M5s از نظر سخت افزاری و تنوع عکاسی بهتر است، زیرا دوربین اصلی 64 مگاپیکسلی و دوربین فوق عریض دارد. پوکو C75 برای عکاسی روزمره عملکرد قابل قبولی دارد، اما فاقد دوربین فوق عریض است.

کدام مدل شارژدهی و شارژ سریع بهتری دارد؟

پوکو C75 باتری 5160 میلی آمپرساعتی دارد و از نظر ظرفیت کمی برتر است، اما پوکو M5s با شارژ سریع 33 وات در مدت کوتاه تری شارژ می شود. انتخاب نهایی به اهمیت شارژدهی یا سرعت شارژ برای کاربر بستگی دارد.

آیا خرید پوکو M5s در حال حاضر منطقی است؟

در صورت وجود قیمت مناسب، سلامت باتری و اصالت دستگاه، پوکو M5s همچنان برای نمایشگر و عملکرد گزینه خوبی است. خرید آن با قیمت نزدیک به گوشی های جدیدتر مانند C75 توجیه کمتری دارد و باید شرایط گارانتی و وضعیت نرم افزاری نیز بررسی شود.

جمع بندی نهایی

پوکو M5s در این مقایسه از نظر کیفیت نمایشگر، قدرت سخت افزاری، امکانات دوربین، اسپیکر و سرعت شارژ برنده است؛ اما پوکو C75 با طراحی جدیدتر، نمایشگر بزرگ تر و روان تر، باتری کمی پرظرفیت تر، حافظه بالاتر و نرم افزار جدیدتر ارزش خرید مناسبی برای کاربران عمومی دارد. اگر کیفیت تصویر و عملکرد برای شما اولویت دارد و یک دستگاه سالم با قیمت مناسب پیدا می کنید، پوکو M5s انتخاب کامل تری است. اگر خرید گوشی نو، صفحه بزرگ، شارژدهی طولانی و پشتیبانی نرم افزاری جدیدتر اهمیت بیشتری دارد، پوکو C75 گزینه منطقی تری خواهد بود.


آیا این مقایسه نیاز به بروز رسانی دارد؟

ممکن است این مقایسه قدیمی یا بعضا دارای اطلاعات نامعتبر باشد! در صورت تمایل می توانید با استفاده از آخرین ورژن هوش مصنوعی، یک مقایسه جدید برای این محصولات تولید کرده و با اطلاعاتی بروز شده انتخابی آگاهانه تر داشته باشید. . .


مقایسه مشخصات فنی:

تفاوت POCO M5s و Xiaomi POCO C75
ویژگیPOCO M5sXiaomi POCO C75
تاریخ معرفی5 سپتامبر 202226 اکتبر 2024
تاریخ عرضه6 سپتامبر 20225 نوامبر 2024
شبکهGSM، HSPA، LTE، 4GGSM، HSPA، LTE، 4G
تعداد سیم کارت2 سیم کارت نانو به صورت هم زمان2 سیم کارت نانو به صورت هم زمان
باندهای 2G850، 900، 1800، 1900850، 900، 1800، 1900
باندهای 3G850، 900، 1700، 1900، 2100850، 900، 1700، 1900، 2100
باندهای 4G1، 2، 3، 4، 5، 7، 8، 20، 28، 38، 40، 411، 2، 3، 4، 5، 7، 8، 20، 28، 38، 40، 41، 66
ابعاد160.46 x 74.5 x 8.29 میلی متر171.88 x 77.8 x 8.22 میلی متر
وزن178.8 گرم204 گرم
جنس بدنهپنل جلو شیشه ای با Gorilla Glass 3، فریم پلاستیکی، پنل پشت پلاستیکیجنس پنل و فریم اعلام نشده
مقاومت در برابر آب و گرد و غبارIP53اعلام نشده
رنگ هاخاکستری، آبی، سفیدمشکی، سبز، طلایی
نوع نمایشگرAMOLED DotDisplayIPS LCD Dot Drop Display
اندازه نمایشگر6.43 اینچ6.88 اینچ
وضوح نمایشگر1080 x 2400 پیکسل، Full HD+720 x 1640 پیکسل، HD+
تراکم پیکسلی409 پیکسل در هر اینچ260 پیکسل در هر اینچ
نسبت تصویر20:920.5:9
نرخ نوسازیاعلام نشده120 هرتز
حداکثر روشنایی700 نیت در حالت HBM، 1100 نیت اوج450 نیت معمول، 600 نیت در حالت HBM
نسبت کنتراست4500000:11500:1
عمق رنگاعلام نشده8 بیت، 16.7 میلیون رنگ
پوشش رنگیاعلام نشده70 درصد NTSC
محافظ نمایشگرCorning Gorilla Glass 3اعلام نشده
قابلیت های نمایشگرDC Dimming، حالت مطالعه، نمایشگر زیر نور خورشیدDC Dimming، حالت مطالعه، Flicker Free، Low Blue Light
تراشهMediaTek Helio G95، لیتوگرافی 12 نانومترMediaTek Helio G81 Ultra، لیتوگرافی 12 نانومتر
پردازنده8 هسته ای شامل 2 هسته Cortex-A76 با فرکانس 2.05 گیگاهرتز و 6 هسته Cortex-A55 با فرکانس 2.0 گیگاهرتز8 هسته ای شامل 2 هسته Cortex-A75 با فرکانس 2.0 گیگاهرتز و 6 هسته Cortex-A55 با فرکانس 1.8 گیگاهرتز
پردازنده گرافیکیArm Mali-G76 MC4Arm Mali-G52 MC2
حافظه رم4 یا 6 گیگابایت6 یا 8 گیگابایت
حافظه داخلی64 گیگابایت با رم 4 گیگابایت، 128 گیگابایت با رم 4 یا 6 گیگابایت128 گیگابایت با رم 6 گیگابایت، 256 گیگابایت با رم 8 گیگابایت
نوع حافظه داخلیUFS 2.2eMMC 5.1
درگاه کارت حافظهmicroSDXC اختصاصی، پشتیبانی تا 1 ترابایتmicroSD اختصاصی
سیستم عاملAndroid 12 با MIUI 13 for POCOAndroid 14 با Xiaomi HyperOS
دوربین اصلی64 مگاپیکسل، دیافراگم f/1.8، فوکوس خودکار PDAF50 مگاپیکسل، دیافراگم f/1.8، فوکوس خودکار PDAF
دوربین های پشتی8 مگاپیکسل فوق عریض با زاویه دید 118 درجه، 2 مگاپیکسل ماکرو، 2 مگاپیکسل تشخیص عمقلنز کمکی
قابلیت های دوربین پشتیحالت شب، حالت 64 مگاپیکسل، عکاسی اسناد، پرتره هوش مصنوعی، HDR، پانوراما، تایم لپس، حرکت آهستهحالت شب، حالت 50 مگاپیکسل، پرتره، HDR، دوربین فیلم، تایم لپس
فیلم برداری دوربین پشتی4K با سرعت 30 فریم، 1080p با سرعت 30، 60 و 120 فریم، 720p با سرعت 30، 120، 240 و 960 فریم1080p و 720p با سرعت 30 فریم
دوربین سلفی13 مگاپیکسل، دیافراگم f/2.413 مگاپیکسل، دیافراگم f/2.0
قابلیت های دوربین سلفیHDR، پرتره هوش مصنوعی، زیباسازی هوش مصنوعی، عکاسی زمان بندی شده، تایم لپسHDR، پرتره، حالت شب، دوربین فیلم، حلقه نور نرم، تایم لپس
فیلم برداری دوربین سلفی1080p و 720p با سرعت 30 فریم1080p و 720p با سرعت 30 فریم
بلندگودوگانه استریوبلندگوی تکی
جک هدفون3.5 میلی متری با گواهی Hi-Res Audio3.5 میلی متری
Wi-FiWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac، دو بانده، Wi-Fi DirectWi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac، دو بانده
بلوتوثBluetooth 5.0، A2DP، LEBluetooth 5.4، A2DP، LE، AAC، SBC، LDAC
موقعیت یابیGPS، GLONASS، Galileo، BeiDouGPS، GLONASS، Galileo، BeiDou
NFCدارد، وابسته به بازاردارد، وابسته به بازار
رادیو FMدارددارد
درگاه ارتباطیUSB Type-C 2.0USB Type-C
فرستنده مادون قرمزدارداعلام نشده
حسگرهاحسگر اثر انگشت کناری، شتاب سنج، ژیروسکوپ، قطب نما، حسگر مجاورت مجازی، حسگر نور محیطحسگر اثر انگشت کناری، شتاب سنج، قطب نما، حسگر مجاورت مجازی، حسگر نور محیط
امنیتحسگر اثر انگشت کناری، تشخیص چهره هوش مصنوعیحسگر اثر انگشت کناری، تشخیص چهره هوش مصنوعی
ظرفیت باتری5000 میلی آمپر ساعت5160 میلی آمپر ساعت
نوع باتریلیتیوم پلیمریاعلام نشده
توان شارژ33 وات18 وات
اقلام داخل جعبهگوشی، کابل USB Type-C، ابزار خارج کردن سیم کارت، قاب محافظ، دفترچه راهنما، کارت گارانتیگوشی، کابل USB Type-C، ابزار خارج کردن سیم کارت، دفترچه راهنما، کارت گارانتی
شماره مدل2207117BPG2410FPCC5G

محصولات مشابه:

  • Xiaomi Redmi Note 11

  • Samsung Galaxy A23

  • Poco M4 Pro

  • Redmi 14C

  • Samsung Galaxy A15

  • Poco C65


آیا سوالی درباره این محصولات دارید؟

اگر سوال یا ابهامی درباره این محصولات دارید می توانید با پرسش از هوش مصنوعیِ iCompare که تمامی اطلاعات مربوط به این محصولات را جمع آوری کرده! پاسخ تمامی سوالات خود را دریافت نمایید.


آیا قصد خرید این محصولات را دارید؟

اگر قصد خرید این محصولات را دارید پیشنهاد می کنیم از امکان جستجوی هوشمند فروشندگان جهت پیدا کردن ارزانترین قیمت در بین فروشگاه های اینترنتی ایرانی استفاده نمایید.


درباره برند Xiaomi

شیائومی، برند چینی پیشرو در فناوری، از سال ۲۰۱۰ محصولات هوشمند مانند گوشی موبایل، تبلت، ساعت، لوازم خانگی و تجهیزات خانه هوشمند را با تمرکز بر نوآوری و ارزش خرید عرضه می کند.

شما می توانید در صفحه مقایسه محصولات از طریق هوش مصنوعی و به صورت رایگان محصولات مورد نظر خود را مقایسه نمایید

شروع مقایسه با AI